Zimorodek
2018-12-02
To mały, ale bardzo kolorowy ptak, który swoje nory buduje głęboko w ziemi. Mowa o zimorodku, gatunku ściśle chronionym. Okazuje się, że Wda to miejsce, który ten gatunek polubił najbardziej, bowiem na Zalewie Żurskim odkryto jedną z najliczniejszych populacji tego ptaka w Europie.
Ochrona cisów
2018-11-29
Lasy Państwowe ratują najstarszy gatunek drzew w Polsce. Akcja ratowania cisu pospolitego prowadzona jest również w Kujawsko-Pomorskiem. Ten długowieczny gatunek drzewa jest teraz pod ścisłą opieką leśników. Między innymi w nadleśnictwie Dąbrowa tworzy się specjalne powierzchnie cisowe, które pozwolą na odbudowę populacji tego cennego drzewa.
Świadomość ekologiczna Polaków
2018-11-29
Rozważając o świadomości ekologicznej dochodzimy zwykle do wniosku, że najważniejsza jest sama edukacja. To ona jest odpowiedzialna za codzienne wybory. Czy segregować odpady czy nie, czy korzystać z OZE (odnawialnych źródeł energii) czy stawiać na nowe technologie, wreszcie jak chronić przyrodę?
W audycji o szeroko pojętej świadomości ekologiczną Polaków. Czy ostatnimi czasy uległa ona znacznemu przewartościowaniu? Czy przestaliśmy postrzegać siebie, jako nadgatunek, posiadający szczególne prawa do korzystania ze środowiska naturalnego? I czy potrzeba jednego - dwóch pokoleń do zmiany zachowań i wypracowania większej dbałości o środowisko?
Gośćmi w audycji: eksperci z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Biura Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi.
Akcja "Ciepło bez smogu"
2018-11-29
Jaki jest najbezpieczniejszy sposób ogrzewania mieszkania? Taki, który nie dymi, nie wybucha, nie zatruwa czadem, nie powoduje pożaru. Przy tym jest najskuteczniejszy w walce ze smogiem? O tym przekonywano podczas konferencji w Komunalnym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy, na której mówiono też o planach KPEC w akcji "Ciepło bez smogu".
Energetyka wiatrowa
2018-11-29
Projekt Polityki Energetycznej Polski przedstawiony przez resort energii zakłada stopniowe odchodzenie od energetyki wiatrowej na lądzie. Kluczową rolę odgrywać ma rozwój fotowoltaiki (kolektory słoneczne) oraz morskich farm wiatrowych. Pierwsza taka farma ma ruszyć dopiero po 2025 r. Wiatraki są już o połowę tańsze od elektrowni węglowych zatem czy trzeba w nie inwestować? W studiu doradcy energetyczni i naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Gospodarka drewnem
2018-11-29
Jak wygląda gospodarka drewnem na przykładzie terenu poklęskowiego w nadleśnictwie Trzebciny, gdzie trąba powietrzna w 2012 r. zniszczyła setki hektarów lasów. Czy leśnicy wycinając drzewa sadzą ich tyle samo? Czy popyt na drewno powoduje coraz szybszy zanik zielonych przestrzeni i jakie sadzi się gatunki, aby las był jak najmniej narażony na choroby?
O problemie kłusownictwa
2018-11-29
Jesień i zima to tzw. sezon na uprawianie tego procederu. Kłusownictwo to nie tylko mordowanie bezbronnych zwierząt "dla sportu", to też duża ingerencja w środowisko i cały ekosystem przyrodniczy.
Konkurs "Przyroda i architektura województwa kujawsko-pomorskiego"
2018-11-25
"Przyroda i architektura województwa kujawsko-pomorskiego" to temat konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, który podsumowany został uroczystym wręczeniem nagród w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Najładniejszych 13 prac trafiło jako ilustracje poszczególnych miesięcy oraz okładki kalendarza promującego województwa na rok 2019.
Realizacja programu "Czyste powietrze"
2018-11-23
Jakim zainteresowaniem cieszy się w Kujawsko-Pomorskiem ogólnokrajowy program antysmogowy? W całym kraju 12,5 tys. osób złożyło kompletny wniosek w ramach programu "Czyste powietrze", a ponad 70 tys. zarejestrowało się na portalu beneficjenta. Na jakie jeszcze programy bądź inne formy dofinansowania prócz "Czystego powietrza"mogą liczyć mieszkańcy? Czym palimy w naszych piecach? Czy jest to złej jakości paliwo czy po prostu odpad? Zakaz spalania śmieci obowiązuje w Polsce od 20 lat. Pozostaje jednak martwym przepisem.
W studiu przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Miasta Bydgoszczy, straży miejskiej i organizacji społecznych.
Zimowe łowy
2018-11-23
Dlaczego myśliwi polują, czy jest to potrzebne i czy faktycznie łowiectwo to nie tylko pozyskiwanie mięsa, ale przede wszystkim ochrona przyrody?