Wyszukiwarka
Znalezione informacje z "naukowcy"

Gośćmi noblistka i naukowcy z NASA. „Nowe Obroty” zakończą obchody Roku Kopernika
2024-02-15Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, badacze z NASA i Uniwersytetu Harvarda będą rozmawiać w Toruniu o rewolucjach, jakie czekają nas w przyszłości. Trzydniowe wydarzenie „Nowe Obroty”, kończące obchody Roku Mikołaja Kopernika… Czytaj dalej »

Międzynarodowe liczenie bocianów raz na 10 lat. Przyrodnicy szukają wolontariuszy
2024-02-03Naukowcy i przyrodnicy szykują się do międzynarodowego liczenia bocianów białych. W ramach dużego przedsięwzięcia, które realizowane jest co 10 lat, werbują wolontariuszy, którzy przeliczą gniazda w ponad 2,5 tysiącach polskich… Czytaj dalej »

Bydgoscy naukowcy odtworzyli pradawne ziarno. Jęczmień czarny może zawojować rynek [zdjęcia]
2024-02-03- Nasz czarny jęczmień jest unikatowy nie tylko w skali Polski, ale w skali świata. To ziarna, które mogły być udomowiane 8-10 tys. tysięcy lat przed naszą erą - mówi prof. Małgorzata Szczepanek z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii… Czytaj dalej »

Bydgoscy fizycy o tym, jak zapobiegać tragediom rzek. Badania na Politechnice Bydgoskiej
2024-01-29Odra, jedna z dłuższych rzek Europy, wymarła latem 2022 roku na odcinku liczącym niemal pół tysiąca kilometrów. - W przyszłości nadejście podobnych katastrof będzie można przewidywać za pomocą nowej techniki - dowodzą naukowcy… Czytaj dalej »

Przepisy dotyczące kopciuchów do złagodzenia? „Okrągły stół antysmogowy” w Toruniu
2024-01-16Co dalej z przepisami dotyczącymi pieców pozaklasowych w naszym województwie? Rozmawiali o tym samorządowcy, naukowcy, ekolodzy, lekarze biorący udział w debacie „Uchwała antysmogowa - dobro czy zło”. Zorganizowano ją w Toruniu… Czytaj dalej »

Szczątki drapieżników sprzed 240 mln lat znaleziono w Miedarach na Górnym Śląsku [wideo]
2023-12-05Polscy naukowcy odkryli szczątki ponad tysiąca okazów wymarłych zwierząt sprzed ok. 240 mln lat. Wśród nich są kości nieznanego do tej pory nauce gada. Czytaj dalej »

Miałeś wiadra i płaciłeś podatki? Byłeś mieszkańcem Grudziądza. Naukowcy analizowali historię miasta
2023-11-22„Rola Grudziądza w Prusach Królewskich i I Rzeczypospolitej w XVII wieku” - to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się w Muzeum Handlu Wiślanego. Słuchacze mogą zapoznać się historią miasta na podstawie dostępnych archiwalnych… Czytaj dalej »

Od 30 lat UKW kształci biologów. Jakie wyzwania stoją przed naukowcami?
2023-11-15Jesiony w całej Europie są zagrożone i mogą całkowicie wyginąć. Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego badają przyczynę chorób atakujących te popularne drzewa. To jeden z wielu projektów Wydziału Nauk Biologicznych UKW… Czytaj dalej »

Roboty dotrzymają towarzystwa seniorom? Naukowcy dyskutowali o miastach przyszłości
2023-11-09„Nauka i biznes dla inteligentnego miasta” - to tytuł konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Specjaliści dyskutują na temat przyszłości inteligentnych miast oraz znaczenia dla ich rozwoju… Czytaj dalej »

Naukowcy alarmują: Antybiotyki na popularne choroby u dzieci często już nie działają
2023-11-06Leki stosowane dotychczas do zwalczania popularnych infekcji u noworodków i małych dzieci nie dają już efektu w wielu częściach świata - to skutek antybiotykooporności chorobotwórczych mikroorganizmów. Czytaj dalej »