Wyszukiwarka
Znalezione informacje z "komunizm"
Marszałek Całbecki: W dniu zabójstwa ks. Popiełuszki upadł komunizm [Rozmowa Dnia]
2024-10-1840 lat temu zginął brutalnie zamordowany przez komunistyczną policję polityczną kapłan Solidarności, bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Dziś w regionie rozpoczynają się trzydniowe uroczystości rocznicowe. Opowiadał o tym marszałek Piotr… Czytaj dalej »
Papież: Ksiądz-męczennik Michał Rapacz doznał nazistowskich i sowieckich prześladowań
2024-06-16Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym w Watykanie, że beatyfikowany w sobotę (14 października) w krakowskich Łagiewnikach ksiądz-męczennik czasów komunizmu Michał Rapacz był „wiernym i szczodrym świadkiem Ewangelii”… Czytaj dalej »
Zmarła Elżbieta Opiła. Przed laty współtworzyła regionalną redakcję „Gazety Wyborczej"
2023-11-16„Na początku lat 90. XX w. była dziennikarką, a potem redaktorką i zajmowała stanowisko sekretarza redakcji w bydgoskiej „Gazecie Wyborczej'. Zajmowała się m.in. sprawami gospodarczymi w dynamicznie zmieniających się warunkach… Czytaj dalej »
Jacek Ozdoba w Nakle: Mamy do wyboru „Reset”, ludzi pokroju Sikorskiego, albo „Antyreset”
2023-10-02O stosunku Radosława Sikorskiego do Rosji i komunizmu mówił w Nakle Jacek Ozdoba, wiceminister Klimatu i Środowiska, nawiązując do serialu dokumentalnego „Reset”. Wspólnie z Ireneuszem Stachowiakiem wskazywali też m.in. zmiany… Czytaj dalej »
Surrealistyczna panorama Szczecina: Kalejdoskop niezwykłych zabytków architektury [reklama]
2023-09-11Szczecin, piękne miasto na północy Polski, jest miejscem, które z pewnością przykuje uwagę każdego miłośnika architektury. Ta metropolia, umiejscowiona nad Odrą, jest prawdziwym kalejdoskopem architektonicznych ciekawostek - od… Czytaj dalej »
Spektakl „1989” o upadku komunizmu. Wielka i mała historia na „Kontakcie” w Toruniu
2023-06-02Spektakl „1989” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie od listopada zagrano już ponad 60 razy. Aktorzy na scenie rapują i tańczą. W piątek (2 czerwca) przedstawienie można obejrzeć na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym… Czytaj dalej »
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy: jak wyglądał na przestrzeni lat?
2023-05-01Od pierwszych pochodów i strajków w czasie zaborów, przez burzliwe świętowanie w II RP i propagandowe defilady w okresie komunizmu po pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę - tak 1 maja obchodzono w Polsce na przestrzeni lat Międzynarodowy… Czytaj dalej »
Zginął za walkę z komunistyczną władzą. W Inowrocławiu upamiętnią Piotra Bartoszcze
2023-02-02Do udziału w obchodach 39. rocznicy śmierci Piotra Bartoszcze, nazywanego pierwszym męczennikiem rolniczej Solidarności, zapraszali w czwartek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, profesor Mirosław Golon z Instytutu Pamięci Narodowej i Tadeusz… Czytaj dalej »
Uczcili internowanych do obozów wojskowych. Uroczystość w Chełmnie
2022-11-0440 lat temu powstały Wojskowe Obozy Internowania - największy z nich, do którego trafiło ponad 300 związkowców Solidarności, w Chełmnie. W piątek (4 listopada) uczczono tam pamięć wszystkich internowanych. Czytaj dalej »
Prof. Cenckiewicz: Niektórzy w Polsce czczą Jaruzelskiego tak, jak Piłsudskiego
2022-06-23- Postkomunizm jest jeszcze wciąż mocno zakorzeniony w polskim życiu społecznym i instytucjonalnym — przekonywał prof. Sławomir Cenckiewicz. Historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor wielu… Czytaj dalej »