Wyszukiwarka
Znalezione informacje z "historia"
Ile pozostanie z toruńskiego kinoteatru Grunwald? Nie tylko historia
2020-04-01Coraz mniej zostało z kinoteatru Grunwald w Toruniu. Od lipca 2019 roku trwa remont obiektu, w którym działać będzie główna scena Kujawsko-Pomorskiego Muzycznego Teatru Impresaryjnego. Zgodnie z przyjętym projektem zachowany zostanie… Czytaj dalej »
Dzięki dziennikarzom Polskiego Radia PiK wiemy więcej o bohaterze z 1920 roku
2020-03-11Miał co najmniej sześcioro rodzeństwa i był o dziewięć dni starszy niż można wyczytać z pomników wystawionych ku jego pamięci. Czytaj dalej »
Najwyższy czas na remont mogił w Mniszku. Pieniądze dadzą cztery gminy
2020-03-09Miejsce pochówku 10 tys. ofiar niemieckiego okupanta w Mniszku, w gminie Dragacz koło Świecia zostanie odnowione. Zbiorowe mogiły, pomniki i krzyże, a także chodniki i ogrodzenie są już bardzo zniszczone. Czytaj dalej »
Historia Torunia zaklęta w pocztówkach. Kobiety w kapeluszach i pięknych sukniach
2020-03-01Liczy ponad 400 stron, waży 3 kg, w środku 1200 pocztówek - tak prezentuje się najnowsze wydawnictwo Muzeum Okręgowego w Toruniu. „Gruss aus Thorn. Pozdrowienia z Torunia” to katalog pocztówek widokowych Torunia z kolekcji muzeu… Czytaj dalej »
Przywracają pamięć. Archeolodzy odkryli szczątki niemieckich żołnierzy
2020-02-29Szczątki żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej znaleziono w gminie Gruta niedaleko Grudziądza. Ekshumacji dokonali archeolodzy ze Stowarzyszenia Pomost. Czytaj dalej »
Tajemnice browaru, czyli jedna z atrakcji akcji „Poznaj region z przewodnikiem”
2020-02-29Historia Torunia, piwowarstwa w mieście, a także tajniki warzenia piwa. Tego wszystkiego dowiedzieli się mieszkańcy, którzy wzięli udział w zwiedzaniu browaru Jan Olbracht w Toruniu. Akcja odbyła się w ramach akcji „Poznaj region… Czytaj dalej »
Nie zaprzestali walki. Dziś o nich pamiętamy. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
2020-02-28W Bydgoszczy trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Czytaj dalej »
80 lat od pierwszej wywózki Polaków na Sybir. Oby pamięć nie zaginęła
2020-02-14Torunianie upamiętnili 80. rocznicę pierwszej wywózki Polaków na Sybir. Po mszy świętej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przy bocznym ołtarzu świątyni. Czytaj dalej »
Tę piękną lekcję historii niepełnosprawne dzieci zapamiętają na długo [galeria]
2020-02-07Powrócili do bohaterskich czasów sprzed stu lat, kiedy Bydgoszcz odzyskała niepodległość - niepełnosprawni ze Stowarzyszenia Dziecięce Graffiti i ich opiekunowie uczestniczyli w nietypowej lekcji historii w bydgoskim Muzeum Okręg… Czytaj dalej »
Już nie koniec języka za przewodnika, tylko ta książka! Powiat świecki czarno na białym
2020-02-07Bory Tucholskie, rzeka Wda, zamek krzyżacki i wioski tematyczne znalazły się w nowym przewodniku po powiecie świeckim. Publikacja „Ruszaj w powiat świecki'. Czytaj dalej »