Wyszukiwarka
Znalezione informacje z "etno"

Jak wygląda Śniadanie Wielkanocne? Przygotowania do świąt przedstawia toruńskie muzeum
2024-03-31Śniadanie Wielkanocne to najważniejszy uroczysty moment Świąt Wielkanocnych. W dawnej tradycji zasiadano do stołu po powrocie z rezurekcji. Dziś ta godzina jest raczej umowna. Czytaj dalej »

Wszyscy znają tradycyjne pisanki. Jak wyglądało przygotowanie jajek na Kujawach?
2024-03-31Jajko jest ważnym symbolem świąt wielkanocnych. Na Kujawach pełniło dodatkowe role, a ozdobione jajka nie nazywały się tu pisankami - mówi Dorota Kalinowska, etnograf z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Czytaj dalej »

Magiczna woda i oczekiwanie na wschód słońca. Jak zmieniały się tradycje wielkanocne?
2024-03-31Wielkanoc w Polsce to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. Wiąże się z nim wiele specyficznych zwyczajów i tradycji. Wiele z nich przetrwało do dziś, jak np. święcenie pokarmów, ozdabianie jajek czy lany poniedziałek. Czytaj dalej »

Ludowi twórcy są już przygotowani do Wielkanocy. Toruński kiermasz na bogato! [zdjęcia]
2024-03-17Pisanki, koronki, ozdoby i wielkanocne palmy wypełniły Muzeum Etnograficzne w Toruniu, gdzie obył się tradycyjny kiermasz przedświąteczny. Swoje prace prezentowało ponad stu twórców ludowych z całej Polski. Czytaj dalej »

Poranek Muzyczny w Filharmonii Pomorskiej. Seniorzy uczcili rocznicę urodzin Oskara Kolberga [zdjęcia]
2024-02-19Bydgoscy seniorzy uczcili w poniedziałek (19 lutego) 110. rocznicę urodzin polskiego etnografa i folklorysty, Oskara Kolberga. Wszystko w ramach kolejnego Poranka Muzycznego w Filharmonii Pomorskiej. Czytaj dalej »

Spotkanie z zespołem Svahy i inne atrakcje. ETNOdzień w bydgoskim muzeum [posłuchaj]
2024-02-06Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii kulturowej świętowany będzie w piątek (9 lutego) w bydgoskim Muzeum Okręgowym. W programie znajdzie się m.in. muzyczne spotkanie z zespołem Svahy. Czytaj dalej »

Przez 100 lat zgromadziła „arsenał wspomnień”! Beata Chomicz w Muzeum Etnograficznym
2024-01-24100-latka Beata Chomicz, wieloletnia pracownica Muzeum Etnograficznego w Toruniu, będzie bohaterką środowego (24 stycznia) spotkania w ramach cyklu „Arsenał wspomnień”. Jest osobą znaną w różnych środowiskach. Czytaj dalej »

Okres Bożego Narodzenia dawniej był nie tylko czasem świętowania, ale i... zalotów!
2024-01-07Na co musieli uważać młodzieńcy odwiedzający domy panien na wydaniu? O okresie świątecznym na dawnych Kujawach mówi Anna Kornelia Jędrzejewska, kierownik Pracowni Etnografii Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Słoma pod stołem to zapowiedź bogatego roku. Świąteczne aranżacje w muzeum w Toruniu
2023-12-25Jakie potrawy spożywano podczas kolacji wigilijnej, jakie ozdoby wieszano na podłaźniczkach i choinkach, dlaczego na parapecie wykładano łupinki cebuli i stawiano snopki żyta w kątach izby - na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi… Czytaj dalej »

Choinka czy szopka? Jaki symbol Bożego Narodzenia częściej spotkamy na Kujawach i Pomorzu?
2023-12-24Choinka i szopka, to jedne z najpopularniejszych symboli świat Bożego Narodzenia. Który z nich jest w naszym kraju bardziej znany? Wyjaśnił nam to Łukasz Ciemiński, etnograf z grudziądzkiego muzeum. Czytaj dalej »