Tu będziemy! Tu byliśmy!


2 września 2018 - Piknik w Strzelcach Dolnych

2018-09-01
W Strzelcach Dolnych będziemy towarzyszyć tradycyjnemu, wielkiemu smażeniu powideł

W Strzelcach Dolnych będziemy towarzyszyć tradycyjnemu, wielkiemu smażeniu powideł

To już ostatnia z wypraw radiowej ekipy "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem byliśmy w Strzelcach Dolnych, gdzie tradycyjnie w pierwszy weekend września, już 18. raz odbywało się "Święto Śliwki". Od godz. 14.00 do 17.00 poznawaliśmy smak tradycji strzeleckiej połączony z ciekawą historią Grodu nad Wisłą i portu handlowego w Strzelcach Dolnych. Odwiedziliśmy stoiska z regionalną żywnością i podziwialiśmy występy sceniczne. Najważniejsze jednak, byliśmy towarzyszyć tradycyjnemu, wielkiemu smażeniu powideł. Czy udało się nam popłynąć w rejs statkiem po Wiśle? Czy poznaliśmy zwyczaje prezentowane przez brać szlachecką? Czym zaskoczył nas jarmark antyków i czym zaimponowała wystawa roślin? O tym w relacjach ze "Święta Śliwki" w Strzelcach Dolnych, które przekazywali : Andrzej Krystek i Jan Duks.
Czytaj dalej »

1 września 2018 - PiKnik w Lipnie

2018-08-31
Malowniczy obraz placu Dekerta w Lipnie. Fot. archiwum PR PiK

Malowniczy obraz placu Dekerta w Lipnie. Fot. archiwum PR PiK

W ostatni weekend wakacji nasz "Wakacyjny PiKnik" przedostatni raz wyjechał w teren, tym razem odwiedzając Lipno. Relacjonowaliśmy "Dni Lipna" - mówiliśmy o atrakcjach, jakie z tej okazji czekały na mieszkańców, a są wśród nich prezentacje lokalnych artystów, występ Roberta Rozmusa, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze ogródki przydomowe i koncerty. Na "Dni Lipna" zaprosił gospodarz miasta. Nasze plenerowe studio zorganizowane przy PUK Arenie odwiedzili też pasjonaci interesujący się historią miasta i opowiedzieli o ciekawych zdjęciach i innych materiałach dotyczących Lipna, na jakie trafili. Nie zabrakło też opowieści o urodzonej w Lipnie Poli Negri, swoją twórczość zaprezentowali nam przedstawiciele "Grupy Literackiej" oraz obchodzącego 25-lecie Teatru "Bene Nati". Było też na sportowo - o motocrossie, bieganiu i kolarstwie górskim. Do wysłuchania relacji z Lipna zachęcali: Monika Kaczyńska i Krystian Makowski.
Czytaj dalej »

31 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu

2018-08-31
Zwiedzając gminę Inowrocław zawitamy do Kruszy Zamkowej. Fot. sp1ino.pl

Zwiedzając gminę Inowrocław zawitamy do Kruszy Zamkowej. Fot. sp1ino.pl

Co Rzymianie robili dwa tysiące lat temu w Kruszy Zamkowej? Jakim utworem Stanisław Przybyszewski kończył nocne biesiady w kawiarni "Pod Białym Pawiem"? Kogo można spotkać w "stawie utopców" i jaki kąt widzenia ma koń? Odpowiedzi m.in. na te pytania znaleźli Państwo w naszym piątkowym letnim programie. Ekipa "Wakacyjnego PiKniku" zawitała do gminy Inowrocław.

Między godz. 9:00 a 12:00 odwiedziliśmy stajnię Klubu Jeździeckiego "Oxer" w Łojewie i "Prasłowiański Gaj" gdzie rekonstruowane są obrzędy sprzed tysięcy lat. Opowiadaliśmy o urodzonym w Łojewie Stanisławie Przybyszewskim, sprawdziliśmy pamięć aktorek - seniorek z kabaretu "Łojewianie". Nauczyliśmy się także rzeźbić w drewnie.

Między godz. 13:00 a 15:00 dowiedzieliśmy się, jakie szlaki turystyczne przebiegają przez gminę Inowrocław. Poznaliśmy kujawskie przysmaki. Odwiedziliśmy Centrum Integracji Społecznej, które jest turystycznym kołem zamachowym Łojewa. Zawitaliśmy także do Kruszy Zamkowej, gdzie w czasach rzymskich mieściła się potężna osada Askaukalis, którą zaznaczono na antycznej mapie Ptolemeusza.

Do wysłuchania relacji z gminy Inowrocław zapraszali Jan Duks i Michał Słobodzian.
Czytaj dalej »

30 sierpnia 2018 - PiKnik w Dragaczu

2018-08-28
W ostatni czwartek sierpnia zatrzymamy się w gminie Dragacz. Fot. dragacz.pl

W ostatni czwartek sierpnia zatrzymamy się w gminie Dragacz. Fot. dragacz.pl

Gmina Dragacz to kolejny przystanek na mapie naszego "Wakacyjnego PiKniku". W ostatni czwartek sierpnia między godz. 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o historii tych terenów, które od wieków związane są z osadnictwem holenderskim. Było też coś dla smakoszy, zaglądaliśmy do zabytkowej "Białej Karczmy" i odwiedziliśmy Wielkie Stwolno, gdzie poznaliśmy kolejne lokalne przysmaki. Udowodniliśmy również, że gmina Dragacz jest polską stolicą pomidorów i kapusty. Opowiadaliśmy o przyrodzie i działalności rolniczej człowieka, która jest zależna od królowej polskich rzek - Wisły, a potężne wały przeciwpowodziowe są gwarantem bezpieczeństwa dla tysięcy mieszkańców gminy. Po godz. 13.00 odwiedziliśmy Mniszek - miejsce pamięci, miejsce, gdzie podczas wojny rozstrzelano kilka tysięcy osób. Opowiadaliśmy również o ciekawych inicjatywach w szkołach i nowym przedszkolu oraz o tym, że gmina Dragacz to dobre miejsce do założenia własnego biznesu. Do wysłuchania relacji z gminy, zapraszali: Marcin Doliński i Jan Duks.
Czytaj dalej »

29 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucie

2018-08-28
W ostatnią środę sierpnia odwiedzimy gminę Gruta. Fot. gruta.pl

W ostatnią środę sierpnia odwiedzimy gminę Gruta. Fot. gruta.pl

Ostatnia środa sierpnia i kolejny przystanek na trasie "Wakacyjnego PiKniku". Tym razem odwiedziliśmy gminę Gruta. Między 9.00 a 12.00 opowiadaliśmy o atrakcjach i historii gminy, rozmawialiśmy z regionalistą Tomaszem Piwowarskim, spotkaliśmy się z zawodniczkami klubu kolarskiego UKS Omega Gruta, zamoczyliśmy nogi w jednym z miejscowych jezior. Mówiliśmy też o "Biegu pod Górę" za Niepodległą w Dąbrówce Królewskiej i sprawdziliśmy, co na afiszu ma dziecięcy teatr z Plemiąt.

Między 13.00 a 15.00 złożyliśmy wizytę w Klubie Podnoszenia Ciężarów "Horyzont". Stowarzyszenie ze wsi Słup zdradziło, jak przygotować wyjątkowy "rosół de lux ze szpinakiem". Poznaliśmy Dolinę Osy i legendę z królem Bolesławem Chrobrym. Sprawdziliśmy, na jakie etapie są przygotowania do inscenizacji wojennej w Annowie, którą będzie można zobaczyć w pierwszy weekend września. Relacje z gminy Gruta przekazywał: Michał Zaręba i Krystian Makowski.
Czytaj dalej »

28 sierpnia 2018 - PiKnik w Lubrańcu

2018-08-27
Ostatni wtorek sierpnia spędzimy z "Wakacyjnym PiKnikiem" w Lubrańcu. Fot. lubraniec.pl

Ostatni wtorek sierpnia spędzimy z "Wakacyjnym PiKnikiem" w Lubrańcu. Fot. lubraniec.pl

Kto leży w "Grobowcach Kujawskich" w Sarnowie, czyli jednych z największych i najstarszych kurhanów w Polsce - tego dowiedzieliśmy się podczas wizyty "Wakacyjnego PiKniku" w gminie Lubraniec.

Po godz. 9.00 z rynku w Lubrańcu obudziliśmy Państwa dźwiękami stuletniej orkiestry dętej, podnosiliśmy ciężary z "Husarią", poznaliśmy też związki kardynała Wyszyńskiego z Lubrańcem. Spotkaliśmy się również z członkami Stowarzyszenia "Promyk nadziei" pomagającego niepełnosprawnym intelektualnie.

Między godz. 13.00 a 15.00 sprawdzaliśmy, kim byli ludzie "kultury pucharów lejkowatych" sprzed 3 i pół tysiąca lat. Poznaliśmy też nieco młodszy ród Dąbskich w Dąbiu Kujawskim. Dowiedzieliśmy się, co się jada najczęściej na Kujawach, co to są słone łąki i jak się pływa kajakiem po Zgłowiączce. Spotkaliśmy się też z Mistrzem Polski w łucznictwie.

Do wysłuchania relacji z "Wakacyjnego PiKniku w Lubrańcu zapraszali: Monika Siwak-Waloszewska i Krystian Makowski.
Czytaj dalej »

27 sierpnia 2018 - PiKnik w Więcborku

2018-08-24
Damian Klich z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. Fot. Jan Duks.

Damian Klich z pszczelarzem, Zbigniewem Chmielewskim. Fot. Jan Duks.

W ostatni poniedziałek sierpnia ekipa radiowa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedziła gminę Więcbork. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie sępoleńskim, licząca obecnie 13,5 tysiąca mieszkańców.

Do południa rozmawialiśmy o walorach turystycznych miasta i gminy Więcbork. Zajrzeliśmy do zabytkowej siedziby Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, opowiedzieliśmy o malowniczym Jeziorze Więcborskim, stanowiącym właściwie część miasta. Na stadionie w Więcborku porozmawialiśmy o lokalnym klubie sportowym "Grom", który oprócz piłkarzy ma pod swoimi skrzydłami m.in. sekcje sztangistów. Weszliśmy na najwyższy punkt widokowy w gminie, czyli Górę Świętej Katarzyny, gdzie stąpaliśmy po dawnym grodzisku. Odkryliśmy również tajemnicę Loży Masońskiej w pałacu w Sypniewie.

Po godz. 13.00 odwiedziliśmy Runowo Krajeńskie, by zobaczyć ruiny XIX-wiecznego pałacu , a także kościół pw. świętej Trójcy z początków XVII wieku. Wstąpiliśmy do skansenu pszczelarskiego, by przekonać się, że człowiek nie może żyć bez pszczół. Odpowiedzieliśmy na pytanie - dlaczego warto pokochać tereny Więcborka, które darzył wielką miłością również prezydent Ignacy Mościcki?! Na koniec udowodniliśmy, że mieszkańcy Karolewa umieją dbać o swoją historię, organizując bieg, wystawę, a nawet kręcąc film, który będzie miał swoją premierę we wrześniu.

Do wysłuchania relacji z Więcborka zapraszają: Damian Klich i Jan Duks.
Czytaj dalej »

26 sierpnia 2018 - PiKnik w Lnianie

2018-08-24
Fot. Adam Hibner.

Fot. Adam Hibner.

Niedzielna wyprawa "Wakacyjnego PiKniku" zawiodła nas do miejscowości Lniano. Gościliśmy na dorocznym festynie dożynkowym, który zwieńcza najważniejsze wydarzenie w życiu okolicznych rolników. Pojawili się tam lokalni producenci żywności - miodu, wyrobów masarskich i serów, które są przygotowywane w sposób nieprzemysłowy i według tradycyjnych receptur. Postaraliśmy się odkryć tajemnice ich wytwarzania. Gościliśmy w miejscu, które znają wszyscy mieszkańcy Lniana, bowiem tamtejsza biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale i centrum działań kulturalnych. Spotkaliśmy młodą poetkę i utalentowaną wokalistkę. Ze starostami dożynkowymi porozmawialiśmy o tym, jak trudne warunki klimatyczne determinują ich plony.

Do wysłuchania relacji z Lniana zapraszają: Wojciech Sobociński i Jan Duks.
Czytaj dalej »

25 sierpnia 2018 - PiKnik w Wierzchucinie

2018-08-24
Fot. Anna Wilkowska.

Fot. Anna Wilkowska.

Tym razem "Wakacyjny PiKnik" znalazł się na tropie jednej z największych tajemnic II wojny światowej! W niepozornym Wierzchucinie na przełomie lat 1944/45, Niemcy założyli poligon, na którym testowali śmiercionośną broń - rakiety V2. Szacuje się, że z poligonu Heidekraut wystrzelili ponad 300 rakiet, które mogły zmienić losy wojny. Dlaczego na ten ściśle tajny poligon wybrali niewielką wieś w Borach Tucholskich? Czy oprócz lejów po spadających rakietach V2 są jeszcze w Wierzchucinie jakieś ślady po poligonie Heidekraut? Pytań i tajemnic jest wiele, a od kilku lat ten niezwykły epizod II wojny światowej nie tylko pasjonatom historii i militariów próbuje przybliżyć grupa zapaleńców. Raz do roku pod koniec sierpnia do Wierzchucina zjeżdżają turyści z całej Polski, aby bliżej poznać tę niezwykłą historię. W sobotę 25 sierpnia odbył się kolejny już Integracyjno-dydaktyczny Piknik Historyczny. Inscenizacja potyczki wojsk Armii Czerwonej z żołnierzami Wermachtu, grupy rekonstrukcyjne, zabytkowe pojazdy, ale też koncert rockowy i koncerty pieśni patriotycznej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę - to tylko niektóre atrakcje tej imprezy, na której pojawiła się także ekipa Polskiego Radia PiK. Spróbowaliśmy rozwiązać chociaż kilka zagadek tajemniczego poligonu Heidekraut. Do wysłuchania relacji z Wierzchucina zapraszają: Dariusz Gross i Krystian Makowski.
Czytaj dalej »

24 sierpnia 2018 - PiKnik w Grudziądzu

2018-08-23
Fado Cafe. Fot. Krystian Makowski.

Fado Cafe. Fot. Krystian Makowski.

W przedostatni piątek sierpnia "Wakacyjny PiKnik" zatrzymał się w Grudziądzu. W godz. od 9:00 do 12:00 byliśmy w Muzeum im. ks. dr Władysława Łęgi i zachęcaliśmy do słuchania fado - wywodzącego się z Portugalii gatunku muzycznego, który rozbrzmiewa w Grudziądzu podczas "Festiwalu Fado". Zobaczyliśmy też, gdzie swoje próby mają członkowie Chóru Alla Camera i opowiedzieliśmy o atrakcjach, jakie czekają na grudziądzan z okazji rozpoczynającego się w mieście 30. Zjazdu Kawalerzystów.
Byliśmy też w grudziądzkiej marinie i na siłowni, gdzie do kolejnych zawodów przygotowuje się najsilniejsza Polka w "armwrestlingu".

Po 13:00 zatrzymaliśmy się na plaży nad jeziorem Rudnik i opowiadaliśmy o wartych zobaczenia zabytkach oraz znajdujących się w Grudziądzu najstarszych w Polsce ogrodach działkowych. Odwiedziliśmy też Fort Wielka Księża Góra i zachęciliśmy do wspólnych treningów z Akademią Biegania.

Do wysłuchania relacji z Grudziądza zachęcają: Monika Kaczyńska i Krystian Makowski
Czytaj dalej »

23 sierpnia 2018 - PiKnik w Inowrocławiu

2018-08-22
Monika Siwak-Waloszewska z Wiewiórinką. Fot. Krystian Makowski.

Monika Siwak-Waloszewska z Wiewiórinką. Fot. Krystian Makowski.

Kto to jest WiewiórInka i jakich ma kolegów w różnych miastach, na co działa woda "Jadwiga", czym będzie Solankowy Koszmar? Tego m.in. można dowiedzieć się z relacji czwartkowej wyprawy "Wakacyjnego PiKniku do Inowrocławia.

W godz. od 9.00 do 12.00 zajrzeliśmy do stuletniego ratusza w Inowrocławiu, który miał przypominać zamek krzyżacki. Dowiedzieliśmy się komu pomaga stowarzyszenie Flandria i jaką niezwykłą terapią może być kino w Bibliotece. Odwiedziliśmy też Muzeum Jana Kasprowicza.

Między godz. 13.00 a 15.00 sprawdziliśmy jak Ośrodek Sportu wyciska z mieszkańców i turystów siódme poty, spróbowaliśmy sanatoryjnych atrakcji i usiedliśmy na jedynej w Polsce ławeczce teściowej. Do wysłuchania relacji z Inowrocławia zapraszają Monika Siwak-Waloszewska i Krystian Makowski.
Czytaj dalej »

22 sierpnia 2018 - PiKnik w Płużnicy

2018-08-21
Radiowa ekipa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedzi gminę Płużnica

Radiowa ekipa "Wakacyjnego PiKniku" odwiedzi gminę Płużnica

Czy mózg strusia jest mniejszy od jego oka? W jakim filmie zagrało jezioro w Wieldządzu? Na co pomaga masaż gorącymi kamieniami? Odpowiedzi m.in na te pytania w naszym letnim programie. W środę "Wakacyjny PiKnik" zawitał do gminy Płużnica.

Między godziną 09:00 a 12:00 odwiedziliśmy plażę w Wieldządzu. Opowiadaliśmy o śladach przypominających dawną świetność miejscowych dworów i o udziale mieszkańców w Powstaniu Styczniowym. W gospodarstwie Eugeniusza Tomasika w Płużnicy rozmawialiśmy o długości kroków biegających strusi. Sprawdzaliśmy także ile waży strusie jajo. Nie zabrakło także opowieści o lokalnych przysmakach.

Między godziną 13:00 a 15:00 skupiliśmy się na aktywności mieszkańców. Odwiedziliśmy szkółkę wędkarską. Oglądaliśmy wystawę pt. "Dom na wodzie". Sprawdziliśmy repertuar kina na plaży. Na koniec poznaliśmy tajniki masażu gorącymi kamieniami. Do wysłuchania relacji z gminy Płużnica zapraszał Michał Słobodzian i Jan Duks.
Czytaj dalej »

21 sierpnia 2018 - PiKnik w Mroczy

2018-08-20
Gospodarstwo Pszczelarskie, Marii i Jacka Orciuch. Fot. Krystian Makowski

Gospodarstwo Pszczelarskie, Marii i Jacka Orciuch. Fot. Krystian Makowski

Mrocza to czterotysięczne miasteczko we wschodniej części Krajny i kolejny przystanek na trasie radiowego "Wakacyjnego PiKniku". Odwiedziliśmy tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury, w którego murach znalazł schronienie amatorski teatr "Bajzel" i orkiestra jazzowa. Udaliśmy się do Konstantowa, by nie tylko skosztować miodu u tamtejszego bartnika, ale też porozmawiać z jego żoną Marią Orciuch, autorką dwóch książek opisujących osobliwości małomiasteczkowe w czasach PRL-u. Gmina Mrocza położona jest na skraju Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, a jedno z tamtejszych jezior - Wieleckie wraz z otoczeniem uznano przed kilkoma laty za rezerwat. Na wieży widokowej nad jeziorem porozmawialiśmy o tym, co skrywa ten akwen i co podlega tam ochronie.

Po południu wróciliśmy do Mroczy na spotkanie z trenerem sztangistów z klubu "Tarpan", bowiem to właśnie w tym miasteczku trenują mistrzowie olimpijscy i medaliści, a dokładniej medalistki Europy. Z Mroczy udaliśmy się do Broniewa, gdzie mieszka potomek ziemiańskiego rodu Koczorowskich, który osiadł na tamtych ziemiach w Orlu, czyli rodowym gnieździe. Czy coś pozostało z ziemiańskich tradycji rodu, który miał nawet swoją świątynię, a obecnie kościół pod wezwaniem św. Macieja? To właśnie w tej świątyni w trakcie odnawiania obrazu Matki Boskiej, odkryto pod nim tajemniczą deskę. Czy udało się rozwikłać zagadkę sprzed wieków? Zwiedzanie gminy Mrocza zakończyliśmy wizytą w harcerskiej stanicy wodnej nad jeziorem w Rościminie. Do wysłuchania relacji z Mroczy i okolic zapraszają: Wojciech Sobociński i Krystian Makowski.
Czytaj dalej »

20 sierpnia 2018 - PiKnik w Jeżewie

2018-08-18
Michał Słobodzian z Joanną Bock w Centrum Edukacji Ekologicznej przy nadleśnictwie Dąbrowa. Fot. Krystian Makowski.

Michał Słobodzian z Joanną Bock w Centrum Edukacji Ekologicznej przy nadleśnictwie Dąbrowa. Fot. Krystian Makowski.

Gdzie leży jedno z najczystszych jezior w naszym regionie? Jakie tajemnice skrywa Park Gordona? Czy teatr pełen ognia jest bezpieczny? Odpowiedzi m.in. na te pytania znaleźliśmy w naszym poniedziałkowym letnim programie. Tym razem "Wakacyjny PiKnik" zawitał do gminy Jeżewo koło Świecia nad Wisłą.

Między godziną 09:00 a 12:00 opowiedzieliśmy o ciekawych zakątkach gminy, do których warto dotrzeć na rowerach. Obejrzeliśmy eksponaty Muzeum Misyjnego w Laskowicach. Poznaliśmy ciekawą, ale i mroczną historię rodu Gordonów, którzy mieli w Laskowicach wspaniały pałac i park. Zajrzeliśmy do Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrówce. Opowiedzieliśmy o lokalnych przysmakach. Pasją tworzenia podzielił się z nami Janusz Kasa, instruktor, pedagog, muzyk, poeta i rzeźbiarz.

Między godziną 13:00 a 15:00 odwiedziliśmy plażę nad jeziorem Stelchno - jednym z najczystszych w regionie. Podejrzeliśmy jak wakacje spędzają seniorzy z gminy Jeżewo. Opowiedzieliśmy o sukcesach miejscowych miłośników tenisa stołowego. Dowiedzieliśmy się także do czego w teatrze ognia służy poia.

Do wysłuchania relacji z przystanków w gminie Jeżewo zapraszają Michał Słobodzian i Krystian Makowski.
Czytaj dalej »

19 sierpnia 2018 - PiKnik w Radziejowie i Płowcach

2018-08-19
Wakacyjny PiKnik w Radziejowie i Płowcach. Fot. archiwum PR PiK

Wakacyjny PiKnik w Radziejowie i Płowcach. Fot. archiwum PR PiK

Podczas weekendowego "Wakacyjnego Pikniku" w niedzielne popołudnie ponownie spotkaliśmy się z rycerzami. Mobilne studio Polskiego Radia PiK pojawiło się na 17. już inscenizacji bitwy pod Płowcami, stoczonej w 1331 roku między wojskami Władysława Łokietka a oddziałami zakonu krzyżackiego. Dowiedzieliśmy się jakie były konsekwencje tego starcia we wsi w gminie Radziejów. Poznaliśmy bardzo ciekawe pochodzenie nazwy tej gminy, zajrzeliśmy do domu kultury w Czołowie, sprawdziliśmy co dobrego gotują panie z Kół Gospodyń Wiejskich i czym w wolnym czasie zajmują się miejscowi strażacy. Od 14.00 do 17.00 do wysłuchania relacji z wakacyjnych przystanków w Radziejowie i Płowcach, zapraszali Monika Siwak-Waloszewska i Jan Duks.
Czytaj dalej »

18 sierpnia 2018 - PiKnik w Grucznie

2018-08-18
Festiwal Smaku w Grucznie. Fot. Dorota Gruszka.

Festiwal Smaku w Grucznie. Fot. Dorota Gruszka.

Sobotnie popołudnie spędziliśmy na jednym z największych wydarzeń gastronomicznych w naszym województwie. Mowa tu oczywiście o Festiwalu Smaku w Grucznie.
Spotkaliśmy wiele osób zainteresowanych kuchnią tradycyjną, a z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o wielu pomysłach na dania. Udało nam się spróbować wielu potraw oraz ciekawych dań.
Zapraszał Andrzej Krystek. Czytaj dalej »

17 sierpnia 2018 - PiKnik w Radzyniu Chełmińskim

2018-08-17
Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum

Radzyń Chełmiński z wieży zamkowej. Fot. Archiwum

Odwiedziliśmy gminę Radzyń Chełmiński. To niezwykle bogata historycznie kraina, położona w powiecie grudziądzkim. Obecnie liczy niecałych 5 tysięcy mieszkańców.

Do godziny 12stej rozmawialiśmy o tym – jak przekształcić zanieczyszczony i zaniedbany skwer w nowoczesny Park Rekreacji, Sportu i Wypoczynku? Następnie oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki przy placu Towarzystwa Jaszczurczego. Z nazwą placu wiążę się ciekawa historia średniowiecznej organizacji spiskującej przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. A że na tych ziemiach niejeden ślad Krzyżaków pozostał, to dzierżawca zamku w Radzyniu Chełmińskim opowiadał nam o nich. Poznaliśmy też kulisy powstawania serialu „Samochodzik i Templariusze”. Pod murami spotkaliśmy się z organizatorami czwartego Zlotu Garbusów ŚLADAMI PANA SAMOCHODZIKA. Powiedzieliśmy, co ciekawego w programie, a także w garbusie. Opowiadaliśmy o tym, dlaczego warto garbusy kochać.

Po godzinie 13stej objeżdżaliśmy gminę Radzyń Chełmiński. W Rywałdzie czekał na nas ojciec proboszcz i gwardian Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. To właśnie tam więziony był kardynał Stefan Wyszyński. Rywałd jest również miejscem pielgrzymek Romów. Dlaczego? Warto posłuchać. Następnie pojechaliśmy do Szumiłowa, gdzie w środku wsi powstała prężnie działająca galeria sztuki. Odwiedziliśmy również Koło Gospodyń Wiejskich w Zielnowie, gdzie zostaliśmy ugoszczeni szorami – regionalną potrawą.
Zapraszał Damian Klich i Krystian Makowski. Czytaj dalej »

16 sierpnia 2018 - PiKnik we Włocławku

2018-08-16
PiKnik odwiedził Włocławek. Fot. Archiwum

PiKnik odwiedził Włocławek. Fot. Archiwum

Jak zmienia się Park im.H.Sienkiewicza i kiedy zostanie w pełni zrewitalizowany? Jakie tajemnice kryje Bazylika Katedralna i co na wakacje przygotowało dla najmłodszych Centrum Kultury Browar B? Tego dowiedzieliśmy się podczas czwartkowej wizyty naszego Wakacyjnego PiKniku we Włocławku.

Do południa odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, rozmawialiśmy o działalności Stowarzyszenia Teatr Nasz i zaprosiliśmy na festiwal Brukarnia oraz zatrzymaliśmy się w przystani wodnej na Wiśle.

Po 13:00 we włocławskiej Hali Mistrzów zachęcaliśmy do gry w koszykówkę, dowiedzieliśmy się też jakie filmy w najbliższym czasie będzie można zobaczyć w plenerowym kinie samochodowym i pojechaliśmy nad Jezioro Czarne. Na program zapraszała Monika Kaczyńska i Jan Duks. Czytaj dalej »

14 sierpnia 2018 - PiKnik w Strzelnie

2018-08-13
Fot. UM Strzelno

Fot. UM Strzelno

Tym razem nasz Wakacyjny PiKnik odbył się 18 kilometrów za Inowrocławiem - w Strzelnie. Byliśmy na Pojezierzu Gnieźnieńskim czyli na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Zaprezentowaliśmy zabytki Strzelna, odwiedziliśmy Izbę Kujawską, opowiedzieliśmy o imprezach zorganizowanych z okazji 100-lecia Niepodległości. Byliśmy w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji, Bibliotece Miejskiej. Nasz wóz satelitarny zawędrował też do Przyjezierza - tam zajmowaliśmy się problemem zanikających jezior i odwiedziliśmy Zakład Aktywności Zawodowej. Nasz PiKnik zakończyliśmy w Nadleśnictwie Miradz prezentując walory turystyczne tamtejszych lasów.
Zapraszala Magda Jasińska oraz Krystian Makowski. Czytaj dalej »
Na motorówce! Wideo: Krystian Makowski

13 sierpnia 2018 - PiKnik w Piotrkowie Kujawskim

2018-08-12
Między 9:00 a 12:00 wysłuchaliśmy legendy o początkach miasta i dowiedzieliśmy się skąd pochodzi jego nazwa. Zachęcaliśmy też do aktywnego spędzania wolnego czasu, a o głównych atrakcjach Piotrkowa Kujawskiego opowiedział nam burmistrz miasta. Pojechaliśmy też do miejscowości Przewóz, by odwiedzić znajdujący się tam Ośrodek Terapeutyczno-Wypoczynowy oraz spotkaliśmy się z członkami Stowarzyszenia "Na Skrzydłach Anioła". Polecaliśmy też szlaki turystyczne i ciekawe miejsca, które warto odwiedzić wybierając się do Piotrkowa.

Po 13:00 rozmawialiśmy z kolei o pasji do robótek ręcznych i spotkaliśmy się z przedstawicielami zespołu Infected Blues. Było też o kulinariach - dowiedzieliśmy się m.in. jak przygotować skórki z grochem i... dziady. Na zakończenie naszego pobytu w Piotrkowie opowiadaliśmy jakie imprezy kulturalne odbędą się w najbliższym czasie w Piotrkowie i okolicy.

Zapraszali Monika Kaczyńska i Krystian Makowski. Czytaj dalej »

12 sierpnia - PiKnik w Jeziorach Wielkich

2018-08-12
Konkurs na najlepsze przebranie. Fot. Adam Hibner.

Konkurs na najlepsze przebranie. Fot. Adam Hibner.

Niedzielne popołudnie upłynęło na 16. Wielkim Festynie Pomidorowym w Jeziorach Wielkich w powiecie mogileńskim. To tam istnieje zagłębie produkcji pomidorów. Organizatorem imprezy jest dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Jeziorach Wielkich. Najbardziej oczekiwanym punktem festynu była wielka bitwa pomidorowa!

Oprócz atrakcji kulinarnych i sportowych były występy muzyczne. Relacje z festynu nadawaliśmy w programie Radia PiK od 14.00 do 17.00.

Do wysłuchania audycji zaprasza, Andrzej Krystek. Czytaj dalej »

11 sierpnia - PiKnik w Chełmnie

2018-08-09
Ratusz w Chełmnie. Fot. Archiwum

Ratusz w Chełmnie. Fot. Archiwum

W sobotę Wakacyjny PiKnik w Chełmnie - a tam "Perspektywy – 9 Hills Festival" ta impreza to trzydniowe spotkanie ze sztuką w murach średniowiecznego miasta. Wydarzenie jest wynikiem współpracy mieszkańców, którzy co roku w połowie sierpnia otwierają bramy kościołów, piwnic i własnych podwórek aby udowodnić, że Chełmno to miasto, w którym można odbyć prawdziwą podróż w czasie, a to, co tradycyjne, spotyka się w nim z tym, co współczesne.

Powstanie festiwalu miało wymiar niezwykle symboliczny. Dziewięciu wzgórzom, na których leży Chełmno, przypisano opiekę dziewięciu starożytnych muz Apolla. W rezultacie festiwal łączy w sobie różnorodne formy sztuki – Sztukę Przeszłości, Sztukę Miłości, Sztukę Przestrzeni, Sztukę Ruchu, Sztukę Życia, Sztukę Widzenia, Sztukę Radości, Sztukę Słyszenia i Sztukę Fantazji, scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki, street artu i tańca.

Wydarzenia rozgrywające się podczas festiwalu wpisane są w przestrzeń i architekturę miasta. Dla mieszkańców i turystów to okazja do odkrycia miejsc na co dzień niedostępnych, a dla tych, którzy je znają, spojrzenia na nie z nowej perspektywy. Podczas festiwalu podwórka Starego Miasta zamieniają się w warsztaty sztuki, stają obszarem działań społecznych i animacyjnych. Chełmno na trzy dni zamienia się w MIASTO SZTUKI.

W realizację przedsięwzięć, oprócz zapraszanych artystów, angażowani są wolontariusze i lokalni animatorzy. Mieszkańcy uczestniczą w projektowaniu i realizacji działań, udostępniają prywatną przestrzeń na miejsce rozgrywania się inicjatyw artystycznych. Forma festiwalu, skupiona zwłaszcza na przedsięwzięciach z zakresu animacji kultury, umożliwia im również aktywny odbiór inicjowanych działań.

Jeszcze dziś (w sobotę) wystąpią: Kapela Maliszów, Same Suki czy Jacaszek. Prezentować sie będa teatry uliczne, odbęda sie miejskie gry. Polskie Radio PiK meldowało się z audycją na żywo z Chełmna o 13.00. Do wysłuchania audycji zaprasza, Tomasz Kaźmierski. Czytaj dalej »
Zapowiedź wydarzenia

10 Sierpnia 2018 - Piknik w Solcu Kujawskim.

2018-08-09
Wojciech Sobociński w soleckim Parku Linowym. Fot. Sławomir Nowak.

Wojciech Sobociński w soleckim Parku Linowym. Fot. Sławomir Nowak.

Miasto o szczególnym położeniu, w połowie drogi między Bydgoszczą a Toruniem, było przed Potopem Szwedzkim centralnym ośrodkiem miejskim. Teraz liczy 16 tysięcy mieszkańców, ale oferuje stałą pracę w tamtejszym parku technologicznym.

Wizytę zaczęliśmy od rozmowy z panią burmistrz, która kontynuuje dzieło wieloletniego burmistrza Antoniego Nawrockiego, który jest patronem nowego ronda w centrum miasta. Potem odwiedziliśmy w domu wspaniałą sportsmenkę Dorotę Bucław, którą nieszczęśliwy wypadek z sali treningowej koszykówki zawiódł na wózek inwalidzki. Jednak dzisiaj to nasza narodowa reprezentantka na paraolimpiadzie w tenisie stołowym.

Już połowa Polski kojarzy Solec z Jura parkiem, który oferuje i rozrywkę i naukę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Każdego dnia wakacji setki zwiedzających poznają Ziemię z jurajskiej epoki. A naprzeciwko powstał Forest Jump, czyli park linowy, który już niebawem zaoferuje, jako jedyny w Polsce, kawiarenkę pod koronami drzew, a nawet noclegi na wysokości kilku metrów nad ziemią.

Nie można w czasie wizyty w Solcu pominąć tamtejszego centrum Kultury. Ten adres znają wszyscy mieszkańcy miasta, bowiem liczba imprez, festiwali, przeglądów i wystaw tam organizowanych jest imponująca. Tam też spotkaliśmy się z panem Januszem Mayem, rzeźbiarzem, który uczy tej sztuki młodych adeptów, a jego prace zdobią sanktuaria i kościoły w całym kraju.

Po południu udaliśmy się do soleckiego nadleśnictwa, które zawiaduje Puszczą Bydgoską. Dowiedzieliśmy się jakie leśne atrakcje czekają na turystów i co wyróżnia ten kompleks leśny.

Potem skierowaliśmy się nad Wisłę, gdzie od wczoraj goszczą uczestnicy międzynarodowego spływu Wisłą. To impreza tak renomowana, że wśród uczestników są i tacy, którzy na rzece pojawiają się stale od kliku lat.

Do wysłuchania relacji zaprasza, Wojciech Sobociński. Czytaj dalej »

9 sierpnia - PiKnik w Dobrzyniu

2018-08-08
Michał Zaręba z członkami zespołu ludowego "Chalinianki". Fot. Sławomir Nowak.

Michał Zaręba z członkami zespołu ludowego "Chalinianki". Fot. Sławomir Nowak.

W pierwszej części, między godz. 9:00 a 12:00: Na historycznym wzgórzu porozmawialiśmy z burmistrzem Dobrzynia o miejscowych atrakcjach. Spotkaliśmy się z zespołami grającymi muzykę ludową. Zagrali dla nas Chalinianki i zespół Złoty Kłos. Sprawdziliśmy, jak wolny czas spędzają dzieci w Dobrzyniu. Wsiedliśmy na rower razem z 75-letnim panem Stanisławem Olszewskim. A miejscowe siatkarki pokazały jak serwować asy. Spróbowaliśmy o tym opowiedzieć.

Po godzinie 13:00 spotkaliśmy się z poetką Zofią Czyżyńską i byłym komandorem Dobrzyńskiego Klubu Żeglarskiego. Zawodnicy tego klubu walczą w Danii o przepustki na Olimpiadę. O pasji do fotografowania opowiedziała Julia Czachorowska. Poznaliśmy ofertę
Dobrzyńskiego Domu Kultury "Żak"

Do wysłuchania audycji zaprasza, Michał Zaręba. Czytaj dalej »

8 sierpnia 2018 - PiKnik w Ostromecku, Gzinie, Unisławiu i Dąbrowie Chełmińskiej

2018-08-07
Kamila Zroślak z Beatą Tomaszewską. Fot. Sławomir Nowak.

Kamila Zroślak z Beatą Tomaszewską. Fot. Sławomir Nowak.

W środę byliśmy m.in. w Ostromecku - by bliżej przyjrzeć się pałacom i zagrać na jednym z zabytkowych fortepianów. Pojechaliśmy też do wsi Gzin, której dawni mieszkańcy mogli uprawiać rytualny kanibalizm oraz do Unisławia, w poznaniu którego pomógł nam nietuzinkowy "Spacerownik'. Przedpołudniową wędrówkę zakończył poczęstunek.... przygotowany bez użycia prądu w Chacie Chlebowej w Dąbrowie Chełmińskiej.

Po południu porozmawialiśmy o tym, dlaczego uczniowie szkoły w Wybczu (gmina Łubianka) uczą się... w pałacu, zjawiliśmy się na dziedzińcu Zamku Bierzgłowskiego, a także w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.

Podróż zakończyliśmy w Turznie - w Pałacu Romantycznym. Do wysłuchania audycji zaprasza, Kamila Zroślak. Czytaj dalej »

7 sierpnia 2018 - PiKnik w gminie Warlubie

2018-08-06
Bogumiła Wresiło w "Ursusie". Fot. Sławomir Nowak.

Bogumiła Wresiło w "Ursusie". Fot. Sławomir Nowak.

Jak wygląda wodospad nad rzeką Mątawą, jak wypoczywają harcerze z różnych regionów Polski nad jeziorem Rybno oraz dzieci w Zielonej Szkole w Rybnie? Co można zobaczyć nad rozlewiskiem w Płochocinie? Odpowiedzi na te pytania, pojawiły się we wtorek między godziną 9.00-12.00. Tym razem Wakacyjny PiK-nik zagościł w gminie Warlubie, w powiecie świeckim.

Między godziną 13.00 a 15.00 odwiedziliśmy zespół dworski i park linowy w Rulewie. Strażacy z OSP w Warlubiu przyszykowali pokaz pierwszej pomocy. W ramach naszej wizyty, mówiliśmy też o Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych oraz o biegach pamięci Bronisława Malinowskiego, znakomitego biegacza i lekkoatlety, który w młodości uczęszczał m.in. do szkoły w Warlubiu. Naszym gościem będzie też wioślarka i medalistka Marta Wieliczko.

Do wysłuchania audycji zapraszają Bogumiła Wresiło i Sławomir Nowak. Czytaj dalej »

6 sierpnia 2018 - PiKnik w Łabiszynie

2018-08-03
Pałac w Lubostroniu. Fot. Krystian Makowski.

Pałac w Lubostroniu. Fot. Krystian Makowski.

Lato nie odpuszcza, dlatego poniedziałkowy poranek spędziliśmy nad wodą. Po godzinie 9:00 odwiedziliśmy plażę w Smerzynie w gminie Łabiszyn. Porozmawialiśmy także z wypoczywającymi nad Jeziorem Smerzyńskim harcerzami.

W Lubostroniu sprawdziliśmy, kto dźwiga kulę ziemską na kopule miejscowego pałacu. W Łabiszynie zajrzeliśmy do krypt kościoła p.w. Św. Mikołaja. Podsumowaliśmy także niedzielne zawody wędkarskie. Opowiedzieliśmy też o krwawej bitwie o Łabiszyn z czasów Powstania Kościuszkowskiego.

Między godziną 13:00 a 15:00 sprawdziliśmy szybkość nurtu przepływającej przez Łabiszyn Noteci. Wypożyczyliśmy kajak w miejscowej marinie. Obejrzeliśmy kolekcje mundurów jednego z łabiszyńskich rekonstruktorów. Poznaliśmy miejsca upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. Nauczyliśmy się także robić bilardowe triki. Do wysłuchania audycji zaprasza, Michał Słobodzian. Czytaj dalej »

5 sierpnia 2018 - PiKnik w Ciechocinku

2018-08-03
PiKnik przyjechał do Ciechocinka. Fot. Sławomir Nowak.

PiKnik przyjechał do Ciechocinka. Fot. Sławomir Nowak.

Może nie do końca na deptaku, ale na pewno w Ciechocinku był w niedzielę Wakacyjny PiKnik Polskiego Radia PiK.
Od godz. 14:00 - 17:00 poznawaliśmy walory lecznicze, kulturalne i sportowe miasta. Opowiadaliśmy o historii uzdrowiska, o leczeniu dzieci i dorosłych z otyłości. Naszymi gośćmi byli także artyści Festiwalu Operowo - Operetkowego. Do Ciechocinka zapraszała Magda Jasińska oraz Sławomir Nowak. Czytaj dalej »

4 sierpnia 2018 - PiKnik w Tleniu

2018-08-03
Plaża na jeziorem Mukrz. Fot. www.odkryjtlen.pl

Plaża na jeziorem Mukrz. Fot. www.odkryjtlen.pl

Dlaczego Tleń nazywany jest ''Perłą Borów Tucholskich'', a Wda - nad którą leży ''Czarną Wodą"? Czemu ludzie zakochują się w Tleniu i lubią tu wracać? ''Wakacyjny PIKnik'' tym razem - na żywo z plaży w Tleniu!

Spotkaliśmy się z ratownikami i obserwowaliśmy turniej siatkówki plażowej. Zaprosiliśmy Państwa na spływ kajakowy Wdą i na wyprawę rowerową do jednej z najpiękniejszych wsi Borów Tucholskich - do Starej Rzeki.

Spacerowaliśmy również z kijkami, bo przecież okolice Tlenia to nie tylko raj dla kajakarzy i rowerzystów, ale też dla tych, którzy kochają Nordic Walking. Naszych słuchaczy poprowadziliśmy pięknymi, leśnymi ścieżkami Wdeckiego Parku Krajobrazowego, zerknęliśmy też do starych, przedwojennych przewodników po Tleniu i okolicach oraz odwiedziliśmy niezwykłą wystawę na... dworcu kolejowym! Zapraszał Dariusz Gross oraz Sławomir Nowak. Czytaj dalej »

3 sierpnia 2018 - PiKnik w Wąpielsku

2018-08-02
Wakacyjny PiKnik odwiedził Wąpielsk. Fot. Sławomir Nowak.

Wakacyjny PiKnik odwiedził Wąpielsk. Fot. Sławomir Nowak.

Zdrada i kara. Co stało się z młodzieńcem, który paktował z Krzyżakami? Dlaczego w herbie gminy królują złota muszla i wstęga? Czy zamek w Radzikach miał szansę w starciu ze szwedzkimi najeźdźcami? Odpowiedzi między innymi na te pytania w naszym kolejnym wakacyjnym programie. W piątek odwiedziliśmy gminę Wąpielsk w powiecie rypińskim.

Między godziną 09:00 a 12:00 opowiadaliśmy o symbolach gminy. Sprawdziliśmy jak szybki jest nurt płynącej przez gminę Drwęcy i ile czasu potrzebują strażacy ochotnicy, by zmobilizować się do akcji. W Radzikach Dużych zwiedziliśmy ruiny zamku. Dowiedzieliśmy się także dlaczego ciało młodego mężczyzny pochowano w kilku częściach. Sprawdziliśmy również co w okolicy pozostało po rodzinie Przeciszewskich.

Między godziną 13:00 a 15:00 z kolei posmakowaliśmy regionalnych potraw. Spotkaliśmy się z młodymi pianistami i kolarzami szykującymi formę przed wąpielskimi wyścigami. O swojej pasji, twórczości i miłości do "małej ojczyzny" opowiedział Zbigniew Żuchowski, piszący wiersze historyk - regionalista. Czytaj dalej »
Przeżyj PiK-ne lato :)

Przeżyj PiK-ne lato :)

Od 23 czerwca kilkunastu dziennikarzy Polskiego Radia PiK przez całe wakacje będzie przemierzać nasz region w poszukiwaniu wakacyjnych tematów. Opowiemy o tym jak różnorodne jest nasze województwo. Gdzie warto spędzać wolny czas. Jakie pasje mają mieszkańcy. Poszukiwać będziemy tego co wspólne, ale i wyjątkowe. Będziemy Państwu także towarzyszyć w czasie letnich spotkań.
Odwiedzimy i Ciebie... :)

Odwiedzimy i Ciebie... :)

Tysiące kilometrów. Setki miejsc. Turystyczne atrakcje i historyczne ciekawostki. Legendy. Kulinaria. Ekstremalne wyzwania. Lokalne inicjatywy. Ludzie pełni pasji. To będzie wyjątkowe lato na antenie Polskiego Radia PiK.
Z radiem na wakacjach

Z radiem na wakacjach

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę