Ferie po królewsku, z żołnierzami i w teatrze. Przewodnik po wydarzeniach online

2021-01-05, 18:15  Magdalena Gill/Redakcja
Na wirtualne „Ferie po królewsku" zaprasza siedem rezydencji królewskich/fot. Facebook

Na wirtualne „Ferie po królewsku" zaprasza siedem rezydencji królewskich/fot. Facebook

Najnowszy spektakl teatru Baj Pomorski w Toruniu pt. „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk” przez pół roku dostępny jest online za darmo/fot. materiały teatru

Najnowszy spektakl teatru Baj Pomorski w Toruniu pt. „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk” przez pół roku dostępny jest online za darmo/fot. materiały teatru

Spektakle dla dzieci z teatrów w Bydgoszczy i Toruniu, warsztaty dla maluchów i nastolatków, gry i zadania dla dzieci – wszystko w wersji online. Tegoroczne ferie zimowe nie muszą być nudne, ale wydarzenia planować można tylko w Internecie.

Z uwagi na pandemię COVID-19 tegoroczne ferie zimowe odbywają dla wszystkich uczniów w tym samym terminie – od poniedziałku (4 stycznia) do niedzieli (17 stycznia). Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku - półkolonie dla uczniów klas I–IV szkoły podstawowej oraz obozy szkoleniowe dla uczniów szkół i oddziałów mistrzostwa sportowego. Dla wszystkich innych pozostają propozycje online, które przygotowały instytucje kultury z regionu i nie tylko.

Katarzyna Figura w roli Macochy
Bydgoski Teatr Polski zaprasza dzieci na transmisje na żywo spektaklu „Kopciuszek” z udziałem Katarzyny Figury. Odbędą się w piątek i sobotę (15 i 16 stycznia) o godz. 18.00. Spektakl wyreżyserował Łukasz Gajdzis. Spektakl będzie dostępny przez 24 godziny po wykupieniu dostępu na platformie vod.teatrpolski.pl.

Rodzinne ferie w muzeum
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy w dniach od 4 do 17 stycznia zaprasza chętne dzieci do wspólnej zabawy online. Na stronie muzeum i w jego mediach społecznościowych dwa razy w tygodniu dostępne będą tutoriale z cyklu DIY, które umilą czas i zachęcą do rodzinnego spędzania czasu.

Zbuduj domek dla owadów
Galeria miejska bwa w Bydgoszczy proponuje podróż, której przewodnikami są Sonia Rammer i Aleksander Radziszewski. Zabiorą chętnych na wyprawę, której szlak wiedzie od ogromnych masywów najwyższych gór świata do świata owadów. Opowiedzą o magii Himalajów oraz o tym, jak zbudować przytulny owadzi domek przy pomocy kawałka tektury, kilku rurek i patyczków. Warsztaty online dostępne są na stronie galerii.

Szopki bożonarodzeniowe i teatr w pudełku
Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na pierwszą odsłonę noworocznego Teatru w pudełku. Będzie można obejrzeć interpretację jednej z bajek Ignacego Krasickiego pt. „Noga i but”. - Dlaczego Krasicki chcąc przekazać pewną prawdę o ludziach wybrał akurat ten na pozór pasujący do siebie duet? Nie ma jak to wygodne buty, powiadają ci, którzy mieli do czynienia z ciasnym obuwiem. Stopa bez pantofla jest w stanie jakoś sobie poradzić, chociaż nie jest w komforcie, zwłaszcza, kiedy przychodzą jesienne słoty i zimowe chłody. A odwrotnie? Co czuje but bez nogi? Na pewno nie jest mu po drodze… - czytamy w zapowiedziach spektaklu. Premiera online odbędzie się 7 stycznia po godz. 16.00 na profilu Facebook i kanale YouTubebydgoskiego WOKiS.
Już teraz na stronie instytucji można oglądać wystawę szopek bożonarodzeniowych - wirtualnągalerięrzeźb i obrazów stworzonych przez wielu różnych autorów.

Kolorowa skrzynia i zadania śnieżnej sowy
Trzy różne propozycje - i tym razem nie online - ma na ferie zoo w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w bydgoskim Myślęcinku. Pierwsza to „Wędrówka z misją, czyli KarsiQuue i tajemnica kolorowej skrzyni” - warsztaty, podczas której zgłoszone rodzinne drużyny będą szukać tajemniczej kolorowej skrzyni z eksponatami pochodzącymi od zwierząt. Dla najlepszych będą nagrody. Dni, w których będą umieszczane eksponaty w kolorowej skrzyni (w każdej odsłonie inne) to: 5 i 7 stycznia (odsłona pierwsza), 8 i 11 stycznia (druga), 12 i 13 stycznia (trzecia), 14 i 15 stycznia (czwarta). Godziny poszukiwania skrzyni: 10.00-14.00 (więcej szczegółów dotyczących konkursu – na stronie LPKiW).

Ponadto – tak, jak w minionych latach - od 4 do 17 stycznia w godz. 10.00-15.30 na terenie zoo będzie rozpalone ognisko i udostępnione zostaną kijki. - Tym razem prosimy o dostosowanie się do zasad obowiązujących w czasie pandemii – apelują w Leśnym Parku.
Trzecia propozycja to zimowa zabawa pn. „Zimowy zawrót głowy, czyli zadania śnieżnej sowy”. Na terenie zoo zostały rozwieszone tabliczki z zadaniami, natomiast na stronie internetowej zoo oraz w kasie do pobrania jest karta zabawy. Na karcie znajdują się: podpowiedź dotycząca trasy, wskazówki, gdzie szukać zadań i miejsca na odpowiedzi (trzeba mieć coś do pisania). Od 4 do 17 stycznia zoo czynne jest codziennie w godzinach 10-16.


O żołnierzyku i kapeluszu Pana Wrony
Najnowszy spektakl teatru Baj Pomorski w Toruniu pt. „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk” przez pół roku dostępny jest online za darmo. Premiera spektaklu w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego odbyła się 29 grudnia na kanale You Tube. To opowieść na motywach baśni Andersena.
Wcześniej - 22 grudnia, także online - miała miejsce premiera spektaklu „Kapelusz Pani Wrony” Danuty Parlak. On także jest dostępny na kanale You Tube Teatru Baj Pomorski.

Warsztaty dla każdego
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu przygotował na ferie zimowe ofertę dla różnych grup wiekowych - od czwartego roku życia po osiemnastolatków. Proponowane warsztaty odbywać się będą online na platformie ZOOM i potrwają od 30 minut do 1,5 godziny. Zimowy „rozkład jazdy” na dwa tygodnie dostępny jest na stronie ośrodka. Podczas spotkań z instruktorami będzie można m.in. zgłębić tajniki fotografii oraz dowiedzieć się jak poprawnie kadrować, odkrywać tajemnice teatru, bawić się rytmem i budować instrumenty. Niecodzienną propozycją dla całych rodzin będzie interaktywny spacer online, podczas którego uczestnicy odbędą spacer po własnej, bliskiej okolicy.

Eksperymenty z Młynem Wiedzy
W okresie ferii Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do skorzystania z mini warsztatów oraz pomysłów na eksperymenty i zabawy artystyczne, które będzie można wykonać w domu. W przygotowanych filmach (kartach pracy) krok po kroku będzie można zobaczyć, jak wykonać doświadczenie lub skonstruować zabawkę do późniejszej zabawy. Wszystkie materiały zostaną udostępnione od 4 stycznia nieodpłatnie na stronie instytucji.

Bajki dla odważnych
Słuchowiska „Bajki dla odważnych” to nowa propozycja toruńskiego Muzeum Etnograficznego. Projekt przy współpracy z aktorami Teatru Baj Pomorski realizowany był w 2013 roku , teraz jednak zyskał nową odsłonę i jest dostępny w Internecie.Teksty zaadaptowanych na potrzeby słuchowiska bajek zostały zapisane na Kujawach w latach 50. XX wieku. Stanowią część zbiorów Archiwum Folkloru Słownego Muzeum Etnograficznego. Nagrania dostępne są na stronie instytucji.


Gry kujawsko-pomorskie
Wirtualna wycieczka po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także quizy, kolorowanki i układanki – strona gry.kujawsko-pomorskie.pl to jedna z propozycji Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego na ferie. Portal powstał kilka lat temu, dzięki niemu dzieci i młodzież zdobywają i poszerzają wiedzę o Kujawach i Pomorzu.

Przygoda w wadowickim muzeum
Aplikację z interaktywnymi grami i zadaniami dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat przygotowało na ferie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Dostępna będzie od 4 do 15 stycznia na stronie placówki – podała rzecznik muzeum Magdalena Maślona. - Każdego dnia ferii, z wyłączeniem weekendów, zostanie odblokowana jedna interaktywna gra, której pomyślne przejście pozwoli na pobranie tzw. drukowanki, czyli karty z dodatkowymi zadaniami do wykonania razem z rodzicami, bez konieczności uruchamiania komputera – podała Maślona. Aplikacja dostępna będzie na stronie internetowej www.domjp2.pl/gra. Nawiązuje tematycznie do wydanej przez muzeum książki dla dzieci autorstwa Marcina Kobierskiego „Przygoda w wadowickim Muzeum, czyli 100 listów do Jana Pawła II”. Jej bohaterem jest Maks, który zagubiony podczas szkolnej wycieczki odkrywa tajemnice wadowickiego muzeum i poznaje życiorys Karola Wojtyły.

Wojskowe ferie online
4 stycznia rozpoczęły się Wojskowe Ferie online - Ćwicz z nami! Najlepsi żołnierze sportowcy razem z rodzinami i przyjaciółmi zachęcają do wspólnych ćwiczeń. W czasie ferii, które według zaleceń epidemiologów warto spędzić w domu, pomogą dbać o formę fizyczną i wzmacniać w ten sposób ogólną kondycję, wytrzymałość i odporność. Można poznać tajniki treningów i różne dyscypliny sportowe: lekkoatletykę, zapasy, strzelectwo, wioślarstwo, biathlon, MMA.
30-minutowe ćwiczenia będą odbywać się od poniedziałku do piątku przez całe ferie. Transmisje będzie można śledzić na facebookowym profilu MON, a także na kontach sportowców uczestniczących w akcji.

Ferie w rezydencjach królewskich
Minister kultury z siedmioma rezydencjami królewskimi zapraszają na wirtualne spotkania w sieci dla dzieci i młodzieży. W akcji biorą udział: Zamki Królewskie w Warszawie i na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Muzeum Narodowe w Lublinie. Przez całe ferie, codziennie na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych tych instytucji (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter)będą publikowane propozycje dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Rezydencje zapraszają do zwiedzania zabytkowych sal i poznawania kolekcji podczas wirtualnych spacerów z cyklu Muzeum oczami dziecka, a znani youtuberzy zaskoczą Zamkowymi trendami.Będą też Muzyczne spacery po Rezydencjach Królewskich, a na najmłodsze pociechy będą czekać baśnie i legendy. Każdego dnia będą też dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy z nagrodami.

Festiwal Teatrów dla dzieci
„Dzieci z Bullerbyn”, „Bajki robotów”, „Brzydkie kaczątko”, „Mała syrenka” – to kilka z wielu tytułów, które znalazły się w programie Festiwalu Teatrów dla Dzieci, przygotowanego w sieci przez Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie na czas ferii. Wydarzenie potrwa od 4 do 15 stycznia. Darmowe przedstawienia można oglądać codziennie na stronie internetowej festiwalteatrow.pl, a także w mediach społecznościowych instytucji. Po wybranych przedstawieniach Centrum zaprasza na warsztaty nawiązujące do tematyki spektaklu lub omawiające różne techniki okołoteatralne. Będzie też konkurs na minisztukę, przygotowaną przez małych widzów. Najciekawsze spektakle zostaną nagrodzone i zaprezentowane na wirtualnej scenie NCK.

Rodzina

Zabytkowe lokomotywy, mini pociągi i wiele więcej Tak wyglądał Bydgoski Dzień Kolejarza [zdjęcia]

Zabytkowe lokomotywy, mini pociągi i wiele więcej! Tak wyglądał Bydgoski Dzień Kolejarza [zdjęcia]

2024-11-23, 21:15
Atmosfera świąt wyczuwalna z daleka Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu [zdjęcia]

Atmosfera świąt wyczuwalna z daleka! Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu [zdjęcia]

2024-11-23, 14:32
Bon senioralny ma pomóc znaleźć opiekę dla osób starszych. Trwają konsultacje

Bon senioralny ma pomóc znaleźć opiekę dla osób starszych. Trwają konsultacje

2024-11-23, 09:27
Puchaci przyjaciele trafili do rąk dzieci. Dzień Pluszowego Miasta w szpitalu Jurasza [zdjęcia]

Puchaci „przyjaciele” trafili do rąk dzieci. Dzień Pluszowego Miasta w szpitalu Jurasza [zdjęcia]

2024-11-22, 18:04
W Toruniu radzili, jak zerwać z nałogiem. Akcja z okazji Dnia Rzucania Palenia Tytoniu

W Toruniu radzili, jak zerwać z nałogiem. Akcja z okazji Dnia Rzucania Palenia Tytoniu

2024-11-21, 20:23
W całym regionie dzieci uczą się pływać. Za lekcje płaci Urząd Marszałkowski

W całym regionie dzieci uczą się pływać. Za lekcje płaci Urząd Marszałkowski

2024-11-18, 07:48
Wielki bal w Światowym Dniu Wcześniaka. Te dzieci wygrały walkę, więc to święto życia

Wielki bal w Światowym Dniu Wcześniaka. „Te dzieci wygrały walkę, więc to święto życia!”

2024-11-17, 13:30
Edukacja w parze z zabawą Bydgoski Festiwal Nauki w Młynach Rothera [galeria]

Edukacja w parze z zabawą! Bydgoski Festiwal Nauki w Młynach Rothera [galeria]

2024-11-16, 21:05
Wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Ostatnia okazja, by zobaczyć wystawę w Bydgoszczy

Wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Ostatnia okazja, by zobaczyć wystawę w Bydgoszczy

2024-11-16, 17:53
Rodziny z Kujawsko-Pomorskiego czekają na pomoc Szlachetna Paczka otworzyła bazę

Rodziny z Kujawsko-Pomorskiego czekają na pomoc! Szlachetna Paczka otworzyła bazę

2024-11-16, 13:01
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę