Region szykuje się do Wielkanocy! Warsztaty, spotkania, rozmowy i nie tylko [przewodnik na weekend]

2025-04-11, 15:40  Redakcja
Wielkanoc coraz bliżej. Z tej okazji zaglądamy do kalendarza i sprawdzamy, co będzie działo się w weekend/fot: Tomasz Kaźmierski, archiwum

Wielkanoc coraz bliżej. Z tej okazji zaglądamy do kalendarza i sprawdzamy, co będzie działo się w weekend/fot: Tomasz Kaźmierski, archiwum

Zbliża się Wielkanoc - w ten weekend przygotowano wiele rodzinnych warsztatów m.in. malowania pisanek, a w naszym przewodniku znajdziecie również kiermasze, spotkania i koncerty.

BYDGOSZCZ

IV Akademicki Jarmark Wielkanocny

piątek-niedziela, 11-13 kwietnia, Politechnika Bydgoska
Oprócz pysznego jedzenia jarmarkowi towarzyszyć będzie wiele atrakcji. W jarmarkowych budkach pojawią się m.in. świąteczne ozdoby, wędliny, oscypki, miody, krówki, pierogi i obowiązkowy żurek. Jak co roku, scena będzie pełna świątecznych dźwięków. Zabrzmi muzyka na żywo! Nie zabraknie także pokazów kulinarnych połączonych z degustacją przepysznych wielkanocnych potraw. Nie ma Jarmarku Wielkanocnego bez kurczaków! Będzie można je odwiedzić w specjalnie dla nich przygotowanym domku. Za bezpieczeństwo i komfort kurczaków odpowiadają najlepsi specjaliści z Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt. Jarmark to także idealna okazja, by sprawdzić swój stan zdrowia! Razem z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy oraz Szpitalem Klinicznym im. dr. E. Warmińskiego Politechniki Bydgoskiej powstanie „Wiosenny Piknik Zdrowia”, podczas którego będzie możliwość wykonania darmowych badań.

Ô petit délice – sztuka robienia makaroników
piątek, 11 kwietnia, godz. 17:00, Młyny Rothera
Wyjątkowe warsztaty kulinarne, które poprowadzi Arnaud Kaszkowiak. Cukiernik wprowadzi uczestników w tajniki pieczenia delikatnych i pysznych francuskich słodkości – makaroników. Dzieląc się swoją miłością do francuskich wypieków, pomoże każdemu stworzyć swoje małe arcydzieło. Warsztaty kulinarne w ramach cyklu „Przyjemne z pożytecznym”. Cykl jest inicjatywą młodzieży z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Nowakowskiego w Bydgoszczy i został wypracowany w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.

Z cyklu Piękna nasza Polska cała: Biele – koncert
piątek, 11 kwietnia, godz. 18:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
Zespół Biele to muzyka z miejsca, gdzie zacierają się granice państw. Tylko tu będzie można usłyszeć melodię śpiewaną w gwarze mazurzącej, choć dźwięki te znają również na Białorusi. A podobne słowa w języku Dzuków śpiewają Litwini tak, że nas Polaków chwyta to za serce. I ma się wrażenie, że to pieśń, wyssana z mlekiem matki. Po prostu. Tak tu jest i czasem nie trzeba wiedzieć czemu, choć zawsze warto posłuchać. Biele to projekt muzyczny założony przez Julitę Charytoniuk, Ulkę Murawko i Piotra Fiedorowicza – ludzi z Suwalszczyzny, wychowanków zielonych lasów, odludnych bagien i nadrzecznych łąk.

Forum Filozoficzne #1: Inność. Slam Filozoficzny
piątek, 11 kwietnia, godz. 18:00, Młyny Rothera
Forum Filozoficzne to będą cztery odsłony w 2025 roku! Każda z nich będzie składała się ze spotkań z zaproszonym gościem, które będą przybierać formę rozmowy między nim, moderatorem a uczestnikami na zadany wcześniej temat, a następnie… temat rozmowy będzie obowiązywał podczas drugiej części „forum”, czyli znanemu już dobrze w Młynach formatowi: SLAMU w wersji filozoficznej.

Tysiąc mil samotności – bookspresso z Pauliną Paprocką
piątek, 11 kwietnia, godz. 18:00, Kawiarnia Zakładka, ul. Gdańska 5
Spotkanie podróżnicze z Pauliną Paprocką, autorką książki „Tysiąc mil samotności”. Poza rozmową o książce można spodziewać się prezentacji zdjęć i opowieści z pierwszej ręki! Paulina Paprocka nie jest pisarką, lecz podróżniczką. Jednak nadszedł moment, kiedy poczuła potrzebę opowiedzenia o swoim życiu. Ujęcia w słowa – na ile to możliwe – zachwytu, zmęczenia, zadziwienia. "Tysiąc mil samotności" to zapiski kobiety, która żyje, aby podróżować, i podróżuje, aby żyć. Niepotrzebne jej przewodniki. Wybiera własne ścieżki, chłonie barwy, zapachy i smaki, a w bagażu niesie przede wszystkim ciekawość świata. Wstęp wolny.

Dominik Żulicki – koncert
piątek, 11 kwietnia, godz. 18:00, Światłownia, ul. Św. Trójcy 15
Dominik Żulicki – artysta, bard, tekściarz i kompozytor. Autor płyt: „Gdy nadejdzie czas” oraz „Parę chwil z wieczności”. Poeta dźwięku, wędrowiec po krainach słowa i melodii, laureat niezliczonych festiwali, a nade wszystko – człowiek, który pyta. Przynosi ze sobą swoją najnowszą płytę – ,,Parę chwil z wieczności”. To nie tylko zbiór utworów, lecz zapis drogi, intymne spotkanie z pytaniami, które od wieków nurtują serca wrażliwych – dokąd zmierzamy? Jaki jest sens tej wędrówki? Czy pieśń jest drogowskazem, czy jedynie echem pragnień?

Czarodziejski flet – opera
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Opera Nova
Akcja poetyckiego i zarazem pełnego emocji libretta o głębokim przesłaniu humanistycznym rozgrywa się w scenograficznej przestrzeni wielkiej biblioteki: siedziby Wiedzy, Siły, Piękna. To tu bohaterowie poznają prawdę o sobie, swą zdolność do poświęcenia, pokonywania życiowych trudności, lęku przed innymi. Ezoteryczne i dziecinne, wzniosłe i krotochwilne, uczone i ludyczne ... Czarodziejski flet czerpie z legend średniowiecznych, baśni, fascynacji mitologią egipską. Arie, duety, tercety, kwartety, kwintety, chóry i sceny zbiorowe przeplatają się nieustannie. Każdy z tych momentów ma swój odrębny charakter, nastrój, typ orkiestry, melodykę. Libretto jest baśnią, moralitetem, komedią , tajemnicą.

Bernstein, Gershwin, Tansman – koncert
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Filharmonia Pomorska
Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent, Aldona Cisewska – skrzypce, Wojciech Kołaczyk – altówka, Maciej Kamrowski – wiolonczela, Marcin Sikorski – fortepian, Konrad Mielnik – prowadzenie. Repertuar: George Gershwin – Uwertura kubańska, Leonard Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story, Aleksander Tansman – III Symfonia koncertująca na fortepian, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i orkiestrę.

Zmory – spektakl
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Teatr Polski
Czy dojrzewanie musi być Zmorą? Twórcy i twórczynie spektaklu, podążając za powieścią „Zmory” Emila Zegadłowicza, skupiają się na dojrzewaniu Mikołaja, by korzystając zarówno z materiału zawartego w tekście powieści, jak i z własnych wspomnień i doświadczeń, zbadać specyficzne napięcia towarzyszące temu często niełatwemu okresowi. Książka Emila Zegadłowicza, nazywana często powieścią „inicjacyjną”, opowiada o młodości ucznia przedwojennego gimnazjum, Mikołaja Srebrnego.

Ekstremalna Droga Krzyżowa z NSPJ
piątek, 11 kwietnia, godz. 21:00, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pl. Piastowski 5
Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter duchowy. Wychodzi się z miasta, by rozważać Drogę Krzyżową i szukać relacji z Bogiem. W nocy, ciszy, w zmęczeniu. Z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy wyruszą dwie trasy EDK:
- Czerwona - Najświętszego Serca do Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim o dystansie 44,5km
- Fioletowa - św. Stanisława do Parafii św. Stanisława w Nakle nad Notecią o dystansie 41km
Początek 11 kwietnia o godzinie 21:00 Mszą Świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, a potem uczestnicy wyruszą, każdy w swoim tempie, zachowując odpowiedni charakter tego wydarzenia. Link do zapisów znajduje się TUTAJ.

MotoShow – festyn motoryzacyjny i drzwi otwarte
sobota, 12 kwietnia, godz. 9:00, Zespół Szkół Samochodowych, al. Powstańców Wielkopolskich 63
Impreza MotoShow skierowana do mieszkańców Bydgoszczy oraz uczniów ósmych klas i ich rodziców. Scenariusz imprezy: Wirtualny Warsztat – Gogle VR, Pokaz technologii napraw pojazdów – Herkules, Pokaz ratownictwa – Strażacy w akcji – godz. 10:30 i 11:30, Pokaz pojazdów militarnych i amerykańskich, Pokaz techniki dronowej, Pokaz elektrycznego pojazdu autonomicznego o godz. 12:30, Wyścigi modeli RC i Licytacje i loterie charytatywne dla Ignasia.

Impreza wpisuje się w tradycję szkoły, która od kilkunastu lat wiosną organizuje festyny motoryzacyjne. Pokazom towarzyszyć będą drzwi otwarte dla uczniów klas ósmych i ich rodziców.

Warsztaty pieśni z Suwalszczyzny z Julitą Charytoniuk
sobota, 12 kwietnia, godz. 10:00, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury
Warsztaty, podczas których uczestnicy odkryją bogactwo pieśni Suwalszczyzny i suwalsko-podlaskiego pogranicza. Poznają tradycyjne pieśni, które kiedyś towarzyszyły wiejskim społecznościom – zarówno w jedno-, jak i wielogłosie. W trakcie warsztatów czeka nie tylko śpiew, ale także rozgrzewka ruchowa, oddechowa i emisyjna, dzięki którym lepiej będzie można poczuć swój głos i wzmocnić go. Moc wspólnego śpiewania w grupie pozwoli poczuć radość płynącą z muzyki i zjednoczenia w dźwiękach. Warsztaty są skierowane zarówno do osób początkujących, jak i tych z doświadczeniem w śpiewie tradycyjnym.

Filmowe poranki dla najmłodszych
sobota, 12 kwietnia, godz. 10:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Sobotnie poranki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i przyciągają nie tylko najmłodszych widzów! Kwietniowy Poranny Projektor Filmowy na Strychu to idealny sposób na wspólne spędzenie sobotniego przedpołudnia w ciepłej, rodzinnej atmosferze! Wstęp wolny.

Kiermasz Wielkanocny
sobota, 12 kwietnia, godz. 11:00, Hangar Kultury, ul. Piwnika-Ponurego 10
Kiermasz, podczas którego można zakupić wielkanocne upominki (rękodzieło, ceramikę, prace artystyczne, akcesoria świąteczne). W programie m.in. warsztaty rodzinne tworzenia palm wielkanocnych (obowiązuje rezerwacja, wstęp wolny).

Wielka smocza przygoda – atrakcje dla dzieci
sobota i niedziela, 12-13 kwietnia, godz. 11:00-18:00, Focus Mall, ul. Jagiellońska 39-47
Na ekrany kin powraca ukochana przez widzów na całym świecie seria „Jak wytresować smoka”, tym razem w wersji aktorskiej! Z tej okazji zostanie zorganizowane wyjątkowe wydarzenie, które przeniesie uczestników prosto do świata wikingów i smoków!
W programie m.in.:
Wielka Wystawa Smoków – spotkanie ze Szczerbatkiem i innymi smokami w niesamowitej scenerii zielonej wyspy! Idealne miejsce na smocze selfie.
Wioska Wikingów – wspaniała okazja na odkrycie ich codziennego życia, zobaczenia tradycyjnych strojów i sprawdzenia swojej siły na Młocie Wikinga!
Strefa Playmobil – mnóstwo kreatywnej zabawy dla najmłodszych!
Tor przeszkód – dmuchaniec – dla wszystkich, którzy chcą się wyszaleć i poczuć odrobinę smoczej energii!
Smocze kino – pokazy fragmentów nowego filmu, odcinków serialu „Jeźdźcy smoków” oraz zapowiedzi największych hitów lata! Dodatkowo darmowy popcorn dla każdego widza.
Konkursy z nagrodami – co godzinę do wygrania smocze niespodzianki!
Smoczy wizaż – zmiana w prawdziwego smoka! To tu będą malowane buźki w łuski i smocze emblematy.

Wielkanocne cuda z kuchennej szuflady
sobota, 12 kwietnia, godz. 12:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
Kreatywne warsztaty z cyklu EkoDeko w Bibliotece Głównej dla dzieci w wieku 5-12 lat. Najmłodsi zamienią zwykłe kuchenne przedmioty w wyjątkowe wielkanocne dekoracje.
W pracach wykorzystają materiały naturalne, resztki tkanin i tektury oraz inne drobiazgi, tworząc niepowtarzalne ozdoby w duchu zero waste. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy!
Rezerwacje: +48 512 806 564. Zajęcia są bezpłatne.

Konstelacje – koncert muzyki pasyjnej
sobota, 12 kwietnia, godz. 17:00, Kościół św. Mikołaja, ul. Wyzwolenia 2
Program koncertu: Joseph Rheinberger — Stabat Mater, Wolfgang Amadeusz Mozart — Ave Verum Corpus, Frank Ticheli — Earth Song, Ola Gjeilo — Northern Lights, Mikołaj Gąsiorek — psalm Miserere mei, Deus. Wykonawcy: Chór Akademicki UMK w Toruniu: Arkadiusz Kaczyński — przygotowanie chóru; Zespół smyczkowy Wydziału Edukacji Muzycznej UKW w Bydgoszczy: Alicja Buczkowska, Amelia Żywiczka — skrzypce 1, Aleksandra Maćkowiak, Michalina Nowicka — skrzypce 2, Emila Lechmann — altówka, Faina Razdoska — wiolonczela, Piotr Beciński, Natalia Synakiewicz, Izabela Szyma-Wysocka — dyrygenci, Arkadiusz Zborowski, Maria Nowosad — fortepian, Mikołaj Gąsiorek — skrzypce; Chór parafii św. Mikołaja „Laudatio”: Natalia Synakiewicz — przygotowanie chóru.

Melancholie ruin – Michał Jankowski
sobota, 12 kwietnia, godz. 18:00, Kawiarnia Zakładka, ul. Gdańska 5
Połączył w jedną całość kilka bardzo nietypowych pasji - nostalgicznej literatury z odwiedzaniem i dokumentowaniem detali ginących miejsc - nierzadko zabytkowych. Wszystko podkreślone wspaniale pogodnym usposobieniem - Michał to fenomen.

DonGURALesko i DJ SOINA – koncert
sobota, 12 kwietnia, godz. 19:00, Over the Under Pub, ul. Dworcowa 41
Koncert promujący ostatni album „Miejskie Ptaki”, który ukazał się w maju 2024 roku. donGURALesko towarzyszyć będzie DJ SOINA, twórca marki Kręci Mnie Vinyl. Na koncie ma ponad 3000 zagranych imprez, setki festiwali oraz koncertów w Polsce i na świecie, dzięki czemu wyrobił sobie swój niepowtarzalny styl.

Osiecka, Grechuta – niezapomniane piosenki
sobota, 12 kwietnia, godz. 19:00, Eljazz, ul. Kręta 3
Koncert poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej oraz Marka Grechuty. W programie znajdą się najwybitniejsze, najbardziej znane piosenki napisane przez Agnieszkę Osiecką: m.in. „Piosenka o okularnikach”, „Niech żyje bal”, „Kołysanka dla okruszka”, „Kiedy mnie już nie będzie”, „Co każdy chłopiec wiedzieć powinien” oraz wybitne utwory wykonywane przez Marka Grechutę: „W dzikie wino zaplątani”, „Niepewność”, „Historia jednej podróży”, „Korowód”, „Świat w obłokach”, „Dni których nie znamy” oraz wiele innych. Wystąpi: Tomasz Steńczyk z zespołem – wokalista, gitarzysta, kompozytor. Zdobywca głównych nagród najważniejszych festiwali piosenki artystycznej, razem z wybitnymi muzykami, tworzy nową, pełną wdzięku, urzekającą muzyczną ucztę. Jest artystą, który nie boi się śpiewać trudnych tekstów.

85. rocznica Zbrodni Katyńskiej – obchody w Bydgoszczy
sobota i niedziela, 12-13 kwietnia, Kościół Świętych Polskich Braci Męczenników, ul. ks. J. Popiełuszki 3
Spotkanie, by uczcić pamięć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. To ważny moment wspólnej refleksji i pamięci.
Harmonogram:
12 kwietnia (sobota), godz. 19:00
Specjalny pokaz filmu „Katyń” w reż. Andrzeja Wajdy
13 kwietnia (niedziela), godz. 10:30
Uroczystość z ceremoniałem wojskowym przy Krzyżu Katyńskim, ul. ks. J. Popiełuszki 3

XXIV Misterium Męki Pańskiej – „Drzewo ma jeszcze nadzieję”
niedziela, 13 kwietnia, godz. 16:00 i 20:00, fordońska Dolina Śmierci
„Drzewo ma jeszcze nadzieję, bo ścięte na nowo wyrasta, świeżych pędów nie braknie." Nadzieja, będąca tematem przewodnim tegorocznego Misterium, pięknie koresponduje z hasłem roku liturgicznego – Pielgrzymi Nadziei.

Stabat Mater Boccheriniego – koncert
niedziela, 13 niedziela, godz. 17:00, Filharmonia Pomorska
Stabat Mater Luigiego Boccheriniego to jedno z najbardziej poruszających dzieł religijnych XVIII wieku. Oparte jest na średniowiecznej sekwencji Stabat Mater dolorosa, opisującej cierpienie Matki Boskiej pod krzyżem Chrystusa. Dzieło wyróżnia się liryzmem i subtelną harmonią. W partii sopranu można odnaleźć piękne kantyleny, pełne melancholii i zadumy, które w połączeniu z brzmieniem orkiestry smyczkowej budują atmosferę głębokiej refleksji.
Wykonawcy: Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis, Marcin Tarnawski – dyrygent, Anna Wilk – sopran, Urszula Guźlecka – prowadzenie. Repertuar: Luigi Boccherini – Stabat Mater i Karl Kohaut – Symfonia f-moll na smyczki IKK 4.

Forum Filozoficzne #2: Inność i religia – spotkanie z dr. hab. Piotrem Domerackim
niedziela, 13 kwietnia, godz. 18:00, Młyny Rothera
Wydarzenia związane z okresem wielkanocnym inspirują do refleksji nie tylko religijnej, ale także filozoficznej. W związku z tym, czerpiąc inspirację z chrześcijaństwa, organizatorzy proponują podjęcie filozoficznej dyskusji na tematy powiązane z okresem wielkanocnym. Spotkania nie mają charakteru wyznaniowego, ale wychodzą od przekonania o istotnej wartości chrześcijaństwa jako fenomenu kulturotwórczego uwidaczniającego się szczególnie silnie na zachodzie. Wstęp wolny.

TORUŃ

Wszystko dla Pań. Modowe akcesorium od 1830 do 1940 roku – wernisaż wystawy
piątek, 11 kwietnia, godz. 17:00, Ratusz Staromiejski
Na wystawie zostaną zaprezentowane zbiory z Muzeów Okręgowych w Rzeszowie (także z kolekcji Hanny Szudzińskiej) oraz w Toruniu. Ekspozycja prezentuje bogaty asortyment damskich akcesoriów, które przez 110 lat podlegały dynamicznym zmianom. Wśród eksponatów znajdą się zabytki z Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Polski, a także cenne obiekty kultury materialnej oraz rzemiosła artystycznego. Wystawa ukazuje, jak moda, a szczególnie torebki, odgrywały ważną rolę w procesie emancypacji i jak zmieniały się na przestrzeni lat. Kuratorzy: Beata Kuman, Katarzyna Pietrucka, Katarzyna Kudzewicz-Kossakowska, Magda Polanowska. Wernisaż: wstęp wolny.

Jajko w sztuce – symbol i dekoracja – warsztaty wielkanocne
piątek, 11 kwietnia, godz. 17:30, Dom Muz Podgórz, ul. Poznańska 52
Odkryjemy, że symbol życia i odrodzenia pojawia się w malarstwie, architekturze i kulturach świata. Uczestnicy stworzą unikalne dekoracje z jajek, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Wszystkie materiały są zapewnione. Grupa: międzypokoleniowe. Prowadzenie: Joanna Łagan.

Katarzyna Piasecka stand-up - program: „Ukąszona”
piątek, 11 kwietnia, godz. 18:00, Dwór Artusa
Od lat obecna na polskiej scenie komediowej. Pierwsza kobieta w Polsce, która zajęła się stand-upem. Ponad sto występów rocznie, dziesiątki tysięcy widzów i ciągle zwiększające się grono fanów. Zabawna, bezkompromisowa, charyzmatyczna i ze sporym dystansem do siebie i świata. Obecnie w trasie z programem „Moje tabu”. Katarzyna Piasecka w premierowym programie stand-up comedy „Ukąszona”. Nowe historie, nowe spostrzeżenia i kawał śmiesznego programu. Wszystko w niezmiennie charyzmatycznej, bezpośredniej i bezkompromisowej formie.

Audioinstalacja „Quipu" Rafała Kołackiego, „Przestrzenie” Magdaleny Czechowskiej – wernisaż wystaw
piątek, 11 kwietnia, godz. 18:00, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Praca quipu nawiązuje do formy trójwymiarowego zapisu stosowanego przez Indian prekolumbijskiej Ameryki Południowej, nazywanego pismem węzełkowym, ze względu na swoją specyficzną formę. W tym przypadku zbiór wykonanych z bawełny sznurków zastępują kable od małych dousznych słuchawek. Wystawa prac Magdaleny Czechowskiej to spotkanie z czystą formą, świadomą kompozycją i wysublimowanym warsztatem graficznym. Artystka operuje szeroką gamą mediów – od malarstwa olejnego po techniki graficzne, takie jak sitodruk czy linoryt – co, w połączeniu z jej doświadczeniem projektowym, tworzy zupełnie nową wartość. Wernisażowi towarzyszy koncert zespołu Łubin. Wstęp wolny.

Trasa Koncertowa „Wszystkiego najlepszego” Ani Wyszkoni
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, CKK Jordanki
Wszystkiego najlepszego – w tych słowach jest zawarte wszystko, co można przekazać drugiej osobie. Na pozór banalne, ale jeśli są wypowiedziane szczerze, to mogą mieć dla drugiego człowieka dużą wartość.

„Wiśniowy Sad”
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Teatr im. Wilama Horzycy, plac Teatralny 1
Spektakl w reżyserii Łukasza Kosa łączy przenikliwe obserwacje życia społecznego z montażem silnych emocji i zmianami perspektyw. Na scenie pojawi się dwanaście pełnokrwistych postaci połączonych siecią zależności, z którymi łatwo będzie się utożsamić. Nietradycyjny układ widowni, możliwość przemieszczania się w trakcie części przedstawienia oraz kostiumy z epoki pozwolą widzom zanurzyć się w świat bohaterów Czechowa.

Jesus Christ Superstar
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Od Nowa, ul. Gagarina 35
Najnowsza premiera Teatru Muzycznego. Jedno z najsłynniejszych i najbardziej rewolucyjnych dzieł scenicznych XX wieku. Historia ostatnich dni Jezusa opowiedziana z perspektywy Judasza Iskarioty. Toruńska adaptacja powstaje w duchu teatru immersyjnego, w którym widz nie tylko ogląda, ale też doświadcza zdarzeń i aktywnie w nich uczestniczy. Nie ma podziału na scenę i widownię, dlatego dostępne są głównie miejsca stojące, a niewiele jest miejsc siedzących. Akcja została umiejscowiona współcześnie w świecie młodego pokolenia poszukującego nie tylko duchowości, ale i sensu życia. Muzyka: Andrew Lloyd Webber. Libretto: Tim Rice.

„Światło ma zęby, ale nie gryzie” – wernisaż Tyny Majczuk
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Galeria Przedpokój -Bodyfikacje, ul. Bydgoska 52
Tyna Majczuk – malarka, performerka i tatuatorka. Tworzy w technice olejnej, pracując na dużych formatach. W centrum jej zainteresowań znajduje się światło jako czynnik transformujący formę. Bada jego wpływ na percepcję przestrzeni, granice figuratywności oraz relację między światłem a medium malarskim. Obecnie rozwija ten kierunek, eksplorując formy „zjadane przez światło” oraz dążąc do syntezy i abstrakcji.

Nadeszła wiosna - wieczór piosenki niemieckiej i polskiej
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
Koncert w ramach pracy licencjackiej pt. „Strategie i techniki w tłumaczeniu utworów międzywojnia z j. niemieckiego na j. polski na przykładzie piosenek „Brunetki, blondynki” (M. Halicz), „Kiedy znów zakwitną białe bzy" (M. Hemar) i „Całuję twoją dłoń, Madame" (Andrzej Włast). Wystąpią: Justyna Jatczak i Mateusz Skrzypnik. Wstęp wolny.

Żniwa – „Weljar”
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3
Żniwa – małżeństwo multiinstrumentalistów, Skjere i Raido. Grają neoceltycki, słowiański i nordycki pagan-folk, inspirowany dawnymi wierzeniami, legendami i fantastyką. Wykorzystują wyłącznie akustyczne instrumenty. Weljar to projekt inspirowany czasami prasłowiańskimi i szamanizmem, który powstał z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotnej. Tworzy melancholijną muzykę z pogranicza folku oraz ambientu. Koncert w ramach trasy „Oddech Lasu”. Bilety dostępne online.

Barokowe konstelacje #1 / Händel / Mesjasz - Wilhelmina Iwanowska in memoriam
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:00, Kościół Akademicki Ducha Świętego, Rynek Staromiejski
Najbardziej rozpoznawalne dzieło Georga Friedricha Händla – Mesjasz. Oratorium składa się z trzech części: proroctwa nadejścia Chrystusa, opisu jego życia, śmierci oraz zmartwychwstania i zapowiedzi zbawienia ludzkości. Najbardziej popularnym fragmentem utworu jest wieńczący drugą cześć chór Hallelujah, cechujący się potężnym brzmieniem i charakterystycznym motywem muzycznym. Wykonawcy: Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz soliści. Koncert odbywa się z okazji Roku Ludzi Nauki z Kujaw i Pomorza oraz Roku Wilhelminy Iwanowskiej oraz z okazji 340. rocznicy urodzin G. F. Händla. Wstęp wolny.

Rodzinne wędrówki z PTTK
sobota, 12 kwietnia, godz. 8:50, zbiórka na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego
O godz. 9:00 uczestnicy wyruszą do Ciechocinka, skąd czeka ich przejście piesze o długości około 17 km - przez Wołuszewo, Otłoczyn, Karczemkę, Brzozę do toruńskich Czerniewic. Wycieczkę poprowadzi przodownik TP Marek Ruciński. Udział bezpłatny, brak zapisów.

VII Ogólnopolski Festiwal Pokazów Chemicznych
sobota, 12 kwietnia, godz. 9:00-15:30, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Gagarina 37a
Eksperymenty chemiczne z użyciem łatwopalnych substancji chemicznych lub w mieszaninach łatwopalnych. Wstęp wolny.

Sprzątamy Winnicę
sobota, 12 kwietnia, godz. 10:00, zbiórka pod Młynem Trzeposz, ul. Winnica 44
Winnica to wyjątkowe miejsce w Toruniu - piękny, zielony obszar nad samą Wisłą, pełen roślinności i bogaty wielością gatunków ptaków, jednak przede wszystkim obszar objęty programem Natura 2000. Wspólnie warto zadbać o ten teren – worki na śmieci dostępne będą na miejscu, organizatorzy proszą o zaopatrzenie się w rękawiczki.

Spacery historyczne: pruskomurowa ORBIta – Chełmińskie

sobota, 12 kwietnia, godz. 10:00, Mokre, zbiórka: ul. Szosa Chełmińska 49/50
Podczas cyklu spacerów uczestnicy poznają zabytki konstrukcji szkieletowej: zachowane i te tylko (do)opowiadane, których ślad pozostał w dokumentach, na zdjęciach, pocztówkach i we wspomnieniach. Spacerowanie wykorzystuje wiedzę historyczną i zabytkoznawczą dla opowieści o miejscach i ludziach, w której ważne są relacje i emocje. Prowadzenie: Katarzyna Kluczwajd (czas trwania spaceru około 2-3 godz.).

Malowany pierniczek – weekendowe warsztaty malowania pierników
sobota, 12 kwietnia, godz. 11:00, Muzeum Toruńskiego Piernika, ul. Strumykowa 4
Zaproszenie dla dzieci i rodziny na wyjątkowe spotkania, podczas których odkryją tajniki toruńskiego piernikarstwa. To doskonała okazja, by poznać tradycję, spróbować swoich sił w dekorowaniu pierników i spędzić czas w kameralnym gronie. Czekają aromatyczne korzenne smaki, ciekawostki o historii piernika i twórcza zabawa. Warsztaty prowadzą muzealni edukatorzy. Dla osób powyżej 7. roku życia (z opiekunem). Bilety dostępne online i w kasie muzeum.

„Wszystko dla Pań. Modowe akcesorium 1830–1940” – oprowadzanie kuratorskie
sobota, 12 kwietnia, godz. 11:00, godz. 14:00, Ratusz Staromiejski
W towarzystwie kuratorki, pani Beaty Kuman, będzie można poznać fascynujący świat kobiecej elegancji i jego ukryte znaczenia w kontekście społecznym i kulturowym epoki. Wstęp w cenie biletu na zwiedzanie.

Jedno zgięcie rozpoczyna zabawę – warsztaty origami dla rodzin
sobota, 12 kwietnia, godz. 11:30, Muzeum Okręgowe – Kamienica pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski
Wydarzenie rozpocznie się prezentacją multimedialną, która przybliży historię origami w Japonii i na świecie. Uczestnicy poznają Akirę Yoshizawę, uznanego mistrza tej sztuki, a także Muzeum Origami w Tokio oraz najbardziej znane przykłady papierowych dzieł. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać własne figurki z kolorowego papieru.

Oprowadzanie z przewodnikiem po Ratuszu Staromiejskim
sobota, 12 kwietnia, godz. 12:00, Ratusz Staromiejski
Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza na oprowadzania z przewodnikiem po Ratuszu Staromiejskim. Jest to doskonała okazja, aby zanurzyć się w fascynującej historii jednego z najważniejszych zabytków naszego miasta. Podczas każdego zwiedzania przewodnik przybliży bogatą historię Ratusza Staromiejskiego oraz przedstawi kluczowe wydarzenia i postacie związane z jego dziejami. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajemnice tego imponującego budynku oraz poznać losy Torunia i jego mieszkańców na przestrzeni wieków.

Wianki wielkanocne – warsztaty
sobota, 12 kwietnia, godz. 12:00-14:00, Galeria AMC, ul. Lelewela 33
Organizatorzy zapraszają dorosłych i młodzież na bezpłatne przedświąteczne warsztaty florystyczne. Wspólnie stworzą Wielkanocne Wianki, które po warsztatach będzie można zabrać do swoich domów. Czas trwania warsztatów: 2-2,5h. Warsztaty poprowadzi Maria Dęręgowska - florystka i właścicielka studia florystycznego Decoflora. Obowiązują zapisy.

33. edycja Toruńskiej Giełdy Płytowej
sobota i niedziela, 12-13 kwietnia, godz. 12:00-17:00, Kulturalny hub Bydgoskiego Przedmieścia, ul. Bydgoska 50
Jubileuszowa edycja, która świętuje 10-lecie Toruńskiej Giełdy Płytowej – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz miejskich imprez dla miłośników muzyki. Za organizację odpowiada bydgoski fotografik, kolekcjoner płyt oraz autor kanałów „Król Winyl” i „dr Gramofon” na YouTube – Jacek Chmielewski. Od dekady buduje on wokół winyli i muzyki analogowej zaangażowaną społeczność – nie tylko lokalnie, ale i w całym kraju. W programie giełdy jak zawsze: dziesiątki wystawców z całej Polski, tysiące płyt winylowych, CD i kaset, a także okazja do rozmów, wymiany doświadczeń i wzbogacenia swojej kolekcji o muzyczne perełki z najróżniejszych gatunków – od jazzu i rocka, przez elektronikę, aż po polskie klasyki. Wstęp wolny.

Zwiedzanie z kuratorem wystawy czasowej „Krwawy sąd. Toruńska sprawa z 1724 roku”
sobota, 12 kwietnia, godz. 13:00, Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, ul. Łazienna 16
Przedstawienie tumultu toruńskiego na tle dziejów miasta, a także skutków tych wydarzeń dla kształtowania się wizerunku Torunia w Europie oraz wykorzystywania mitu „krwawej łaźni toruńskiej” do prezentacji skomplikowanych relacji polsko-niemieckich w XIX i pocz. XX w. Wstęp w cenie biletu do muzeum.

„Dzieci Szmalcówki” – projekcja filmu
sobota, 12 kwietnia, godz. 17:00, Muzeum Pamięć i Tożsamość, ul. Droga Starotoruńska 3
Fabularyzowany dokument opowiada o tragicznych losach polskich rodzin więzionych w czasie okupacji niemieckiej w UWZ Thorn – obozie przesiedleńczym urządzonym w budynkach fabryki smalcu przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu, potocznie zwanym „szmalcówką”. Wejściówki dystrybuowane były przez organizatora.

Teatr R. Bezimienni – piosenki grupy Hey
sobota, 12 kwietnia, godz. 17:00, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Podmurna
Utwory zespołu cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Teksty piosenek często poruszają ważne tematy, takie jak miłość, relacje, samotność czy poszukiwanie sensu życia. Reżyser: Michał Murawski. Wstęp wolny.

Spektakl „Wyjątkowy prezent” Popławska, Wieczorkowski i Bosak
sobota, 12 kwietnia, godz. 17:30, CKK Jordanki
Komedia teatralna „Wyjątkowy prezent” to niezwykła podróż przez tajemnice przyjaźni, miłości i… nietrafionych prezentów. Eric kończy 50 lat, a jego żona Sabine postanowiła uczcić tę wyjątkową rocznicę kameralną kolacją w towarzystwie najlepszego przyjaciela i wspólnika – Gilles’a. Jeden kłopotliwy prezent zamieni spokojny wieczór w pełny zwrotów akcji wir zdarzeń!

Koncert „Czy mnie słyszysz” ShataQS
sobota, 12 kwietnia, godz. 19:00, CKK Jordanki
Bezkompromisowa twórczość artystki na stałe wpisała się w kanon polskiej alternatywy. Shata już w 2001 wygrała finał Szansy na Sukces, a w 2013 roku razem z zespołem stała się laureatką VI edycji programu Must be the Music. Koncertowała na wielu zagranicznych scenach u boku takich gwiazd jak Shaila Jordan, Iwao Furusawa, Macy Gray, czy Jackson5 jednak, jak sama mówi, Polska to miejsce gdzie lubi występować najbardziej.

ShataQS nie uznaje muzycznych granic – na jej koncertach tradycyjne instrumenty spotykają się z nietypowymi dźwiękami. Kolumna deszczowa przenosi słuchacza w świat żywiołów, tworząc hipnotyzującą aurę w utworach „Woda” i „Światło”, a głębokie brzmienie afrykańskich DunDunów prowadzi słuchaczy w podróż do wnętrza siebie.

Trasa Koncertowa „Tour de Balans” Bass Astral

sobota, 12 kwietnia, godz. 21:00, Klub NRD, ul. Browarna 6
Bass Astral zaprasza na trasę koncertową ‚Tour de Balans’, podczas której zabierze Was w podróż z elektroniczną muzyką taneczną. Jego autorskie sety to seanse pełne bansu, więc dobrą imprezę masz jak w banku. Grając solo akty, znajduje równowagę pomiędzy artystyczną ekspresją a gorącą, klubową bengerozą. Uważa, że wieczorna rozrywka z umiarem pozwala człowiekowi odetchnąć.

Muzykoterapia dla seniorów
niedziela, 13 kwietnia, godz. 11:00-13:30, CKK Jordanki
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów, jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Cele zajęć: poprawa koncentracji, trening wyobraźni, trening koordynacji ruchowej, rozwijanie własnej kreatywności, rozwijanie umiejętności interpretacji muzyki, rozwijanie interakcji z drugą osobą i zdobycie umiejętności improwizacji ruchowej. Przygotowanie i prowadzenie: Maja Wlazły.

Spotkanie o wilkach z ekspertem
niedziela, 13 kwietnia, godz. 11:00, Szkoła Leśna na Barbarce, ul. Przysiecka 13
Prelekcja Daniela Siewerta, dyrektora Wdeckiego Parku Krajobrazowego, który zaprezentuje fakty, mity i ciekawostki o tych tajemniczych drapieżnikach. Dyskusja na temat: biologii gatunku, struktury wilczej grupy rodzinnej, sposobów komunikacji wilków, rozmieszczenia i liczebności gatunku w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem okolic Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy.

„Szelmostwa Lisa Witalisa”
niedziela, 13 kwietnia, godz. 12:00, Teatr baj Pomorski, ul. Piernikarska 9
Jest taki bajkowy las, w którym w harmonii i wzajemnym poszanowaniu żyją najróżniejsze zwierzęta: małe, duże i te z pazurami, kłami, dziobami oraz puszystymi ogonami. Jednak pewnego dnia pojawia się Lis, który sam zwie się Witalisem. Jego marka mówi sama za siebie: piękny, sensacyjny, nowoczesny. Influencer, arogancki celebryta, który nieustannie chwali się w mediach społecznościowych swoimi niezbyt chlubnymi osiągnięciami.

RegeneracJA
niedziela, 13 kwietnia, godz. 12:00, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Spotkanie wytchnieniowe dla kobiet (16+). W Niedzielę Palmową, w trakcie niespiesznego spaceru, zwiedzą zakamarki chałup i zagród w poszukiwaniu wielkanocnych tradycji oraz zwyczajów ludności dawnej wsi polskiej. Przy kawie przygotują tradycyjne palmy wielkanocne. Spotkanie zakończy relaksacja, dla chętnych. Prowadzenie: Olga Kwiatkowska i Monika Freygant-Dzieruk.

Wianki wielkanocne – warsztaty
niedziela, 13 kwietnia, godz. 12:00-14:00, Galeria AMC, ul. Lelewela 33
Zaproszenie dla dorosłych i młodzież na bezpłatne przedświąteczne warsztaty florystyczne. Wspólnie stworzą Wielkanocne Wianki, które po warsztatach zabierzecie do swoich domów. Czas trwania warsztatów: 2-2,5h. Warsztaty poprowadzi Maria Dęręgowska - florystka i właścicielka studia florystycznego Decoflora. Obowiązują zapisy.

Pomalowane - warsztaty malarskie dla osób dorosłych
niedziela, 13 kwietnia, godz. 13:30, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Cykl zajęć malarskich skierowanych do osób dorosłych. Uczestnicy spotkań wykorzystują na nich podstawowe wiadomości dotyczące barwy oraz kompozycji. Ponadto mają okazję poznać różne techniki oraz style malarskie i popracować w zaaranżowanej pracowni malarskiej, gdzie od podszewki zapoznają się z warsztatem artysty malarza. Zajęcia prowadzi art. malarz Monika Myszkowska.

Czas dla nas „Wieziemy tu kogucika”
niedziela, 13 kwietnia, godz. 15:00-17:15, CKK Jordanki
W marcu przypadała 340. rocznica urodzin J.S. Bacha. To świetny powód, by posłuchać muzyki tego genialnego kompozytora. Czas dla nas powstał z myślą zarówno o dzieciach, jak i rodzicach. Zajęcia wprowadzają maluchy w świat instrumentów, oswajają z ich brzmieniem, aktywizują do udziału w zabawach, jednocześnie pozwalając opiekunom na chwilę wytchnienia. Wszystkie prowadzone są w sposób przystępny i swobodny, z udziałem profesjonalnych artystów.

Opowieści familijne „Legendy toruńskie”
niedziela, 13 kwietnia, godz. 15:00, Teatr Miejsca, ul. Sukiennicza 6
W kameralnym teatrze, ukrytym w samym sercu miasta, ożyją legendy Torunia. Dąb, od którego wszystko się zaczęło, tajemnice prosto z zamkowej kuchni kucharza Jordana, plaga żab? Co jeszcze skrywa Toruń? Obowiązuje rezerwacja miejsc: pod numerem telefonu: 514 123 700, na messengerze Teatru Miejsca, drogą mailową: teatr.miejsca@gmail.com.

Kabaret Starszych Panów i Młodszej Pani
niedziela, 13 kwietnia, godz. 17:00, Torunianka Café, ul. Franciszkańska 16
Piosenki z Kabaretu Starszych Panów okraszone autorskim humorem rodem z kultowego programu telewizyjnego. Miłość, seks, zazdrość, rodzina, pieniądze – to tylko mała część tematów podjętych w najsłynniejszych piosenkach. Emocjonalna podróż z odrobiną powagi i swingu w wykonaniu zespołu Slavic Voices.

Koncert Fortepianowy Grzegorza Niemczuka „Późne Arcydzieła Fryderyka Chopina”
niedziela, 13 kwietnia, godz. 17:00, CKK Jordanki
Koncert muzyki fortepianowej dla wszystkich. Grzegorz Niemczuk wystąpi w Toruniu ze swoim autorskim projektem koncertu „muzyka i słowo”, w ramach europejskiej trasy koncertowej pt. „Późne Arcydzieła Fryderyka Chopina”. Program ten zabrzmi w 2025 w wielu Filharmoniach w Polsce oraz m.in. w wiedeńskim Konzerthaus, Tonhalle w Zurychu, Stadtcasino w Bazylei, Tokio Bunka Kaikan, Gewandhaus w Lipsku czy Liederhalle w Stuttgardzie.

Freygish Orchestra – koncert
niedziela, 13 kwietnia, godz. 18:00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Co łączy muzykę klezmerską, bałkańską, grecką i turecką? Wspólnym mianownikiem tych gatunków jest skala muzyczna, znana jako freygish. Podczas koncertu przeniesiemy się na żydowskie wesele, gdzie rozbrzmiewały dźwięki pochodzące z Polski, Ukrainy, Rumunii i Mołdawii.

Dziwna wiosna „Plot Twist Tour 2025” – Koncert

niedziela, 13 kwietnia, godz. 20:00, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1/3
Karpiuk przetrwał. Traczyk pozostał. Młyniec doszedł.
Dziwna Wiosna, okrzyknięta najlepszym rock and rollowym trio w Polsce wraca na koncertowy szlak z nowymi, przez nikogo jeszcze nie słyszanymi, piosenkami o miłościach, nadziejach, kosmicznych podróżach, narkotykowych odlotach i miejskich przygodach. Muszkieterowie metalu wracają z płytą Plot Twist, nagraną z nowym perkusistą Michałem Młyńcem. Z nową energią, nowymi piosenkami i nowymi kosmicznymi przygodami.

INOWROCŁAW

Spotkanie autorskie z Anną Janiak
piątek, 11 kwietnia, godz. 18:00, Salonik Literacko-Artystyczny, ul. Kilińskiego 16
Wyjątkowe spotkanie z Anną Janiak, autorką debiutanckiej powieści „Pudełko pełne starych spraw”. Zakochana w klasycznej amerykańskiej motoryzacji, razem z mężem daje nowe życie starym samochodom. Jej ulubionym jest czerwony mustang z 1967 roku. To niepowtarzalna okazja, by zajrzeć za kulisy powstawiania książki, wysłuchać fascynujących opowieści, zadać pytania samej autorce, a także zdobyć egzemplarz z jej autografem! Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w Wypożyczalni dla Dorosłych, przy ul. Jana Kilińskiego 16 od 4 kwietnia.

GRUDZIĄDZ


Koncert Wiosenny w wykonaniu Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka
piątek, 11 kwietnia, godz. 19:30, Klub Akcent, ul. Wybickiego 38
Kolejny wiosenny występ słuchaczy Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka to doskonała muzyczna propozycja na spędzenie piątkowego wieczoru w Klubie Akcent. Podczas tego wiosennego wieczoru na klubowej scenie Akcentu pojawią się wszyscy młodzi ludzie szlifujący swoje talenty w Studiu Piosenki Zbigniewa Poliszczuka. Wielu z nich to wokaliści z dużym doświadczeniem wokalnym, laureaci przeglądów i konkursów ogólnopolskich. W koncercie uczestniczyć będą też ci początkujący, bo występy w Akcencie to doskonała okazja do zaprezentowania tego czego udało się nauczyć. Słuchacze Studia Piosenki Zbigniewa Poliszczuka już dawno dali się poznać z dobrego muzycznego smaku, zatem o dobór repertuaru nikt nie powinien się martwić.

Wielkanocny Piknik
sobota, 12 kwietnia, godz. 10:00-13:00, Centrum Edukacji Ekologicznej, ul. Nad Torem 1
W programie: wielkanocne palmy, recyklingowe pisanki, drewniane zajączki, szukanie czekoladowych jajeczek.

Ogólnopolski Turniej Młodych Talentów REK BUD CUP 2025
sobota, 12 kwietnia, godz. 9:00, Hala sportowa Szkoły Podstawowej nr 11, ul. Droga Mazurska 2
W turnieju weźmie udział aż 12 drużyn, między innymi z Gdańska, Poznania, Katowic, Świecia czy Miastka. Grudziądz reprezentować będą młode zawodniczki Volleystal Grudziądz.

Koncert Wielkopostny „Znak Pokoju”

niedziela, 13 kwietnia, godz. 19:00, Bazylika p.w. św. Mikołaja Biskupa, ul. Kościelna 1
„Znak Pokoju” to koncert, poetycko-muzyczna chwila refleksji nad rzeczywistością XXI wieku, która nadal jest areną cierpienia milionów ludzi. Połączenie słowa ks. Jana Twardowskiego, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Jana Pawła II i Wisławy Szymborskiej w mistrzowskiej interpretacji Andrzeja Grabowskiego i muzyki w aranżacji Cezarego Chmiela to głośne wołanie o pokój na świecie, ale też w sercu każdego człowieka, wołanie o poszanowanie godności człowieka. Wykonawcami spektaklu są aktor Andrzej Grabowski oraz muzycy w składzie: Cezary Chmiel – syntezatory, Tomasz Kudyk – trąbka, Łukasz Chmiel – gitara klasyczna.

WŁOCŁAWEK

„W drzewie mieszkają historie” – wystawa rzeźby i rysunku Zbigniewa Burego
piątek, 11 kwietnia, godz. 17:00, CK „Browar B.”
Zbigniew Bury jest artystą działającym interdyscyplinarnie, uprawiającym malarstwo, ceramikę, rzeźbę. Od 2008 roku tworzy jednocześnie karykaturalne prace pod pseudonimem Alex Johanson. W 2009 roku artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Towarzystwa „Labor Omnia Vincit”, który jest wyrazem najwyższego uznania dla dotychczasowej działalności zawodowej, artystycznej oraz społeczno-kulturalnej. W 2013 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

„RE-EDEN” – wystawa malarstwa i instalacje piątki artystów
piątek, 11 kwietnia, godz. 18:00, CK „Browar B.”
„RE-EDEN” to ponowne nastanie raju na ziemi. Raju, do którego nie powrócił jeszcze człowiek… Motywem przewodnim wystawy jest przedstawienie wizji świata odradzającego się po upadku cywilizacji. Projekt to odpowiedź na dystopijne obrazy, powiązane z kryzysem ekologicznym naszej planety. Artyści pokazują alternatywny bieg zdarzeń – rzeczywistość, w której natura odnosi zwycięstwo nad technologią. Destrukcja i burzliwe procesy są konieczne, aby nastąpiła przemiana. Ciężki, szary pył opadł i przez chmury przebija się światło. Bez ingerencji człowieka planeta odradza się i rozkwita. Ludzka obecność nie zakłóca harmonii istnienia. RE-EDEN jest samowystarczalnym, doskonałym bytem.

Włocławski Jarmark Wielkanocny
sobota i niedziela, 12-13 kwietnia, wiele lokalizacji
Stoiska twórców ludowych i rękodzielników, regionalne wędliny, sery, pieczywo, miody, wyroby drewniane, wielkanocne ozdoby, pisanki, koszyczki, palemki. Z pewnością nie zabraknie też świątecznych smakołyków.

Harmonogram:
12 kwietnia (sobota)

Plac Wolności:
12:00 – 16:00 Zabawy twórcze z Galerią i Biblioteką
13:00 – 14:30 koncert zespołu Ferajna Bydgoska
15:30 – 17:00 koncert zespołu Orkiestra Taneczna Bonanza

ul. 3 Maja/ul. Żabia godz. 12.00 – 16.00 Kreatywne warsztaty z Browarem B.

13 kwietnia (niedziela)

Plac Wolności:
12:00 – 16:00 Zabawy twórcze z Galerią i Biblioteką
12:00 – 12:45 zespół wokalny Cantare
13:00 – 13.30 rozstrzygniecie konkursu plastycznego na „Palmę Wielkanocną”
14:30 – 16:00 koncert zespołu Kapela z Szaconkiem

ul. 3 Maja/ul. Żabia godz. 12.00 – 16.00 Kreatywne warsztaty z Browarem B.
Festiwal Smaków Food Trucków ul. 3 Maja

sobota: 10:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

Ogólnopolski Plener Malarski „Artystyczny obraz Browaru B.”
sobota, 12 kwietnia, godz. 10:00-14:00, CK „Browar B.”
Druga edycja pleneru malarskiego, który w zeszłym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców i gości. Będzie on miał miejsce ponownie na terenie zabytkowego kompleksu budynków dawnego browaru rodziny Bojańczyków. Ideą wydarzenia ma być pokazanie „Browaru B.” okiem wrażliwego odbiorcy, a także popularyzacja malarstwa i kultury.

Zadaniem uczestników pleneru jest utrwalenie techniką plastyczną (rysunek, malarstwo) piękna detali, fragmentów budynku oraz otaczającego krajobrazu. Plener odbędzie się w pięciu kategoriach. Z każdej z nich Jury wyłoni po trzech zwycięzców, którzy zdobędą nagrody pieniężne. Z dzieł wykonanych na plenerze powstanie wystawa oraz specjalnie na tę okazję stworzony katalog.

Wielkanocne warsztaty malowania fajansowych deseczek
niedziela, 13 kwietnia, godz. 11:00-14:00
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie ozdobić ceramiczne deseczki tradycyjnymi motywami fajansowymi, poznając przy tym techniki charakterystyczne dla tej unikalnej sztuki. Warsztaty skierowane są do młodzieży 12+, jak i osób dorosłych – nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie.

Dom – rodzinne warsztaty twórcze
niedziela, 13 kwietnia, godz. 11:00, Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Miedziana 2/4
Dom to budynek przeznaczony do mieszkania, ale przede wszystkim to miejsce, gdzie żyjemy i gdzie dzieją się rzeczy ważne. Podczas spotkania porozmawiają o domach dawnych i współczesnych i z różnych materiałów zaprojektujemy domy marzeń. Zaproszenie dla dzieci z rodzicami, dziadkami, opiekunami.

„Muzyczna podróż 5 – W krainie fantazji”
niedziela, 13 kwietnia, godz. 12:00, Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena, ul. Wiejska 29
Koncert dla dzieci, podczas którego uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku zaproszą najmłodszych mieszkańców Włocławka i okolic w kolejną muzyczną podróż do magicznej krainy dźwięków. Tym razem na scenie pojawią się instrumenty perkusyjne, które przeniosą słuchaczy do Krainy Fantazji. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wernisaż prac zgłoszonych na międzyszkolny konkurs plastyczny „W wielkanocnej krainie fantazji”.

OSTROMECKO

III Wojewódzki Konkurs Instrumentalny "Instrumental Arts” im. Andrzeja Szwalbego
sobota, 12 kwietnia, godz. 10:00, Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku
młodzi muzycy zaprezentują swoje talenty podczas III Wojewódzkiego Konkursu Instrumentalnego „Instrumental Arts” im. Andrzeja Szwalbego. To prestiżowe wydarzenie muzyczne, skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat, odbędzie się w malowniczym Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku. Konkurs powstał w 2023 roku w nawiązaniu do Roku Andrzeja Szwalbego i ma na celu wspieranie oraz promowanie młodych talentów instrumentalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Uczestnicy, uczący się w młodzieżowych domach kultury, ogniskach muzycznych oraz prywatnych placówkach, będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na profesjonalnej scenie.

NOWA WIEŚ WIELKA

Polski Stół Wielkanocny
sobota, 12 kwietnia, godz. 14:00, Gminny Ośrodek Kultury, ul. Aleja Pokoju 7
Wydarzenie będzie miało formę otwartą – każdy zainteresowany skorzystaniem z zaproszenia będzie mile widzianym Gościem. W sposób szczególny inicjatywa dedykowana jest osobom samotnym, starszym oraz będącym w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Spotkanie zostanie przygotowane z zaangażowaniem Kół Gospodyń Wiejskich, co z pewnością przyczyni się do jego wyjątkowej atmosfery.

Rodzina

Gościli ubogich przed bydgoską Bazyliką. Ponad 1000 osób na Śniadaniu Wielkanocnym

Gościli ubogich przed bydgoską Bazyliką. Ponad 1000 osób na Śniadaniu Wielkanocnym

2025-04-12, 17:07
Wielkanocna atmosfera w Urzędzie Marszałkowskim. Tak wyglądał 36. kiermasz rękodzieła [zdjęcia]

Wielkanocna atmosfera w Urzędzie Marszałkowskim. Tak wyglądał 36. kiermasz rękodzieła [zdjęcia]

2025-04-11, 06:54
Pokazy ratownictwa i wykłady. O uzależnieniach w Collegium Medicum UMK

Pokazy ratownictwa i wykłady. O uzależnieniach w Collegium Medicum UMK

2025-04-08, 14:02
Chorzy są oskarżani o lenistwo. Choroba Addisona rzadka i późno diagnozowana

Chorzy są oskarżani o… lenistwo. Choroba Addisona rzadka i późno diagnozowana

2025-04-07, 12:41
Fundacja Sensorium: Chcemy pomóc osobom z autyzmem funkcjonować w miejscach publicznych

Fundacja Sensorium: Chcemy pomóc osobom z autyzmem funkcjonować w miejscach publicznych

2025-04-07, 06:45
Od 10 lat toruńskie mamy są dla siebie wsparciem w sieci. Jubileusz był okazją do spotkania

Od 10 lat toruńskie mamy są dla siebie wsparciem w sieci. Jubileusz był okazją do spotkania

2025-04-06, 09:00
Łoś Wojtek, kapibary Astrid i Franek, lemury Lori i Lotka. Co się dzieje wiosną w zoo [zdjęcia]

Łoś Wojtek, kapibary Astrid i Franek, lemury Lori i Lotka. Co się dzieje wiosną w zoo? [zdjęcia]

2025-04-05, 11:08
Odpowiadali na pytania o baśnie i pisali własne. Finał Turnieju Baśniowego w Karolowie

Odpowiadali na pytania o baśnie i pisali własne. Finał Turnieju Baśniowego w Karolowie

2025-04-05, 09:34
Mieszkańcy mogą odkryć Toruń na nowo w ramach specjalnej akcji

Mieszkańcy mogą odkryć Toruń na nowo w ramach specjalnej akcji

2025-04-04, 11:32
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę