W ten weekend przygotowano szereg atrakcji i imprez dla seniorów/fot: Michał Zaręba, archiwum
W pierwszy weekend października nie zabranie wydarzeń i spotkań w regionie! Bydgoszcz po raz kolejny upamiętni Leonarda Pietraszaka, w Toruniu zostaną zaprezentowane programy kabaretowe, a Grudziądz zamieni się w grecką krainę. Nie zapomnieliśmy także o weekendzie Seniora z Kulturą.
BYDGOSZCZ
Odwiedź świat Ariel oraz Spidy’ego
piątek i sobota, 4-5 października, piątek godz. 15:00-19:00, sobota godz. 11:00-19:00, Focus Mall, ul. Jagiellońska 39-47
Super zabawa z Disney Junior. W programie czekać będzie moc atrakcji m.in.: Strefa kreatywna, Magiczne przemiany, Strefy foto, Wielkie wyzwanie Spidey’ego!, Misja: Pokonać wroga, Labirynt w głębinach morza, Stwórz podwodne dzieło i Strefa edukacyjna.
Przemysław Grudziński – piosenki Jacka Kaczmarskiego w ciemności
piątek, 4 października, godz. 18:00, Światłownia, ul. Św. Trójcy 15
W absolutnych ciemnościach każdy z widzów będzie wprowadzany na salę koncertową przez… niewidomych. W absolutnych ciemnościach uczestnicy posłuchają piosenek Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Leonarda Cohena. Będzie to wybór przekrojowy: od młodzieńczych pieśni po wiersze dojrzałego artysty; utwory z wielką historią w tle oraz intymne liryki; ballady o humorystycznym zabarwieniu, jak i literackie ekfrazy. Utwory wykona Przemysław Grudziński – gitarzysta, wokalista i pasjonat twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Mykola Diadiura – dyrygent, Anna Malesza-Kutny – sopran, Karolina Sikora – alt, Andrzej Lampert – tenor, Rodney Clarke – bas, Violetta Bielecka – przygotowanie chóru, Cezary Nelkowski – słowo, Maciej Puto – słowo. Repertuar: Ludwig van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125.
Święto Światła: Światłowody
piątek, 4 października, godz. 19:00-22:00, Wyspa Młyńska
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków miasta Bydgoszczy, ma charakter kulturalny, a wstęp jest bezpłatny. Podczas wystawy swoje prace zaprezentują artyści młodego pokolenia, którzy za swoje narzędzia artystyczne wybrali światło i dźwięk.
Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej
piątek, 4 października, godz. 19:00, Dom Liter, ul. Podwale 15
„Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej” to opowieść o wychodzeniu z cienia, przedstawiająca niezwykłe życie Jadwigi Stańczakowej – pisarki, dla której nie istniało niemożliwe. Żyła na własnych warunkach. Brawurowo, pod prąd, wbrew wszelkim przeciwnościom. Po swojemu. Żydówka, która wyszła z warszawskiego getta. Reporterka, która straciła wzrok. Widząca innymi zmysłami. Kochająca i toksyczna córka, żona, matka i babcia. Przyjaciółka poetów – Broniewskiego, a później Białoszewskiego. Joginka. Ale przede wszystkim – poetka i pisarka. Kiedy czegoś zapragnęła, nic nie mogło jej powstrzymać.
Odlotowa 5 nocą 2024
piątek, 4 października, godz. 23:59, Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderweskiego, ul. Paderewskiego 1
O godzinie 24:00 rusza bieg na oświetlonym pasie startowym bydgoskiego lotniska. Dystans wynosi pięć kilometrów. Limit uczestników: 999.
Międzypokoleniowe warsztaty recyklingowe
sobota, 5 października, godz. 11:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Stary Rynek 24
Początek jesieni to trudny czas, gdy dni stają się krótsze, a senność nie daje za wygraną. Aby lepiej spać i walczyć z jesienną melancholią, warto stworzyć niepowtarzalne łapacze snów z materiałów recyklingowych, połączonych z elementami natury. Kto nie wierzy w ich magię, może wykorzystać je jako wyjątkową dekorację, pasującą zarówno do domu, jak i ogrodu.
Spotkanie z cyklu „Ciekawi Świata” – Filipiny
sobota, 5 października, godz. 12:00, ul. Pomorska 57
„Ciekawi Świata” to cykl spotkań, na których uczestnicy poznają kraje świata. Na każdym spotkaniu goście przedstawiają historie, kulturę i smaki danego państwa. To wyjątkowa okazja, by poznać bliżej gościa specjalnego: Allan Ramirez - urodzony w stolicy Filipin, Manili. W wieku 16 lat przeprowadził się do Wielkiej Brytanii i zamieszkał z rodziną i to tam poznał Agnieszkę (Polkę) żonę.
Weekend seniora w kulturą
sobota i niedziela, 5-6 października, Młyny Rothera
W dniach 5-6 października seniorzy będą mogli zwiedzić wystawy, wziąć udział w warsztatach czy wybrać się do kawiarni. W ramach akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młyny Rothera zapraszają seniorów na warsztaty, zwiedzanie wystaw i … na kawę. Już w najbliższy weekend bilety na wystawy stałe, czyli „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, „Młyn-Maszyna” i „Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności” będą dla seniorów dostępne w cenie 10 zł. Więcej o atrakcjach dla seniorów pisaliśmy TUTAJ.
Jesień muzyką malowana
sobota, 5 października, godz. 12:30, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Stary Rynek 24
Warsztaty arteterapeutyczne, podczas których będą malowane jesienne pejzaże w różnorodnych odsłonach - od pogodnej, złotej ferii barw po wersję zimną i nieco nostalgiczną. Uczestnicy posłużą się wieloma narzędziami: patyczkami, pędzlami, gąbkami, a także… liśćmi i kasztanami. Inspirację do twórczości stanowić będą jesienne utwory muzyczne, nie tylko klasyczne, ale także jazzowe i popularne.
Bydgoszcz rozbrzmiewa muzyką
sobota, 5 października, godz. 14:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Stary Rynek 24
Spotkanie poświęcone książce opowiadającej o losach międzywojennych bydgoskich producentów instrumentów muzycznych. W Bydgoszczy działało ich wielu, byli to producenci fortepianów i pianin, instrumentów strunowych, dętych oraz organów, a wśród nich Bruno Sommerfeld – największy polski producent pianin i fortepianów tamtej epoki. Książka „Bydgoszcz rozbrzmiewa muzyką” przywraca pamięć o tych zapomnianych postaciach. Małgorzata Grosman, dziennikarka i pedagożka, autorka wielu publikacji o historii międzywojennej Bydgoszczy, w tym kryminałów oraz książek o bydgoskich kobietach.
Vabank – Leonard Pietraszak nad Kanałem
sobota, 5 października, godz. 16:00, skwer przy bulwarze im. Sebastiana Malinowskiego i ul. Kanałowej
Przenosiny do lat 30. kiedy toczyła się akcja filmu Vabanku. Nie trzeba przypominać, że jednym z jego głównych bohaterów był Gustaw Kramer, którego zagrał Leonard Pietraszak, bydgoszczanin. Jak sam mawiał: „Życie można przeżyć byle jak, ale można również żyć z pasją”, dlatego idąc za tymi słowami na gości czekać będzie widowisko historyczne i scenki rodzajowe (filmowe i z XX-lecia międzywojennego przygotowane przez rekonstruktorów historycznych i uczniów realizujących swoją pasję historyczną w III Liceum Ogólnokształcącym. W ramach widowiska zaprezentowane zostaną między innymi: kawiarnia nad kanałem, punkt wojskowy, stoisko z kulturą materialną z epoki, punkt medyczny, pucybut, gazeciarz, który będzie roznosił specjalnie przygotowaną jednodniówkę z życiorysem Leonarda Pietraszaka, konkursy historyczne. Chętnych zapraszamy na grę miejską „Nad Kanałem w XX-leciu Międzywojennym”. To nie wszystko W ramach imprezy odbędzie się również koncert muzyki nawiązującej do motywów muzycznych z filmu Vabank i epoki, w której toczyła się akcja prezentowanego filmu.
Projekcja filmu „Sąsiedzi” z 1969 roku
sobota, 5 października, godz. 17:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Stary Rynek 24
Po trudnych, ale i pełnych nadziei, latach 20. i 30. XX w. nadszedł znów czas wojny. W Bydgoszczy zaogniły się podziały między Polakami a Niemcami. Na tle tych wydarzeń pokazana została miłość pomiędzy młodym Polakiem a Niemką. O tym opowiada film „Sąsiedzi” z 1969 roku.
Spotkanie z Radkiem Rakiem
sobota, 5 października, godz. 17:30, Dom Liter, ul. Podwale 15
Radek Rak – pisarz i lekarz weterynarii. Na co dzień zajmuje się byciem mężem i tatą. Lubi razem z żoną przeobrażać gąsienice w motyle. Za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (Powergraph 2019) otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Jerzego Żuławskiego, Nagrodę „Nowej Fantastyki” oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. Zafascynowany Schulzem, tworzy własne, bardzo indywidualne światy.
Koncert Formacji Muzycznej STOP
sobota, 5 października, godz. 19:30, Dom Liter, ul. Podwale 15
Zespół o sobie i swoim albumie: „Zafascynowani sobą nawzajem założyliśmy w 2019 roku duet. Podczas występów nawijka Stefana nakręca motoryczne, zaloopowane improwizacje kontrabasowe Tomka. Płyta «Równanie toru» to zapis dwóch sesji w Studio Inżynierska w Warszawie. Utwory są improwizowane i nagrane na setkę. Czasem brudno, czasem surowo. Zawsze skutecznie”. Zespół wystąpi w składzie: tekst i wokal – Stefan Kornacki (artysta multimedialny, poeta), kontrabas – Tomasz Januchta (kontrabasista Teatru Wielkiego, Opery Narodowej w Warszawie). Koncert będzie jednym z elementów procesu układania liter pod nową płytę, która ukaże się jeszcze w tym roku.
5. Bydgoski Bieg po Oddech
niedziela, 6 października, godz. 8:00, Park Myślęcinek
Celem biegu nie jest jedynie pozyskanie środków pieniężnych na pomoc w leczeniu chorych, ale także szerzenie świadomości na temat tej podstępnej i nieuleczalnej choroby.
TORUŃ
Warsztaty taneczne: Tanecznie, zdrowo i wesoło
piątek, 4 października, godz. 16:00-19:00, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza, Rynek Staromiejski 7
Warsztaty profilaktyczno-artystyczne: Profilaktycznie-artystycznie z pasją do życia, czyli jak kreatywnie i efektywnie spędzać czas wolny. Wiek uczestników: 7-12 lat. Na wszystkie warsztaty zapisy w OPP Dom Harcerza w październiku, zajęcia bezpłatne.
Noc Księgarń
piątek, 4 października, godz. 17:00, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Noc Księgarń to ogólnopolska impreza promująca księgarnie kameralne, organizowana od 2019 roku. O godz. 17:00 i 19:00 spotkanie autorskie z Pauliną Ostaszewską – bajkoczytanie dla dzieci pomiędzy regałami Księgarni Sztuki połączone z promocją książki „Bajeczny Toruń". O godz. 20:00 ruszy slam poetycki – myśli żebrane, czyli starcie literatów, amatorów, profesjonalistów, mieszanka idei i stand upu. Obowiązują zapisy na ksiegarnia@csw.torun.pl. Przez cały dzień w księgarni w CSW książki dostępne są w promocji.
Między orłami a muzami – wystawa i spotkanie
piątek, 4 października, godz. 17:30, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
120 lat temu otwarty został Teatr Miejski w Toruniu i z tej okazji teatr wraz z Muzeum Okręgowym przedstawia wystawę „Między orłami a muzami. W 120. rocznicę wybudowania teatru w Toruniu” poświęconą historii powstania teatralnego gmachu. Po otwarciu wystawy odbędzie się spotkanie autorskie z kuratorem wystawy, prof. Markiem Podlasiakiem, poświęcone książce „Spór o teatr w Toruniu. Słowo polskie wobec propagandy niemieckiej (1904–1920)”. Wstęp wolny.
Warsztaty dubbingowe
piątek, 4 października, godz. 17:30, Centrum Kultury Dwór Artusa, Filia Dom Muz Rudak, Okólna 169
Z okazji Festiwalu Filmowego dla dzieci i młodzieży najmłodsi wcielą się w ulubione postacie z bajek. Dzieci użyczą swojego głosu znanym bohaterom, a także poznają kulisy pracy dubbingowej. Uczestnicy są proszeni o przyjście ze swoimi ulubionymi pluszakami, którym wspólnie pomogą „odzyskać głos”. Grupa: 5-8 lat. Prowadzenie: Tomasz Cebo Wstęp wolny. Zapisy: edukacja@artus.torun.pl.
Arcydzieła malarstwa: Życie Mattii Pretiego wśród rycerzy i malarzy
piątek, 4 października, godz. 18:00, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Pochodzący z południa Włoch Mattia Preti żył w czasach, gdy malarstwo pełniło istotną rolę w przekazywaniu ważnych treści ideowych. Artyści mieli za zadanie opowiadać o splendorze władców i dworów oraz przekazywać poglądy polityczne i religijne. Spektakularne rozmiary malowideł, zaskakujące kompozycje oraz intensywna kolorystyka miały oddziaływać na widza i skłaniać go do łatwiejszego przyjęcia przekazu. Nie inaczej było w przypadku Pretiego. Odegrał on bardzo istotną rolę w służbie zakonu maltańskiego, a jego dzieła po dziś dzień opowiadają o czynach rycerzy i sławnych postaci z przeszłości. Prowadzenie: Alicja Jakubowska. Spotkanie w sali audiowizualnej w budynku B i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW. Wstęp wolny.
Dla Dorosłych: Archeologia tatuażu
piątek, 4 października, godz. 18:00, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
„Tatuowanie jest wiekową praktyką” – ale w zasadzie, jak daleko sięga jego historia i na jakiej podstawie ją rekonstruujemy? Jak wyglądają i jaką funkcję pełniły najstarsze znane tatuaże? Co można powiedzieć o ludziach, którzy je nosili? Co na temat tatuażu mówią umarli? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukają na kolejnym spotkaniu ze sztuką tatuażu. Prowadzenie: Piotr Dąbrowski.
Kabaret K2 - Jedziemy po was
piątek, 4 października, godz. 18:00, Klub OdNowa, ul. Gagarina 37a
Jak zawsze będzie śmiesznie, ostro i nieprzewidywalnie. Tym razem śmieją się sami z siebie, czyli z ludzi. Nie zabraknie improwizacji i kontaktu z publicznością.
25 lat Galerii Rusz! Jubileuszowa wystawa toruńskich artystów
piątek, 4 października, godz. 18:00, Instytut Psychologii UMK, ul. Gagarina 39
Twórcy Galerii Rusz, Joanna Górska i Rafał Góralski, z okazji obchodów 25-lecia działalności artystycznej przygotowali retrospektywną wystawę i starali się uchwycić wybrane fragmenty procesu twórczego. Część prac zostanie pokazana w „naturalnym” dla nich środowisku, czyli na ulicznych bilbordach (w Toruniu i Warszawie), a część w Instytucie Psychologii UMK. Wstęp wolny.
piątek, 4 października, godz. 19:00, Dom Kultury Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza 11/3
Maszkarony, satyry, demony i przybysz z antycznych czasów — na co dzień towarzyszą z fasad budynków, choć rzadko zwracamy na nie uwagę. A przecież ich groteskowe oblicza, wtopione w mury Bydgoskiego Przedmieścia, noszą ślady dawnych opowieści i kulturowych inspiracji. Te tajemnicze postaci ożyją w zupełnie nowej formie dzięki pracom Ewy Staśkiewicz. Wstęp wolny.
Sztuki Piękne / Młodych – wernisaż wystawy
piątek, 4 października, godz.19:00, Pers, ul. Mostowa 6
Wystawa prac studentów i absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Każdy z nich chce przedstawić się swoją indywidualną twórczością i zaprosić widza do kawałka swojego świata. Na wystawie można będzie zobaczyć prace z zakresu różnych technik - fotografia, malarstwo grafika, a nawet projektowanie graficzne. Wstęp wolny.
Wieczór paryski
piątek, 4 października, godz. 19:00, Teatr Muzyczny, ul. Żeglarska 8
Na magiczny, francuski wieczór z lampką wina zabierze nas Mateusz Deskiewicz wraz z zespołem pod kierownictwem Ignacego Wiśniewskiego. To podróż po Paryżu bardziej i mniej znanym. Nie zabraknie piosenek Aznavoura, Brela, czy Bécauda, ale też powiewu świeżości przy kompozycjach Zaz, Pink Martini oraz Yvesa Montanda.
Kozyrska x Sieczak – koncert
piątek, 4 października, godz. 21:00, Hippisówka, ul. Kopernika 20
Kozyrska x Sieczak czyli nostalgiczny pop i gitarowa finezja spleciona subtelnym rytmem współczesnej alternatywny. Ich debiutancki album z 2021 roku, zatytułowany „Nowe Niebo", zyskał uznanie recenzentów oraz zdobył tytuł płyty tygodnia w radiowej „Jedynce" i portalu Polska Płyta/Polska Muzyka. Duet zdobył także uznanie dziennikarzy radiowych, trafiając na antenę Antyradia, Trójki, Czwórki, Jedynki, Radia Nowy Świat i Radia 357. Wstęp wolny.
Weekend Seniora z Kulturą – CNMW włącza się w akcję i ma propozycje!
sobota i niedziela, 5-6 października, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, ul. Władysława Łokietka 5
Zwiedzanie wystaw dla seniorów. W Centrum Innowacyjnej Edukacji zobaczą wystawę „Ścieżki dorastania”. W budynku głównego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zobaczą m.in. Wahadło Foucaulta oraz takie wystawy, jak: O obrotach, Rzeka, Iluzje i Ruch, przeŻycie, przeBudowa, …To takie proste!, czy IDEE. Atrakcje dla seniorów wypisaliśmy TUTAJ.
Jarmark żywności ekologicznej
sobota, 5 października, godz. 9:00-12:00, Muzeum Etnograficzne, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Organizatorem jarmarku jest Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN.
Wędrówki rodzinne z PTTK
sobota, 5 października, godz. 9:15, zbiórka na dworcu PKS przy ul. Dąbrowskiego,
Autobusem o godz. 9:30 piechurzy wyruszą do Suchatówki, skąd prowadzić będzie 12-kilometrowa trasa przez Zajezierze i Dąblin, do Gniewkowa, w oparciu o szlak turystyczny pieszy „Puszczański" w kolorze żółtym. Po drodze można będzie zobaczyć: gotycki kościół parafialny śś. Mikołaja i Konstancji z XIV w., dawny kościół ewangelicki z 2. połowy XIX w., dawną synagogę z 2. połowy XIX w, ratusz miejski z 1908 r., dworzec kolejowy z 1817 r., wieżę ciśnień z 1905 r. oraz 2 młyny parowe z końca XIX w. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński. Udział bezpłatny, bez zapisów.
Weekend seniora z kulturą. Podróż do świata mandali
sobota, 5 października, godz. 10:00-12:00, Muzeum Etnograficzne, Arsenał, I p. (bez windy). ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Uczestnicy przeniosą się do krainy kolorowych i misternych mandali. Zapoznają się z historią, znaczeniem oraz formami jednej ze sztuk buddyzmu tantrycznego. Zwieńczeniem spotkania będzie samodzielnie wykonanie diagramu w kojącym towarzystwie kadzideł i muzyki tantrycznej. Prowadzenie: Oliwia Gemza. Zapisy: edukacja@etnomuzeum.pl, tel. 56 622 89 43 lub stacjonarnie w kasie Muzeum.
Czas dla Seniora
sobota, 5 października, godz. 10:00-14:00, Mediateka, ul. Raszei 1
Dwa spotkania jednego dnia. Pierwsze: „Zrób to sam” - od godz. 10:00 do 12:00 – to warsztaty z quillingu, czyli papierowego filigranu pod kierunkiem instruktorki H. Osińskiej. Drugie: „Łączy nas taniec i śpiew” - od 12:00 do 14:00 - wspólny śpiew i taniec przy akompaniamencie grupy muzycznej. Zajęcia bezpłatne. Zapisy: tel. 56 610 67 59.
sobota, 5 października, godz. 10:00-17:00, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, ul. Władysława Łokietka 5
Celem konferencji jest popularyzacja wiedzy i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej szeroko pojętych chorób nowotworowych. Zakłada połączenie perspektywy ściśle naukowej z artystycznym spojrzeniem na zagadnienia onkologiczne w nurcie art & science. Jej program jest skierowany do wszystkich zainteresowanych tematyką, w tym studentów kierunków medycznych, specjalistów, grup podwyższonego ryzyka, osób cierpiących na nowotwór, czekających na diagnozę lub ich najbliższych. Wstęp wolny.
Oprowadzanie z przewodnikiem po Ratuszu Staromiejskim
Doskonała okazja, aby zanurzyć się w fascynującej historii jednego z najważniejszych zabytków naszego miasta. Przewodnik przybliży bogatą historię Ratusza Staromiejskiego oraz przedstawi kluczowe wydarzenia i postacie związane z jego dziejami. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajemnice tego imponującego budynku oraz poznać losy Torunia i jego mieszkańców na przestrzeni wieków.
Ruch, obraz, animacja - iluzja ruchu na płaszczyźnie
sobota, 5 października, godz. 11:00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Filia Dom Muz Rudak, Okólna 169
Od najdawniejszych czasów człowiek próbował oddać iluzję ruchu – czy to na ścianie jaskini, czy na płótnie. W trakcie zajęć organizowanych w ramach Festiwalu Filmowego dla dzieci i młodzieży postaramy się ożywić własne projekty. Użyjemy do tego jednej z pierwszych „machin” do ruchomego obrazu, a chętni spróbują stworzyć ruch, projektując własne flipbooki. Grupa: międzypokoleniowe. Prowadzenie: Karolina Król-Buczko. Wstęp wolny. Zapisy: edukacja@artus.torun.pl.
Jesienne oprowadzanie
sobota, 5 października, godz. 13:00-15:00, Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, ul. Mennonitów 14
Oprowadzanie po skansenie w ramach Weekendu Seniora z Kulturą. Organizatorzy opowiedzą o jesiennych pracach gospodarskich, przygotowaniu zapraw i zapasów na długie zimowe miesiące oraz o sposobach na ogrzanie oraz oświetlenie dużych olenderskich zagród. Uczestnicy spróbują wyszukać akcesoria oraz sprzęty domowe i rolnicze, które wykorzystywane były w tym czasie przez gospodarzy. Dowiedzą się, czym zajęci byli mieszkańcy w jesienne wieczory i jakie prace wykonywali aby zabezpieczyć się przed nadchodzącą zimą.
Pomalowane - warsztaty malarskie
sobota, 5 października, godz. 13:15, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Cykl sobotnich zajęć malarskich skierowanych do osób dorosłych (wybrana sobota danego miesiąca). Uczestnicy spotkań wykorzystują na nich podstawowe wiadomości dotyczące barwy oraz kompozycji. Ponadto mają okazję poznać różne techniki oraz style malarskie i popracować w zaaranżowanej pracowni malarskiej, gdzie od podszewki zapoznają się z warsztatem artysty malarzy. Prowadzenie: Monika Myszkowska.
Podgórskie anioły - warsztaty kreatywne
sobota 5 października, godz. 17:00, Filia Dom Muz Podgórz, Poznańska 52
Kolejna edycja warsztatów nawiązujących do obchodów „Dni Anielskich” w Toruniu. W trakcie zajęć uczestnicy poznają wizerunki aniołów z różnych epok oraz wspólnie wykonają własne anielskie dzieła. Każdemu nadamy wyjątkową intencję. Grupa: międzypokoleniowe. Prowadzenie: Joanna Łagan.
„Dzikie palmy” – spektakl
sobota, 5 października, godz. 18:00, Teatr im. Wilama Horzycy, Scena na Zapleczu, pl. Teatralny 1
Spektakl w reżyserii Aleksandry Bielewicz to adaptacja powieści kultowego pisarza z amerykańskiego południa, noblisty, Williama Faulknera. Spektakl porusza temat aborcji i zadaje pytania o prawo jednostki do samostanowienia. Bilety do kupienia online, w Biurze Obsługi Widzów oraz w kasie biletowej.
Oysterboy – koncert
sobota, 5 października, godz. 20:00, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3
Oysterboy robi muzykę w piżamie w sypialni. Romansuje z niszą muzyczną, która rośnie w siłę na zachodzie (Indie Pop/Dreampop/Lo-fi Indie). Tradycją stało się wspólne śpiewanie utworów „Tęskno”, „Absolutnie Nic” czy „Chciałbym mieszkać nad morzem”. Atmosfera na koncercie kreowana jest przez pełen energii performance gitarowo-perkusyjny, okraszony emocjonalnym wokalem, a vibe pozostaje nostalgiczny, letni i przepełniony tęsknotą. Wykonania na żywo mocno uwypuklają emocje zawarte w nagranych utworach, a ciekawe aranżacje ujawniają ich nowe warstwy.
Feel_Harmony – koncert
sobota, 5 października, godz. 21:00, Hippisówka, ul. Kopernika 20
Feel_Harmony to projekt akustyczno-wokalny. Zespół wykonuje utwory muzyki amerykańskiej i brytyjskiej, aranżując je w sposób, który umożliwia wyeksponowanie siły przekazu i piękna ludzkiego głosu – tego najpiękniejszego z instrumentów. Wstęp wolny.
Szyjemy Sport na Miarę - Sportowa Rodzina
niedziela, 6 października, godz. 11:00, Sala sportowa „Spożywczak”, ul. Grunwaldzka 33a
Hala „Spożywczaka” stanie się miejscem aktywności fizycznej dla rodzin z dziećmi w wieku 9-13 lat, pragnących przeżyć aktywny i pełen sportowych wrażeń dzień z legendami polskiego sportu. Uczestnicy wydarzenia będą mieli wyjątkową okazję trenować pod okiem Marcina Lijewskiego, Cezarego Trybańskiego i Krzysztofa Ignaczaka. Program zajęć obejmuje więc treningi z trzech najpopularniejszych dyscyplin halowych: siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki, a także specjalne atrakcje dla całej rodziny, promujące aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Bezpłatna rejestracja uczestników na stronie internetowej projektu.
Weekend Seniora z kulturą - seans filmowy + warsztaty
niedziela, 6 października, godz. 11:00, Centrum Kultury Dwór Artusa, Filia Dom Muz Rudak, Okólna 169
W Artus Cinema odbędzie się pokaz filmu familijnego oraz dwa warsztaty kreatywne. W trakcie zajęć wspomniana będzie tradycja suszenia kwiatów i ziół oraz to, jak niegdyś grupy międzypokoleniowe w długie jesienne i zimowe wieczory wspólnie tworzyły kwietne kompozycje. Następnie będą wykonane stylowe bransoletki, które staną się symbolem prawdziwej przyjaźni. Grupa: międzypokoleniowe. Prowadzenie: Karolina Król-Buczko, Joanna Łagan, Paula Raszka. Wstęp wolny. Zapisy: edukacja@artus.torun.pl.
Przystanek – Kreatywnie. Warsztaty twórcze
niedziela, 6 października, godz. 11:00, Teatr im. Wilama Horzycy, pl. Teatralny 1
Warsztaty odbywają się w ramach Weekendu Seniora z Kulturą. Poprzez ćwiczenia pobudzające zmysły, rozwijające myślenie twórcze i wspierające współpracę w grupie uczestnicy będą wzmacniać poczucie własnej wartości oraz budować pewność siebie. Elementarne zadania aktorskie będą sprzyjały pobudzaniu wyobraźni oraz budowaniu pozytywnej atmosfery.
Akcja: wyprowadź psa
niedziela, 6 października, godz. 12:00-15:00, Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, ul. Przybyszewskiego 3
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt, który przypada 4 października, toruńskie schronisko organizuje akcję spacerową.
Mamy Śpiewamy – koncert
niedziela, godz. 14:00, Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Zespół z Warszawy, który wydał dwie płyty, „Kolorowo” oraz „Domowe Piosenki”. Na każdej z nich znajdują się utwory, które rozwijają dziecięcą wyobraźnię muzyczną z bogactwem rytmów i brzmień. W repertuarze znajdują się piosenki o tolerancji, rodzinie czy porach roku. Wydarzenie ma formułę interaktywną (śpiew na głosy, wystukiwanie rytmów, wspólne śpiewanie, beatbox). Koncert w ramach Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży Młode Kino. Wstęp wolny.
Stand-up: Bartosz Gajda - Cienka czerwona linia
niedziela, 6 października, godz. 18:00, Klub OdNowa, ul. Gagarina 37a
Przez całe nasze życie przebiega taka Cienka Czerwona Linia.... Po jednej stronie tej linii jest dobro, miłość, empatia a po drugiej... ktoś wlewa mleko do płatków... Wiadomo, że najpierw płatki a potem mleko. To tylko punkt wyjścia do rozważań. Na pozór błahych, ale jakby się zastanowić to jest w tym dużo głębi i prawdy. Będzie m.in. o tym co robią kurierzy jak nikt nie widzi, co musi powiedzieć mąż przed sądem żeby dostać rozwód oraz czy błędy w wychowaniu swoich dzieci rzutują na przyszłość.
Stand up: Czarek Sikora – Ballada
niedziela, 6 października, godz. 19:00, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1-3
Czarek Sikora - młody stand-uper z Gdańska. Bardzo błyskotliwy, inteligentny, szybki, śmieszny, no po prostu najlepszy... Ten opis, to jego marzenie by ludzie tak o nim mówili. Uwielbia kontakt z widownią, a widownia uwielbia jego (przynajmniej tak by chciał). Występ dla osób dorosłych. Bilety dostępne online.
WŁOCŁAWEK Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Marii Koterbskiej „Na karuzeli wspomnień" piątek (4 października), godz. 18:00, Centrum Kultury Browar B., ul. Łęgska 28; bilety: 50 zł Maria Koterbska była jedną z największych gwiazd swojego pokolenia – zachwycała nie tylko głosem, ale i poczuciem humoru, klasą, wdziękiem i niesamowitą energią. W 2024 roku mija 100 lat od urodzin tej niezwykłej artystki. W programie wspomnieniowego koncertu znajdą się takie kompozycje jak: „Do grającej szafy grosik wrzuć”, „Karuzela”, „Augustowskie Noce”, czy oczywiście „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, a wykonają je trzy absolwentki kierunku Wokalistyka Jazzowa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: Emilia Czekała–wokalistka, konferansjerka, dyrektorka Orkiestry Symfoników Bydgoskich, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska, wokalistka w zespole Singin’Birds, zwyciężczyni m.in. w konkursie Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” oraz Adela Konop, zdobywczyni m.in. Grand Prix na prestiżowym festiwalu Ladies Jazz w Gdyni.
Polska Noc Kabaretowa 2024
piątek (4 października), godz. 20:00, Hala Mistrzów Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSiR) w Włocławku, al. Fryderyka Chopina 8;
Wystąpią: Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret K2, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Paranienormalni, Kabaret Smile, Szymon Łątkowski i w roli prowadzących – Kabaret Nowaki.
BRZEŚĆ KUJAWSKI
Festiwal Kultura nas ocali: Spektakl teatralny „Kora. Boska” piątek (4 października), godz. 19:00, Brzeskie Centrum Kultury i Historii Wahadło w Brześciu Kujawskim, ul. Kolejowa 44; bilety: 80 zł
O spektaklu „Kora. Boska”. „Kora po śmierci staje u wrót nieba, gdzie czekają na nią Trzy Maryjki. Bardzo strojne. Jak malowane: Matka Boska Częstochowska, Matka Boska Fatimska i Matka Boska z Guadalupe. Postawiona przed groteskowym Sądem Ostatecznym Kora wraca w piosenkach i wyznaniach do ziemskich wspomnień. Nareszcie ma okazję do opowiedzenia swojego życia tym, które mogły uczynić je lepszym… Spektakl jest opowieścią o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie; to baśniowa historia o miłości, tęsknocie, niemocy i żalu.
Trzy Maryje symbolizują trzy różne postawy i trzy różne sfery życia. Trzy Cnoty Boskie. Matka Boska Częstochowska to Wiara – Kościół, Polska, polityka, system. Matka Boska Fatimska to Nadzieja – naiwność, czystość, dziecko i tęsknota. Matka Boska z Guadalupe to Miłość – prawdziwa wolna miłość, muzyka, szaleństwo i indiański trans…"
Kultura Nas Ocali Festiwal 2024 - dzień 4 sobota (5 października), godz. 17:00, Brzeskie Centrum Kultury i Historii Wahadło, ul. Kolejowa 44; wstęp wolny
Podczas 4. edycji „Kultura nas Ocali Festiwal" widzowie m.in obejrzą filmy krótkometrażowe, porozmawiają z twórcami obrazów, wezmą udział w wernisażu, spektaklu i panelach dyskusyjnych. Do udziału w porannych projekcjach zapraszona jest szczególnie młodzież ze szkół średnich Włocławka i okolicy. Wydarzenia popołudniowe i wieczorne są adresowane do mieszkańców Brześcia Kujawskiego, Włocławka i okolicy.
Program
17:00 Reportaże sposobem do zrozumienia współczesnego świata
Spotkanie z Anną Wacławik, autorką książki „Lekarze. Walka o życie” i Marcinem Kąckim, autorem książki „Chłopcy. Idą po Polskę.”
19:00 Pokaz filmu „Lęk” i spotkanie z reżyserem Sławomirem Fabickim
GRUDZIĄDZ
Grecka Grupa „Mythos” & Zespół Taneczny „Sirtaki” piątek (4 października), godz. 19:30, Grecka Grupa „Mythos” & Zespół Taneczny „Sirtaki”, Klub Akcent, ul, Wybickiego 38/40; bilety 65 zł
Na program koncertu składają się najpiękniejsze greckie przeboje, melodie i tańce w
wykonaniu zespołu Mythos w barwnych strojach. Zabrzmią znane przeboje m.in. Demisa Roussosa, Nany Mouskouri, Vicky Leandros. Zabrzmi ZORBA, SIRTAKI, DZIECI PIREUSU, AKROPOLIS ADIEU, GRAJ BOUZUKI i wiele innych…
Niewątpliwą atrakcją występu jest pokaz, a także nauka tańca Sirtaki – Grek Zorba, przy dźwiękach bouzouki, oczywiście z udziałem publiczności.
SZUBIN
Sklep z facetami - spektakl piątek (4 października), godz. 19:00; Szubiński Dom Kultury, ul. Kcyńska 13; bilety 85 zł
Opis organizatora: „Gdy Marzena świętuje trzydzieste dziewiąte urodziny jej wieloletni partner oświadcza, że odchodzi. Świat Marzeny ległby w gruzach, ale natychmiast otrzymuje ona wsparcie swojej młodszej siostry. Danka, przebojowa studentka jest na bieżąco z romantycznymi relacjami i wie co robić by się dobrze bawić. Zabiera Marzenę do...sklepu z facetami".
OBSADA: Patrycja Szczepanowska, Olga Jankowska lub Katarzyna Chorzępa lub Sonia Jachymiak, Jędrzej Taranek lub Marcin Piętowski lub Norbert Kaczorowski.
Czas spektaklu: ok 90 minut.
WĄBRZEŹNO
Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej - dzień 1 sobota (5 października", godz. 15:00, Wąbrzeski Dom Kultury, ul. Wolności 47; wstęp wolny
Program: godz. 15.00 – przesłuchania konkursowe, godz. 19.00 – koncert zaproszonych wykonawców. Wystąpią: Aldona Rogulska z zespołem, zespół Browar Żywiec oraz duet Agata Wietrzycka – Maciej Jesiołkiewicz.
SZAFARNIA
Koncert „Wieczór z gitarą fado": Fado Duo sobota (5 października), godz. 17:00, Ośrodek Chopinowski w Szafarni, ul. Szafarnia 1; bilety: 30 zł
Wystąpią: FADO DUO
Piotr Lemański – gitara portugalska
Wiesława Lemańska - syntezator.
W programie m.in.: Carlos Pareds, Verdes Anos, No Cais das Colunas, Canto de Amor;
Weekend Seniora z Kulturą sobota (5 października), godz. 11:00-17:00, Muzeum im. Stanisława Noakowskiego, ul. Adama Mickiewicza 6; bilety 4 zł
Już po raz kolejny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku dołącza do akcji „Weekend Seniora z Kulturą”. Akcja realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ma na celu przybliżenie seniorom oferty instytucji kultury w miejscu ich zamieszkania.
ZWIEDZANIE EKSPOZYCJI STAŁYCH I CZASOWYCH:
wystawy: „Życie i twórczość Stanisława Noakowskiego (1867–1928)”, „Ludwik Bouchard — nauczyciel rysunku Stanisława Noakowskiego”, „Dorota Sobolewska «24 426». Instalacja graficzna”.
SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE
Stand-up Comedy Rafała Rutkowskiego „Żarty dla mas” sobota (5 października), godz. 18:00, Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim, ul. Tadeusza Kościuszki 1; bilety: 60 zł
„Żarty dla mas” to czwarty solowy program Rafała Rutkowskiego. Komik w najnowszym programie opowiada o dwudziestu latach małżeństwa ze swoją „szwedzką żoną”. Żartuje ze starości i bycia mężczyzną po pięćdziesiątce. Opowiada, dlaczego czasami chciałby być kobietą oraz dlaczego tak trudno jest mu przytyć. Komik dzieli się spostrzeżeniami rodzica, którego dzieci wchodzą w dorosłość oraz zdradza, jak poderwać dziewczynę metodą „na samolot”. Opowiada też o lękach przed własną zmywarką, jak smakują szwedzkie śledzie oraz dlaczego najgorszego sylwestra spędził w Chicago.
LIPNO
„Nago w Kisielu" - spektakl
sobota (5 października), godz. 17:30, Kino Nawojka, ul. Adama Mickiewicza 33; bilety: 40 zł
Opis od organizatora: „Bohaterkami komedii „Nago w kisielu” są niespełnione aktorki z prowincjonalnego teatru, wiodące jednostajne życie, przebywając więcej w garderobie, niż na scenie. Aż tu nagle pojawia się On, a wraz z nim szansa na wielką zmianę. Być może jedyną. Jeśli są Państwo ciekawi, do czego będą zdolne posunąć się dwie zdeterminowane artystki, dlaczego i na kogo warto mieć haka w sytuacji, kiedy pojawi się enigmatyczny On, to zapraszamy na pełen pikanterii, przewrotnego dowcipu oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji spektakl pióra Marka Zgaińskiego o kulisach środowiska aktorskiego. Sztuka daje asumpt do słodko-gorzkiej refleksji nad kondycją profesji aktora we współczesnych czasach. O zabawny, wręcz chwilami absurdalny klimat wieczoru zadbają Anna Biniak i Izabella Tarasiuk-Andrzejewska. Scenariusz i reżyseria: Marek Zgaiński."
Aż 5,5 tysiąca dzieci z 50 gmin uczestniczy w programie „Umiem pływać”, prowadzonym przez Urząd Marszałkowski. Zajęcia na basenach prowadzą doświadczeni… Czytaj dalej »
Ponad 120 osób wzięło udział w bydgoskim Balu Wcześniaka. Impreza odbywała się w sali zabaw Grinlandia w Lisim Ogonie (powiat bydgoski). Czytaj dalej »
Wykłady, eksperymenty, gry - Bydgoski Festiwal Nauki w sobotę przeniósł się z uczelnianych sal do Młynów Rothera. - Są tutaj stoiska wszystkich bydgoskich… Czytaj dalej »
Z ilu komórek składa się ludzkie ciało, skąd serce wie, że powinno bić i jak będziemy wyglądać... za 40 lat? Między innymi tego dowiedzieli się goście… Czytaj dalej »
Od 16 listopada można wybrać osobę lub rodzinę, której chcemy pomóc w ramach tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki. - Warto przede wszystkim znaleźć grupę… Czytaj dalej »
Działające od trzech lat na terenie gminy Łubianka Stowarzyszenie 553, we współpracy z Fundacją Akademia Rozwoju, organizuje w sobotę 16 listopada wydarzenie… Czytaj dalej »
Uczniowie z całego województwa przesłali łącznie 1400 prac, jury wybrało 12 z nich. Laureaci i wyróżnieni w konkursie Sanepidu „Jesień w lesie grzyby… Czytaj dalej »
W Bydgoszczy Festiwal Nauki, w Świeciu - Festiwal Podróżników „Piąty Ocean”, w Toruniu - EnergaCamerimage, a w całym regionie koncerty, spektakle czy… Czytaj dalej »
Rozpoczęły się zajęcia w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Dzień pierwszy imprezy to spotkania w kampusach poszczególnych uczelni - my odwiedziliśmy Instytut… Czytaj dalej »
Profilaktyka, leczenie uzdrowiskowe czy załatwianie spraw w Narodowym Funduszu Zdrowia - tego mają dotyczyć „Zdrowe czwartki z seniorami”, na które zaprasza… Czytaj dalej »
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. Rozumiem i wchodzę na stronę