W programie weekendowych działań są zajęcia plastyczne na temat zbliżającej się Wielkanocy/fot. Pixabay
To kolejny weekend pełen ciekawych propozycji z cyklu „od dzieciaka do starszaka”. Jest coraz cieplej, więc warto wyjść z domu, a nawet wyjechać, ponieważ wiele dzieje się w całym regionie.
BYDGOSZCZ
Festyn militarny w BCTW sobota (16 marca), godz. 11:00- 16:00, Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawienniczego przy ul. Gdańskiej 187
Festyn jest kolejna okazją do integracji żołnierzy NATO z mieszkańców regionu. Okazją jest jubileusz, 25 - lecie obecności Polski w Sojuszu. W ramach festynu przewidziano pokaz sprzętu wojskowego, w tym nowoczesnych wyrzutni rakietowych Himars, pojazdów gąsienicowych i sprzętu łączności, a także strefę zabaw dla dzieci, z dmuchańcami i torem przeszkód dla młodych miłośników militariów. Będzie także pyszna wojskowa grochówka. Dla korzystających z komunikacji miejskiej, przygotowano bezpłatną linię dojazdową nr 204. Będzie ona kursować z częstotliwością co ok. 15 minut na trasie: dworzec os. Leśne – Las Gdański P+R – Myślęcinek – BCTW i z powrotem. Pierwszy kurs z osiedla Leśnego zaplanowano o godz. 10.46, a ostatni z BCTW o godz. 16.49.
Restaurant Week po raz pierwszy w Bydgoszczy
piątek, sobota, niedziela (15-17 marca)
Bydgoszczanie będą mieli szansę poznać najlepsze oferty restauracji podczas wiosennej edycji Restaurant Week. Wydarzenie od kilku lat cieszy się ogromnym powodzeniem w wielu miastach Polski. W Bydgoszczy zostanie zorganizowane po raz pierwszy. Więcej TUTAJ
Food Trucki i nie tylko na Wyspie Młyńskiej
piątek, sobota, niedziela (15-17 marca), godz. 12:00, Wyspa Młyńska
Przez trzy dni na Wyspie Młyńskiej skosztować będzie można rozmaitych dań Street Foodu z różnych zakątków świata. Wstęp wolny. Więcej TUTAJ
„Niebezpieczne związki" w Operze Nova
piątek, sobota, niedziela (15-17 marca), Opera Nova, ul. Focha 5
Opera Nova zaprasza na balet „Niebezpieczne związki". Już od wydaniu powieści „Niebezpieczne związki” w 1782 roku towarzyszyła jej aura skandalu. Pierre Choderlos de Laclos, biorąc za tło wydarzeń obraz arystokracji osiemnastowiecznej Francji, obnażał podłości ludzkiej duszy, opowiadając o zemście, pożądaniu i manipulacji. To historia, w której mężczyźni są cyniczni i impertynenccy, kobiety okrutne i wyrachowane, zaś dla miłości, czułości i niewinności brak miejsca. Bilety: TUTAJ
I trening integracyjny
sobota (16 marca), godz. 10:00, sala sportowa UKW, ul. Sportowa 2
W Bydgoszczy odbędzie się prawdopodobnie największy w Polsce trening integracyjny w skarpetkach nie do pary. Kacper Lachowicz poprowadzi trening koszykarski. W związku z obchodzonym 21. 03 Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa, trening będzie doskonałą okazją do poruszenia tematów integracji, akceptacji i różnorodności. Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy. Więcej TUTAJ
XIII Marsz na orientację 18. południkiem przez Bydgoszcz sobota (16 marca), godz. 10:00, wpisowe 5 zł, Szkoła Podstawowa nr 2 (ul. Hetmańska 34)
Spacer z mapą po ciekawych miejscach w Bydgoszczy, które powstały w okresie od końca wieku XIX do pierwszej połowy wieku XX. To 13. edycja marszu. Do wyboru są dwie trasy: dla początkujących (ok. 4 km) i średnio zaawansowanych (ok. 5 km). Uczestnicy będą musieli m.in. dobrać zdjęcie na mapce do odpowiedniego budynku – rozpoznając detal architektoniczny, np. gzyms czy tabliczkę. Mapy i karty uczestnictwa będzie można odbierać w sobotę od 10.00 do 12.00 w Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Hetmańska 34). Osoby, które do 14.00 dotrą do Muzeum Wodociągów (ul. 242), za okazaniem mapy będą mogły zwiedzić je za darmo. Wydarzenie organizuje Bractwo 18. Południka w Bydgoszczy.
148. Od brzuszka do uszka maluszka
sobota (16 marca), godz. 10:30, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego; bilety: 12 zł
Te familijne, muzyczne spotkania mają na celu rozwijanie wrażliwości słuchowej dzieci już od okresu prenatalnego. Dzięki badaniom naukowym udowodniono, że od 6 miesiąca życia płodowego dziecko odbiera dźwięki z otoczenia, które stymulują jego rozwój psychospołeczny, a także pobudzają aktywność różnych obszarów mózgu.
Koncerty przygotowuje i prowadzi dr Katarzyna Szewczyk, we współpracy z psychologiem muzyki dr Anną Antoniną Nogaj. „Brzuszki” to doskonała forma uwrażliwiania niemowląt na dźwięki różnych instrumentów, na twórczość kompozytorów wszystkich epok. To wspólna zabawa z dziecięcymi wierszykami i piosenkami.
Zespół muzyczny: Under Twenty
Przygotowanie i prowadzenie: Katarzyna Szewczyk
Akademia WioliMisia sobota (16 marca), godz. 12:45, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego; bilety 14 zł
Akademia WioliMisia to doskonała weekendowa propozycja dla rodzin z dziećmi w wieku od 3 do 6 roku życia. Koncerty bawią, uczą i rozwijają. Dzieci poznają brzmienie różnych instrumentów, popularne melodie i piosenki, style i literaturę muzyczną. Starannie dobrany repertuar koncertów, atrakcyjna formuła, ciekawe prowadzenie Doroty Borowicz i profesjonalne wykonanie dostarczają wiele wrażeń emocjonalnych i artystycznych.
Wystąpi: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska
Przygotowanie i prowadzenie: Dorota Borowicz
Koncert życzeń - prowadzenie M. Szabłowska i P. Sztompke sobota (16 marca), godz. 18:00, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego; bilety: 90 zł
„Koncert życzeń – prowadzenie M. Szabłowska i P. Sztompke”
Informacja od organizatorów: „Przygotujcie się na emocjonalną podróż przez najpiękniejsze wspomnienia, przeboje i piosenki, które towarzyszyły nam w najróżniejszych chwilach życia. Przewodnikami w tej drodze będzie kultowa dziennikarska para: Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. Na scenie wystąpi m.in. Andrzej Rybiński z cudownym, ciepłym głosem i niezapomnianymi przebojami „Czas relaksu” i „Nie liczę godzin i lat”. Anna Jurksztowicz przypomni swoje największe serialowe czołówki, a Mariusz Kalaga odkurzy i spolszczy wspaniały, amerykański rock and roll.
Nowe pokolenie polskich piosenkarzy i aktorów reprezentować będą: Iza Połońska w lirycznym repertuarze Agnieszki Osieckiej i Paweł Wolsztyński, który przypomni energetyczne przeboje festiwalowe Andrzeja Zauchy. Wystąpią: Anna Jurksztowicz, Iza Połońska, Mariusz Kalaga, Andrzej Rybiński, Paweł Wolsztyński
Prowadzenie: Maria Szabłowska, Paweł Sztompke. Artystom towarzyszyć będzie: zespół muzyczny pod kierunkiem Wiesława Wysockiego.
Bydgoska Akademia Jazzu vol. XIV
sobota (16 marca), godz. 19:00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
ul Marcinkowskiego 12-14; bilety 20 zł
W czternastej odsłonie Bydgoskiej Akademii Jazzu wystąpią kompozytorzy i aranżerowie, którzy mają już ugruntowaną pozycję zarówno w kraju, jak i na świecie. Fenomenalne aranżacje i wyśmienite kompozycje Krzysztofa Herdzina rozbrzmiewają na licznych festiwalach, w programach telewizyjnych czy salach koncertowych w Polsce i na świecie od wielu już lat. Wystąpią: Felix Jazz Orchestra, Krzysztof Herdzin – dyrygent, kompozytor, aranżer, fortepian, Michał Szlempo – dyrygent, kompozytor, aranżer, fortepian, Adam Lemańczyk – dyrygent, kompozytor, aranżer, fortepian, Sabina Myrczek – dyrygent, kompozytor, aranżer, śpiew, Sylwester Bugajak – dyrygent, kompozytor, aranżer, gitara, Daria Kobierecka – dyrygent, kompozytor, aranżer, śpiew oraz Grzegorz Nadolny – gitara basowa, kontrabas i Mateusz Krawczyk – perkusja.
Festiwal Roślin 16-17 marca (sobota - 8:00-20:00; niedziela -10:00-18:00 ), Hala Sportowa Sisu Arena
ul. Toruńska 59
Informacje od organizatora: „Festiwal Roślin, czyli największa impreza tego typu w Polsce, powraca do Bydgoszczy! Niezależnie od tego, czy jesteś zielonym entuzjastą, czy dopiero chcesz odkryć magię roślin, czeka na Ciebie niesamowite wydarzenie pełne radości, barw i inspiracji!". Na festiwalu będzie można kupić rozmaite rośliny, wydawnictwa im poświęcone, a także akcesoria ogrodnicze.
Senior aktywny i kreatywny - Wielkanocne dekoracje z drewienek sobota (16 marca), godz. 12:00-17:00, CH Auchan Bydgoszcz
ul Rejewskiego
Centrum Handlowe Auchan Bydgoszcz kontynuuje kolejną edycję bezpłatnych warsztatów kreatywnych dla seniorów. Są to zajęcia zaplanowane z myślą o osobach, którym radość sprawia twórcze działanie. Udział w warsztatach kreatywnych to dla seniorów okazja spotkania osób o podobnych zainteresowań i wykonania niepowtarzalnych przedmiotów i dekoracji. Tym razem tematem zajęć będzie Wielkanoc.
Nowe Smaki #1: kuchnia zero waste
sobota (16 marca), godz. 12:00 - 14:00, Młyny Rothera - Park Kultury w Bydgoszczy
ul Mennica 10
Informacja od organizatorów: „Idea wspólnego stołu jest nam bardzo bliska, dlatego też rozpoczynamy nowy cykl, pt. Nowe Smaki, podczas którego będziemy spotykać się z różnymi kreatywnymi osobami, wspólnie gotować, rozmawiać i dobrze spędzać czas!
Podczas pierwszego spotkania naszą przewodniczką będzie Natalia Hałas-Szcześniak ze Stowarzyszenia Wspierającego Rodziców oraz Opiekunów Dzieci z Niepełnosprawnościami MY TEŻ. Wspólnie odkryjemy, jak kreatywnie wykorzystać resztki i stworzyć z nich smaczne dania. Wzajemnie podzielimy się swoimi pomysłami na zrównoważone gotowanie. Sprawdzimy, jak niewielkim kosztem tworzyć pyszne potrawy i przekonamy się, że gotowanie z resztek może być nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim - pełne radości i smaku.
„Za dwie dyszki bez zadyszki” - spacer Stare Miasto
sobota - niedziela (16 - 17 marca), start: godz. 10:00, makieta Starego Miasta przy Spichrzach (róg ul. Mostowej i Grodzkiej). Czas trwania: 90 min.
Grupę poprowadzi Katarzyna Burczyk - certyfikowany przewodnik po Bydgoszczy i okolicy oraz po Exploseum. Na miejscu należy pokazać dowód opłaty przewodnikowi. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania spaceru przy frekwencji niższej niż 10 osób.
Teatrzyki na okrągło w CH RONDO - „Jarzyna” sobota (16 marca), godz. 11:00, 13:00 i 15:00, CH Rondo na poziomie 1, w okolicy salonu Martes Sport i Kwiaciarni Olivia
Informacje od organizatora: „Jarzyna" w wykonaniu Kamila Żonglera to, wykorzystujący elementy współczesnego cyrku, spektakl familijny, który przenosi widzów do świata zdrowego jedzenia. Po każdym ze spektakli zapraszamy małych niejadków - i nie tylko - także do udziału w warsztatach z Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu, które pomogą jeszcze lepiej zgłębić temat zdrowego odżywiania."
Bing na Żywo – Wielkie urodziny niedziela (17 marca), godz. 10:00, 12:30, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego; bilety w cenie 58 zł
Po ogromnym sukcesie serialu „Bing", najbardziej uwielbiany przez dzieci na całym świecie króliczek Bing, wraz ze swoimi przyjaciółmi, odwiedza teatry w całej Polsce.
Spektakl Bing na Żywo „Wielkie Urodziny” to międzynarodowa produkcja w języku polskim, została zrealizowany z myślą o najmłodszych widzach, doskonale dostosowany do ich percepcji. W spektaklu pojawiają się dziecięce postacie Bing, Sula, Coco, Pando, Flop w formie przepięknych wielkoformatowych lalek, które są na żywo animowane są przez utalentowanych polskich aktorów. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym.
NutkoSfera - CeZik dzieciom niedziela (17 marca), godz. 12:00, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
ul. Marcinkowskiego 12-14; bilety: 90 zł
Informacje od organizatorów: „Joł, joł Jowisz!” – tymi słowami wita się dziećmi jedna z planet naszego Układu Słonecznego. Aby poznać lepiej duże i „Małe ciała niebieskie” oraz dowiedzieć się, dlaczego samolot lata, statek pływa, a głowa myśli, warto wybrać się na wyjątkowy koncert. Nutkosfera i DrobNutki to projekty pod kierownictwem CeZika. Za tym pseudonimem kryje się Cezary Nowak. Artysta urodził się w Gliwicach w 1985 roku. Od tamtej pory (z małymi przerwami) brzdąka, stuka, buczy, huczy i wyje! Od 2009 roku swoją twórczość publikuje w Internecie. Najpopularniejsze zostały wyświetlone kilkanaście milionów razy. Łącznie materiały CeZika doczekały się ponad 140 milionów odsłon. Cztery lata temu CeZik zmienił obrany kurs. Od tego czasu tworzy kanał internetowy dla dzieci NutkoSfera, gdzie najpopularniejszy jego klip „W układzie słonecznym” ma ponad 40 milionów wyświetleń. NutkoSfera i DrobNutki to piosenki dla najmłodszych, które mają za zadanie bawić i uczyć.
Stand-up: Ryszard Mazur - Włoski Gruzin
niedziela (17 marca), godz. 19:00, Klub Botanic, ul. Wiatrakowa 1;bilety 40 zł
Informacje od organizatora: „Ryszard Mazur wystąpi ze swoim pierwszym autorskim programem stand-upowym, który szlifował ostatnie lata. Kim jest Ryszard? Komikiem z kilkuletnim doświadczeniem, występował w Comedy Club w Comedy Central oraz na największym galach i salach w Polsce. Chan Wałbrzycha. Człowiek idący przez życie na własnych zasadach. Tak samo w stand-upie, nie patyczkuje się ze swoją komedią - mówi to co chce i kiedy chce. Dzięki temu dotrze do Ciebie swoją uczciwością i szczerością."
Koncert Kasi Nosowskiej „Widzimy się wieczorem" niedziela (17 marca), godz. 20:00, Hala Sportowo-Widowiskowa Łuczniczka
ul. Toruńska 59, bilety: 140 zł
Koncert odbędzie się w ramach trasy „Widzimy się wieczorem", promującej najnowszy album artystki, „Degrengolada”. Nie zabraknie również najważniejszych utworów z solowej kariery Katarzyny Nosowskiej. Nosowska – wokalistka, tekściarka, pisarka lub po prostu – wyrazista osobowość i artystka. Zawsze gra na własnych zasadach – tworząc muzykę, pisząc książki, kreując swoją obecność w mediach społecznościowych, czy podejmując współprace z markami. Dzięki prawdzie i emocjom, które wkłada we wszystko co robi, wierzą i towarzyszą jej fanki i fani w każdym wieku.
Targi Zdrowia i Urody
niedziela (17 marca), godz. 11:00, Restauracja Sowa, ul. Mostowa 4 Informacje od organizatora: „Zapraszamy do odwiedzenia Targów Zdrowia i Urody, które odbędą się 17 marca w sali Waniliowej Restauracji Sowa ul. Mostowa 4 w Bydgoszczy. W Targach Zdrowia i Urody udział wezmą profesjonaliści z branży kosmetycznej, kosmetologicznej, medycyny estetycznej, dermatolodzy, podolog, trycholog, dietetycy, ośrodki, rehabilitacji, spa, siłownie oraz wielu innych znakomitych specjalistów, którzy będą swoją wiedzą wspierać odwiedzające osoby oraz zaprezentują najnowsze trendy w branży (...)."
Mała kultura na świeżym vol.13: Park Centralny - Brdyujście niedziela (17 marca), godz. 10:00, Muzeum Legend Szyperskich Barka „Lemara”
ul Spichlerna 1
To już kolejny spacer z MODrzewiem. Organizatorzy trzymają się tematu wody w Bydgoszczy i zapraszają na spacer d Brdyujścia. Cała trasa wiedzie wzdłuż Brdy. W Parku Centralnym odbędzie się krótki wykład o naturalnej retencji. Cała trasa ma 10 km.
KRUSZYN
Wiosenny koncert w Kruszynie - Most The Music sobota (16 marca), godz. 12:00, Szkoła Podstawowa w Kruszynie, ul. Szkolna 6 Wystąpią dzieci i młodzież z gminy Sicienko, które tworzą jeden z sieci ośmiu chórów programu edukacji muzycznej Most the Music zlokalizowanych w różnych miejscach Polski. W repertuarze koncertu znajdą się aranżacje, które dla chórów Most the Music przygotowuje dyrygent i kompozytor Adam Sztaba.
TORUŃ
Zwiedzanie Dworu Artusa sobota (16 marca), 10:00-11:00, Centrum Kultury - Dwór Artusa
ul. Rynek Staromiejski 6; cena biletu: 18 zł
Jest pomysł na ciekawe spędzenie weekendowego popołudnia z rodziną lub znajomymi. Tą propozycją jest zwiedzanie jednego z najbardziej charakterystycznych budynków toruńskiej Starówki. Wizyta w salach Dworu Artusa – pełnych luster, kryształowych żyrandoli i niezwykłych historii może być wspaniałą rozrywka dla starszych i młodszych.
Dwór Artusa to nie tylko centrum kultury, ale również zabytek historyczny i architektoniczny. Pod okiem przewodnika będzie można zajrzeć do reprezentacyjnych sal (na co dzień niedostępnych dla gości), wysłuchać burzliwej historii miejsca i budynku, a także poznać wiele nieznanych szerzej ciekawostek i legend. Oprowadzanie odbędzie się przy grupie co najmniej pięciu osób.
Sobota z jajem! – rodzinne warsztaty wielkanocne
sobota (16 marca), godz. 16:00, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, ul. Wały gen. Sikorskiego 19; bilety 30 zł Sobota z jajem to rodzinne warsztaty zdobienia jajek oraz wyrobu palm z krepy.
W spotkaniu wezmą udział twórczynie ludowe z Kurpi oraz Kujaw. Nauczą, jak wykonywać ozdoby wielkanocne przy pomocy pędzla, węzy pszczelej oraz krepy. Na zajęcia trzeba zabrać ze sobą wydmuszki lub ugotowane jajka. Resztę materiałów zapewnia organizator.
Spektakl „Prezent urodzinowy - Birthday Suite"
sobota (16 marca), godz. 17:00, Aula Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu
ul. Jurija Gagarina 11; bilety 110 zł
„Prezent urodzinowy" to znakomita farsa z zaskakującymi zwrotami akcji. Po raz pierwszy w Polsce sztuka zostaje przniesiona w lata trzydzieste, co nadaje tej produkcji specyficznego klimatu. Akcja sztuki toczy się w londyńskim hotelu, jednocześnie w dwóch osobnych pokojach, a wszystkiego na miejscu dopilnuje nietuzinkowy kelner Tony, który widział już niejedno i niewiele potrafi go zaskoczyć, aż do to tego momentu. Na scenie zobaczymy pięcioro aktorów, spektakl wyreżyserował Wojciecha Błacha. Autorem farsy jest Robin Hawdon, co już samo w sobie zapowiada zwariowaną komedię omyłek i niespodzianek.
Mumio „25 lat w 25 kawałkach" sobota (16 marca), godz. 17:00, Centrum Kultury - Dwór Artusa
ul. Rynek Staromiejski 6, cena biletu: 120 zł
Informacja od organizatora: „Mumio to sceniczne szaleństwo – inscenizacyjne, literackie, muzyczne. Są przy tym niezwykle konsekwentni w realizowaniu swojej, oryginalnej wizji humoru. Uwielbiają wszelkie ludzkie potknięcia i niezręczności. Nie wyśmiewają ich jednak, ale podchodzą do nich z czułym zainteresowaniem i prezentują w spektaklach przy pomocy doskonałego warsztatu aktorskiego. Aktorzy Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński po doświadczeniach z repertuarem dramatycznym (od Eurypidesa, Szekspira, po Jarry’ego, Buchnera, Nabokowa czy Ghelderode) stworzyli projekt autorski. Wtedy, jeszcze jako Teatr Epty-a wystawili w 1998 roku spektakl pt. „Kabaret Mumio”. Grupa wkrótce po debiucie została nazwana jednym z największych odkryć sceny polskiej. Przez te 25 lat „Kabaret Mumio” zagrany był setki razy, na deski teatrów trafiła „Lutownica, ale nie pistoletowa, tylko taka kolba”, „Welcome Home Boys”, „Taki miks”, „Ktoś zapukał mi do buta” oraz „Przybora na 102”.
32. Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra 2024 16-23 marca, Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”, ul. Jurija Gagarina 37a
KLAMRA jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez polskie teatry niezależne. Celem jest pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej, stąd obecność teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli. Na Klamrze prezentowane są rozmaite formy teatralne. Podczas festiwalu można zobaczyć teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury polskiej i światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy oraz performance. Cały program dostępny jest: TUTAJ
Piękna Lucynda - spektakl sobota (16 marca), godz. 19:00, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, ul. Żeglarska 8
Informacja od organizatorów: „Po co wystawiać sztukę napisaną 60 lat temu, opartą na polskiej sztuce napisanej ponad 200 lat temu na inaugurację polskiej sceny narodowej, która z kolei bazuje na jeszcze innej, napisanej prawie 300 lat temu..? Odpowiedź jest prosta. Po to, żeby pokazać jak za przeróbkę molierowskiej intrygi i jego barwnych postaci zabrał się Marian Hemar. Efekt tego zabiegu, w połączeniu z wyrafinowaną grą słów i muzycznością dialogów Hemara, dają cudowną mieszankę scenicznego, musicalowego potencjału! Stary milioner zalecający się do dziewczyny, która mogłaby być jego córką, ciotka, która na temat relacji damsko-męskich wie już „wszystko”, czy dziewczyna wahająca się z wyborem adoratora, bo zastanawia się co w życiu ważniejsze - romantyzm, czy poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa? I wreszcie on - młody zakochany chłopak, który dla kobiety wyczynia niesamowite głupoty. Z resztą kto z nas nie zrobił żadnego głupstwa z miłości…"
Koncert: Bachor, Garaż 37, Muchomory G. sobota (16 marca), godz. 19:00,Kombinat Kultury (dawny Dom Muz), ul. Podmurna 1/3; bilety 40 zł
Informacja od organizatorów: „Bachor: zespół grający punkrocka; Garaż 37: członkowie zespołu Garaż37 to muzycy, którzy w przeszłości tworzyli takie grudziądzkie zespoły, jak Cela nr 3, Biała Gorączka, czy mniej znane Implozja i The facto. Zainspirowani muzyką punk muzykują od marca 2018 roku. Wtedy do grających niezobowiązująco w garażu dołącza wokalista z mocnym głosem, a trochę później gościu co po gryfie zapierdziela jak Usain Bolt po torze. Muchomory G.: prosto, w miarę szybko, bez skomplikowanych wędrówek po gryfie i do przodu."
Kiermasz wielkanocny
niedziela (17 marca), godz. 10:00-15:00, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, ul. Wały gen. Sikorskiego 19
Podczas pięciogodzinnego wydarzenia ponad stu twórców ludowych zaprezentuje własnoręcznie wykonane wyroby przydatne do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka za święconką. Na barwnych i bogatych straganach kupić będzie można jajka zdobione różnorodnymi technikami: pisane woskiem pszczelim, misternie wydrapywane, oklejane wycinanką, a także przybrane w koronki, frywolitki i malowane we współczesne artystyczne wzory. Na kiermaszu znajdzie się również szeroki wachlarz tradycyjnych palm. Nie zabraknie ręcznie haftowanych obrusów, serwet i serwetek autorstwa twórczyń z Kujaw, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny i Kaszub, a także słynnych koronek koniakowskich i kurpiowskich.
Koncert TREvoci „My way" niedziela (17 marca), godz. 16:00, 19:30, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp.z o.o., al Solidarności 1/3 bilety: 99 zł
Informacja od organizatorów: „Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj – tenorzy, artyści nowej generacji na nowo odkrywają piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesnego brzmienia, a przeboje muzyki popularnej ubogacają symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. To fuzja klasyki, młodości, elegancji, niezwykłych głosów i dużej dawki humoru. Pierwszy i jedyny w Polsce zespół CROSSOVEROWY, mocno oklaskiwany w kraju i na całym świecie.
Koncert Asi Czajkowskiej i premiera płyty „Pianissimy”
niedziela (17 marca), godz. 19:00, Centrum Kultury - Dwór Artusa
ul. Rynek Staromiejski 6
Informacja od organizatorów: „Stworzenie albumu przy udziale pianistów związanych z Toruniem było marzeniem Asi Czajkowskiej od dawna. Po ponad dziesięciu latach od narodzin tej idei „Pianissima” doczeka się zasłużonej premiery. Płyta powstawała niespiesznie i tak też pragnie być słuchana. Wszystkich muzyków zaproszonych do współtworzenia „Pianissimy” łączy znakomita gra na fortepianie, Toruń oraz miłość do jazzu. Płyta zachwyca, wzrusza i porusza, a to w dużej mierze zasługa osobistych tekstów, które stworzyły Agnieszka Niezgoda, Małgorzata Trzpil oraz sama wokalistka. Wystąpią: Asia Czajkowska, Jacek Cichocki, Andrzej Frołow, Bogdan Hołownia, Tomasz Lewandowski, Michał Maciudziński, Igor Nowicki, Mateusz Sobiechowski, Bartek Staszkiewicz i Sebastian Zawadzki."
Aleksandrów Kujawski
Eleni z zespołem - koncert 45-lecia
sobota (16 marca), godz. 17:00, Miejskie Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim
ul. Parkowa 3; bilety 100 zł Będzie to muzyczna podróż z największymi przebojami piosenkarki ,które śpiewa od 45 lat. Usłyszymy piosenki zespołu Prometusz takie jak: „Po słonecznej stronie życia”, „Ballado hej, ballado niepokorna”, w którym Eleni rozpoczynała karierę. Przeboje takie jak: Miłość jak wino, „Troszeczkę ziemi troszeczkę słońca", „Po słonecznej stronie życia", „A słońce sobie lśni" – to kulminacja koncertu. Nostalgiczne, pełne refleksji piosenki: Nic miłości nie pokona" oraz „Nim świt obudzi noc" – to druga część koncertu zakończona wiązanka przebojów greckich oraz zorbą. Artystce towarzyszyć będzie zespół : Aleksander Białous – gitara, buzuki, Kostas Dzokas- buzuki. Czas trwania koncertu - 90 minut. Więcej na temat występów artystki w regionie: TUTAJ
Szafarnia
Piosenki Anny German sobota (16 marca), godz. 17:00 i 19:00, Ośrodek Chopinowskim w Szafarni Piosenki Anny German wykona Agata Maciołek- wokal, Leszek Miliński- fortepian, Michał Kwaśniak- skrzypce oraz Krzysztof Sypek- kontrabas.
Anna Wiktoria German urodziła się w 1936 roku w Uzbekistanie, w rodzinie polskich deportowanych. Od najmłodszych lat wykazywała talent muzyczny. Jej kariera rozpoczęła się w latach 60., kiedy zdobyła ogromną popularność w Polsce i za granicą. Swoimi utworami jak „Bal u Posejdona”, „Tańczące Eurydyki” oraz „Zakwitnę różą” zyskała miano jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek wszech czasów.
ŻNIN
Stand-up: Marzena Kipiel-Sztuka „Życie nie musi być kiepskie"
sobota (16 marca), godz. 19:00, Żniński Dom Kultury, ul. Pocztowa 15; bilety 49 zł Informacje od organizatorów: „Wspaniała kobieta, aktorka i piosenkarka, najbardziej znana z odtwórczyni ról: Halinki w sitcomie „Świat według Kiepskich", „Fala zbrodni", czy „Behawiorysta" w zupełnie nowym programie artystycznym: „Życie nie musi być „Kiepskie!” Jej bezkompromisowość, cięty język, wrażliwość i talent, skłoniły artystkę do podzielenia się z publicznością w humorystycznej formie swoim życiem prywatnym i zawodowym. Na scenie anegdoty, przemyślenia i ciekawostki z życia i planów, piosenki, stand up. Będzie także gość-niespodzianka".
Rajd rowerowy pt. „Powitanie wiosny"
niedziela (17 marca), godz. 11:00, Placu Wolności w Żninie
Trasa rajdu wynosi około 40 km, koszt 10 zł płatne w dniu imprezy. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie się w terminie do 15 marca w poniższym linku: Powitanie wiosny
INOWROCŁAW
Koncert „Człowiek czasami serce otworzy…” Raz Dwa Trzy
sobota (16 marca), godz. 19:00, Kujawskie Centrum Kultury, ul. Jana Kilińskiego 16; bilety 105 zł
Informacje od organizatora: „Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski posiedli unikatową umiejętność obserwacji ludzkiej potrzeby bycia kochanym. Koncert „Człowiek czasem serce otworzy” to piosenki ich autorstwa w wyjątkowej interpretacji zespołu Raz Dwa Trzy. To żywe, muzyczne zestawienie zróżnicowanego podejścia do poszukiwań miłości. Jak to często w życiu bywa – przypadkowe sytuacje prowokują burzliwy wzrost napięcia, przeradzającego się w nagłe, ale zaskakujące zakochanie. To będzie wyjątkowy czas z najpiękniejszymi utworami starannie dobranymi przez Adama Nowaka w wykonaniu Raz Dwa Trzy."
JANOWIEC WIELKOPOLSKI
Stand-up: Sylwia Wiszowata - Mój pierwszy program
sobota (16 marca), godz. 19:00, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, ul. Powstańców Wlkp. 16; bilety 45 zł Sylwia Wiszowata to stand-uperka z warszawskiego Mokotowa, ale pochodzi z terenów wiejskich 200 km od Warszawy. Ma 24 lata. Od roku robi stand-up. Preferuje mocne, nieocenzurowane żarty, takie bez granic.
BOŻEJEWICZKI
Dzień świętego Patryka
niedziela (17 marca), godz. 14:00-17:00, Miasto Western Silverado City w Bożejewiczkach; bilet 40 zł
W ofercie m.in.: zielone napoje i przekąski, gry i zabawy zespołowe m.in. przeciąganie liny, rzuty jajkami, tańce irlandzkie, poszukiwania zaginionych monet ukrytych przez goblina, malowanie tęczy, wykonywanie koniczynek, konkurs na najciekawszy strój
Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu 570 790 509.
ŚWIECIE
Piotr Bałtroczyk Stand-up: Starość nie jest dla mięczaków niedziela (17 marca), godz. 17:00, Centrum Kultury w Świeciu, ul. Wojska Polskiego 139; bilety 80 zł
Bałtroczyk twierdzi, że początek jest ważny, być może nawet ważniejszy od końca. Choć dobrze, gdy koniec jest równie miły jak początek. Zatem ważne, by dobrze zacząć. Bałtroczyk zaczyna swoje show niebanalnie od słów: „Dobry wieczór Państwu, nazywam się Piotr Bałtroczyk i jestem atrakcją, a Wy jesteście dla mnie atrakcją, bez Was czułbym się jak w domu, samotny i niepotrzebny''. I tak samo będzie w Świeciu.
BARCIN
Teresa Werner - Sekret Miłości niedziela (17 marca), godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Barcinie, ul. Artylerzystów 8; bilety: 90 zł
Teresa Werner to polska piosenkarka pochodząca z Nakła Śląskiego. Pojawiła się na scenach największych teatrów świata, w tym m.in. Carnegie Hall oraz Broadway. Jej występy obejmowały Europę, Afrykę, Azję oraz Amerykę Północną. W 1991 roku Teresa Werner reprezentowała zespół „Śląsk" na Festiwalu Piosenki Ludowej w RPA, gdzie zajęła pierwsze miejsce. Jej kariera solowa przyspieszyła po nagraniu takich hitów jak „Miłość jest piękna", czy „Dałabym Ci dała". Dotychczas w dorobku artystki ukazało się kilka płyt CD oraz DVD. Pierwszy album „Spełnić Marzenia" uzyskał status Platynowej Płyty.
WŁOCŁAWEK
Wielkanocne Święto Żuru Kujawskiego niedziela (17 marca), godz. 17:00-19:00, Klub „Łęg" - Filia WCK, ul. Płocka 246
Święto Żuru Kujawskiego ma na celu zaprezentowanie dziedzictwa kulinarnego naszego regionu, w tym tradycji związanych z Wielkanocą. Zgłoszone zespoły wezmą udział w zmaganiach kulinarnych, przygotowując tradycyjny żur. Impreza jest również znakomitą okazją do integracji środowisk związanych z kulturą ludową.
Dzień otwarty położnictwa odbył się w Szpitalu Biziela w Bydgoszczy. Przyszłe mamy mogły poznać się z personelem, zobaczyć sale porodowe i sprzęt, w… Czytaj dalej »
Barszcz, bigos i pierogi wypełniły stoły na toruńskiej Starówce, gdzie odbyła się tradycyjna miejska Wigilia. W organizacji pomogli toruńscy harcerze. Czytaj dalej »
Młyny Rothera, spichrze czy barka Lemara znalazły się na bydgoskich kartach świątecznych wykonanych przez dzieci. 18 uczniów odebrało nagrody i wyróżnienia… Czytaj dalej »
Osoby w trudnej sytuacji życiowej zostały zaproszone na świąteczny posiłek w hali Immobile Łuczniczka w Bydgoszczy. Dla przybyłych gości - poza potrawami… Czytaj dalej »
Społeczeństwo się starzeje, ale z drugiej strony seniorzy do coraz późniejszego wieku zachowują aktywność. Stąd pilna potrzeba integracji między pokoleniami… Czytaj dalej »
Było wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, a na stołach świąteczne potrawy - podopieczni Caritas w Toruniu wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu… Czytaj dalej »
Dzieci i ich rodzice zdominowali Urząd Marszałkowski w Toruniu. Wszystko za sprawą zorganizowanych tam rodzinnych warsztatów. Był m.in. koncert kolęd i piosenek… Czytaj dalej »
Finał akcji „Świąteczna paka dla hospicyjnego dzieciaka” odbył się w siedzibie Stowarzyszenia im. Sue Ryder w Solcu Kujawskim. Małym podopiecznym hospicjum… Czytaj dalej »
Opowiadania i wiersze za więziennymi murami można było usłyszeć w toruńskim „okrąglaku”. Realizowano tam projekt „Poczytaj mi, tato”. Były warsztaty… Czytaj dalej »
Jest to jedyna choroba, której możemy w 100 procentach uniknąć - wystarczy nie pić alkoholu w ciąży - mówią specjaliści o FASD, czyli Spektrum Płodowych… Czytaj dalej »
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. Rozumiem i wchodzę na stronę