Koncert z cyklu „Od brzuszka do uszka maluszka” w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej/fot. materiały filharmonii
Można wymienić się ubraniami, ale też spostrzeżeniami, umysł podbudować lub zrelaksować. W naszym cotygodniowym przewodniku zebraliśmy najciekawsze wydarzenia z regionu na 13 i 14 stycznia.
BYDGOSZCZ
George Gershwin w Filharmonii 12 stycznia (piątek), Filharmonia Pomorska, godz. 19.00 Wystąpią: Elizabeth Llewellyn - sopran, Rodney Earl Clarke - baryton, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dyrygować będzie Mariusz Smolij. - Ten koncert przeniesie nas w świat jazzu, bluesa i amerykańskiej muzyki klasycznej lat 20. i 30. XX wieku – czytamy w zapowiedziach koncertu. - Usłyszymy uwerturę do musicalu „Lady Be Good” oraz utwory: „I’ve Got Rhytm”, „Lullaby for strings”, „Embraceable You”, „Fascinating Rhythm”, a na deser – koncertową wersję opery „Porgy and Bess”.
Turniej Szachowy w Zielonych Arkadach 13 stycznia (sobota), godz. 10:00-18:30, CH Zielone Arkady, Al. Wojska Polskiego 1
Udział w turniejach jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.
Do wygrania są karty podarunkowe oraz atrakcyjne upominki. W rozgrywkach juniorskich zaprezentują swoje umiejętności zawodniczki i zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych, grając w następujących grupach: do 8. roku życia, 9–10 lat, 11–12 lat, 13–14 lat, 15–16 lat. Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim w grupach wiekowych na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosi 10 minut na rozegranie partii dla każdego zawodnika. Obowiązują przepisy gry FIDE dla szachów błyskawicznych. Klasyfikacja dziewcząt i chłopców odbędzie się oddzielnie. W turnieju open zmierza się osoby w różnym wieku. Szczegóły: TUTAJ
Strefa małego projektanta 13 stycznia (sobota), godz. 12:30-19:30, Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej, Spichrz Mączny, III piętro
Mali projektanci będą mogli stworzyć własne gry karciane. Od pomysłu aż po ostateczną realizację – wszystko w rękach dzieci. Wydarzenie jest adresowane do dzieci od 5 roku życia i ich opiekunów. Czas trwania: 45 minut. Wstęp bezpłatny.
XI Poruszenia: Spotkania Sztuki i Psychoanalizy - wokół wystawy Doroty Grynczel 13 stycznia (sobota), godz. 14:00-15:30, Bydgoskie Centrum Sztuki
Spotkanie poprowadzą psychoterapeutki Elżbieta Marchlewicz i MariaSzuster. „Będzie to okazja do dyskusji wokół prezentowanej w Bydgoskim Centrum Sztuki wystawy malarstwa Doroty Grynczel. Spotkanie pozwoli nam na podzielenie się z innymi odbiorem, rozumieniem i skojarzeniami wokół przedstawianych dzieł".
Elżbieta Marchlewicz jest psychoterapeutką psychoanalityczną, członkiem nadzwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Wcześniej szkoliła się i pracowała w nurcie psychoterapii integratywnej. Interesuje się wczesną relacją matki z dzieckiem i wpływem przekazu transgeneracyjnego oraz jego przejawami w pracy psychoterapeutycznej. Pracuje z osobami dorosłymi i parami.
Maria Szuster jest psychoterapeutką psychoanalityczną i superwizorem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej oraz kandydatką Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i parami. Interesuje się możliwościami badania nieświadomości oraz zjawiskami z pogranicza psychoanalizy i codziennego funkcjonowania.
Współorganizator: Kujawsko-Pomorskie Koło Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej
„Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu" - spektakl 13 stycznia (sobota), godz. 19:00, Teatr Polski, Al. Mickiewicza (mała scena)
W nowym, autorskim tekście Julii Holewińskiej „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” twórcy i twórczynie przyglądają się zmierzchowi dyktatury rumuńskich przywódców. Dramat pokazuje upadek władców, śledzi etapy, w których z bogów stają się więźniami i w końcu giną. W grudniu 1989 roku małżeństwo Ceaușescu widziało, co dzieje się na ulicach i jak demonstranci reagują na ich widok, jednak nie dopuścili do siebie myśli, że to właśnie przeciwko nim zwraca się społeczeństwo. Zdaniem obojga ich sytuacja wynikała ze zdrady. Ceauşescu do samego końca odrzucali zarzut o wpędzenie kraju w głód i nędzę, wskazywali za to na osiągnięte przez nich sukcesy. Twórców i twórczynie przedstawienia interesują też losy i zachowania osób, które towarzyszyły małżeństwu w ich ostatnich godzinach. Więcej o spektaklu: TUTAJ
pARTyzant - koncert 13 stycznia (sobota), godz. 19:00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego; bilet: 50 zł Krzysztof Toczko, znany jako Partyzant, swoją karierę muzyczną związał z legendarnym zespołem Dżem – w latach 1990–1994 zagrał z grupą ponad 200 koncertów, zagościł na 6 wydawnictwach, a co najważniejsze – zaczął kreować swoją artystyczną drogę. Większość koncertów zespołu otwierał krótkim występem na gitarze. Wykonywał m.in. utwór Jimiego Hendrixa Little Wing, używając techniki tappingu oburęcznego, zwanej również fortepianową. Styl ten umożliwia prowadzenie dwóch niezależnych linii melodycznych, a nawet granie na dwóch gitarach jednocześnie. Więcej o koncercie: TUTAJ
Minifestiwal Międzygatunkowej Widzialności 13 stycznia (sobota), godz. 17:00-19:00, Galeria Miejska bwa, ul. Gdańska
Informacja od organizatorów: „Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie „Path” Leszka Golca i Tatiany Czekalskiej, a zatytułowane „Humusy”. Przygotujemy proste i genialne zarazem, odżywcze hummusy pełne barw i kolorów. Koncepcja, prowadzenie warsztatów: Karolina Pikosz i Agnieszka Gorzaniak. Zapisy pod numerem telefonu: 52-339-30-62. Wstęp wolny.
Dziewczynka z herbacianych pól - spektakl 13 stycznia (sobota), godz. 16:00 - 17:00, teatr Kameralny, ul. Grodzka ;bilety: 50 i 60 zł; 14 stycznia (niedziela), godz. 12:00-13:00
„Dziewczynka z herbacianych pól” to sztuka oparta na balijskich opowieściach. Historię na potrzeby polskiego widza zaadaptował Arkadiusz Klucznik, odpowiedzialny również za reżyserię spektaklu. Widzowie poznają Ayu, dziewczynkę z wyspy Bali, oraz jej rodzinę – matkę i ciotki. Mieszkanka wsi leżącej nieopodal góry Agung wspólnie z lekarzem oraz zwierzętami poszukuje lekarstwa, które pomoże jej mamie, Ketut, nawiedzonej przez ducha choroby. Dzielna Ayu, pomimo ułomności wzroku, podejmuje się niebezpiecznej wyprawy i poszukiwania jaskółczych gniazd, podstawy lekarstwa niezbędnego do uratowania Ketut. Podróż jest dla niej niezwykłą nauką, a razem z nią tajemniczą, odległą wyspę eksplorują odbiorcy spektaklu.
„Dziewczynka z herbacianych pól” to egzotyczna opowieść sceniczna z uniwersalnym przesłaniem. Pokazuje, jak ważna jest troska o najbliższych. Daje nadzieję, że dobroć okazywana innym zwróci się w dwójnasób temu, kto jest gotów pomagać, nawet mimo własnych ograniczeń.
146. Od brzuszka do uszka maluszka
13 stycznia (sobota), godz. 10:30 i 12:30, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Szwalbego A. 6; bilety: 12 zł
Od brzuszka do uszka maluszka to cykl koncertów dedykowanych kobietom w ciąży, niemowlętom i małym dzieciom do 2. roku życia, który FP przygotowuje od 2008 roku.
Te familijne, muzyczne spotkania mają na celu rozwijanie wrażliwości słuchowej dzieci już od okresu prenatalnego. Dzięki badaniom naukowym udowodniono, że od 6 miesiąca życia płodowego dziecko odbiera dźwięki z otoczenia, które stymulują jego rozwój psychospołeczny, a także pobudzają aktywność różnych obszarów mózgu.
Koncerty przygotowuje i prowadzi dr Katarzyna Szewczyk, we współpracy z psychologiem muzyki dr Anną Antoniną Nogaj. „Brzuszki” to doskonała forma uwrażliwiania niemowląt na dźwięki różnych instrumentów, na twórczość kompozytorów wszystkich epok. To wspólna zabawa z dziecięcymi wierszykami i piosenkami. Wystąpi: Oktet wokalny The Office Singers.
III edycja wydarzenia Bydgoski Bazar 14 stycznia (niedziela), godz. 11:00 - 15:00, Bydgoskie Centrum Targowo- Wystawiennicze, ul. Gdańskiej 187. W rolach głównych ubrania z drugiego obiegu, ale nie tylko. Biżuteria, rękodzieło, produkty bydgoskich marek odzieżowych to wszystko będzie czekać w BCTW. Przygotowane zostaną stoiska sprzedażowe, pokazy makijażu i stylizacji, bezpłatne porady makijażystek i stylistek.
Karnawałowe koncerty i potańcówki dla całych Rodzin w rytmie lat 60. i 70.; bilety: 30 zł 14 stycznia (niedziela), godz. 14:00-15:00, Zespół Pałacowo Parkowy Ostromecko
Informacje od organizatora: „Serdecznie zapraszamy Drogich Dziadków, Rodziców, jak i wnuczęta na muzyczno-taneczną ucztę z polską muzyką lat 60. i 70. O takim repertuarze marzyliśmy od dawna. Przewijał się w naszym dzieciństwie, a nasi protoplaści wpajali nam piękno tego stylu muzycznego od momentu naszego poczęcia! Do tego wszystkiego przyda nam się podłoże naukowe teorii uczenia się muzyki profesora Edwina Eliasa Gordona. Aby wyjaśnić Państwu istotę teorii, pozwolimy sobie na przywołanie słów samego autora: Ci, którzy dużo wiedzą o rozwoju dziecka, żartują czasami, że chcieliby umrzeć jako małe dzieci, ale najpóźniej, jak tylko byłoby to możliwe. Zdają sobie bowiem sprawę, że możliwości uczenia się nigdy nie są większe niż w chwili narodzin. Oj zaszalejemy sobie wśród dźwięków bigbitu, czy „Młodej Generacji”. Pojawią się przeboje Anny Jantar, Czesława Niemena, Kory, Maryli Rodowicz oraz Ady Rusowiczy, czy Andrzeja Zuchy. Tańcom nie będzie końca. Nie może Was, kilkupokoleniowo – zabraknąć. Szykujemy parkiet!"
Ogólnopolski Festiwal Akademickie Kolędowanie 14 stycznia (niedziela), godz. 16:00 - 18:00, Bazylika Mniejsza p.w. św. Wincentego à Paulo
Pierwsza edycja odbyła się 18 stycznia 2009 roku i od tego czasu w parafiach Diecezji Bydgoskiej, co roku można wysłuchać najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu chórów akademickich. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Koncert Galowy, który odbywa się w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Podczas koncertu wszystkie zaproszone chóry śpiewają kolędy i pastorałki w opracowaniach wybitnych polskich kompozytorów, a także wykonują wspólnie wybrane utwory, co w wykonaniu kilkuset osobowego zespołu chóralnego oraz Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy brzmi zawsze wyjątkowo.
Program „Akademickiego Kolędowania 2024”:
godz. 12.10, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Osielsku
Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Błażeja Połoma
godz. 12.00, Kościół pw. św. Walentego w Łążynie
Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod dyrekcją Arkadiusza Kaczyńskiego
godz. 11.30, Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Bernarda Mendlika
godz. 12.00, Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nakle nad Notecią
Chór Semper Fidei z Nakła nad Notecią pod dyrekcją Mirosławy Maison Koncert Galowy
godz. 16.30, Bazylika Mniejsza, Parafia św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, koncert poprzedzony mszą św. o godz. 16.00
- Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - dyr. Błażej Połom
- Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej - dyr. Agnieszka Sowa
- Chór Semper Fidei z Nakła nad Notecią - dyr. Mirosława Maison
- Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - dyr. Arkadiusz Kaczyński
- Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - dyr. Benedykt Odya
- Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy - dyr. mjr dr Dominik Sierzputowski
Koncert Karnawałowy 2024 14 stycznia (niedziela), godz. 18:00, Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Szwalbego A. 6; bilety: 30 zł
Tradycją Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy jest prezentowanie w połowie stycznia Koncertu Karnawałowego, składającego się z największych przebojów muzyki operowej i operetkowej. Koncerty cieszą się ogromną popularnością i od lat zachwycają publiczność. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna AMFN w Bydgoszczy
Michał Dworzyński dyrygent, Natalia Bukowska sopran, Solomiya Burchak sopran, Aleksandra Gąsiorowska sopran, Dominika Cieślak mezzosopran, Weronika Wojtkowska, mezzosopran, Daniel Dziatkowiak skrzypce. W programie: F. Lehár, H.Ch. Lumbye, W.A. Mozart, J. Offenbach, J.P. Sousa, J. Strauss, F. von Suppé, F. Waxman.
Koncert kolęd - Ziemia Bydgoska 14 stycznia (niedziela), katedra, ul. Farna 2, po Mszy św. o godz. 18.00 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska zaprezentuje kolędy i pastorałki.
TORUŃ
Zwiedzanie Dworu Artusa 13 stycznia (sobota), godz. 12:00 - 14:30, Centrum Kultury - Dwór Artusa
ul. Rynek Staromiejski 6; bilety: 15 zł
Dwór Artusa to nie tylko centrum kultury, ale również zabytek historyczny i architektoniczny. Z budynkiem związany jest szereg wspomnień, historii i opowieści, bez których zrozumienie Torunia jako ośrodka handlu, gospodarki i sztuki nie byłoby możliwe. Pod okiem przewodnika będzie można zajrzeć do reprezentacyjnych sal (na co dzień niedostępnych dla gości), wysłuchać burzliwej historii miejsca i budynku, a także poznać wiele nieznanych szerzej ciekawostek i legend. Oprowadzanie odbędzie się przy grupie co najmniej 5 osób.
Ich trzech On i Orkiestra „Wielka Gala Karnawałowa" 13 stycznia (sobota), godz. 16:00 i 19:00, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o., al. Solidarności 1/3; bilety: 75 zł
Zaproszeni artyści: Jakub Milewski (baryton), Łukasz Gaj (tenor) i Rafał Szatan (wokalista) wystąpią z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod przewodnictwem Sławomira Chrzanowskiego. Nie zabraknie przejmujących partii wokalnych z najwybitniejszych oper wszechczasów, lekkości i komizmu słynnych operetek oraz fantastycznych musicali, które zawojowały serca słuchaczy na całym świecie.
Krzysztof Wysłouch Twórczy Ferment - „Gdzie zapachnie mięta" - wieczór piosenki poetyckiej 13 stycznia (sobota), godz. 18:00, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Sala widowiskowa (V piętro), ul. Tadeusza Kościuszki 75/77; bilety: 30 zł W styczniowej edycji Twórczego Fermentu Krzysztof Wysłouch zaprezentowany zostanie premierowy program muzyczny oparty na autorskich opracowaniach polskiej poezji.
Twórczy Ferment to projekt, dzięki któremu młodzi artyści z województwa kujawsko-pomorskiego dostają wsparcie w organizacji swoich wydarzeń – koncertów, spektakli, wystaw, performance, wieczorów literackich etc. Krzysztof Wysłouch ukończył toruńską szkołę muzyczną, a obecnie studiuje kulturoznawstwo na UJ. W szkole średniej pasjonował się instrumentacją oraz współpracował z uczniami i absolwentami I LO jako autor oprawy muzycznej ich autorskich spektakli. Piosenkę poetycką zaczął tworzyć dwa lata temu, kiedy zajął 3. miejsce w wojewódzkim konkursie recytatorsko-wokalnym wokół twórczości K. K. Baczyńskiego w Krakowie.
Karnawał w dawnym stylu „Menuety i gawoty” 14 stycznia (niedziela), godz. 15:00 i 16:30, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o., al. Solidarności 1/3; bilety: 20 zł
Tym razem dla dzieci i rodziców zaplanowano podróż do czasów panującego we Francji Ludwika XIV. Na koncercie będzie rozbrzmiewać dworska muzyka.
„Czas dla nas" powstał z myślą zarówno o dzieciach, jak i rodzicach. Zajęcia wprowadzają maluchy w świat instrumentów, oswajają z ich brzmieniem, aktywizują do udziału w zabawach, jednocześnie pozwalając opiekunom na chwilę wytchnienia. Wszystkie prowadzone są w sposób przystępny i swobodny, zawsze z udziałem profesjonalnych artystów.
Jacek Cygan i goście „Życie jest piosenką” 14 stycznia (niedziela), godz. 18:00, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki Sp. z o.o., al. Solidarności 1/3; bilety: 90 zł
Jacek Cygan zaprasza na wyjątkową muzyczną podróż pt. „Życie jest piosenką”, podczas której usłyszymy największe przeboje z dorobku artysty. Piosenki Jacka Cygana mają wyjątkową, ponadpokoleniową wartość, co doskonale widać w reakcjach ludzi wielu pokoleń, którzy zasiadają na widowni. Oś każdego koncertu stanowi osoba Jacka Cygana, który prowadzi dialog z publicznością. „Jaka róża, taki cierń”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Black and White”, „Pokolenie”, „Dary losu” czy tytułowy „Czas nas uczy pogody” – tytuły tych utworów mówią same za siebie. To właśnie te niezapomniane kompozycje będą stanowiły serce koncertu „Życie jest piosenką”. W koncercie biorą udział wymiennie: Elżbieta Adamiak, Iryna Hubiak, Anna Jurksztowicz, Kamila Klimczak, Weronika Krystek, Beata Rybotycka, Olga Szomańska, Alicja Wojnowska, Marcin Januszkiewicz, Grzegorz Skawiński, Jacek Wójcicki, Piotr Zubek. Muzyka: zespół Jacka Subociałło.
„POZNAJESZ!?" - Spektakl charytatywny 14 stycznia (niedziela), godz. 17:00 i 19:00, Teatr Baj Pomorski w Toruniu - Duża Scena, ul. Piernikarska 9; bilety: 50 zł
Spektakl taneczno-charytatywny opowiadający o życiu jest przeglądem wzlotów i upadków, które dotyczą każdego z nas. Za reżyserię, scenariusz i choreografię odpowiada Michał Kazik. W spektaklu występują tancerze ze szkoły Jagielski Dance Project znani z programu „Mam Talent". Gościem specjalnym jest aktorka dubbingowa i wokalistka Sara Lewandowska. Cały dochód z imprezy przeznaczony jest na spełnianie marzeń nieuleczalnie chorych dzieci - podopiecznych fundacji „Dziecięca Fantazja".
GRUDZIĄDZ
Koncert Charytatywny „Talent to talent” 12 stycznia (piątek), godz. 17:00 – 20:00, Klub Akcent, ul. Wybickiego 38
Impreza charytatywna mająca na celu pokazanie, że osoby niepełnosprawne także posiadają talenty i nie tylko. Całości dopełnią występy lokalnych artystów, m.in. Grażyny Rutkowskiej (finalistki The Voice Senior), Grudziądzkiej Orkiestry Dętej, Zespołu To My (uczestnicy warsztatów zajęciowych) oraz Małgorzaty Brodzińskiej.
20-lecie kabaretu Smile 13 stycznia (sobota), godz. 16:00 i 19:00, Centrum Kultury Teatr , ul. Teatralna 1 Specjalny program na 20-lecie kabaretu Smile.
Szlagier Best Festiwal 14 stycznia (niedziela), godz. 17:00, Centrum Kultury Teatr, Teatralna 1 Zaśpiewa plejada śląskich wykonawców – Duet Karo, Golden Mix, Ryszard Sawicki oraz Dawid Janiak.
Koncert kolęd i pastorałek 14 stycznia (niedziela), godz. 16:00, Parafia św. Maksymiliana Kolbego, ul. Wyspiańskiego 1 Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu grudziądzkich chórów. Na zakończenie zagra Grudziądzka Orkiestra Dęta.
WŁOCŁAWEK
„Galeria Skarbów” – wernisaż wystawy 12 stycznia (piątek), godz. 17:00, Skarbiec Fajansu, ul. Żabia 2 Otwarcie wystawy podsumowującej pierwszy kwartał działalności popołudniowych sekcji Skarbca Fajansu. W przestrzeni „Złotej Galerii” będzie można podziwiać świat namalowany w fajansowe wzory, ulepiony z gliny i wykonany w technologii 3D. Wstęp wolny.
Wystawa fotografii Adama Adamskiego pt. „Spektrum” 12 stycznia (piątek), godz. 18:00, CK „Browar B.”, Galeria Fotografii „Migawka”, ul. Łęgska 28 – Wystawa pt. „Spektrum”, w swoim założeniu jest wyprawą w zakresy fal elektromagnetycznych, gdzie odbiorca doświadczy obrazu świata, który dla zwykłego śmiertelnika jest niedostępny. Nasza podróż obejmie obrazy w bardzo szerokim spektrum widma elektromagnetycznego od promieniowania rentgenowskiego aż po fale podczerwone – czytamy w opisie ekspozycji. Wstęp wolny.
„W kropki, w paski, w kratkę” – rodzinne warsztaty twórcze 14 stycznia (niedziela), godz. 11:00, Galeria Sztuki Współczesnej, Miedziana 2/4
– Co ma kropki? Albo paski? A gdyby tak pies... albo kot był na przykład w kratkę... Spróbujemy „zobaczyć” rzeczy, inaczej niż wyglądają i za pomocą narzędzi rysunkowych zilustrować swoje wyobrażenia. Podczas spotkania będziemy oglądać, rozmawiać i twórczo pracować – zapowiadają organizatorzy warsztatów dla dzieci i ich opiekunów. Wpisanie na listę po wcześniejszym zakupie biletu. Informacje: 54 411 21 20
Morsowanie ze studentami PANS 14 stycznia (niedziela), godz. 15:00, jezioro Łuba Studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych we Włocławku zapraszają do wspólnego morsowania. Na rozgrzewkę, wspólne ćwiczenia przy muzyce poprowadzi Dawid Iglewski. Po morsowaniu czekać będzie ognisko z kiełbaskami.
INOWROCŁAW Biały puch bez tajemnic – warsztaty edukacyjno-kreatywne 12 stycznia (piątek), godz. 16.00, Filia nr 7 Biblioteki Miejskiej, ul. Marulewska 7 Dzieci od 6. roku życia podczas zajęć nawiązujących do Światowego Dnia Śniegu poznają ciekawostki na temat białego puchu oraz wykonają mroźny krajobraz, który nie stopi się nawet w domu. Na zajęcia obowiązują zapisy osobiste lub telefoniczne pod nr. tel. (52) 357– 32–45.
20-lecie kabaretu Smile 12 stycznia (piątek), godz. 20:00, Teatr Miejski, pl. Klasztorny 2 Specjalny program na 20-lecie kabaretu Smile.
Królewski Balet Klasyczny „Dziadek do orzechów” 13 stycznia (sobota), godz. 19:00, Teatr Miejski, pl. Klasztorny 2
ŚWIECIE
Zwiedzanie zamku 13–14 stycznia (sobota–niedziela), godz. 11:00–15:00, zamek w Świeciu, ul. Zamkowa Krzyżacka forteca po remoncie zostaje znów otwarta dla turystów. W cenie biletu przewodnik w języku polskim. W zamku będzie można zobaczyć wystawę „Zamek 2020–2023 – Konserwacja, restauracja, adaptacja” przygotowaną przez Izbę Regionalną, pokazującą poszczególne etapy remontu warowni
Koncert muzyki filmowej 14 stycznia (niedziela), godz. 17:00, Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 139 Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie zabierze Was w świat doskonale znanych melodii z bajek i filmów fabularnych. Gościnnie wystąpią Chór Kameralny z Nowego, prowadzony przez Piotra Motylińskiego oraz solistka Opery Bałtyckiej Julia Iwaszkiewicz. Bezpłatne zaproszenia na koncert do odebrania od czwartku 4 stycznia w Punkcie Informacji Centrum Kultury. Liczba miejsc ograniczona
BRODNICA IX Krajowa Wystawa Psów Rasowych 13 stycznia (sobota), OSiR, ul. Królowej Jadwigi 1 Związek Kynologiczny oddział w Toruniu zaprasza na wydarzenie, na którym wystawcy z całej Polski mają okazję do zaprezentowania swoich pupili. Wystawa będzie otwarta dla publiczności. GOLUB-DOBRZYŃ Noworoczny koncert kolęd i pastorałek 14 stycznia (niedziela), godz. 16:40, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą, pl. Tysiąclecia 14 Utwory wykona zespół w składzie Anita Kurek (śpiew), Mateusz Kurek (gitara), Dariusz Rokiciński (instrumenty perkusyjne), Krzysztof Sypek (kontrabas). TRZEMESZNO Wieczór z poezją Teresy Fejfer 13 stycznia (sobota), godz. 17:00, Dom Kultury w Trzemesznie, św. Jana 11 Wieczór z poezją Teresy Fejfer, promujący nowy tomik zatytułowany „Istotą jest człowiek”.
NAKŁO Nakielskie kolędowanie 14 stycznia (niedziela), ok. godz. 13:00, parafia pw. NMP Królowej Polski, ul. Mrotecka 2 Po Mszy św. odprawionej po godz. 12.00 zaśpiewają Chór Soli Deo, Chór Semper Fidei, Zespół Laurentius, Zespół Takt z SP2, dzieci z SP3.
TUCHOLA Koncert kolęd i pastorałek 14 stycznia (niedziela), godz. 16:00, Tucholski Ośrodek Kultury, pl. Zamkowy 8 Wystąpią: Schola Vox Cordis, Tucholski Chór Gospel Ave, Chór Camerata, Mirosław Ostasz, wokaliści z TOK i inni wykonawcy.
WĄBRZEŹNO Muzykowanie w dobrym stylu – koncert 12 stycznia (piątek), godz. 19:00, Kawiarnia Styl, Wąbrzeski Dom Kultury, ul. Wolności 47 12 stycznia gościem Muzykowania w dobrym Stylu będzie pochodzący z Ukrainy Alexander Dolgov. Jego dorobek artystyczny obejmuje 20 albumów i singli. Wstęp bezpłatny.
BARCIN Koncert Pierwiastek z Trzech 12 stycznia (piątek), godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Barcinie, Artylerzystów 8 Grupa wykonuje muzykę z pogranicza infie-folk/indie-pop z wykorzystaniem instrumentów charakterystycznych dla muzyki blue grass np. banjo.Siostry dały poznać się szerszej publiczności za sprawą udziału w programie The Voice of Poland 12, w którym pod skrzydłami Justyny Steczkowskiej dotarły do finału. Wstęp bezpłatny.
Dzień otwarty położnictwa odbył się w Szpitalu Biziela w Bydgoszczy. Przyszłe mamy mogły poznać się z personelem, zobaczyć sale porodowe i sprzęt, w… Czytaj dalej »
Barszcz, bigos i pierogi wypełniły stoły na toruńskiej Starówce, gdzie odbyła się tradycyjna miejska Wigilia. W organizacji pomogli toruńscy harcerze. Czytaj dalej »
Młyny Rothera, spichrze czy barka Lemara znalazły się na bydgoskich kartach świątecznych wykonanych przez dzieci. 18 uczniów odebrało nagrody i wyróżnienia… Czytaj dalej »
Osoby w trudnej sytuacji życiowej zostały zaproszone na świąteczny posiłek w hali Immobile Łuczniczka w Bydgoszczy. Dla przybyłych gości - poza potrawami… Czytaj dalej »
Społeczeństwo się starzeje, ale z drugiej strony seniorzy do coraz późniejszego wieku zachowują aktywność. Stąd pilna potrzeba integracji między pokoleniami… Czytaj dalej »
Było wspólne śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, a na stołach świąteczne potrawy - podopieczni Caritas w Toruniu wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu… Czytaj dalej »
Dzieci i ich rodzice zdominowali Urząd Marszałkowski w Toruniu. Wszystko za sprawą zorganizowanych tam rodzinnych warsztatów. Był m.in. koncert kolęd i piosenek… Czytaj dalej »
Finał akcji „Świąteczna paka dla hospicyjnego dzieciaka” odbył się w siedzibie Stowarzyszenia im. Sue Ryder w Solcu Kujawskim. Małym podopiecznym hospicjum… Czytaj dalej »
Opowiadania i wiersze za więziennymi murami można było usłyszeć w toruńskim „okrąglaku”. Realizowano tam projekt „Poczytaj mi, tato”. Były warsztaty… Czytaj dalej »
Jest to jedyna choroba, której możemy w 100 procentach uniknąć - wystarczy nie pić alkoholu w ciąży - mówią specjaliści o FASD, czyli Spektrum Płodowych… Czytaj dalej »
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. Rozumiem i wchodzę na stronę