15 listopada 2024
2024-11-14
Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów i Narodowego Instytutu Onkologii, w 2020 roku w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało ponad 72 tysięcy mężczyzn. Nowotworom można i należy zapobiegać czyli np.pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych, bo im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie.
Dlaczego mężczyźni powinni regularnie wykonywać badania? Jakie to powinny być badania? Co wpływa na rozwój nowotworu? Na jakie objawy panowie powinni zwrócić uwagę? Odpowiedzi szukaliśmy w trakcie radiowego „Dyżurze eksperta”. W studiu zasiedli specjaliści z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz lekarz urolog, którzy odpowiadali na telefoniczne pytania naszych Słuchaczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Kurzawa.
8 listopada 2024
2024-11-06
- Wnioski o rentę wdowią będzie można składać dopiero od stycznia 2025 r., a pierwsze wypłaty ruszą w lipcu. Dla kogo to świadczenie, w jakiej kwocie i co można zrobić w tej sprawie już dzisiaj?
- Dodatek dopełniający - komu, w jakiej wysokości i od kiedy będzie wypłacany, czy trzeba będzie złożyć wniosek i czy będzie można łączyć ten dodatek z 500+ dla osób niesamodzielnych?
- Ile osób w regionie otrzymuje specjalną premię za wiek? Jaka to jest kwota? Czy trzeba składać wniosek?
- Od listopada ZUS przyjmuje wnioski o wakacje składkowe. Kto może z nich skorzystać i dlaczego warto wniosek o nie złożyć w listopadzie?
- Program Aktywny Rodzic - czy można łączyć to świadczenie z 800+ i 300+ ?
25 października 2024
2024-10-24
- kwestia podatkowego rozliczenia nagród i odszkodowań od dawna budzi wątpliwości - co stanowi o konieczności odprowadzenia podatku?
- zakup kasy fiskalnej to obowiązek, który musi spełnić wielu przedsiębiorców w Polsce - czy kupując kasę fiskalną można skorzystać z ulgi?
- jak zawsze pod koniec roku, zmiany w podatkach budzą duże zainteresowanie, szczególnie jeśli dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych - na jakie zmiany powinniśmy się przygotować w 2025?
- dokładnie za tydzień przypada Dzień Wszystkich Świętych - pamiętać należy, że sprzedaż kwiatów i zniczy podlega opodatkowaniu - czy taki obowiązek pojawia się również w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej?
18 października 2024
2024-10-18
Szczepienia na podstawie skierowania wykonują placówki podstawowej opieki zdrowotnej i wyznaczone apteki. Jeśli ktoś nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta, to skierowanie na szczepienie zostanie wygenerowane, kiedy dana osoba zgłosi się do punktu szczepień, np. w swojej przychodni zdrowia. Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić?
Na te pytania odpowiadali przedstawiciele z NFZ, lekarze i farmaceuci:
Barbara Nawrocka – rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ
Jacek Adamczyk – naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami
Maryla Skowrońska – magister farmacji
Sandra Klaman – magister farmacji
dr Monika Iwaszko – lekarz rodzinny i geriatra
Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Kurzawa.
11 października 2024
2024-10-10
Na pytania słuchaczy odpowiadali goście z ZUS-u: Krystyna Michałek – regionalny rzecznik prasowy i Grażyna Mucha – specjalista z Wydziału Koordynacji Analityki Wsparcia Usług Świadczeniowych.
Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Kurzawa.
4 października 2024
2024-10-04
1 października zaktualizowano listę leków refundowanych. Dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Rozszerzono też grupę pacjentów, którym przysługuje obniżona odpłatność za leki zawierających morfinę, metadon czy fentanyl, o pacjentów z nowotworami niezłośliwymi.
E-recepty – co do zasady są ważne 30 dni, ale są i takie, które ważne są 7, 120 lub 365 dni. Najmniej czasu pacjent ma na wykupienie antybiotyku, bo tylko 7 dni.
Gościem „Dyżuru eksperta” był Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy, Marcin Piątek, który odpowie na telefoniczne pytania słuchaczy, dotyczące realizacji recept. Do odsłuchania audycji zaprasza Ewa Kurzawa.
27 września 2024
2024-09-26
- Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze
- Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby .
- Nigdy nie zbieraj grzybów, które rosną w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach skupisk odpadów
- Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
- A jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj! Skorzystaj z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W Dyżurze eksperta rozmawialiśmy o bezpiecznym grzybobraniu z fachowcami - klasyfikatorami grzybów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. Gośćmi Ewy Kurzawy byli: Marta Myśliwiec i Wojciech Latos – klasyfikatorzy grzybów. Zapraszamy do odsłuchania audycji.
20 września 2024
2024-09-20
Okres na śluby i wesela trwa w najlepsze. To z tej okazji dostajemy wiele prezentów, ale jak zachować się zgodnie z prawem? Na wszelkie dylematy finansowe odpowiadała Violetta Wełnicka, doradca podatkowy. Do odsłuchania audycji zaprasza Tomasz Kaźmierski.
13 września 2024
2024-09-12
6 września 2024
2024-09-06
Dyżur eksperta
W trakcie "Dyżuru Eksperta" zaproszeni do studia goście - doradcy podatkowi, przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia - odpowiadają na telefoniczne pytania Słuchaczy. Zaprasza Ewa Kurzawa.