25 kwietnia 2025
2025-04-23
Gośćmi audycji Małgorzaty Burchardt byli:
Ludmiła Jankowska z Okręgowego Zarządu Polskiego Związku
Działkowcy: Korneliusz Korniluk, Roman Grzechowiak i Karol Dąbrowski
18 kwietnia 2025
2025-04-18
Gośćmi Ewy Kurzawy byli:
Barbara Nawrocka, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy,
Liliana Fiałkowska, pielęgniarka koordynująca z Przychodni Bajka w bydgoskim Fordonie
Karol Jurkowski, prezes Przychodni Bajka i Leśna w Bydgoszczy
Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny i rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy
11 kwietnia 2025
2025-04-11
Starzenie prędzej czy później dotyka każdego z nas. I tak np. nasza skóra zaczyna się starzeć ok. 25. roku życia, a mózg ok. 35 lat.
Warto zatem poznać ten nieunikniony proces i zadać sobie następujące pytania:
- kiedy zaczyna się proces starzenia naszych komórek
- w jakim wieku nasz organizm starzeje się najszybciej
- czy można spowolnić proces starzenia
- dlaczego jedne organy starzeją się szybciej niż inne
- czy możemy starzeć się zdrowo
W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomogli goście Ewy Kurzawy:
– dr Katarzyna Mądra-Gackowska z Katedry Geriatrii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy
– dr Marek Jurgowiak z Katedry Biochemii Klinicznej Collegium Medicum UMK
4 kwietnia 2025
2025-04-03
To najważniejsze tematy „Dyżuru eksperta”.
Gośćmi Ewy Kurzawy byli:
Grażyna Mucha – starszy specjalista z Wydziału Koordynacji Analityki Wsparcia Usług Świadczeniowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Krystyna Michałek – regionalny rzecznik prasowy ZUS
Dariusz Lewandowski – nadinspektor pracy Sekcji Prewencji i Promocji Państwowej Inspekcji Pracy Oddział w Bydgoszczy
28 marca 2025
2025-03-26
Kolejny już sezon w systemie podatkowym obowiązuje ulga dla osób, które pozostają aktywne zawodowo mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona niejednokrotnie problematyczna i trudna w rozliczeniu.
1,5% naszego podatku to realne pieniądze, które mogą okazać się ogromnym wsparciem dla fundacji, stowarzyszenia czy konkretnej osoby. Wystarczy we wskazanym polu podać numer KRS danej organizacji pożytku publicznego. Jeśli zostawimy rubrykę pustą, to środki zostaną przekazane do budżetu państwa.
Mówiliśmy o rozliczeniu roku 2024 z fiskusem, na telefoniczne pytania słuchaczy odpowiadali doradcy podatkowi: Violetta Wełnicka i Michał Wozikowski. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Kurzawa.
21 marca 2025
2025-03-19
Z kolei rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w 99% przypadków. Dlatego każda kobieta po 25. roku życia powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.
NFZ realizuje programy profilaktyczne w kierunku wykrycia obu nowotworów. W jakim wieku kobiety obejmuje? Czy potrzebne jest skierowanie? Jak często należy wykonywać te badania? Gdzie szukać właściwych placówek?
Na te i inne pytania odpowiadali goście Ewy Kurzawy w audycji „Dyżur eksperta”:
Barbara Nawrocka – rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ
Gabriela Brzozowska – prezes Bydgoskiego Stowarzyszenia Amazonek Łuczniczka
Grażyna Pikk-Włodarska ze Stowarzyszenia Amazonek Łuczniczka
dr Piotr Siwek z Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Centrum Onkologii w Bydgoszczy
14 marca 2025
2025-03-13
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że ponad sześciu milionów podatników nie zweryfikowało swojego zeznania podatkowego w systemie Twój e-PIT, rozliczając podatek za 2023 rok. W konsekwencji automatyczne rozliczenie sprawiło, że podatnicy stracili możliwość skorzystania z przysługujących im ulg, a także przeznaczenia 1,5% swojego podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Czy możliwa jest korekta zeznania za poprzednie lata podatkowe?
Doradcy podatkowi: Violetta Wełnicka i Michał Wozikowski odpowiadali na telefoniczne pytania słuchaczy dotyczące rozliczenia 2024 roku z fiskusem, a także podatków od umów cywilno-prawnych oraz od spadków i darowizn. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Kurzawa.
7 marca 2025
2025-03-06
ZUS i KRUS od stycznia przyjmują wnioski o tzw. rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać prawo do wypłaty renty rodzinnej po zmarłym małżonku?
Czy rozdzielność majątkowa małżonków ma znaczenie dla ustalenia prawa do renty wdowiej? Do którego organu rentowego należy złożyć wniosek o rentę wdowią jeśli osoba zmarła pobierała świadczenie i z ZUS i KRUS?
Od kiedy i w jakiej wysokości ZUS będzie wypłacał tzw. trzynastki?
Gośćmi Ewy Kurzawy były:
Krystyna Michałek – regionalny rzecznik prasowy ZUS
Grażyna Mucha – specjalista z Wydziału Koordynacji Analityki Wsparcia Usług Świadczeniowych.
Józefa Spychała – kierownik Wydziału Świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Agnieszka Podemska – zastępca kierownika Wydziału Świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
28 lutego 2025
2025-02-28
21 lutego 2025
2025-02-20
Opieka koordynowana – poszerza możliwości diagnostyki i leczenia chorób przewlekłych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz ułatwia dostęp do specjalisty z dziedzin: kardiologii, diabetologii, endokrynologii, pulmonologii, alergologii oraz nefrologii
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w ramach opieki kooordynowanej może zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla specjalisty, a także zlecić konsultacje z lekarzem specjalistą (również zdalnie), co znacznie skraca drogę pacjenta do lekarza specjalisty
Opieka koordynowana wzmacnia też rolę samego koordynatora, który dba o komunikację na linii lekarz – pacjent oraz lekarz POZ - lekarz specjalista. Koordynator „prowadzi” pacjenta na wszystkich etapach diagnostyki i leczenia, współpracuje z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej, m.in. umawia wizyty, rezerwuje terminy badań oraz prowadzi edukację zdrowotną pacjenta. Co zyskuje pacjent dzięki opiece koordynowanej?
Gośćmi audycji Ewy Kurzawy były: Barbara Nawrocka – rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ i dr Monika Iwaszko – lekarz rodzinny i geriatra
W trakcie „Dyżuru Eksperta” zaproszeni do studia goście - doradcy podatkowi, przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia - odpowiadają na telefoniczne pytania Słuchaczy.
Nasze numery telefonów czynnych w trakcie audycji:
52 345-50-90 / 60.
Zaprasza Ewa Kurzawa.
52 345-50-90 / 60.
Zaprasza Ewa Kurzawa.