Pytać każdy może

10 kwietnia 2025

2025-04-10
Ponad połowa Polaków uważa, że na używaniu urządzeń ekranowych spędza za dużo czasu. Nieco ponad 17% wprowadza w związku z tym ograniczenia. Tak wynika z opublikowanego niedawno raportu Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa". Czy przestrzegamy tzw. higieny cyfrowej i potrafimy racjonalnie korzystać ze smartfonów? Jak nauczyć tego dzieci? M.in. o tym w audycji Adriany Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 10 kwietnia 2025

9 kwietnia 2025

2025-04-08
Gościem audycji był Piotr Rozmiarek/fot: nadesłane

Gościem audycji był Piotr Rozmiarek/fot: nadesłane

Sezon rozliczeń podatkowych to okres, w którym obserwujemy wzrost popularności oszustw polegających na podszywaniu się pod osobę lub instytucję godną zaufania w celu kradzieży pieniędzy i wyłudzenia danych od niczego niepodejrzewających się ofiar. Oszuści mogą podszywać się pod urzędników państwowych, pracowników urzędu skarbowego, ZUS-u i policji.

Ich celem jest nakłonienie Cię do przekazania pieniędzy lub danych osobowych. Jak rozpoznać cyber oszustów? Jak można się przeciwko nim zabezpieczyć? Komu i w jakie formie winniśmy zgłaszać próby wyłudzenia naszych danych? Jakie są sposoby walki z tą formą przestępczości i co za to grozi? Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński. Jego gościem był Piotr Rozmiarek z firmy Marken Systemy Antywirusowe, która jest dystrybutorem oprogramowania antywirusowego Bitdefender w Polsce.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 9 kwietnia 2025

8 kwietnia 2025

2025-04-08
Gośćmi Magdy Jasińskiej (od lewej) byli: Sylwia Krawczyk, Magdalena Araczewska, Małgorzata Bergius i Sławomir Witkowicz/fot: Radosław Łączkowski

Gośćmi Magdy Jasińskiej (od lewej) byli: Sylwia Krawczyk, Magdalena Araczewska, Małgorzata Bergius i Sławomir Witkowicz/fot: Radosław Łączkowski

Czy przyznawane pracownikom benefity pozapłacowe mogą zastąpić podwyżkę wynagrodzeń? Ponad połowa pracowników w Polsce postrzega benefity pozapłacowe jako istotny element wynagrodzenia, a 36% uznaje je za formę rekompensaty niższej pensji. Jednocześnie 40% respondentów nie wie, ile naprawdę warte są świadczenia, które otrzymują od pracodawców - wynika z raportu Up Bonus „Benefity pracownicze. Trendy na 2025”.

Jak zatrzymać najcenniejszych pracowników bez podnoszenia wynagrodzeń? Budżety na podwyżki się kurczą, a oczekiwania pracowników rosną.

Co możemy zaliczyć do benefitów pozapłacowych? Jak to wygląda prawnie? Jakie benefity potrafią skusić dobrego pracownika? O tym rozmawiali goście Magdy Jasińskiej:
Sylwia Krawczyk – Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy
Magdalena Araczewska – Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy
Małgorzata Bergius – dyrektor personalny Bohamet S.A
Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 8 kwietnia 2025

3 kwietnia 2025

2025-04-03
Gośćmi audycji Żanety Walentyn byli: Sebastian Gawronek, dr Adam Mroziński i Andrzej Baranowski/fot: Izabela Langner

Gośćmi audycji Żanety Walentyn byli: Sebastian Gawronek, dr Adam Mroziński i Andrzej Baranowski/fot: Izabela Langner

Czy wysokie ceny prądu w Polsce spowodują zamykanie przedsiębiorstw, których produkcja w związku z tym jest coraz droższa i coraz mniej konkurencyjna? Czy za Qemeticą, dawniej Janikosodą, która od lipca zamraża produkcję pójdą kolejne zakłady?

Polska w 2024 roku zarobiła 3,843 miliarda euro na sprzedaży uprawnień do emisji CO2, a w minionych 15 latach ponad 90 miliardów złotych. Jednak, jak wynika z ustaleń NIK, tylko niewiele ponad procent dochodów ze sprzedaży zostało przeznaczonych na infrastrukturę energetyczną.

Spóźniona i niedostateczna transformacja energetyczna jest jedną z przyczyn, z powodu których ceny energii w Polsce należą do najwyższych w UE. Ile Polska produkuje energii? Ile jest opartej na węglu? Czy stać nas na rezygnację z węgla do 2030 roku? Co z konkurencyjnością naszych przedsiębiorstw? Czy polski konsument wybierze w sklepie to, co jest tańsze, czy to, co jest polskie?

O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Andrzejem Baranowskim – prezesem KPEC w Bydgoszczy, drem Adamem Mrozińskim z Politechniki Bydgoskiej oraz Sebastianem Gawronkiem, przewodniczącym Zarządu Regionu „Solidarność”. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 3 kwietnia 2025

2 kwietnia 2025

2025-04-01
Przed mikrofonami w bydgoskim studiu zasiedli (od lewej): Krzysztof Chmielewski, Magdalena Chylebrant-Karolak, Robert Preus, Grażyna Dziedzic i Katarzyna Marszałek/fot: Izabela Langner

Przed mikrofonami w bydgoskim studiu zasiedli (od lewej): Krzysztof Chmielewski, Magdalena Chylebrant-Karolak, Robert Preus, Grażyna Dziedzic i Katarzyna Marszałek/fot: Izabela Langner

Jaka ma być polska szkoła? Czego ma uczyć, w jakie umiejętności wyposażać?
Badanie Fundacji OFF School realizowano od stycznia do grudnia 2024 roku. Wzięło w nim udział ponad 400 nauczycielek i nauczycieli oraz 4 tys. uczniów. Końcowy raport "Szkoła marzeń" powstał na bazie blisko 1500 ankiet.

Zaledwie 7,86 proc. uczniów deklaruje, że ich prawa są w pełni respektowane. Młodzi wskazali też, czego ich zdaniem brakuje w szkolnych programach. Najczęściej wymieniali przedmioty zawodowe i zajęcia rozwijające praktyczne umiejętności (29,98 proc.), edukację seksualną i zdrowotną (24,21 proc.) oraz podstawy finansów i ekonomii (23,49 proc.).

Jednym z głównych postulatów uczniów jest krótszy dzień nauki. Aż 67 proc. ankietowanych opowiada się za 4-6 godzinami lekcji dziennie, uznając obecny model za zbyt obciążający. Ale resort edukacji nie planuje zmian w tym zakresie.

O tym, w którą stronę powinna zmierzać szkoła dyskutowali goście Magdy Jasińskiej:
Grażyna Dziedzic – kurator oświaty
Robert Preus – Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy
Magdalena Chylebrant-Karolak – nauczyciel i konsultant ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
Katarzyna Marszałek – pedagog, nauczycielka akademicka, pracownik socjalny, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Krzysztof Chmielewski z Katedry Badania Gier i Prosumpcji Medialnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Jarosław Durszewicz – prezes Fundacji „Szkoła Bez Ocen”, ekspert prawa oświatowego
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 2 kwietnia 2025

1 kwietnia 2025

2025-03-31
Gośćmi audycji byli: Jarosław Sroczyński i podkom. Remigiusz Rakowski (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gośćmi audycji byli: Jarosław Sroczyński i podkom. Remigiusz Rakowski (od lewej)/fot: Izabela Langner

Ruszył kolejny sezon rowerowo-motocyklowo-hulajnogowy, a wraz z nim problemy pieszych i kierowców. Niestety w marcu policja odnotowała już śmierć dwóch motocyklistów w województwie kujawsko-pomorskim. To oczywiście ofiary brawury i prędkości. Rowerzyści zaś nagminnie łamią nakaz przeprowadzania rowerów przez przejścia dla pieszych.

Zmorą osób starszych i słabowidzących są porzucone hulajnogi. U progu sezonu jednośladów naszymi gośćmi byli: Jarosław Sroczyński z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego i podkom. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 1 kwietnia 2025

27 marca 2025

2025-03-27
Adriana Andrzejewska-Kuras (po lewej) zaprosiła do toruńskiego studia Ewę Korecką/fot: Zdzisław Nawrat

Adriana Andrzejewska-Kuras (po lewej) zaprosiła do toruńskiego studia Ewę Korecką/fot: Zdzisław Nawrat

Pracownicy coraz częściej korzystają ze zwolnień wystawianych przez
lekarzy psychiatrów. W ubiegłym roku wystawiono takich zwolnień 1,6 miliona. Z czego wynika wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym? Co to oznacza dla pracodawców i jak temu przeciwdziałać?

Gośćmi Adriany Andrzejewskiej-Kuras były:
Małgorzata Bergius, dyrektor działu personalnego Bohamet S.A, Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan
dr Joanna Rajang, doktor psychologii, trener biznesu i coach z Uniwersytetu WSB Merito
Ewa Korecka, Prezes Ząrzadu FlexHR, Wiceprezes Izby Przemysłowo Handlowej w Toruniu
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 27 marca 2025

26 marca 2025

2025-03-25
Udział w audycji w toruńskim studiu wziął Marek Żółtowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik”/fot: Zdzisław Nawrat

Udział w audycji w toruńskim studiu wziął Marek Żółtowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik”/fot: Zdzisław Nawrat

Można ten problem nazwać wyzwaniem XXI wieku. Jak Spółdzielnie Mieszkaniowe dają sobie radę z zapewnieniem miejsc parkingowych jej członkom. Niedawno odbył się protest mieszkańców ulicy Przyjaznej w Bydgoszczy, bo spółdzielnia bez konsultacji wynajęła teren firmie, która obsługuje płatne parkingi. Zrobił się szum i zarząd spółdzielni wycofał się z tej decyzji.

Jednakże problem jest i dotyczy on wielu miejsc w centrach miast i na osiedlach. Samochodów jest coraz więcej, a mieszkańcy nie mogą znaleźć parkingu. Jak radzą sobie z tym Spółdzielnie Mieszkaniowe w Bydgoszczy i Toruniu?

Gośćmi Magdy Jasińskiej byli:
Zbigniew Sokół – prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy
Tadeusz Stańczak – prezes Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Regionalnego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Bydgoszczy
Jarosław Skopek – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni”
Marek Żółtowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik” i prezes Regionalnego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Toruniu
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 26 marca 2025

25 marca 2025

2025-03-25
Rząd przyjął zmiany w ustawie wiatrakowej. Jakie to zmiany? Co oznaczają dla mieszkańców? Jakie możliwości stają przed gminami? Dlaczego drzewiej zdecydowano się na takie ograniczenie energetyki wiatrowej, że wręcz zatrzymano jej rozwój? Jaki jest udział energetyki wiatrowej w polskiej produkcji energii? Jakie są obecnie perspektywy rozwojowe tej gałęzi energetycznej?

Gościem Wojciecha Sobocińskiego był dr Arkadiusz Seksciński – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 25 marca 2025

20 marca 2025

2025-03-20
IMG 20250320 120630

IMG 20250320 120630

W Polsce dramatycznie spada liczba urodzeń. Wskaźnik dzietności jest najgorszy w całej Europie. Prognozuje się, że do 2060 roku liczba Polaków zmniejszy się o 6,5 miliona osób. Dlaczego tak się dzieje? Czy da się ten trend odwrócić?

O tym rozmawiali goście Adriany Andrzejewskiej-Kuras:
prof. Elżbieta Grzelak-Kostulska – dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
dr Magdalena Nowak-Paralusz - socjolog i politolog z Uniwersytetu WSB Merito
prof. Kamil Zawadzki z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 20 marca 2025

Idziemy śladem spraw, które niesie życie

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

wtorek - czwartek, godz.12:15

Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę