28 listopada 2024
2024-11-28
Podpowiadaliśmy również, jak ustrzec się pułapek, bo internetowi oszuści też wykorzystują ten czas, kiedy konsumenci, polując na cenowe okazje, tracą czujność. Gośćmi audycji byli: Marta Burnecka-Szczepańska z Bydgoskiej Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Luiza Chmielewska z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej
Krzysztof Frydrych – dyrektor Bydgoskiej Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Do wysłuchania audycji zaprasza Ireneusz Sanger.
27 listopada 2024
2024-11-26
Kiedy zatem najlepiej przejść na emeryturę? Czy aby przejść na emeryturę, chcąc dalej pracować, musimy rozwiązać umowę o pracę? Czy w każdej chwili możemy prosić o przeliczenie emerytury? Od czego zależy wysokość świadczenia? Czy pracodawca może zmusić pracownika do przejścia na emeryturę? Jakie są sposoby na wyższe świadczenie dla osób na emeryturze?
Gośćmi Magdy Jasińskiej byli: Anna Matyszewska i Krystyna Michałek z ZUS oraz Ewa Weśniuk z Inspekcji Pracy.
26 listopada 2024
2024-11-25
15 listopada Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny dla młodych (stażem) kierowców, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym, ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych oraz cofnięcie uprawnień za jazdę w okresie zatrzymania prawa jazdy. Zdaniem Ministerstwa te zmiany mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ma zostać też wprowadzona nowa kategoria - zabójstwa drogowego.
Czy są to wystarczające działania, by wyeliminować tych, którzy nie powinni kierować pojazdami? Dlaczego tak nonszalancko wsiadają za kierownicę nie tylko pijani, ale i ci, którym odebrano uprawnienia?
Gośćmi byli: Konrad Romik dyrektor Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury i Bartosz Bieliński, członek tejże Rady i wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego. Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński.
21 listopada 2024
2024-11-20
Gośćmi czwartkowej audycji z cyklu „Pytać każdy może” byli Przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tematem spotkania były bieżące działania i prowadzone nabory. Do wysłuchania audycji zaprasza Ireneusz Sanger.
20 listopada 2024
2024-11-19
Czy ograniczyć dzieciom dostęp do mediów społecznościowych? Jest to problem ogólnoświatowy. Ograniczenia w dostępie np. do facebooka są zakazami martwymi. Rząd Australii wprowadzi zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16 roku życia. Media społecznościowe stały się nowym nałogiem młodych ludzi. 13 procent młodszych dzieci i aż 15 procent młodzieży jest uzależnionych od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza tam kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin! Młodzi chcą ograniczyć korzystanie z sieci, ale im się nie udaje, przez co zaniedbują inne zajęcia – wynika z ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka.
Obecność dzieci w mediach społecznościowych niepokoi polityków, rodziców i ekspertów z wielu dziedzin. Czy jest jakieś wyjście, recepta? Czy ograniczeniami wyleczymy młode pokolenie? O tym mówili goście w audycji Magdy Jasińskiej: prof. Jacek Szczepkowski z UKW, Grażyna Dziedzic - kuratorka oświaty, Joanna Dondajewska - psycholog PZSM oraz Konrad Pilut - psycholog WPZP i Daria Jaworska - psycholog, z którymi łączyliśmy się zdalnie.
19 listopada 2024
2024-11-18
Od 6 listopada br. obowiązują zmiany w przepisach ubezpieczeniowych. Jedną z najważniejszych jest podniesienie sum gwarancyjnych. Rozszerzona zostanie odpowiedzialność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To ważne zmiany i więcej spokoju dla wszystkich użytkowników samochodów czy jednośladów.
Gośćmi w audycji Wojciecha Sobocińskiego byli:
- pani Aleksandra Wysocka - redaktor naczelna „Gazety Ubezpieczeniowej”
- pani Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeniowej.
14 listopada 2024
2024-11-13
„Jak sprawdzić czy zaproszony do szkoły gość nie był karany? Czy poprosić o zaświadczenie o niekaralności?” - pytają nauczyciele analizując tzw. „Ustawę Kamilka”. Ustawa, mająca na celu ochronę dzieci przed agresją, powstała po zabójstwie kolejnego dziecka w lutym br. Jej zapisy budzą jednak wiele pytań i kontrowersji. O tym w audycji „Pytać każdy może”.
Gośćmi Żanety Walentyn byli: Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, dyrektor Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, rzecznik prasowy MOPS-u, przedstawiciel policji oraz Solidarności Nauczycielskiej.
13 listopada 2024
2024-11-12
Dzieci przybywa, chętnych wciąż brakuje. To trudne zajęcie, ale czasem strach ma wielkie oczy - przekonują specjaliści. W środowej audycji „Pytać każdy może” wracamy do tematu rodzicielstwa zastępczego. Opowiadamy o tym jakie trzeba spełnić warunki, na jakie wsparcie można liczyć. Mówimy także o różnicach między pieczą zastępczą a adopcją. Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
12 listopada 2024
2024-11-11
Grzechy główne pracodawców i pracowników. Dzień po kolejnym święcie, czyli dniu wolnym od pracy pytaliśmy o przewinienia pracodawców i pracowników. Sytuacja na rynku pracy mocno się zmieniła. Znana i wyznawana przez wielu pracodawców zasada „na twoje miejsce mamy kilku kandydatów” straciła na aktualności. Z badań wynika, że ponad 38% respondentów przyznaje, że doświadczyło łamania ich praw pracowniczych. Około 28% ankietowanych nie otrzymało wynagrodzenia za wykonaną pracę, aż 66% badanych zostawało w pracy „po godzinach”, ale tylko co trzeci otrzymał należny dodatek za nadgodziny.
Ten kij ma jednak dwa końce. Pracownicy też mają różne grzechy na sumieniu: 28% Polaków przynajmniej raz symulowało chorobę, by pójść na zwolnienie lekarskie. Ponad 39% badanych Polaków przyznaje, że zdarzyło im się wyjść wcześniej z pracy, podając nieprawdziwy powód. 32% Polaków wyniosło z pracy drobne przedmioty, a prawie co trzeci badany przyznaje się do picia alkoholu w pracy. O tym wszystkim w audycji „Pytać każdy może”, do której wysłuchania zaprasza Magda Jasińska.
11 listopada 2024
2024-11-10
W poniedziałek 11 listopada o rozmawiamy o drodze do niepodległości w 1918 roku – o tym, jak wyglądało wtedy codzienne życie, jakie były problemy i nadzieje mieszkańców m.in. naszego regionu. Dyskutujemy także o ówczesnym i dzisiejszym pojmowaniu patriotyzmu, wolności i niezależności, jak też o ciekawych najnowszych badaniach dotyczących postaw patriotycznych.
Gośćmi w audycji Moniki Siwak byli:
- prof. Izabela Kapsa – politolożka i psycholożka, kierownik Katedry Systemów Politycznych i Administracyjnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- prof. Tomasz Kawski – dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- dr Magdalena Bergmann – socjolożka, prorektor Wyższej Szkoły Gospodarki.
Idziemy śladem spraw, które niesie życie
Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90