21 listopada 2024
2024-11-20
Gośćmi czwartkowej audycji z cyklu „Pytać każdy może” byli Przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tematem spotkania były bieżące działania i prowadzone nabory. Do wysłuchania audycji zaprasza Ireneusz Sanger.
20 listopada 2024
2024-11-19
Czy ograniczyć dzieciom dostęp do mediów społecznościowych? Jest to problem ogólnoświatowy. Ograniczenia w dostępie np. do facebooka są zakazami martwymi. Rząd Australii wprowadzi zakaz korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci poniżej 16 roku życia. Media społecznościowe stały się nowym nałogiem młodych ludzi. 13 procent młodszych dzieci i aż 15 procent młodzieży jest uzależnionych od social mediów. Co trzeci nastolatek spędza tam kilka godzin dziennie, a wielu z nich nawet 12 godzin! Młodzi chcą ograniczyć korzystanie z sieci, ale im się nie udaje, przez co zaniedbują inne zajęcia – wynika z ogólnopolskich naukowych badań jakości życia dzieci i młodzieży zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka.
Obecność dzieci w mediach społecznościowych niepokoi polityków, rodziców i ekspertów z wielu dziedzin. Czy jest jakieś wyjście, recepta? Czy ograniczeniami wyleczymy młode pokolenie? O tym mówili goście w audycji Magdy Jasińskiej: prof. Jacek Szczepkowski z UKW, Grażyna Dziedzic - kuratorka oświaty, Joanna Dondajewska - psycholog PZSM oraz Konrad Pilut - psycholog WPZP i Daria Jaworska - psycholog, z którymi łączyliśmy się zdalnie.
19 listopada 2024
2024-11-18
Od 6 listopada br. obowiązują zmiany w przepisach ubezpieczeniowych. Jedną z najważniejszych jest podniesienie sum gwarancyjnych. Rozszerzona zostanie odpowiedzialność Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To ważne zmiany i więcej spokoju dla wszystkich użytkowników samochodów czy jednośladów.
Gośćmi w audycji Wojciecha Sobocińskiego byli:
- pani Aleksandra Wysocka - redaktor naczelna „Gazety Ubezpieczeniowej”
- pani Agnieszka Durska z Polskiej Izby Ubezpieczeniowej.
14 listopada 2024
2024-11-13
„Jak sprawdzić czy zaproszony do szkoły gość nie był karany? Czy poprosić o zaświadczenie o niekaralności?” - pytają nauczyciele analizując tzw. „Ustawę Kamilka”. Ustawa, mająca na celu ochronę dzieci przed agresją, powstała po zabójstwie kolejnego dziecka w lutym br. Jej zapisy budzą jednak wiele pytań i kontrowersji. O tym w audycji „Pytać każdy może”.
Gośćmi Żanety Walentyn byli: Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, dyrektor Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, rzecznik prasowy MOPS-u, przedstawiciel policji oraz Solidarności Nauczycielskiej.
13 listopada 2024
2024-11-12
Dzieci przybywa, chętnych wciąż brakuje. To trudne zajęcie, ale czasem strach ma wielkie oczy - przekonują specjaliści. W środowej audycji „Pytać każdy może” wracamy do tematu rodzicielstwa zastępczego. Opowiadamy o tym jakie trzeba spełnić warunki, na jakie wsparcie można liczyć. Mówimy także o różnicach między pieczą zastępczą a adopcją. Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
12 listopada 2024
2024-11-11
Grzechy główne pracodawców i pracowników. Dzień po kolejnym święcie, czyli dniu wolnym od pracy pytaliśmy o przewinienia pracodawców i pracowników. Sytuacja na rynku pracy mocno się zmieniła. Znana i wyznawana przez wielu pracodawców zasada „na twoje miejsce mamy kilku kandydatów” straciła na aktualności. Z badań wynika, że ponad 38% respondentów przyznaje, że doświadczyło łamania ich praw pracowniczych. Około 28% ankietowanych nie otrzymało wynagrodzenia za wykonaną pracę, aż 66% badanych zostawało w pracy „po godzinach”, ale tylko co trzeci otrzymał należny dodatek za nadgodziny.
Ten kij ma jednak dwa końce. Pracownicy też mają różne grzechy na sumieniu: 28% Polaków przynajmniej raz symulowało chorobę, by pójść na zwolnienie lekarskie. Ponad 39% badanych Polaków przyznaje, że zdarzyło im się wyjść wcześniej z pracy, podając nieprawdziwy powód. 32% Polaków wyniosło z pracy drobne przedmioty, a prawie co trzeci badany przyznaje się do picia alkoholu w pracy. O tym wszystkim w audycji „Pytać każdy może”, do której wysłuchania zaprasza Magda Jasińska.
11 listopada 2024
2024-11-10
W poniedziałek 11 listopada o rozmawiamy o drodze do niepodległości w 1918 roku – o tym, jak wyglądało wtedy codzienne życie, jakie były problemy i nadzieje mieszkańców m.in. naszego regionu. Dyskutujemy także o ówczesnym i dzisiejszym pojmowaniu patriotyzmu, wolności i niezależności, jak też o ciekawych najnowszych badaniach dotyczących postaw patriotycznych.
Gośćmi w audycji Moniki Siwak byli:
- prof. Izabela Kapsa – politolożka i psycholożka, kierownik Katedry Systemów Politycznych i Administracyjnych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- prof. Tomasz Kawski – dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
- dr Magdalena Bergmann – socjolożka, prorektor Wyższej Szkoły Gospodarki.
7 listopada 2024
2024-11-06
6 listopada 2024
2024-11-05
Bezdomni w okresie jesienno-zimowym. Jak efektywnie pomagać osobom w kryzysie bezdomności? Podobno osoby w kryzysie bezdomności żyją nawet do 30 lat krócej niż ich rówieśnicy, którzy nigdy nie doświadczyli traumy życia na ulicy. Jednym z zagrożeń dla ich życia są niskie temperatury. W okresie zimowym pomoc osobom bez dachu nad głową jest szczególnie ważna. Co możemy zrobić? Po prostu pomagajmy tak, jak umiemy i możemy. Z wieloletniego dziennikarskiego doświadczenia wiem, że droga do bezdomności jest krótsza, niż nam się wydaje i można na niej spotkać ludzi, którzy mieli normalne życie, rodzinę, pracę, marzenia. Dziś nie mają nic. Często niestety na własne życzenie.
Ten „kij” ma jak zwykle dwa końce. Bezdomni, często wyglądem, zapachem nie pasują do „pocztówki z metropolii”. Kiedy Straż Miejska może interweniować? Jak wyglądają takie interwencje? O kryzysie bezdomności mówili ks. Sławomir Bar, Ireneusz Nitkiewicz, Michał Piszczek, Monika Bartczak i Arkadiusz Bereszyński. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
5 listopada 2024
2024-11-04
W audycji „Pytać każdy może” mówiliśmy o korzyściach płynących z cyfryzacji, wspomnając o samokształceniu, Internetowym Koncie Pacjenta, zarządzaniu finansami przez bankowość elektroniczną i możliwości załatwiania wielu spraw bez wychodzenia z domu. Do wysłuchania audycji zaprasza Tomasz Kaźmierski.
Idziemy śladem spraw, które niesie życie
Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90