Pytać każdy może

24 kwietnia 2025

2025-04-24
Gośćmi Magdy Jasińskiej byli: Krzysztof Frydrych, nadkom. Przemysław Słomski, Milena Paszta-Kopacka i dr. inż. Agata Giełczyk/fot: Izabela Langner

Gośćmi Magdy Jasińskiej byli: Krzysztof Frydrych, nadkom. Przemysław Słomski, Milena Paszta-Kopacka i dr. inż. Agata Giełczyk/fot: Izabela Langner

Stracili 650 tysięcy złotych, inwestując w kryptowaluty na rzekomej platformie inwestycyjnej. To tylko jedna z wielu informacji dnia. Jak wyczulić nie tylko seniorów na nieuczciwe praktyki oszustów?

Coraz częściej przestępcy nawiązują kontakt, wysyłając wiadomości przez aplikacje, czy komunikatory, zachęcając do kontaktu i inwestycji. Informacje te brzmią bardzo wiarygodnie, a osoby, które je otrzymały, nie podejrzewają, że jest to oszustwo.

Policjanci niemal każdego dnia odnotowują przypadki oszustw dokonanych przez internet, czy telefon. Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może uchronić nas przed utratą pieniędzy.

Gośćmi Magdy Jasińskiej byli:
dr. inż. Agata Giełczyk z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej,
Milena Paszta-Kopacka – specjalista ds. standardów ochrony małoletnich i bezpieczeństwa informacji, Kancelaria Doradcza Partner System,
Krzysztof Frydrych – dyrektor Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Bydgoszczy,
nadkom. Przemysław Słomski – Zespół Prasowy Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 24 kwietnia 2025

23 kwietnia 2025

2025-04-22
25 kwietnia będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Czym jest to zjawisko? Jaki wpływ może mieć na dzieci? Jak powinni rozstawać się rodzice, żeby nie skrzywdzić swoich pociech? O tym porozmawiamy z psycholożkami, mediatorem i adwokatem. Zapytaliśmy też o to, jakie są granice kontaktów z rodzicem, jeśli u podstaw rozstania była np. przemoc względem partnera.

Gośćmi Adriany Andrzejewskiej-Kuras byli: dr Kinga Mickiewicz-Schlesinger z Instytutu Psychologii UMK i Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży w Toruniu
Janusz Kaźmierczak – mediator, Fundacja Pracownia Dialogu
Dariusz Nowak – aplikant adwokacki, Kancelaria B-Legal
Joanna Wiśniewska – przewodnicząca toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 23 kwietnia 2025

22 kwietnia 2025

2025-04-18
Gościem Wojciecha Sobocińskiego (z lewej) był Marcin Piątek/fot: Izabela Langner

Gościem Wojciecha Sobocińskiego (z lewej) był Marcin Piątek/fot: Izabela Langner

„Polska na prochach” to książka Arkadiusza Lorenca, w której opisał, jak Polacy nadużywają lekarstw, i to nie tylko tych dostępnych na „czarnym rynku”, ale tych bez recepty, a nawet suplementów diety, które w kompozycji z lekarstwami mogą tworzyć toksyczne związki. Dochodzi do tego nadużywanie antybiotyków i bezmyślna wiara w trendy lansowane przez celebrytów, a także, jakże modnych ostatnio, medycznych hochsztaplerów.

Do czego służy dzisiaj współczesna apteka? Jakich porad i zaleceń możemy się spodziewać od farmaceutów? Jak reklamy wpływają na nasze zachowania prozdrowotne? Dlaczego tak łatwo ulegamy sugestiom znajomych czy medycznych oszustów? Gościem Wojciecha Sobocińskiego był Marcin Piątek, farmaceuta i prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 22 kwietnia 2025

17 kwietnia 2025

2025-04-17
Gośćmi Żanety Walentyn (po prawej) byli: Ewa Podgórska, Anna Sura i Robert Lubrant (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gośćmi Żanety Walentyn (po prawej) byli: Ewa Podgórska, Anna Sura i Robert Lubrant (od lewej)/fot: Izabela Langner

Szantaż w sieci, fizyczne znęcanie się, groźby i wiele innych przykładów agresji wśród dzieci i młodzieży są tematem dyskusji wśród pedagogów i psychologów na temat przyczyn i sposobów na rozwiązanie problemu. Tymczasem wraz z rozwojem technologii katalog metod agresji nie tylko wśród dzieci i młodzieży wzrasta.

Pospolite szturchnięcie kolegi na przerwie nie budzi już emocji, a wyzwaniem jest np. nagrywanie filmików w intymnych sytuacjach i groźba ich opublikowania. Jak z tym walczyć?

Gośćmi Żanety Walentyn byli:
Ewa Podgórska – dyrektor Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy
Anna Sura – pedagog z Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych
Robert Lubrant ze Stowarzyszenia „Bezpieczeństwo Dziecka”
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 17 kwietnia 2025

16 kwietnia 2025

2025-04-16
Gośćmi audycji byli Ireneusz Nitkiewicz i ks. Sławomir Bar (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gośćmi audycji byli Ireneusz Nitkiewicz i ks. Sławomir Bar (od lewej)/fot: Izabela Langner

Święta tuż, tuż. Jesteśmy w ferworze zakupów i przygotowań. Zwykle kupujemy i przygotowujemy żywności więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Dlatego przypominamy o działających Jadłodzielniach czy lodówkach społecznych.

Działające w regonie Jadłodzielnie po świętach, a może i w same święta znów wypełnią się jedzeniem. Takie punkty działają m.in w Toruniu, Świeciu, Włocławku i Bydgoszczy.
Dodatkowo bydgoszczanie po raz kolejny będą mieli okazję podzielić się potrawami ze świątecznego stołu z tymi, którzy mają mało albo nie mają nic.

W Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się finał akcji charytatywnej „Ciepło serca w słoiku”, bo potrzeby nie maleją. O głównej idei Jadłodzielnii opowiadali Sylwia Kowalska, Ireneusz Nitkiewicz i ks. Sławomir Bar. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 16 kwietnia 2025

15 kwietnia 2025

2025-04-14
Gościem Ireneusza Sangera (po lewej) i Wojciecha Sobocińskiego (po prawej) w bydgoskim studiu był Ryszard Kierzek (po środku)/fot: Izabela Langner

Gościem Ireneusza Sangera (po lewej) i Wojciecha Sobocińskiego (po prawej) w bydgoskim studiu był Ryszard Kierzek (po środku)/fot: Izabela Langner

Kujawsko-Pomorskie od kilku lat przoduje w liczbie wypadków w rolnictwie. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Jak monitorowane są wypadki rolnicze i jakie stosuje się formy przeciwdziałania takim sytuacjom? Do wysłuchania audycji zapraszają Ireneusz Sanger i Wojciech Sobociński. Ich gośćmi byli: Renata Bielecka – wicedyrektor Biura Prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Ryszard Kierzek – prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 15 kwietnia 2025

10 kwietnia 2025

2025-04-10
Ponad połowa Polaków uważa, że na używaniu urządzeń ekranowych spędza za dużo czasu. Nieco ponad 17% wprowadza w związku z tym ograniczenia. Tak wynika z opublikowanego niedawno raportu Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa". Czy przestrzegamy tzw. higieny cyfrowej i potrafimy racjonalnie korzystać ze smartfonów? Jak nauczyć tego dzieci? M.in. o tym w audycji Adriany Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 10 kwietnia 2025

9 kwietnia 2025

2025-04-08
Gościem audycji był Piotr Rozmiarek/fot: nadesłane

Gościem audycji był Piotr Rozmiarek/fot: nadesłane

Sezon rozliczeń podatkowych to okres, w którym obserwujemy wzrost popularności oszustw polegających na podszywaniu się pod osobę lub instytucję godną zaufania w celu kradzieży pieniędzy i wyłudzenia danych od niczego niepodejrzewających się ofiar. Oszuści mogą podszywać się pod urzędników państwowych, pracowników urzędu skarbowego, ZUS-u i policji.

Ich celem jest nakłonienie Cię do przekazania pieniędzy lub danych osobowych. Jak rozpoznać cyber oszustów? Jak można się przeciwko nim zabezpieczyć? Komu i w jakie formie winniśmy zgłaszać próby wyłudzenia naszych danych? Jakie są sposoby walki z tą formą przestępczości i co za to grozi? Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński. Jego gościem był Piotr Rozmiarek z firmy Marken Systemy Antywirusowe, która jest dystrybutorem oprogramowania antywirusowego Bitdefender w Polsce.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 9 kwietnia 2025

8 kwietnia 2025

2025-04-08
Gośćmi Magdy Jasińskiej (od lewej) byli: Sylwia Krawczyk, Magdalena Araczewska, Małgorzata Bergius i Sławomir Witkowicz/fot: Radosław Łączkowski

Gośćmi Magdy Jasińskiej (od lewej) byli: Sylwia Krawczyk, Magdalena Araczewska, Małgorzata Bergius i Sławomir Witkowicz/fot: Radosław Łączkowski

Czy przyznawane pracownikom benefity pozapłacowe mogą zastąpić podwyżkę wynagrodzeń? Ponad połowa pracowników w Polsce postrzega benefity pozapłacowe jako istotny element wynagrodzenia, a 36% uznaje je za formę rekompensaty niższej pensji. Jednocześnie 40% respondentów nie wie, ile naprawdę warte są świadczenia, które otrzymują od pracodawców - wynika z raportu Up Bonus „Benefity pracownicze. Trendy na 2025”.

Jak zatrzymać najcenniejszych pracowników bez podnoszenia wynagrodzeń? Budżety na podwyżki się kurczą, a oczekiwania pracowników rosną.

Co możemy zaliczyć do benefitów pozapłacowych? Jak to wygląda prawnie? Jakie benefity potrafią skusić dobrego pracownika? O tym rozmawiali goście Magdy Jasińskiej:
Sylwia Krawczyk – Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy
Magdalena Araczewska – Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy
Małgorzata Bergius – dyrektor personalny Bohamet S.A
Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 8 kwietnia 2025

3 kwietnia 2025

2025-04-03
Gośćmi audycji Żanety Walentyn byli: Sebastian Gawronek, dr Adam Mroziński i Andrzej Baranowski/fot: Izabela Langner

Gośćmi audycji Żanety Walentyn byli: Sebastian Gawronek, dr Adam Mroziński i Andrzej Baranowski/fot: Izabela Langner

Czy wysokie ceny prądu w Polsce spowodują zamykanie przedsiębiorstw, których produkcja w związku z tym jest coraz droższa i coraz mniej konkurencyjna? Czy za Qemeticą, dawniej Janikosodą, która od lipca zamraża produkcję pójdą kolejne zakłady?

Polska w 2024 roku zarobiła 3,843 miliarda euro na sprzedaży uprawnień do emisji CO2, a w minionych 15 latach ponad 90 miliardów złotych. Jednak, jak wynika z ustaleń NIK, tylko niewiele ponad procent dochodów ze sprzedaży zostało przeznaczonych na infrastrukturę energetyczną.

Spóźniona i niedostateczna transformacja energetyczna jest jedną z przyczyn, z powodu których ceny energii w Polsce należą do najwyższych w UE. Ile Polska produkuje energii? Ile jest opartej na węglu? Czy stać nas na rezygnację z węgla do 2030 roku? Co z konkurencyjnością naszych przedsiębiorstw? Czy polski konsument wybierze w sklepie to, co jest tańsze, czy to, co jest polskie?

O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Andrzejem Baranowskim – prezesem KPEC w Bydgoszczy, drem Adamem Mrozińskim z Politechniki Bydgoskiej oraz Sebastianem Gawronkiem, przewodniczącym Zarządu Regionu „Solidarność”. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 3 kwietnia 2025

Idziemy śladem spraw, które niesie życie

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

wtorek - czwartek, godz.12:15

Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę