Sejm podczas ostatniego posiedzenia znowelizował kodeks karny. Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci oraz kary za brak reakcji na najcięższe przestępstwa popełniane wobec dzieci wkrótce staną się faktem. O takie zmiany w przepisach zabiegał Rzecznik Praw Dziecka. Wcześniej RPD zorganizował kampanię społeczną "Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz prawo". Nowelizacja przepisów ma być dopełnieniem starań o skuteczną ochronę dzieci przed przemocą. Zmiany wejdą w życie trzy miesiące od dnia ogłoszenia.
W sumie nad zmianami w kodeksie karnym głosowało 433 posłów. 429 nie miało wątpliwości, że oprawcy dzieci powinni być surowiej karani, a ci, którzy nie reagują na najcięższą przemoc wobec dzieci – nie mogą być bezkarni. Trzech posłów było przeciw, jeden wstrzymał się.
W audycji Magdy Jasińskiej rozmowa z sędzią Agnieszką Rękas, Głównym Konsultantem Prawnym w Biurze RPD, Krzysztofem Jankowskim dyrektorem Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych, oraz fragmenty rozmowy z sędzią w stanie spoczynku Anną Marią Wesołowską. Pani sędzia obecnie jeździ po Polsce i wygłasza wykłady dotyczące m.in. walki z przemocą wobec dzieci.
Jak program realizacja programu "500+" przebiega na Kujawach i Pomorzu? Ile rodzin w naszym województwie jest nim objętych? Jak gminy regionu radzą sobie z realizacją programu? Odpowiedzi na te pytania starał się znaleźć Andrzej Krystek.
O kondycji języka polskiego i o języku we współczesnej kinematografii. Gośćmi Magdy Jasińskiej byli: prof. Piotr Zwierzchowski i dr Rafał Zimny.
Na spotkanie z Tadeuszem Oszubskim, dziennikarzem i autorem książek, zaprasza Żaneta Walentyn.
Co zrobić, aby izraelska młodzież poznała Polskę z każdej strony? Dotąd młodzi Żydzi zwykle odwiedzają nasz kraj, idąc śladem Holocaustu i niemieckich zbrodni z czasów II wojny światowej. W audycji wypowiedzi kierownika muzeum w Treblince i izraelskiego studenta, uczącego się w Polsce w ramach programu "Erasmus".
Michał Kwiatkowski jest bydgoskim lekarzem weterynarii, a jednocześnie podróżnikiem, który odwiedza najbardziej egzotyczne miejsca na świecie. Obserwuje zwierzęta w naturze. Był w Afryce, na wyprawie do goryli górskich (tych od "Goryli we mgle"). Był w Azji, odwiedzając farmy produkujące zwierzęta wszelkiego rodzaju na rynek europejski. Poznał wiodących hodowców płazów i gadów na świecie. Audycja Wojciecha Sobocińskiego.
O planach budowy i modernizacji kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy. Do 2021 roku czyszczone będą kanały i budowane kanały retencyjne. Wszystko po to, by odejść od standardu "co ulewa to nas zalewa". Model przystosowania do zmian klimatycznych w Bydgoszczy jest jedynym tak kompleksowym w skali kraju. Inni również chcą z niego korzystać. Do wysłuchania audycji zaprasza Monika Siwak-Waloszewska.
W audycji pytamy jak Bydgoszcz zamierza wykorzystać historyczny system hydrotoniczny Kanału Bydgoskiego. Mamy przecież odrestaurowaną Wyspę Młyńską, unikatowy w skali kraju tramwaj wodny. Dzięki wykorzystaniu barki Lemara funkcjonują "muzealnie" zabytkowe bydgoskie spichrze. Mamy czynną śluzę miejską, która jest wielką atrakcją dla wodniaków. Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński.
W trakcie prac przy budowie bloków na toruńskich Glinkach, odnaleziono szczątki 1800 jeńców niemieckich. Jaka jest historia tego miejsca? Co dalej z tym terenem? Dlaczego przed rozpoczęciem inwestycji nikt nie przebadał terenu skoro było wiadomo, że funkcjonował w tym miejscu obóz jeniecki? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Pod hasłem "Melanż. Oczekiwania a Rzeczywistość" ruszyła kampania, która ma zwrócić uwagę młodzieży na negatywne skutki korzystania z używek. Spoty i filmiki, zamieszczone w Internecie, mają uświadomić młodym ludziom, jakie zagrożenia płyną z uzależnienia od różnych substancji. O kampanii, o skuteczności takich działań, ale także o terapii uzależnień i współpracy z rodzicami.
Zobacz także