Rząd pracuje nad ustawą, która ma przyspieszyć wydawanie unijnych pieniędzy z Regionalnych Programów Operacyjnych. Według danych Ministerstwa Rozwoju alokacja pieniędzy z RPO na początku tego roku wyniosła 20 procent. Resort chce usprawnić całą procedurę. Propozycje niektórych zmian budzą jednak opór marszałków, którzy odpowiadają w dużej mierze za wdrażanie regionalnych programów. Co mogłoby usprawnić wydawanie pieniędzy? O tym w audycji Michała Słobodziana.
O odkryciach archeologicznych w regionie. Publicystyka Wojciecha Sobocińskiego.
W audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek relacja z konferencji popularno-naukowej pod hasłem "Nauczyciel w centrum... uwagi". Interaktywne spotkanie odbyło się w poniedziałek w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Instytucja od kilku lat prowadzi współpracę z nauczycielami w celu wypracowania atrakcyjnych metod nauczania, dzięki którym zajęcia znacznie różnią się od tradycyjnych lekcji. Eksperymenty, wspólne zadania oraz lekcje poza szkołą znacznie wzbogacają szkolny program. Opowiadali o tym nauczyciele, którzy już takie metody stosują oraz ci, którzy dopiero zaczynają.
"Etyczne, medyczne i prawne dylematy wokół śmierci mózgu" - pod takim hasłem w miniony weekend odbyła się konferencja naukowa w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Ten temat na różne sposoby podejmowali m.in. ks. prof. Andrzej Bohdanowicz, prof. Roman Ossowski, prof. Zbigniew Włodarczyk i prof. Marek Harat. Fragmenty tej konferencji w audycji Magdy Jasińskiej.
Jaka przyszłość czeka transport rzeczny? Czy i kiedy będzie możliwe prowadzenie regularnych rejsów kontenerowców? 19 kwietnia ruszył z gdańskiego portu kontenerowiec, który ma promować zalety transportu rzecznego i wiedzę na temat wykorzystania portów śródlądowych. Jeden z nich ma powstać między Bydgoszczą i Solcem Kujawskim. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
W jaki sposób harmonijnie projektować ład przestrzenny "małych ojczyzn". Jaki wpływ na swoje otoczenie mają mieszkańcy? Jak projektować budynki, by pasowały do sąsiedniej przestrzeni? Grupa naukowców przygotowała diagnozę dotyczącą ładu przestrzennego w województwie kujawsko-pomorskim. To pierwszy taki dokument w Polsce. Audycja Michała Słobodziana.
Narodowy Bank Polski rozpoczyna emisję serii okolicznościowych monet z wizerunkami najwybitniejszych polskich ekonomistów. Otworzy ją Mikołaj Kopernik, o którego prawie "gorszy pieniądz wybiera lepszy", Wojciech Sobociński rozmawia z prof. Krzysztofem Mikulskim - historykiem z UMK w Toruniu.
W audycji Moniki Kaczyńskiej o tym skąd samorządy - gminy, powiaty i województwa - biorą pieniądze, zarabiają lub otrzymują. Zagraliśmy też w edukacyjną grę planszową "Prawopolis".
O warsztatach terapii zajęciowej prowadzonych na Kujawach i Pomorzu - ich istota, zadania, sukcesy oraz problemy, z którymi się borykają. Audycja Andrzeja Krystka.
Przygotowała Żaneta Walentyn
Zobacz także