2018-01-04
31 lipca 2017
2017-07-28
Ostatnimi czasy ogromną popularność zyskały w Polsce grupy rekonstrukcyjne, które przygotowują stroje i broń z wybranej epoki . Później możemy zobaczyć inscenizacje wydarzeń minionego czasu . W ubiegły weekend pod Koronowem spotkały się grupy odtwarzające czasy walk z Krzyżakami. Jak zostać członkiem takiej grupy? Jakie trzeba ponieść koszty, a i jaką satysfakcję daje uczestnictwo w takiej grupie? Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński.
28 lipca 2017
2017-07-24
Od 21 lat w Ciechocinku organizowany jest Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej - Impresje Artystyczne. Festiwal poprzedzony jest dwutygodniowymi warsztatami wokalnymi. W tym roku zakwalifikowano 53 młodych artystów, którzy w konkursie zaprezentują przygotowane piosenki. Na czym polega magia tej imprezy, którą założyła ś.p. Grażyna Świtała a którą od 15 lat organizuje fundacja Pro Omnibus? Dlaczego niepełnosprawna młodzież tak chętnie tam przyjeżdża? O tym w piątkowych Wieczornych PiKselach opowiadała Magda Jasińska.
27 lipca 2017
2017-07-27
Kujawsko-Pomorskie nie jest postrzegane jako typowe krajowe miejsce na urlop czy wypoczynek. A jednak Bory Tucholskie czy Pojezierze Brodnickie to nasze atuty przyrodnicze. Ziemia Chełmińska z Toruniem, Świeciem, Golubiem czy Radzyniem Chełmińskim to nasze atuty historyczne. Jaką bazę, jakie możliwości wypoczynku proponuje województwo kujawsko-pomorskie? Jak zmieniła się nasza baza turystyczna? Opowiedzą o tym goście w audycji Wojciecha Sobocińskiego - znani przewodnicy turystyczni, wytyczający nowe szlaki w naszym regionie, Marek Weckwerth i Tadeusz Frymark.
26 lipca 2017
2017-07-26
Fundusze Unijne to nie tylko milionowe inwestycje infrastrukturalne, ale również środki trafiające bezpośrednio do człowieka, m.in. do osób bezdomnych, niepełnosprawnych i rodzin zastępczych. Jak zmiana się ich życie? O tym w audycji Michała Zaręby.
25 lipca 2017
2017-07-25
25 lipca obchodzimy dzień świętego Jakuba. Tego dnia najwięcej pielgrzymów pojawia się w Santiago de Compostela w Hiszpanii - w mieście, gdzie kończy się bardzo popularny szlak Świętego Jakuba. Jedna z dróg, Camino Polaco, prowadzi przez Kujawy i Pomorze. Co województwo robi, by go wypromować? Publicystyka Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby.
24 lipca 2017
2017-07-19
W Inowrocławskich Kopalniach Soli SOLINO toczy się spór w sprawie zakładowego układu pracy. Stroną tego sporu jest Państwowa Inspekcja Pracy. O co chodzi? Czy uda się wypracować kompromis? O tym w audycji Andrzeja Krystka.
21 lipca 2017
2017-07-20
Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z Torunia przed miesiącem zakończyli prace w Unisławiu, gdzie odsłonili ruiny XIII-wiecznej twierdzy krzyżackiej. Teraz kontynuują prace na Górze Zamkowej w Starogrodzie nieopodal Chełmna. To poszukiwania śladów wczesnego osadnictwa krzyżackiego na ziemi chełmińskiej, prawdopodobnie z roku 1232 roku. Już teraz udało się odsłonić wiele ciekawych fragmentów zamku, m.in. kuchni, w której znaleziono kości zwierząt i ości ryb. Będzie zatem możliwe nawet odtworzenie krzyżackiej diety. Prace potrwają do końca lata, a jesienią toruńscy archeologowie przeniosą się do Zamku Bierzgłowskiego. Wykopaliska realizowane są z grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
20 lipca 2017
2017-07-17
Toruńscy radni opozycji chcą wyposażyć Straż Miejską w urządzenia do mierzenia poziomu hałasu. Jak samorządy radzą sobie z tymi uciążliwościami? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby.
19 lipca 2017
2017-07-19
Tematem audycji Andrzeja Krystka były spółdzielnie mieszkaniowe. Rozmawialiśmy o kilkuletnich zawirowaniach prawnych wokół spółdzielni i o pracach nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
18 lipca 2017
2017-07-17
Aleksander Kaszowski był legendą bydgoskiego żeglarstwa morskiego i twórcą kilku wyczynów żeglarskich na świecie. Współtwórca Bractwa Kaphornowców, dwukrotny jego Grotmaszt. Z jego inicjatywy został wybudowany pierwszy bydgoski jacht oceaniczny Euros, który stał się jednym z najsławniejszych polskich jachtów. Również jemu zawdzięcza się powstanie kolejnych jachtów: Zentka i Solanusa. Aleksander Kaszowski odnosił także sukcesy zawodowe w bydgoskich ZNTK, gdzie był wieloletnim dyrektorem i wychowawcą kilku pokoleń inżynierów i menedżerów. Jak sam mówił - "Nie pracowałem w chwilach wolnych od żeglowania, ale odwrotnie. Mogłem żaglować tylko podczas urlopu". Jeszcze w tym roku Kapitan Aleksander Kaszowski otrzymał Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. W audycji Magdy Jasińskiej zabrzmiały fragmenty archiwalnych nagrań, spotkań z Aleksandrem Kaszowskim, a także wspomnienia jego przyjaciół i współpracowników.
Zobacz także
W audycji
Jan Paweł II - społeczności lokalne - reportaże, dokumenty, słuchowiska - 100 lat niepodległości - klasyka literatury polskiej...
Wieczorną porą na antenie Polskiego Radia PiK.
Wieczorną porą na antenie Polskiego Radia PiK.
Od poniedziałku do piątku o godz. 22:05