Do Polski dotarła moda na "Quiet Books" czyli kreatywne, wykonane z filcu edukacyjne i kreatywne książeczki dla dzieci. To kolejna, wręcz już dramatyczna próba odciągnięcia nawet już maluchów od ekranów tabletów czy smartfonów. Jak skutecznie odciągnąć dziecko od komputera, a jednocześnie nie wychować komputerowego analfabety? Jakie postawić dzieciom warunki, jak kreatywnie spędzać z nimi czas? Jak ustalić priorytety? Jakie są drastyczne skutki nadużywania komputerów - od otyłości do braków emocjonalnych? O tym w audycji Wojciecha Sobocińskiego.
Centrum Perinatalne. Publicystyka Roberta Erdanna.
O rolniczej sprzedaży bezpośredniej, czyli o zakupie żywności bezpośrednio u rolnika. Do niedawna była ona nie do końca legalna, dzięki zapisom nowej ustawy jest prawnie dopuszczalna. O szczegółach w audycji Andrzeja Krystka.
W zeszłym roku w naszym regionie kilkukrotnie notowane były przekroczenia pyłu PM 10 i PM 2,5. Czy wzorem województwa śląskiego i Małopolski nasz region przyjmie uchwałę antysmogową? A może wystarczy uchwalony 25 września Program Ochrony Środowiska na lata 2017-2020? Co robią miasta, by walczyć ze smogiem? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Powtórka Radiokonferencji z godz. 12.15. Pierwsze gorące komentarze polityków do prezydenckiego projektu reformy sądownictwa. Czy możliwy jest konsensus wobec tego projektu. O sprawie profesora Królikowskiego. Czy jego współpraca z prezydentem jest wykorzystywana politycznie? O działaniu służb w kontekście odwołania płk. Czesława Juźwika z BBN. Czy służby nie sprawdziły jego przeszłości zanim rozpoczął pracę w BBN? Czytaj dalej »
Późnym wieczorem 11 sierpnia br. przez Kujawy i Pomorze przeszła potężna nawałnica. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa położone w Borach Tucholskich. Zniszczonych zostało 24 tysiące hektarów lasów w tym 5 tysięcy hektarów lasów prywatnych. Wiatr zamienił te miejsca w pustynię. Sytuacja jest dramatyczna, bowiem zanim urośnie nowy las miną lata. W jaki sposób z tragedią radzą sobie leśnicy? Jaki los czeka właścicieli firm drzewnych, tartaków i kto pomoże prywatnym właścicielom lasów w usuwaniu zniszczeń? O tym w audycji Marcin Dolińskiego pt. "Klęska w lesie".
Zieleń w krajobrazie miasta - dawniej i dziś. Wartość estetyczna, ale także zdrowotna terenów zielonych (czyste powietrze, odpoczynek, relaks).
O tym Ewa Dąbska i Jej goście w audycji:
- dr Agnieszka Wysocka - Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury i UKW w Bydgoszczy,
- mgr inż. architekt Patrycja Cetnarowska - UTP w Bydgoszczy
- prof. Dariusz Markowski - UMK w Toruniu.
Mają polskie korzenie, w domach pamiętają o polskich tradycjach, teraz na żywo poznają ojczyznę swoich przodków. Grupa nastolatków z polskiej szkoły w Niemenczynie gości na Kujawach i Pomorzu. Ich przyjazd jest częścią międzynarodowego projektu pod hasłem "Polsko-litewskie ścieżki marszałka Piłsudskiego w regionie kujawsko-pomorskim", wymyślonego przez jedną z nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy. Goście z Litwy zwiedzają nasz region, spędzają czas z polskimi uczniami i ich rodzinami. O poszukiwaniu korzeni więcej w audycji, do której wysłuchania zaprasza Michał Słobodzian.
Odblaski do wzięcia na czas przejścia przez najbardziej niebezpieczne "zebry" w Toruniu. To jeden z pomysłów miasta na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Jak wynika ze statystyk, to oni są najbardziej poszkodowani podczas wypadków, bo są niechronieni. Co jeszcze robi się w Toruniu, by zmniejszyć liczbę wypadków z ich udziałem? Jak zmieniła się sytuacja w Bydgoszczy od czasu podjęcia współpracy miasta ze społecznym rzecznikiem pieszych? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej.
Według prognoz demografów, w 2050 roku co trzeci mieszkaniec Kujaw i Pomorza, będzie osoba w kategorii "60 plus". Jednym z obszarów, który musi się przygotować na zjawisko starzenia się społeczeństwa, jest rynek pracy. Opinie statystyków, znawców rynku pracy, pracodawców i lekarzy w audycji Sławy Skibińskiej-Dmitruk.
Zobacz także