Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
11 lipca 2025
2025-07-11
Wymagają cierpliwości, odrobiny zacięcia detektywistycznego, ale jak się chce, to można naprawdę wiele odkryć, a to wszystko ma sens – przekonują członkowie Szubińskiego Koła Genealogicznego.
Od lat sami poszukują swoich korzeni, a od jesieni zeszłego roku wspierają innych. Czego można dowiedzieć się z parafialnych ksiąg i urzędowych dokumentów? Dlaczego poszukiwanie korzeni daje tak wiele radości? Zaprasza Michał Słobodzian.
10 lipca 2025
2025-07-09
9 lipca 2025
2025-07-09
W programie podsumowanie 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BellaTofifest, w który w ubiegłym tygodniu odbywał się w Toruniu. Jak zawsze program był niezwykle różnorodny pokazujący nowe oblicza filmowych twórców, to także silny głos kobiet oraz propozycja familijna.
O swoich produkcjach opowiadali Eliza Rycembel – laureatka nagrody „Bella Woman”, Katarzyna Herman, Xawery Żuławski, który tym razem zrobił niezwykle klasyczny film, Jan Peszek, Iga Lis, która dopiero zaczyna swoją filmową przygodę oraz Katarzyna Warnke – pochodząca z Grudziądza aktorka.
W programie wspominaliśmy Krzysztofa Kieślowskiego, któremu poświęcone było jedno z festiwalowych spotkań. Wspominał go Zbigniew Zamachowski. Do wysłuchania audycji zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
8 lipca 2025
2025-07-09
Przenieśliśmy się do Golubia-Dobrzynia i podsumowaliśmy 49. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. który w miniony weekend odbył się na golubskim zamku. Wydarzenie znów przeniosło uczestników i widzów w czasy średniowiecznych pojedynków. Do wysłuchania audycji zaprasza Monika Kaczyńska.
7 lipca 2025
2025-07-08
W audycji relacja z koncertu galowego 43. Bydgoskich Impresji Muzycznych. Wydarzenie wróciło do kalendarza po sześcioletniej przerwie i gromadzi wokół siebie młodzież nie tylko z Polski, ale z różnych zakątków świata. Do wysłuchania relacji zaprasza Magda Jasińska.
4 lipca 2025
2025-07-03
350 przyjętych propozycji, 208 skierowanych do realizacji, 13 ustaw podpisanych przez prezydenta – inicjatywa „SprawdzaMY” kierowana przez Rafała Brzoskę podsumowała niedawno prace nad deregulacją. Na jakie zmiany w szczególności czekają przedsiębiorcy, dlaczego deregulacja dotąd nigdy się nie udała i czy teraz możliwy jest sukces?
Gośćmi Michał Słobodzian byli :
Łukasz Gliński, prezes związku Pracodawcy Pomorza i Kujaw,
Marek Gotowski, prezes zarządu firmy Gotowski,
dr Jacek Janiszewski, były minister rolnictwa w rządzie Jerzego Buzka, wykładowca akademicki, twórca forum gospodarczego Welconomy Toruń,
dr Krzysztof Matela, wykładowca akademicki, wieloletni wiceprezes Zarządu Business Centre Club.
3 lipca 2025
2025-07-03
Podążając śladami Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego szukamy kosmicznych miejsc w naszym regionie. Zaprosiliśmy do Domu Mikołaja Kopernika, odwiedziliśmy toruńskie Planetarium, ale opowiadaliśmy także o Planetarium w Grudziądzu. Sprawdziliśmy ofertę Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach i zajrzyliśmy na wystawę „O Obrotach” w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
Jak wygląda kosmos w tych instytucjach, jakie historie opowiadają kuratorzy i czego możemy dotknąć a także doświadczyć? Do wysłuchania audycji zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
2 lipca 2025
2025-07-03
Czy istnieje przepis na długie i dobre życie? Dlaczego niektórzy seniorzy tryskają energią nawet po przekroczeniu 80-tki? Monika Kaczyńska wróciła do konferencji „Moja recepta na długowieczność. Jak aktywne życie przedłuża dobre życie”. Jej organizatorem był Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
1 lipca 2025
2025-07-01
Mieli pomóc w walce z Prusami, ale zbudowali potężne państwo i zawłaszczyli spore tereny. Przez ponad 200 lat tworzyli historię ziem, na który wielu z nas mieszka. Mowa oczywiście o zakonnikach nazywanych potocznie „krzyżakami”.
Nasz region pełen jest krzyżackich pozostałości. W audycji podróż ich śladami i opowieść o tym, kim byli i jaki żyli bracia z Zakonu Niemieckiego Szpitala Najświętszej Marii Panny. Do wysłuchania zaprasza Michał Słobodzian.