Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
2 listopada 2024
2024-11-01
Czy potrafimy rozmawiać o odchodzeniu? Każdy bliski osoby umierającej z pewnością niejednokrotnie zastanawia się, czy będzie potrafił rozpoznać zbliżającą się śmierć. Dla bliskich umierającego jest to najczęściej najtrudniejszy i najbardziej stresujący czas.
Umieranie to trudny temat. Czy można umierać dobrze? W jaki sposób rozmawiać o śmierci?
Ponad połowa Polaków unika rozmów o śmierci. Choć doświadczenie pandemii sprawiło, że temat umierania coraz częściej pojawia się w rozmowach z bliskimi czy w sytuacjach towarzyskich, często traktujemy go tak, jakby nas nie dotyczył.
O odchodzeniu w Dniu Zadusznym mówić będą: dr Katarzyna Napiórkowska - Baran - immunolog, alergolog, specjalista chorób wewnętrznych oraz psycholog kliniczny Anna Ratajska, psychoterapeuta, trener umiejętności komunikowania się. Zaprasza Magda Jasińska.
31 października 2024
2024-10-31
Jak wspomagać osoby z nietypowymi problemami? Rozmawiali o tym w Toruniu lekarze, pedagodzy, nauczyciele i rodzice podczas konferencji poświęconej neuroróżnorodności. Podkreślali, że neuroatypowość czyli np. spektrum autyzmu, ADHD, czy dysleksja to nie choroba. W audycji wracamy do konferencji „Neuroróżnorodność w domu, w szkole, w społeczeństwie”. Do wysłuchania audycji zaprasza Monika Kaczyńska.
29 października 2024 (powtórka)
2024-10-29
28 października 2024
2024-10-27
Blisko 60 procent absolwentów szkół podstawowych w Polsce wybiera szkolnictwo zawodowe, w tym szkoły branżowe I stopnia. Właśnie o tym mówiliśmy w „Regionalnym Punkcie Widzenia”. Co wybrać? Liceum, technikum czy szkoła branżowa? Jakie są główne wyzwania szkolnictwa zawodowego w nowym roku szkolnym? Czy nadąża za rynkowym zapotrzebowaniem? Dlaczego edukacja zawodowa jest ważna?
Gośćmi byli: dyrektorzy szkół zawodowych – Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Chemicznych i Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
27 października 2024 (powtórka)
2024-10-28
W „Regionalnym Punkcie Widzenia” wracamy na południe Polski. Trwają remonty domów i mieszkań zniszczonych podczas powodzi, mieszkańcy nadal potrzebują wsparcia finansowego i materialnego.
Polskie Radio PiK zbiera dary dla dwóch miejscowości – Ołdrzychowic Kłodzkich i Żelazna. Odzew słuchaczy jest ogromny. Zbiórka potrwa do 5 listopada. W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wygląda życie po wielkiej wodzie i jak mądrze pomagać. Do wysłuchania audycji zaprasza Agnieszka Marszał.
24 października 2024
2024-10-23
XI Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy postanowiło zadziałać profilaktycznie i zorganizowało w październiku Pierwszy Bydgoski Panel Dyskusyjny „Stop Hejt”. Młodzi ludzie zaprosili wielu ekspertów – m.in. wiceminister edukacji Izabelę Ziętkę, adwokata Tymoteusza Paprockiego – eksperta sejmowego i współtwórcę projektu ustawy „antyhejterskiej”, czy językoznawcę z bydgoskiego UKW – prof. Jacka Szczepaniaka. Poza nimi gośćmi audycji „Regionalny Punkt Widzenia” będą: dyrektor XI LO Mirosław Chojecki, psycholog tej szkoły Paulina Michalska oraz sami licealiści.
Historie hejtowanych nastolatków czytała Patrycja Malinowska. Do wysłuchania audycji zaprasza Magdalena Gill.
23 września 2024
2024-10-23
W „Regionalnym Punkcie Widzenia” wracamy na południe Polski. Trwają remonty domów i mieszkań zniszczonych podczas powodzi, mieszkańcy nadal potrzebują wsparcia finansowego i materialnego.
Polskie Radio PiK zbiera dary dla dwóch miejscowości – Ołdrzychowic Kłodzkich i Żelazna. Odzew słuchaczy jest ogromny. Zbiórka potrwa do 5 listopada. W audycji rozmawialiśmy o tym, jak wygląda życie po wielkiej wodzie i jak mądrze pomagać. Do wysłuchania audycji zaprasza Agnieszka Marszał.
22 października 2024
2024-10-22
W dniach 14 - 21 października odbyły się Bydgoskie Dni Seniorów. Tydzień warsztatów, spotkań i prelekcji zwieńczy uroczysta gala w Teatrze Kameralnym. To okazja do zabawy, ale też do zapoznania się z ofertą adresowaną do najstarszych mieszkańców miasta i ich opiekunów, m.in.
- Bydgoskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku;
- Osiedlowych Centrów Seniora;
- placówek opiekuńczych, domów pomocy społecznej.
21 października 2024
2024-10-21
O najważniejszych problemach związanych z gospodarką i rynkiem pracy, a także o zagranicznych pracownikach dyskutować będą przedstawiciele związków zawodowych: Solidarności i Forum Związków Zawodowych oraz Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.