Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
20 grudnia 2024
2024-12-19
Czy poprawki opozycji powinny być brane pod uwagę w czasie dyskusji budżetowych? W regionie samorządy decydują o podziale pieniędzy na przyszły rok. W audycji porozmawiamy także między innymi o decyzji Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości, szansach Magdaleny Biejat z Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich i rosnącym poparciu Konfederacji. Zaprasza Michał Słobodzian.
Goście:
prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy
dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy
19 grudnia 2024
2024-12-19
Opowiadaliśmy o dzieciach i Internecie. Od jakiego wieku teraz towarzyszą najmłodszym ekrany? Dlaczego zasypiają z włączonym filmem na smartfonie? Kiedy zaczyna się uzależnienie i jakie są jego symptomy? Co to jest cyberbullying i jak się przed nim chronić? Gdzie szukać pomocy, gdy ktoś krzywdzi dzieci przez Internet? Odpowiedź na te i wiele innych pytań przedstawiliśmy w audycji, która przygotował Tomasz Kaźmierski.
18 grudnia 2024
2024-12-18
Elżbieta Kantowicz - wiceprzewodniczący KPWRDS, prezes zarządu Kujawsko-Pomorskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich,
Zbigniew Ostrowski - członek zarządu KPWRDS, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego
Sebastian Gawronek - przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ „Solidarność”.
17 grudnia 2024
2024-12-16
W „Regionalnym Punkcie Widzenia”, nasi goście z bydgoskiej Fundacji Świetlik, wspominali wyjazd do Czech, gdzie wolontariuszom udało się m.in. odkryć polskie mogiły i zupełnie inny wymiar patriotyzmu. Tym razem postanowili wyruszyć za Olzę śladami zasłużonych Polek. Opowiadali o tym, jak wyglądały przygotowania do podróży i co skrywa czeska ziemia. =Do wysłuchania audycji zaprasza Jolanta Fischer.
16 grudnia 2024
2024-12-14
Opowiadaliśmy o tym:
- czym jest dialog społeczny i dlaczego jest potrzebny?
- czym zajmują się Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego?
- jak dialog społeczny wpływa na rozwiązywanie problemów?
- jakie problemy można rozwiązać dzięki dialogowi społecznemu?
- dialog społeczny, a rozwój lokalnej gospodarki.
Podczas środowej debaty podsumujemy „dialog społeczny” w regionie w roku 2024.
Gośćmi Magdy Jasińskiej byli:
Sebastian Gawronek - przewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ „Solidarność”,
Andrzej Arndt - wiceprzewodniczący KPWRDS, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych,
Roman Rogalski - wiceprzewodniczący KPWRDS, prezes zarządu Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan,
Piotr Hadrysiak - wiceprzewodniczący KPWRDS, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości,
Piotr Hemmerling - członek KPWRDS, I wicewojewoda kujawsko-pomorski,
Piotr Kozłowski - członek KKPWRDS, starosta bydgoski.
13 grudnia 2024
2024-12-12
Ma kosztować 12 milionów złotych. Ma zwolenników i przeciwników. W poniedziałek radni sejmiku mają zdecydować o przyszłości żaglowca, jaki zamierzają zbudować władze województwa. Marszałek mówi o wsparciu osób „wykluczonych”. Przeciwnicy o tym, że w regionie są inne potrzeby. Czy realizacja tego typu inwestycji powinna być szeroko konsultowana z mieszkańcami?
Porozmawialiśmy także o pomyśle bydgoskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Łukasza Schreibera, który proponuje powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Miast Polskich. Zapytaliśmy o konsekwencje decyzji Sądu Najwyższego w sprawie wyborczego sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości, przyjrzeliśmy się także rozkręcającej się, choć nieoficjalnie, kampanii prezydenckiej. Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
Goście:
prof. Magdalena Mateja, medioznawca z UMK w Toruniu
dr Marcin Wałdoch, politolog z UKW w Bydgoszczy
12 grudnia 2024
2024-12-11
Tym razem będziemy „przenosić góry”. Społeczność Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy chce ogólnopolskiej dyskusji o aktywności osób niepełnosprawnych. Wykładowcy i studenci podsumowali niedawną wyprawę na Śnieżkę.
Zaprosili osoby na wózkach i razem zdobyli ten „szczyt”. Wyprawa okazała się strzałem w 10 i będą kolejne takie wydarzenia. Zaprasza Sława Skibińska-Dmitruk.
11 grudnia 2024
2024-12-12
W tym roku mija równo 300 lat od słynnych zamieszek religijnych, które miały miejsce w Toruniu w dniach 16-17 lipca 1724 roku i zostały zapamiętane w historii pod nazwą „Tumultu toruńskiego”. Wydarzeniom sprzed lat poświęcona była konferencja naukowa, której moderatorem była prof. Bogusław Dybaś z Katedry Historii Wojskowej, Instytutu Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu.
W audycji zaprosiliśmy także na spacer po wystawie, która z okazji rocznicy przygotowana została w Muzeum Historii Torunia przez Katarzynę Pietrucką. Tytuł wystawy „Krwawy sąd. Toruńska sprawa z 1724 roku”. Ekspozycja poświęcona tumultowi toruńskiemu, którego dramatyczne wydarzenia odbiły się echem w całej Europie, będzie dostępna dla zwiedzających do 13 kwietnia 2025 r. Zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
10 grudnia 2024
2024-12-10
Czy teoria i praktyka idą w parze? Jakie problemy powstają na styku szkolnictwa zawodowego z rynkiem pracy? Jakie są oczekiwania pracodawców, a jakie możliwości szkół? Co zrobić, by podnieść prestiż edukacji zawodowej? Jak szkolić dobrych specjalistów? Zaprasza Agnieszka Marszał.