24 września 2016 Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
2016-09-24
18 września 2016 - Festyn Archeologiczny w Biskupinie
2016-09-24
4 września 2016 - Kcynia
2016-08-31
3 września 2016 - Święto Śliwki
2016-07-25
Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych.
2 września 2016 - Dolina Drwęcy
2016-08-31
Niezwykłe miejsce, w którym naprawdę można się wyciszyć. Teren ten jest ptasią ostoją, gdzie można podziwiać m.in. derkacze czy żurawie. Żyją tam również wydry i bobry. Po wyciszeniu się w Bagiennej Dolinie Drwęcy oprowadzimy Państwa po Brodnicy, nad którą góruje ponad 50-metrowa wieża dawnej krzyżackiej twierdzy.
1 września 2016 - Tryszczyn
2016-08-31
Radiowy patrol odwiedzi Tryszczyn koło Bydgoszczy, gdzie od niedawna działa Muzeum Ściśle Tajne. Powstało w dawnym podziemnym schronie wojewody. Schron znajduje się 5 metrów pod ziemią, jest w nim niemal 50 pomieszczeń, które miały być centrum dowodzenia na wypadek wojny czy skażenia terenu. Zaprosimy także Państwa na radiowy spacer po Koronowie. Odwiedzimy między innymi pocysterską bazylikę i pięknie odnowioną synagogę.
27 sierpnia 2016 - Bydgoszcz / Wyspa Młyńska - Festiwal "Radosne Serca"
2016-07-25
Wóz satelitarny Polskiego Radia PiK zainstalował się na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, tuż obok wydarzeń 11. Ogólnopolskiego Festiwalu "Radosnych serc". Magda Jasińska i Ewa Dąbska rozmawiały z uczestnikami warsztatów, realizatorami spektakli i organizatorami festiwalu. Wśród rozmówców Joanna Dobska - dyrektor festiwalu i Ania Rusowicz - piosenkarka i prowadząca warsztaty.
26 sierpnia 2016 - Wietrzychowice
2016-07-25
Wakacyjny patrol Polskiego Radia PiK odwiedził Wietrzychowice w pobliżu Izbicy Kujawskiej. Podziwialiśmy budowane kilka tysięcy lat temu przez pasterzy grobowce megalityczne, "kujawskie piramidy" - sto metrów długości i do 3 metrów wysokości. Goście Michała Słobodziana opowiadali w plenerowym studiu o atrakcjach powiatu radziejowskiego. Na tych terenach doszło niegdyś do słynnej bitwy pod Płowcami, w której wojska Władysława Łokietka starły się z Krzyżakami.
25 sierpnia 2016 - Jajkowo
2016-07-25
Wakacyjny patrol Polskiego Radia Pik zawitał do Jajkowa w gminie Brzozie, gdzie mieszkańcy wpadli na oryginalny pomysł ożywienia swojej wsi. Założyli wioskę tematyczną "początku życia". W nawiązaniu do nazwy miejscowości motywem przewodnim jest oczywiście jajko. Stowarzyszenie Po Drodze organizuje festyny i warsztaty kulinarne. Dzięki temu "popegerowska" wieś promieniuje na całą gminę. Odwiedziliśmy także Ośrodek Edukacji Historycznej Gród Foluszek, w którym w oryginalny sposób można poznać tradycje rycerskie. Mówiliśmy też o turystycznych i przyrodniczych perełkach gminy Zbiczno, na terenie której leży Brodnicki Park Krajobrazowy. Z plenerowego studia Polskiego Radia PiK, łączył się Michał Słobodzian.
20 sierpnia 2016 - Gruczno, Festiwal Smaku
2016-07-25
Plenerowe studio Polskiego Radia PiK zorganizowało się w sobotę w Grucznie, gdzie rozpoczął się kolejny Festiwal Smaku. Było smacznie, a w ofercie znalazło się wiele specjałów. To już jedenasta edycja imprezy. W tym roku swoje wyroby prezentuje ponad 150 wystawców. Odwiedzający mogą posmakować różnych odmian miodu, wędlin, win i powideł. W trakcie festiwalu twórcy i producenci prezentują i sprzedają swoje wyroby. Imprezie towarzyszą występy artystyczne i koncerty. Ze studia Polskiego Radia PiK, corocznego patrona Festiwalu Smaku, łączył się Wojciech Sobociński.
19 sierpnia 2016 - Więcbork
2016-07-25
W piątek wakacyjny patrol Polskiego Radia PiK zawitał na Ziemię Krajeńską. Odwiedziliśmy malowniczo położony wśród jezior i lasów Więcbork. Opowiedzieliśmy o walorach turystycznych miasteczka i okolic, a także o ciekawej historii - mało kto wie, że Więcbork przez dwa lata był siedzibą biskupstwa krakowskiego. Radziliśmy też, jak aktywnie można spędzać czas w tej okolicy. Z plenerowego studia Polskiego Radia PiK, Słuchaczy witał Michał Słobodzian.
18 sierpnia 2016 - Płonne
2016-07-25
Wakacyjny patrol Polskiego Radia PiK podążał w czwartek śladami dwojga wybitnych artystów, którzy upodobali sobie nasz region. Odwiedziliśmy wieś Płonne koło Radomina, gdzie szkice do znanej powieści "Noce i dnie" pisała Maria Dąbrowska. We wsi działa bogato wyposażona izba pamięci poświęcona pisarce. By kultywować pamięć o Marii Dąbrowskiej, mieszkańcy stworzyli wioskę tematyczną. W czwartkowym programie opowiadaliśmy także o tym, jakie związki z pobliską Szafarnią miał Fryderyk Chopin. Genialny kompozytor w młodości kilka razy gościł na Ziemi Dobrzyńskiej. Z plenerowego studia Polskiego Radia PiK łączył się Michał Słobodzian.
13 sierpnia 2016 - Biskupin
2016-07-25
W sobotę Polskie Radio PiK nadawaliśmy z Biskupina. Pojawiliśmy się w rezerwacie archeologicznym przy okazji Ogólnopolskiego Spotkania Wysokich i rozmawialiśmy o wadach oraz zaletach bycia wysokim. Będąc w Biskupinie promowaliśmy biskupińskie imprezy z Festynem Archeologicznym na czele, przypominamy - ta sztandarowa impreza już we wrześniu, oczywiście pod patronatem Polskiego Radia PiK. W bieżący weekend w Biskupinie sporo mówi się o ceramice, zatem i u nas nie zabrakło tego tematu. Z plenerowego studia Polskiego Radia PiK w Biskupinie, łączył się najwyższy z naszych dziennikarzy - Tomasz Kaźmierski.
12 sierpnia 2016 - Lniano
2016-07-25
Tym razem studio plenerowe Polskiego Radia PiK zorganizowane zostało w miejscowości Lniano, a Słuchaczy i gości witał Wojciech Sobociński. O gminie Lniano opowiadał sam wójt, a dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego przedstawił osobliwości przyrodnicze tych stron. Do spędzania wakacji na wsi zachęcali prowadzący gospodarstwa agroturystyczne. Mówiliśmy również o sportowej stronie gminy Lniano oraz o Nocy Świętojańskiej organizowanej w Błądzimiu. Opowiadaliśmy też o Konstantym Januszewskim, zasłużonym działaczu społecznym zamordowanym przez hitlerowców, a także o licznych pomnikach przyrody, w tym dębach i cisach. Nie zabrakło również oferty kulturalnej gminy Lniano - opowiadaliśmy o działalności biblioteki gminnej oraz o Kociewsko-Borowiackiej Izbie Regionalnej.
11 sierpnia 2016 - Kowalewo Pomorskie
2016-07-25
Mają od tony do 20 ton. Tysiące lat temu trafiły do Polski za sprawą lodowca. Teraz Tomasz Curyło postanowił ocalić je od zapomnienia. Wakacyjny patrol Polskiego Radia PiK odwiedził Kowalewo Pomorskie, gdzie powstaje pierwszy w Polsce park petrograficzny. Założyciel Fundacji Ocalony Świat zgromadził ponad 150 kamieni i głazów narzutowych. Dzięki eksponatom chce opowiadać historię kształtowania się Ziemi. Opowiadaliśmy także o atrakcjach Kowalewa Pomorskiego i okolic, a także o Inicjatywach Lokalnej Grupy Działania. Nie zabrakło też muzycznej niespodzianki. Ze studia plenerowego Polskiego Radia PiK, łączył się Michał Słobodzian.
6 sierpnia 2016 - "Półmaraton Uzdrowisko Ciechocinek"
2016-07-25
W pierwszą sobotę sierpnia zabrzmiała na naszej antenie relacja z 5. edycji "Półmaratonu Uzdrowisko Ciechocinek", imprezy ciesząca się ogromną popularnością. Każdego roku setki biegaczy z regionu i kraju sprawdzają swoją formę na 21-kilometrowej trasie. Dla mniej zaprawionych biegaczy był dystans 10 km, a dla dzieci i młodzieży - biegi krótkie. Natomiast miłośnicy marszu z kijkami startowali w zawodach "nordic walking". Tradycyjnie już patronem medialnym "Półmaratonu Uzdrowisko Ciechocinek" było Polskie Radio PiK.
Rywalizacja odbywała się trasami malowniczego terenu Parku Zdrojowego. Piękne widoki i zdrowe powietrze gwarantują maksymalny wypoczynek. Ciechociński Półmaraton polubili mieszkańcy miasta i goście, również z powodu licznych atrakcji towarzyszących tej imprezie.
Organizatorzy nie zdradzali wcześniej szczegółów, zapewniając jednak pierwszy sierpniowy weekend w Ciechocinku zapowiada się imponująco. Gościem specjalnym i zarazem uczestnikiem półmaratonu był Robert Korzeniowski - 4-krotny mistrz olimpijski w chodzie, który na ciechocińskim Deptaku Sław odsłonił także swoją "gwiazdę".
"Król chodu" był m.in. naszym gościem w studiu plenerowym Polskiego Radia PiK, do którego w sobotniej audycji "Wsłuchaj się w region" zapraszała Małgorzata Burchardt.
Rywalizacja odbywała się trasami malowniczego terenu Parku Zdrojowego. Piękne widoki i zdrowe powietrze gwarantują maksymalny wypoczynek. Ciechociński Półmaraton polubili mieszkańcy miasta i goście, również z powodu licznych atrakcji towarzyszących tej imprezie.
Organizatorzy nie zdradzali wcześniej szczegółów, zapewniając jednak pierwszy sierpniowy weekend w Ciechocinku zapowiada się imponująco. Gościem specjalnym i zarazem uczestnikiem półmaratonu był Robert Korzeniowski - 4-krotny mistrz olimpijski w chodzie, który na ciechocińskim Deptaku Sław odsłonił także swoją "gwiazdę".
"Król chodu" był m.in. naszym gościem w studiu plenerowym Polskiego Radia PiK, do którego w sobotniej audycji "Wsłuchaj się w region" zapraszała Małgorzata Burchardt.
5 sierpnia 2016 - Bukowiec
2016-07-25
Wojciech Sobociński zaprosił Słuchaczy do Bukowca, gminy o charakterze rolniczym, położonej w północnej części Kujaw i Pomorza. Na przełomie XIX i XX wieku królowała tam kultura ziemiańska, po której pozostały zabytkowe dworki. W wojnie obronnej w 1939 roku, pola pod Bukowcem były świadkami bitwy stoczonej przez żołnierzy 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, którzy stacjonowali na bydgoskich Błoniach. W gminie Bukowiec znajdziemy także wspaniałe pomniki przyrody - cisy, dęby szypułkowe i oczywiście jak na nazwę gminy przystało - buki. O tym czym dzisiaj żyją mieszkańcy gminy Bukowiec opowiadaliśmy na antenie w trakcie spotkań w studiu plenerowym Polskiego Radia PiK.
4 sierpnia 2016 - Topolno
2016-07-25
Ze studia plenerowego Polskiego Radia PiK przywitał wszystkich Michał Słobodzian. Wakacyjny patrol Polskiego Radia PiK odwiedził Dolinę Dolnej Wisły. Zajrzymy do pomennonickiej chaty w Luszkowie z początku XIX wieku. Odwiedziliśmy "małą Toskanię", czyli winnicę w Topolnie. Opowiadaliśmy o zabytkach tej urokliwej wsi położonej w gminie Pruszcz. Odkrywaliśmy tajemnicę malowniczego wzniesienia w kształcie talerza w pobliżu Topolna. Mówiliśmy także o regionalnej kuchni.
30 lipca 2016 - Tleń
2016-07-25
Sobota nad jeziorem? Jak najbardziej. Z Tlenia przywitał wszystkich Dariusz Gross. Autor audycji "Wsłuchaj się w region" zasiadł w studiu plenerowego Polskiego Radia PiK, które tym razem zainstalowane zostało na plaży nad jeziorem Mukrz, gdzie odbył się m.in. turniej piłki siatkowej. Goście Dariusza Grossa opowiadali o atrakcjach Tlenia i okolic, a przede wszystkim zapraszali do spędzenia wakacji w miejscowości zwanej "Perłą Borów Tucholskich". Tleń, to nie tylko raj dla kajakarzy pływających po Wdzie. To również miejsce dla osób ceniących ciszę i spokój, ale i lubiących aktywny wypoczynek. W programie zaproszaliśmy również m.in. do Cekcyna i na wyprawę kajakową po jeziorach w okolicach Żnina.
29 lipca 2016 - Ciechocinek
2016-07-23
Studio plenerowe Polskiego Radia PiK niedawno gościło pod tężniami w Ciechocinku, przy okazji 20. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów. Teraz Ewa Dąbska i Magda Jasińska spotkały się z uczestnikami 20. Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Impresje Artystyczne 2016", a także ich opiekunami. Wśród naszych rozmówców artyści przygotowujący festiwal - Artur Grudziński i Ludmiła Małecka. W plenerowym studiu Polskiego Radia PiK pojawiła się również Danuta Nowak z zespołu "Happy End".
W każdy czwartek, piątek i sobotę "Ruszamy w region". Plenerowe studio Polskiego Radia PiK zatrzymuje się w atrakcyjnych miejscach i niemniej atrakcyjnych "okolicznościach przyrody". Jednak wciąż w zasięgu naszej anteny, dzięki czemu ich przeżycia i obserwacje zawsze są blisko naszych Słuchaczy.
Gotowi do drogi? RUSZAMY W REGION!