29 stycznia 2025
2025-01-27
Osobom starszym czas karnawału kojarzy się przede wszystkim z balami, jednak w Polsce szlacheckiej związany był z kuligami, które urządzano w każdym powiecie. Cel był oczywisty. Dla młodszych była to okazja do poznania osób, które mogłyby być kandydatami na małżonka, a dla starszych to czas obżarstwa i opilstwa. W trakcie takiego objazdu okolicy pustoszono spiżarnie i piwniczki sąsiadów. Do historii przeszedł magnacki kulig ze stycznia 1695 roku, w którym wzięło udział 107 paradnych sań. O tym Wojciech Sobociński w kąciku „O tempora, o mores!”. Warto posłuchać!
22 stycznia 2024
2025-01-20
Królowie nie zawierają związków małżeńskich z miłości. To problem wagi państwowej, zawieranych sojuszy i następców dynastycznych. I może stąd takie związki nader rzadko bywają zgodne i szczęśliwe. Spojrzymy na ten problem z perspektywy wybranek królewskich, których los niejednokrotnie był niebywale ciężki. O tym Wojciech Sobociński w kąciku „O tempora, o mores!”. Warto posłuchać!
15 stycznia 2025
2025-01-13
We współczesnym świecie coraz częściej słyszymy, że służby specjalne światowych mocarstw starają się wpływać na wyniki wyborów w innych krajach. To obecnie nieodzowny element wojen hybrydowych. Czy jednak takie praktyki nie pojawiły się wraz z powszechnością wyborów, od kiedy to nie wybrane gremia, a naród decyduje kto otrzyma władzę? Wielu uważa, że nie ma nic lepszego niźli demokracja, choć nadal rozpoznanie społecznych nastrojów i oczekiwań musi decydująco wpływać na wyniki wyborów. Tak także stało się podczas pierwszej polskiej elekcji, w wyniku której na polski tron wybrano Henryka Walezego. Kto stał za tym wyborem i jakimi metodami się posłużył? O tym Wojciech Sobociński w kąciku „O tempora, o mores!”. Warto posłuchać!
8 stycznia 2025
2025-01-09
Po śmierci Zygmunta Augusta II polska szlachta zdecydowała, że kolejnego monarchę wybierze w wyniku elekcji. Ta niby demokratyczna forma doprowadziła do tego, że naszym władcą został Henry de Valois, czyli Henryk Walezjusz. Przyjazd zarówno jego, jak i liczącego dwa tysiące ludzi orszaku wywołał szok kulturowy, bowiem i strój i obyczaje, a także seksualne skłonności Henryka oburzały i gorszyły panów małopolskich. O tym Wojciech Sobociński w kąciku „O tempora, o mores!”. Warto posłuchać!
1 stycznia 2025
2025-01-03
Z Nowym Rokiem rozpoczynamy cykl spotkań w kąciku „O tempora, o mores!”. Na początek Wojciech Sobociński próbuje wyjaśnić utożsamienie 1 stycznia z Nowym Rokiem. Dlaczego właśnie ten dzień wyznacza pierwszy dzień roku? I dlaczego z szampanem? Warto posłuchać!
Do słuchania audycji zachęcają: Piotr Majewski i Ewa Kurzawa.
Zapraszamy do kontaktu
pod adresami:
„PiKtogramy”
Polskie Radio PiK
ul.Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
e-mail: magazyn@radiopik.pl