21 lutego 2025
2025-02-21
Słońce lutowej aury sprzyja wizytom w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, a tam - oprócz podziwiania jego skrzydlatych mieszkańców - możemy poszukać... piór! Pierzenie u ptaków występuje w różnych okresach, w zależności od ich gatunków. Co warto wierzyć o pierzeniu i zachowaniu się w tym czasie samych ptaków? Co robi się z porzuconymi piórami? Czy odwiedzający myślęcińskie ZOO mogą zabierać je na pamiątkę? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają o nich: Marek Lewiński - edukator, kiedyś opiekun tych ptaków oraz dr Dominika Gulda.
14 lutego 2025
2025-02-14
W „walentynkowy” spotkaliśmy się w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, by przyjrzeć się najbardziej wyjątkowym skrzydlatym mieszkańcom myślęcińskiego ZOO. Do takich z pewnością zaliczyć należy żuraw mandżurski, który bardzo szybko zaprzyjaźnił się żurawiami polskimi. Z pewnością dość ciekawy charakter prezentuje bocian czarny. Interesujące są kwestie apetytu u orłów i upodobania do kąpieli u sów. Przykłady można mnożyć, a w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają o nich: Marek Lewiński - edukator, kiedyś opiekun tych ptaków oraz dr Dominika Gulda.
7 lutego 2025
2025-02-07
Lutową serię spotkań w w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, rozpoczynamy od rozmowy o drapieżnej stronie jego skrzydlatych mieszkańców. Z pewnością wymagają one innego podejścia, szerokiej wiedzy o ich zachowaniach, zwyczajach, które potrafią zbudować pomost zrozumienia i zapewnić bezpieczeństwo obsługi tych ptaków. Jak to się robi? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt mówią opiekun tych ptaków Marek Lewiński i dr Dominika Gulda.
31 stycznia 2025
2025-01-31
W ostatniej w styczniu br. wizycie w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku, przyglądamy się jego skrzydlatym mieszkańcom, którymi przez lata zajmował się Marek Lewiński. Skąd wzięły się ptaki w myślęcińskim ZOO? Jak się je pozyskuje? Jak wygląda ich codzienność i zwyczaje? Jakie gatunki ptaków żyją w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku? w Jak wyglądają obowiązki i praca opiekunów ptaków? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt mówią Marek Lewiński i dr Dominika Gulda.
24 stycznia 2025
2025-01-24
Ogród Zoologiczny w Myślęcinku to nie tylko zwiedzanie i poznawanie jego mieszkańców, ale również edukacja. Ferie zimowe służą odwiedzinom i o ciekawie spędzony czas, np. przy ognisku, dba pan Marek Lewiński. Czy zwierzęta i ptaki potrafią współpracować w edukatorami w tej kwestii? Czy w trakcie zajęć edukacyjnych wzrasta zainteresowanie codziennością w myślęcińskim ZOO? Czy zdarzają się nietypowe pytania? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt mówią dr Dominika Gulda i Marek Lewiński.
17 stycznia 2025
2025-01-17
Kiedyś Ogród Fauny Polskiej w Myślęcinku, teraz Ogród Zoologiczny. Kiedy i dlaczego doszło do przemiany? Co dzięki temu się zmieniło? Czy taka przemiana przyniosła korzyści? O jakie gatunki i zwierzęta wzbogaciło się myślęcińskie ZOO? Jak ogród dba o ochronę ginących gatunków? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt mówi dr Dominika Gulda.
10 stycznia 2025
2025-01-10
Składając kolejną wizytę w Ogrodzie Zoologicznym w Myslęcinku, spotykamy się z panią Marią Krutul reprezentujących zwiedzających, z tej grupy częstych bywalców ZOO oglądającą ogród także od zaplecza. Co ją tutaj przyciąga? Jak rozumie misję myślęcińskiego ZOO? Jednocześnie pani Marysia dzieli się swoimi uwagami na temat zachowań odwiedzających Ogród Zoologiczny i przypomina innym czego zdecydowanie nie wolno odwiedzającym w trakcie wizyty w myślęcińskim świecie zwierząt. wszystkiego dowiedzieć się można w rozmowie z Małgorzatą Burchardt i dr Dominiką Guldą.
3 stycznia 2025
2025-01-03
Z początkiem 2025 roku zaglądamy do działu drapieżnych Ogrodu Zoologicznego w Myslęcinku, by przyjrzeć się zwyczajom wydry. Jak zauważyła dr Dominika Gulda - to najprzyjemniejsze w obserwacji zwierzaki wśród drapieżnych. Są pocieszne a przy tym bardzo rozumne i każda ma swojego ulubionego opiekuna. Żeby jednak zdobyć ich zaufanie, trzeba było trochę popracować. Karmienie wydr jest ciekawym dla zwiedzających codziennym rytuałem. A co z innymi drapieżnikami w myślęcińskim ZOO? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunowie działu dużych ssaków drapieżnych, Beata Pionke i Andrzej Damski.
27 grudnia 2024
2024-12-27
Opieka nad dużymi ssakami potrafią zostawić w pamięci silne wrażenia. Mimo codzienności rozpisanych na codzienną rutynę zajęć, opieka i żywienie, doglądanie czyli praca w obecności zwierząt może być pełne niespodzianek. Niedźwiedzie i makaki to kontrast chociażby w gościnności wobec opiekunów. Niektóre ludzkie odruchy mogą być zrozumiane wobec różnych zwierząt. Nawet natura wilków potrafi zdziwić różnymi zachowaniami w jednym stadzie. O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunowie działu dużych ssaków drapieżnych, Beata Pionke i Andrzej Damski.
20 grudnia 2024
2024-12-20
Być opiekunem działu dużych drapieżnych w Ogrodzie Zoologicznym w bydgoskim Myślęcinku, to rola o tyle szczególna, w której szczególna odpowiedzialność współgra z obserwacją nastrojów zwierzęcia i ostrożnością w jego obsłudze. Dystans ten potrafi się skrócić poprzez długoletnią bliskość zwierzęcia i opiekunów, którzy zdążyli w tym czasie poznać zwyczaje swoich podopiecznych, odczytywać ich humory i reakcje. Mimo wszystko trzeba pogodzić serdeczność z uwagą, a oczy mieć zawsze z każdej strony głowy :) O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunowie działu dużych ssaków drapieżnych, Beata Pionke i Andrzej Damski.
Do słuchania audycji zachęcają: Piotr Majewski i Ewa Kurzawa.
Zapraszamy do kontaktu
pod adresami:
„PiKtogramy”
Polskie Radio PiK
ul.Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
e-mail: magazyn@radiopik.pl