17 stycznia 2025
2025-01-17
Kiedyś Ogród Fauny Polskiej w Myślęcinku, tera Ogród Zoologiczny. Kiedy i dlaczego doszło do przemiany? Co dzięki temu się zmieniło? Czy taka przemiana przyniosła korzyści? O jakie gatunki i zwierzęta wzbogaciło się myślęcińskie ZOO? Jak ogród dba o ochronę ginących gatunków? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt mówi dr Dominika Gulda.
10 stycznia 2025
2025-01-10
Składając kolejną wizytę w Ogrodzie Zoologicznym w Myslęcinku, spotykamy się z panią Marią Krutul reprezentujących zwiedzających, z tej grupy częstych bywalców ZOO oglądającą ogród także od zaplecza. Co ją tutaj przyciąga? Jak rozumie misję myślęcińskiego ZOO? Jednocześnie pani Marysia dzieli się swoimi uwagami na temat zachowań odwiedzających Ogród Zoologiczny i przypomina innym czego zdecydowanie nie wolno odwiedzającym w trakcie wizyty w myślęcińskim świecie zwierząt. wszystkiego dowiedzieć się można w rozmowie z Małgorzatą Burchardt i dr Dominiką Guldą.
3 stycznia 2025
2025-01-03
Z początkiem 2025 roku zaglądamy do działu drapieżnych Ogrodu Zoologicznego w Myslęcinku, by przyjrzeć się zwyczajom wydry. Jak zauważyła dr Dominika Gulda - to najprzyjemniejsze w obserwacji zwierzaki wśród drapieżnych. Są pocieszne a przy tym bardzo rozumne i każda ma swojego ulubionego opiekuna. Żeby jednak zdobyć ich zaufanie, trzeba było trochę popracować. Karmienie wydr jest ciekawym dla zwiedzających codziennym rytuałem. A co z innymi drapieżnikami w myślęcińskim ZOO? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunowie działu dużych ssaków drapieżnych, Beata Pionke i Andrzej Damski.
27 grudnia 2024
2024-12-27
Opieka nad dużymi ssakami potrafią zostawić w pamięci silne wrażenia. Mimo codzienności rozpisanych na codzienną rutynę zajęć, opieka i żywienie, doglądanie czyli praca w obecności zwierząt może być pełne niespodzianek. Niedźwiedzie i makaki to kontrast chociażby w gościnności wobec opiekunów. Niektóre ludzkie odruchy mogą być zrozumiane wobec różnych zwierząt. Nawet natura wilków potrafi zdziwić różnymi zachowaniami w jednym stadzie. O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunowie działu dużych ssaków drapieżnych, Beata Pionke i Andrzej Damski.
20 grudnia 2024
2024-12-20
Być opiekunem działu dużych drapieżnych w Ogrodzie Zoologicznym w bydgoskim Myślęcinku, to rola o tyle szczególna, w której szczególna odpowiedzialność współgra z obserwacją nastrojów zwierzęcia i ostrożnością w jego obsłudze. Dystans ten potrafi się skrócić poprzez długoletnią bliskość zwierzęcia i opiekunów, którzy zdążyli w tym czasie poznać zwyczaje swoich podopiecznych, odczytywać ich humory i reakcje. Mimo wszystko trzeba pogodzić serdeczność z uwagą, a oczy mieć zawsze z każdej strony głowy :) O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunowie działu dużych ssaków drapieżnych, Beata Pionke i Andrzej Damski.
13 grudnia 2024
2024-12-13
Czy opiekunowie podopiecznych Ogrodu Zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku mają swoich ulubieńców? Rozejrzymy się po dziale zwierząt kopytnych. Jest w czym wybierać :) Niektóre ze zwierząt od początku szukały kontaktu z człowiekiem i nie utrudniają opiekunom obsługi. A te niesforne? Czy potrafią być nieprzyjemne? Czy niechętnie wchodzą we współpracę z pracownikami myślęcińskiego ZOO? Bywa różnie i zależy od gatunku ale i charakteru zwierzęcia :) Nie zawsze jest łatwo, jednak z pewnością bardzo ciekawie. O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunki zwierząt Malwina Jankowska i Agnieszka Lewińska.
6 grudnia 2024
2024-12-06
Jak na opiekunów reagują podopieczni Ogrodu Zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku? Czy mają imiona i potrafią przyjść na zawołanie? W większości przypadków tak, choć w licznych stadach trudno nadać imię każdemu osobnikowi. W mniejszej liczebności stada zwierzęta reagują nie tylko na swoje imię, ale z chęcią i zainteresowaniem zbliżają się do opiekunów. Które najchętniej i jak potrafią odwdzięczyć się sympatią wobec pracowników myślęcińskiego ZOO? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunki zwierząt Malwina Jankowska i Agnieszka Lewińska.
29 listopada 2024
2024-11-29
W ostatniej listopadowej wizycie w Ogrodzie Zoologicznym w bydgoskim Myślęcinku, przyglądamy się kapibarom. Często kojarzą się z kawiami domowymi czyli świnkami morskimi. Czy mają ze sobą coś wspólnego? Co można powiedzieć o ich charakterach? Jak wygląda codzienność kapibarów w myślęcińskim ZOO? Okazuje się, że bardzo ciekawie i w ścisłej symbiozie z innymi gatunkami zwierząt :) Zanim Słuchacze odwiedzą je osobiście, warto poznać kapibary z opowieści, do których Małgorzata Burchardt i Dominika Gulda namówiły opiekunki zwierząt Malwinę Jankowską i Agnieszkę Lewińską.
22 listopada 2024
2024-11-22
Zaglądamy ponownie do działu kopytnych myślęcińskiego ZOO, największego pod względem powierzchni w tym ogrodzie. Wbrew pozorom jego mieszkańcami nie są wyłącznie zwierzęta kopytne. Praca w tym dziale jest bardzo odpowiedzialna i potrafi być fizycznie dość często. Bliskość zwierząt może stwarzać zagrożenie i trzeba być bardzo uważnymi przy ich obsłudze. Wszystko staje się bardziej czytelne i zrozumiałe, gdy wsłuchać się w opis harmonogramu typowego dnia w dziale zwierząt kopytnych, o którym w towarzystwie Małgorzaty Burchardt i Dominiki Guldy opowiadają opiekunki zwierząt Malwina Jankowska i Agnieszka Lewińska.
15 listopada 2024
2024-11-15
Tym razem odwiedzamy dział kopytnych myślęcińskiego ZOO, a właściwie osiołka, który był bardzo ważną postacią w realizacji projektu dotyczącego nagrania eseju, a właściwie rejestracji odgłosów osiołka. Okazuje się jednak, że w obecności sprzętu rejestrującego osiołek Papik potrafi zamilknąć! Jak udało się przełamać jego tremę? Jak zachowały się inni mieszkańcy ogrodu zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku? Co z tego wynikło? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają Dominika Gulda, Malwina Jankowska i Agnieszka Lewińska.
Do słuchania audycji zachęcają: Piotr Majewski i Ewa Kurzawa.
Zapraszamy do kontaktu
pod adresami:
„PiKtogramy”
Polskie Radio PiK
ul.Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
e-mail: magazyn@radiopik.pl