20 grudnia 2024
2024-12-20
Być opiekunem działu dużych drapieżnych w Ogrodzie Zoologicznym w bydgoskim Myślęcinku, to rola o tyle szczególna, w której szczególna odpowiedzialność współgra z obserwacją nastrojów zwierzęcia i ostrożnością w jego obsłudze. Dystans ten potrafi się skrócić poprzez długoletnią bliskość zwierzęcia i opiekunów, którzy zdążyli w tym czasie poznać zwyczaje swoich podopiecznych, odczytywać ich humory i reakcje. Mimo wszystko trzeba pogodzić serdeczność z uwagą, a oczy mieć zawsze z każdej strony głowy :) O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunowie działu dużych ssaków drapieżnych, Beata Pionke i Andrzej Damski.
13 grudnia 2024
2024-12-13
Czy opiekunowie podopiecznych Ogrodu Zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku mają swoich ulubieńców? Rozejrzymy się po dziale zwierząt kopytnych. Jest w czym wybierać :) Niektóre ze zwierząt od początku szukały kontaktu z człowiekiem i nie utrudniają opiekunom obsługi. A te niesforne? Czy potrafią być nieprzyjemne? Czy niechętnie wchodzą we współpracę z pracownikami myślęcińskiego ZOO? Bywa różnie i zależy od gatunku ale i charakteru zwierzęcia :) Nie zawsze jest łatwo, jednak z pewnością bardzo ciekawie. O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunki zwierząt Malwina Jankowska i Agnieszka Lewińska.
6 grudnia 2024
2024-12-06
Jak na opiekunów reagują podopieczni Ogrodu Zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku? Czy mają imiona i potrafią przyjść na zawołanie? W większości przypadków tak, choć w licznych stadach trudno nadać imię każdemu osobnikowi. W mniejszej liczebności stada zwierzęta reagują nie tylko na swoje imię, ale z chęcią i zainteresowaniem zbliżają się do opiekunów. Które najchętniej i jak potrafią odwdzięczyć się sympatią wobec pracowników myślęcińskiego ZOO? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają dr Dominika Gulda oraz opiekunki zwierząt Malwina Jankowska i Agnieszka Lewińska.
29 listopada 2024
2024-11-29
W ostatniej listopadowej wizycie w Ogrodzie Zoologicznym w bydgoskim Myślęcinku, przyglądamy się kapibarom. Często kojarzą się z kawiami domowymi czyli świnkami morskimi. Czy mają ze sobą coś wspólnego? Co można powiedzieć o ich charakterach? Jak wygląda codzienność kapibarów w myślęcińskim ZOO? Okazuje się, że bardzo ciekawie i w ścisłej symbiozie z innymi gatunkami zwierząt :) Zanim Słuchacze odwiedzą je osobiście, warto poznać kapibary z opowieści, do których Małgorzata Burchardt i Dominika Gulda namówiły opiekunki zwierząt Malwinę Jankowską i Agnieszkę Lewińską.
22 listopada 2024
2024-11-22
Zaglądamy ponownie do działu kopytnych myślęcińskiego ZOO, największego pod względem powierzchni w tym ogrodzie. Wbrew pozorom jego mieszkańcami nie są wyłącznie zwierzęta kopytne. Praca w tym dziale jest bardzo odpowiedzialna i potrafi być fizycznie dość często. Bliskość zwierząt może stwarzać zagrożenie i trzeba być bardzo uważnymi przy ich obsłudze. Wszystko staje się bardziej czytelne i zrozumiałe, gdy wsłuchać się w opis harmonogramu typowego dnia w dziale zwierząt kopytnych, o którym w towarzystwie Małgorzaty Burchardt i Dominiki Guldy opowiadają opiekunki zwierząt Malwina Jankowska i Agnieszka Lewińska.
15 listopada 2024
2024-11-15
Tym razem odwiedzamy dział kopytnych myślęcińskiego ZOO, a właściwie osiołka, który był bardzo ważną postacią w realizacji projektu dotyczącego nagrania eseju, a właściwie rejestracji odgłosów osiołka. Okazuje się jednak, że w obecności sprzętu rejestrującego osiołek Papik potrafi zamilknąć! Jak udało się przełamać jego tremę? Jak zachowały się inni mieszkańcy ogrodu zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku? Co z tego wynikło? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadają Dominika Gulda, Malwina Jankowska i Agnieszka Lewińska.
8 listopada 2024
2024-11-08
Akwarium-terrarium to prawdziwie „wielka niewiadoma” myślęcińskiego ZOO. Kogo tam spotkamy? Prawdziwe stwory, które działają na wyobraźnię zwiedzających, choć nie są takie straszne „jak się je maluje”. A warto odwiedzić to miejsce, by poznać krokodyla o imieniu Romeo. Kogo jeszcze? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiada Dominika Gulda.
1 listopada 2024
2024-11-01
W pierwsze listopadowe przedpołudnie odwiedzając myślęcińskie ZOO rozmawiamy o przemijaniu w świecie zwierząt, które jest bardzo trudnym aspektem dla opiekunów mieszkańców ogrodu zoologicznego. Zwierzęta żyją przecież krócej niż ludzie, a codzienny kontakt ze zwierzętami odzwierciedla się silnymi emocjami wiążącymi obydwie strony. Zwierzęca odchodzą, jednak pozostają często bardzo kolorowe i wzruszające wspomnienia. Niektóre z nich w rozmowie z Małgorzatą Burchardt przybliżyła Dominika Gulda.
25 października 2024
2024-10-25
Końcówka października w myślęcińskim ZOO przyniosła w tym roku sporą niespodziankę. Na świat przyszedł mały żubr! Mamą maleńkiej żubrzej samiczki jest Polusia, a tatą Pomścibór. Maleństwo nie nie ma jeszcze imienia, a pracownicy Ogrodu Zoologicznego w bydgoskim Myślęcinku zwracają się z prośbą o pomoc w jego wyborze. Zgodnie z przekazaną przez ZOO informacją, żubrom linii białowieskiej pochodzących z polskich hodowli (wyjątek stanowi linia pszczyńska) nadaje się imiona zaczynające się od liter „po”. O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadała Dominika Gulda.
18 października 2024
2024-10-18
Październik w myślęcińskim ZOO, choć w chłodnej oprawie, to jednak w pracowitej gorączce przygotowań mieszkańców ogrodu zoologicznego do sezonu zimowego. O czym trzeba pamiętać? O co zadbać? O tym w rozmowie z Małgorzatą Burchardt opowiadała Dominika Gulda.
Do słuchania audycji zachęcają: Piotr Majewski i Ewa Kurzawa.
Zapraszamy do kontaktu
pod adresami:
„PiKtogramy”
Polskie Radio PiK
ul.Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz
e-mail: magazyn@radiopik.pl