„Znachor”
Cudowne życie zostaje przerwane nagle - w dzień rocznicy ślubu profesor zastaje puste mieszkanie. Żona, nie mogąc znieść życia w cieniu odnoszącego sukcesy męża, odchodzi do innego i zabiera córkę. Załamany Wilczur, nie radząc sobie z utratą tego, co było dla niego najważniejsze, włóczy się nocą po mieście, gdzie zostaje pobity i całkowicie traci pamięć.
Nie wiedząc, kim jest, nie znając nawet swojego imienia, przybiera nazwisko Antoniego Kosiby. Od te pory wędruje po wsiach i wiedzie życie prostego człowieka. Kiedy lata później dociera do domu pewnego młynarza, odkryty zostaje jego „talent” do leczenia ludzi. Kosiba szybko staje się poważanym znachorem, stanowiąc sól w oku miejscowego lekarza.
Jednocześnie poznajemy losy Marysi - miejscowej młodziutkiej sklepikarki, próbującej poradzić sobie z uczuciem do bogatego dziedzica. Uczuciem odwzajemnionym, co ze względu na różnice klasowe wywołuje poruszenie całej społeczności.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz interesował się literaturą od dzieciństwa. Już w Głębokiem pisał wiersze i scenariusze przedstawień szkolnych. Pracując jako dziennikarz w „Rzeczpospolitej” drukował na jej łamach krótkie opowiadania i nowele, humoreski i wierszowane szopki noworoczne, a jego felietony często miały charakter krótkich form literackich.
W listopadzie 1928 roku zakończył współpracę z „Rzeczpospolitą” i wycofał się z publicystyki politycznej na rzecz komentowania wydarzeń kulturalnych i skupienia się na pracy literackiej.
W 1930 roku ukazała się w odcinkach pierwsza powieść Dołęgi-Mostowicza – „Ostatnia brygada” , a w roku następnym, na łamach dziennika „ABC”, druga i zarazem najważniejsza powieść – „Kariera Nikodema Dyzmy”, która okazała się sukcesem, a jej autor zyskał wielką popularność.
Po sukcesie wydawniczym Dołęga-Mostowicz zajął się przede wszystkim działalnością literacką. W latach 30. został autorem kilkunastu poczytnych książek, z których największą popularność osiągnął „Znachor” i jego kontynuacja „Profesor Wilczur”. W ciągu roku pisał średnio dwie powieści. Łącznie powstało ich 16. Dzięki popularności swych utworów oraz ich ekranizacji dorobił się znacznego majątku.