Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
22 listopada 2024
2024-11-21
8 na 10 dyrektorów regionalnych oddziałów Agencji Mienia Wojskowego ma związek z Polskim Stronnictwem Ludowym – informuje portal Interia. W naszym regionie oddziałem Agencji kieruje Paweł Cieszyński, w przeszłości kandydat PSL-u w wyborach do Sejmiku Województwa.
Dziennikarze przyznają, że jako były oficer Żandarmerii Wojskowej, zna środowisko służb mundurowych. Dziennikarze wskazują jednak, że na w Agencji Mienia Wojskowego nie przeprowadzono konkursów na stanowiska szefów oddziałów.
Jak to się ma do zapowiedzi dotyczących odpolitycznienia ważnych państwowych instytucji? Mówić będziemy także o projekcie budowy jachtu dalekomorskiego. Władze naszego województwa chcą przeznaczyć na ten cel 12 milionów złotych. Ocenimy szanse kandydatów walczących w prezydenckich prawyborach w Koalicji Obywatelskiej. Bydgoszczanin, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski mierzy się w nich z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Zaprasza Michał Słobodzian.
Goście:
dr Marcin Jastrzębski, prawnik, politolog z UKW w Bydgoszczy
dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu
21 listopada 2024
2024-11-21
Ponad 40 rodzin w kilkunastu miejscowościach na Dolnym Śląsku odwiedziliśmy z darami od słuchaczy Polskiego Radia PiK. Na południe Polskie pojechały dwa auta wypłonione m.in sprzętem AGD, odzieżą i żywnością. Czy takie wsparcie może też psychicznie wzmocnić poszkodowanych? Czy akcje pomocowe pokazują, że jesteśmy prospołeczni? O tym w audycji Michała Zaręby.
20 listopada 2024
2024-11-20
Nowa ekspozycja czasowa pt. „Fotografia – dokumenty, obrazy, dzieła. Czarno-biała retrospekcja z badań terenowych Muzeum Etnograficznego w Toruniu”, to próba spojrzenia na dorobek pracowników Muzeum Etnograficznego w Toruniu oczami fotografów. Na wystawie obejrzeć można archiwalne zdjęcia ilustrujące miejsca, krajobrazy, architekturę oraz pracę w terenie etnografów. Jak wyglądały dawniej badania terenowe? Jak pozyskiwano obiekty, które dziś prezentowane są w skansenie? Jakie przygody związane były z takimi wyjazdami?
O tym opowiadali goście w audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek:
Artur Trapszyc - kurator wystawy oraz Grażyna Szelągowska i Bożena Olszewska, które w takich badaniach brały udział.
19 listopada 2024
2024-11-19
W „Regionalnym Punkcie Widzenia” o „Skarbie Bydgoskim”. Audycję przygotowała Elżbieta Rupniewska.
18 listopada 2024
2024-11-15
W „Regionalnym Punkcie Widzenia” o składce zdrowotnej i wakacjach składkowych. Czy Wigilia powinna już w tym roku być dniem wolnym od pracy? O reformach rynku pracy mówili przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
15 listopada 2024
2024-11-14
Rafał Trzaskowski kontra Radosław Sikorski. Koalicja Obywatelska w prawyborach wyłoni kandydata w wyborach prezydenckich. Co ciekawe Prezydent Warszawy tuż po ogłoszeniu decyzji o prawyborach odwiedził Bydgoszcz, miasto swojego kontrkandydata. Czy walka o nominację będzie ostra? Kto ma większe szanse w wyborach prezydenckich? Między innymi o tym w piątkowej audycji, jak również o pomyśle bydgoskich radnych Prawa i Sprawiedliwości postulujących, by samorządy nie mogły finansować imprez promujących polityków. Pytamy też o znaczenie tarczy antyrakietowej w Redzikowie i o to co dla Polski i Europy będzie oznaczać prezydentura Donalda Trumpa.
Gośćmi w audycji Michała Słobodziana byli:
- prof. Izabela Kapsa, politolożka z UKW w Bydgoszczy
- prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy
14 listopada 2024
2024-11-14
Gośćmi w audycji Ewy Dąbrowskiej byli:
- Anna Dziergawka - prawnik, Sędzia Sądu Najwyższego
- Aleksander Grzybek z Archikonfraterni Literackiej
- dr n. med. Jerzy Kąkol.
13 listopada 2024
2024-11-12
Nie był rodowitym bydgoszczaninem, ale w Bydgoszczy pozostawił po sobie trwały ślad. Dziś jest patronem jednej z ulic w Fordonie. Jego nazwisko widnieje też na jednym z bydgoskich tramwajów. Inżynier Stefan Ciszewski - pionier polskiego przemysłu elektrotechnicznego, nazywany bydgoskim Fordem - był bohaterem audycji „Regionalny Punkt Widzenia”, do której wysłuchania zaprasza Elżbieta Rupniewska.
12 listopada 2024
2024-11-11
Dziewięć miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie onkologii klinicznej - chętnych ZERO! Taka sytuacja zdarzyła się w naszym regionie wiosną tego roku. Dlaczego nie było kandydatów? Jakie są obawy medyków, a jakie oczekiwania systemu i pacjentów? Temat rąk do pracy w onkologii bierzemy pod lupę w „Regionalnym Punkcie Widzenia”.
Gośćmi Sławy Skibińskiej-Dmitruk byli:
- dr Michał Siwik z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie,
- Zdzisława Wiekierak z Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy,
- prof. Janusz Kowalewski, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy,
- dr Adrianna Makarewicz, lekarz z CO Bydgoszcz, wojewódzki konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej,
- Paulina Kalman, świeżo upieczona lekarka z Warszawy.