W audycji prezentujemy intrygujące opowieści, ciekawe historie, dokumenty historyczne oraz reportaże śledcze.
„Historia zapisana w słojach”
2024-12-21
emisja: 22 grudnia 2024
reportaż Michała Zaręby z Polskiego Radia PiK.
„Pole skarbów”
emisja: 22 grudnia 2024
reportaż archiwalny z 14 sierpnia 2019 roku, autorstwa Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK.
emisja: 22 grudnia 2024
reportaż archiwalny z 14 sierpnia 2019 roku, autorstwa Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK.
Mieszkańcy policzyli, że mógł mieć nawet 200 lat. Dąb rósł przy starym dworcu w Ciechocinku. Drzewo zostało jednak ścięte, bo zdaniem kolei zagrażało bezpieczeństwu podróżnych. Przewoźnik chce przywrócić połączenia. Teren był objęty ochroną konserwatorską, dlatego społecznicy zawiadomili prokuraturę. Powalone drzewo przywołało mieszkańcom wspomnienia. O tym w reportażu Michała Zaręby pt. „Historia zapisana w słojach”.
Sięgamy również archiwalny reportaż Michała Słobodziana pt. „Pole skarbów” z 14 sierpnia 2029 foku opowiadający o rodzinie Paterów, którzy w Kruszy Zamkowej od ponad pół wieku znajdują na polu archeologiczne skarby. Wielka historia wkroczyła do rodziny Paterów w latach 60. XX wieku. To właśnie wtedy Pan Julian znalazł na swoim polu starą monetę. To był początek wielkiej archeologicznej przygody. Jak się wkrótce okazało, pozornie zwyczajne pole zaczęło odkrywać zupełnie niezwyczajne tajemnice.
„Dla siebie i Ziemi”
2024-12-13
emisja: 16 grudnia 2024
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.
Pani Dorota jest leśniczką. Może z racji wykonywanego zawodu, a może dlatego, że kocha każde drzewo, postanowiła wybudować dom w lesie. Nie jest to jednak zwykły budynek tylko całkowicie samowystarczalny kawałek świata pani Doroty. Co to znaczy? Otóż bohaterka reportażu pt. „Dla siebie i Ziemi” korzysta tylko z mediów, które sama produkuje np. z energii wiatru i słońca. „Jak energia się wyczerpie, to trzeba będzie poczekać, aż baterie się naładują” - mówi. Czy to las uczy cierpliwości? O niezwykłej pani Dorocie i jej niezwykłym domu w reportażu pt. „Dla siebie i Ziemi”, do którego wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
„Jarmark dobra”
2024-12-09
emisja: 9 grudnia 2024
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.
W „Historiach słowem pisanych” opowieść o ludziach, którzy raz w roku w okresie przedświątecznym przyjeżdżają na „Jarmark Bożonarodzeniowy” do Koronowa. Są wśród nich nauczyciele z uczniami, Koła Gospodyń Wiejskich, wolontariusze zbierający fundusze na leczenie etc. Nie ma natomiast tych, którzy wystawiają się w celach czysto zarobkowych. Maluchy z podstawowej szkoły sprzedają zrobione przez siebie stroiki, by za uzyskane fundusze zrobić paczki dla biednych dzieci. Obok Panie z Koła Gospodyń sprzedają swoje ciasta, a zarobione pieniądze przeznaczają na dalszą działalność wspólnoty. Jest też rodzina kilkuletniej Anki - bydgoszczanki, która sprzedaje m.in. rzemiosło osadzonych w tamtejszym zakładzie karnym, by móc uzbierać określoną kwotę na rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki. Na tym jarmarku nikt nie chce zarobić. Tu ideą jest pomoc i wspólnota. O tym w reportażu Żanety Walentyn pt. „Jarmark dobra”, do którego wysłuchania zaprasza Michał Słobodzian.
„Kult”
2024-12-02
emisja: 2 grudnia 2024
reportaż Michała Zaręby z Polskiego Radia PiK.
Były położone z dala od wsi i miejscowości, często w ukryciu. W wierzeniach mieszkańców cmentarze choleryczne były nawet przeklęte i pilnowane przez czarnego psa. Kiedy epidemia dziesiątkowała Europę, z pomocą mieszkańcom włoskiego Palermo przyszła św. Rozalia. Jak się okazuje, pustelnica swoją figurkę ma również w Przecznie pod Toruniem, dokąd każdego roku organizowane są procesje. Do św Rozalii mieszkańcy ponownie zwrócili się z modlitwą kiedy przyszła pandemia koronawirusa. O tym w reportażu Michała Zaręby pt. „Kult”, do którego wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
„Pana Jana umowa z Bogiem” / „Wiatr w żaglach”
2024-11-18
emisja: 18 listopada 2024
reportaż archiwalny Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK, z 8 maja 2011 roku.
„Wiatr w żaglach”
emisja: 18 listopada 2024
reportaż archiwalny Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK, z 31 lipca 2022 roku.
Śmiertelnie chory Mikołaj Mielnik z Siedlec szuka rodziców zastępczych dla 8-letniego chłopca. Mężczyzna choruje na raka płuca. Leczenie zakończono. Pan Mikołaj chciałby sam wybrać rodzinę dla Emila. Trudno sobie wyobrazić co mogą przeżywać tata i syn. Kilkanaście lat temu z podobnym tragicznym dylematem mierzył się Jan Szweda z Bydgoszczy. Nieuleczalnie chory mężczyzna szukał nowej rodziny dla czwórki swoich dzieci. Udało się na krótko przed śmiercią.
W audycji „Historie słowem pisane” przypominamy reportaż Żanety Walentyn z 2011 roku pt. „Pana Jana umowa z Bogiem”. W drugiej części audycji sięgamy po reportaż Michała Słobodziana pt. „Wiatr w żaglach” z 2022 roku, w którym o blaskach i cieniach rodzicielstwa zastępczego opowiadają Celina i Łukasz Antczakowie z Bydgoszczy.
„Miraże”
2024-11-12
emisja: 11 listopada 2024
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.
Druga Rzeczpospolita, która powstała po 123 latach zaborów, była państwem wielonarodowościowym. O jednym z narodów, który zamieszkiwał Polskę, a konkretnie tereny zalewowe Wisły do końca II wojny światowej, w reportażu Żanety Walentyn pt. „Miraże”.
„Takie miejsce”
2024-11-05
emisja: 4 listopada 2024
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.
„Takie miejsce” to opowieść o pewnej niemieckiej rodzinie z czasów międzywojnia i autorze książki napisanej na podstawie pamiętnika kobiety, która po wojnie wyjechała do Niemiec, ale tęsknota za miejscem urodzenia skłoniła ja do spisania swoich wspomnień. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
„Dziewczynka z Topolowej 6”
2024-10-22
emisja: 21 października 2024
reportaż archiwalny Żanety Walentyn i Adriany Andrzejewskiej z Polskiego Radia PiK, z 15 kwietnia 2017 roku.
20 października 1943 roku Gestapo zatrzymało Irenę Sendlerową i uwięziło na Pawiaku. Dzięki temu, że Żegocie udało się ją uwolnić, setki żydowskich dzieci zostało potem uratowanych. Wywożono je z getta w workach, skrzynkach, niemowlętom podawano leki uspokajające, by nie płakały. Irena Sendlerową uratowała w ten sposób ok. 2500 dzieci. Ucieczka z getta była równie niebezpieczna dla uciekającego jak i dla organizatora ucieczki i zawsze w razie złapania przez Niemców kończyła się śmiercią. Bohaterka reportażu pt. „Dziewczynka z Topolowej 6” po ucieczce z getta jechała wraz ze swą przybraną polską matką w worku, jak mały kotek. Miała 3 latka, ale wiedziała, że nie wolno płakać. Po latach autorki reportażu Żaneta Walentyn i Ada Andrzejewska pomogły jej odszukać potomków rodziny, która ją uratowała. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
„Nauczycieleczka” / „Piotr i Piotr”
2024-10-15
emisja: 14 października 2024
reportaż archiwalny Żanety Walentyn i Iwony Komisarek z Polskiego Radia PiK, z 6 września 1999 roku.
„Piotr i Piotr”
emisja: 14 października 2024
reportaż archiwalny Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK, z 11 stycznia 2007 roku.
Z okazji Dnia Nauczyciela Żaneta Walentyn przypomniała dwa reportaże z radiowego archiwum. „Nauczycieleczka” opowiada o pani Salomei Blank, autorce wielu książek, a na co dzień nauczycielce języka polskiego w Brodnicy.
Poznałam Piotra, kiedy miał 13 lat. Był niezwykłym chłopcem, o polityce mówił, jak dorosły człowiek, kochał Eminema i sport. Jak każdy nastolatek lubił grać w piłkę i spędzać czas z kolegami z bloku. Jednak do czasu. Kiedy stracił wzrok, przez wiele lat nie mógł się z tym pogodzić. Na początku udawał, że widzi, potem przyszedł czas ucieczki od rzeczywistości. Czy dziś, kiedy jest już dorosłym mężczyzną zaakceptował swoją sytuację? Jak radzi sobie mój bohater sprzed czternastu lat? O tym w reportażu pt. „Piotr i Piotr”.
Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
„Duchowa operacja” i „W poszukiwaniu spajdermenki”
2024-10-07
emisja: 7 października 2024
reportaża archiwalny Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK, z 9 marca 2019 roku
„W poszukiwaniu spajdermenki”
emisja: 7 października 2024
reportaż archiwalny Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK, z 31 marca 2024 roku.
W audycji przypominamy dwa reportaże Michała Słobodziana, które łączy to, że bohaterowie zmagają się z wyzwaniem. Łączą je także osoby z Zespołem Downa. Reportaż „Duchowa operacja” to opowieść o ludziach, którzy po 40-tce adoptowali dziecko z Zespołem Downa. Reportaż miał premierę w 2019 roku. Z kolei „W poszukiwaniu spajdermenki” to historia młodych aktorów z Zespołem Downa, którzy realizują na scenie swoje pasje.
AUDYCJE OKAZJONALNE :
- „Z ojca na syna” - reportaż Żanety Walentyn