Grand PiK 2019
2019-01-07
Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej tworzą natomiast unikatową platformę wymiany doświadczeń i oceny artystycznych poszukiwań twórców. Szczególnie cennym elementem warsztatów są gorące dyskusje prowadzone przez mistrzów, mentorów oraz początkujących autorów nad wartością i przesłaniem konkursowych utworów. Nadesłane dzieła ocenia profesjonalne jury, którego członkami są uznani i wybitni reportażyści, realizatorzy, reżyserzy i aktorzy.
W Konkursie uczestniczy corocznie kilkadziesiąt utworów, które różni gatunek, ale łączy sztuka. Są to zarówno słuchowiska, reportaże, audycje publicystyczne, dokumenty, jak i inne formy nie mieszczące się w zdefiniowanych gatunkach radiowych. Historia konkursu pokazuje ich ewolucję, a próby artystycznej konwersji przynoszą zaskakujące rezultaty.
Otwarta formuła Konkursu obejmuje również producentów – mogą nimi być nadawcy publiczni, a więc spółki Polskiego Radia, ale także stacje komercyjne, twórcy niezależni i podmioty zagraniczne. Z roku na rok rośnie zainteresowanie nie tylko autorów, ale i odbiorców artystycznej twórczości radiowej.
W tym roku poszerzamy formułę o Warsztaty dla Studentów, adeptów dziennikarstwa i konkurs na najlepszą „amatorską” pracę. Zależy nam na propagowaniu sztuki radiowej właśnie już wśród studentów dziennikarstwa, zachęcając ich do obserwacji ludzi, wydarzeń, zjawisk i przedstawienia swoich wizji w formie reportażu radiowego. Konkurs Akademicki będzie okazją do poddania się ocenie profesjonalnego jury, a warsztaty będą praktyczną nauką sztuki radiowej.
Termin oraz miejsce konkursu i warsztatów: 9-12 kwietnia 2019 r., studio radiowe im. Jeremiego Przybory w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK.