Mikrosoczewkowanie grawitacyjne to technika ułatwiająca odkrywanie odległych obiektów przy wykorzystaniu masywnych gwiazd (lub czarnych dziur) służących jako rodzaj szkła powiększającego. Gdy taki obiekt przechodzi dokładnie na tle obserwowanej gwiazdy, jego grawitacja skupia promieniowanie gwiazdy tła, przez co na moment wydaje się ona jaśniejsza. Planeta krążąca wokół takiej gwiazdy może spowodować dodatkowy rozbłysk. W omawianym przypadku takie pojaśnienie trwało tylko kilka godzin. Technika ta (nazwana w skrócie OGLE – od projektu realizowanego przez teleskop Uniwersytetu Warszawskiego na pustyni Atacama w Chile) pozwoliła na odkrycie najodleglejszych planet pozasłonecznych oraz umożliwia wykrywanie obiektów krążących znacznie dalej od swoich gwiazd niż Ziemia od Słońca.
Zobacz także
ASTROFESTIWAL 2023
Tegoroczny ASTROFESTIWAL pod patronatem Polskiego Radia PiK odbędzie się we Włocławku 03 czerwca w godz. 15:00-20:00 na przystani OSiR-u przy ul. Piwnej 1A… Czytaj dalej »
Astrokalendarz z Kopernikiem!
Tego jeszcze nie było! W ręce słuchaczy „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK oddajemy prawdopodobnie pierwszy w Polsce (a na pewno jeden z nielicznych)… Czytaj dalej »
Czy to meteoryt?
„Co to jest? Na zwykły kamień to nie wygląda” – pisze do nas słuchaczka załączając kilka zdjęć. Przy tego rodzaju badaniu musimy uzyskać odpowiedzi… Czytaj dalej »
Heavy metal na kometach!
Dwa zespoły uczonych - przy użyciu instrumentów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) – wykryły cząsteczki żelaza i niklu w zimnych otoczkach… Czytaj dalej »
Nowa broń astronomów w obronie Ziemi
W należącym do ESO obserwatorium La Silla uruchomiono teleskop Test-Bed Telescope 2 (TBT2), którego zadaniem jest wykrywanie i śledzenie obiektów bliskich… Czytaj dalej »
Rekordowe wiatry na Jowiszu odkryte w ESO
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym wykryła gigantyczne podmuchy wiatru w stratosferze Jowisza. Maksymalna prędkość sięga… Czytaj dalej »
Odkrycie „najgłośniejszego” z najdalszych kwazarów
Za pomocą teleskopu VLT astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli i szczegółowo zbadali najdalsze - jak dotąd - źródło kosmicznej… Czytaj dalej »
„Hurtownia egzoplanet” z Torunia ogłasza nowe odkrycia!
Międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Instytutu Astronomii UMK ogłosił odkrycie trzech egzoplanet wokół trzech gwiazd o masie… Czytaj dalej »
Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) uchwyciła odległą galaktykę w stanie „nagłej śmierci”. Astronomowie dostrzegli… Czytaj dalej »
Galaktyki w pułapce czarnej dziury
Aż sześć galaktyk w pułapce supermasywnej czarnej dziury odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Zjawisko zaobserwowano na… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl