Czy to oznacza, że oba statki opuściły Układ Słoneczny? Oto jest pytanie! Dokładna granica naszego systemu planetarnego jest trudna do zdefiniowania. Niektórzy astronomowie twierdzą, że to właśnie heliopauza powinna stanowić jego granice. Inni zaś sugerują, że granica Układu Słonecznego powinna być wyznaczana przez wpływ grawitacyjny naszej gwiazdy, który kończy się znacznie dalej niż zaczyna się przestrzeń międzygwiezdna – w sferycznym Obłoku Oorta, gdzie gromadzą się skalno-lodowe bryły wędrujące ku nam w postaci komet. Voyager 2 osiągnie Obłok Oorta za mniej więcej 300 lat, a za kolejne 30 000 ostatecznie go minie. Najpewniej wtedy będziemy mogli uznać, że sonda opuściła Układ Słoneczny.
Więcej na temat mówimy w "Radiu Planet i Komet" z 28.01.2019.
Zobacz także
ASTROFESTIWAL 2023
Tegoroczny ASTROFESTIWAL pod patronatem Polskiego Radia PiK odbędzie się we Włocławku 03 czerwca w godz. 15:00-20:00 na przystani OSiR-u przy ul. Piwnej 1A… Czytaj dalej »
Astrokalendarz z Kopernikiem!
Tego jeszcze nie było! W ręce słuchaczy „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK oddajemy prawdopodobnie pierwszy w Polsce (a na pewno jeden z nielicznych)… Czytaj dalej »
Czy to meteoryt?
„Co to jest? Na zwykły kamień to nie wygląda” – pisze do nas słuchaczka załączając kilka zdjęć. Przy tego rodzaju badaniu musimy uzyskać odpowiedzi… Czytaj dalej »
Heavy metal na kometach!
Dwa zespoły uczonych - przy użyciu instrumentów Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) – wykryły cząsteczki żelaza i niklu w zimnych otoczkach… Czytaj dalej »
Nowa broń astronomów w obronie Ziemi
W należącym do ESO obserwatorium La Silla uruchomiono teleskop Test-Bed Telescope 2 (TBT2), którego zadaniem jest wykrywanie i śledzenie obiektów bliskich… Czytaj dalej »
Rekordowe wiatry na Jowiszu odkryte w ESO
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym wykryła gigantyczne podmuchy wiatru w stratosferze Jowisza. Maksymalna prędkość sięga… Czytaj dalej »
Odkrycie „najgłośniejszego” z najdalszych kwazarów
Za pomocą teleskopu VLT astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli i szczegółowo zbadali najdalsze - jak dotąd - źródło kosmicznej… Czytaj dalej »
„Hurtownia egzoplanet” z Torunia ogłasza nowe odkrycia!
Międzynarodowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Instytutu Astronomii UMK ogłosił odkrycie trzech egzoplanet wokół trzech gwiazd o masie… Czytaj dalej »
Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…
Sieć radioteleskopów ALMA w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO) uchwyciła odległą galaktykę w stanie „nagłej śmierci”. Astronomowie dostrzegli… Czytaj dalej »
Galaktyki w pułapce czarnej dziury
Aż sześć galaktyk w pułapce supermasywnej czarnej dziury odkryli astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Zjawisko zaobserwowano na… Czytaj dalej »
Bądź z nami w kontakcie
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiKul. Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcz
"Radio Planet i Komet" - Polskie Radio PiK
ul. Ślusarska 5, 87-100 Toruń
tel. (56) 65-54-010
e-mail: torun@radiopik.pl
e-mail: planety(at)radiopik.pl