WYDARZENIA


Wywiad – rzeka. Rozmowy o mieście (cykl wydarzeń, od lipca do października) 13.07 - 31.10.2024r.

2024-07-04
mat. organizatora

mat. organizatora

"Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście" to cykl wydarzeń nastawionych na realizację działań kulturalnych instytucji we współpracy z bydgoskimi liderami społecznymi i mieszkańcami miasta oraz najbliższych okolic. Wydarzenia te dzielą się na bloki tematyczne: „O tożsamości Fordonu”, „Miastotwórcza rola rzek”, „Symbolika miejska”. Wydarzenia zostaną zrealizowane przy wsparciu z programu Narodowego Centrum Kultury.
Wywiad rzeka. Rozmowy o mieście Młyny Rothera organizują wydarzenia w Starym Fordonie Głównym bohaterami tego lata będą mieszkańcy miasta, a w szczególności ci, związani z historią Fordonu. Cykl Wywiad rzeka. Rozmowy o mieście to zaproszenie na inspirujące spotkania, które odbędą się już w lipcu. Pierwsze dwa wydarzenia
skupią się na tożsamości Fordonu jednej z najstarszych dzielnic Bydgoszczy, która w tym roku obchodzi swoje 600 lecie. „O tożsamości Fordonu” to nazwa panelu dyskusyjnego, podczas którego członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu oraz bydgoski przewodnik, Piotr Weckwerth będą rozmawiać o lokalnej tożsamości i transformacjach
dzielnicy.Świętowanie 600-lecia istnienia Fordonu to idealny moment, aby rozmawiać
o przemianach w lokalnym krajobrazie i przyszłych planach.
Do dyskusji zostanie zaproszona również publiczność, aby wspólnie porozmawiać o tym, jakie są dalsze potrzeby mieszkańców i czym jest dla nich lokalna tożsamość.
Panel dyskusyjny „O tożsamości Fordonu” odbędzie się 13 lipca, w godzinach 17.00 -20.00
Wydarzenia zostały dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

21.Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów 1-3 sierpnia 2024r. Włocławek

2024-07-22
mat. organizatora

mat. organizatora

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje Przegląd już od 1979 roku, a 21. edycja odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2024 roku w Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku. Do udziału w Przeglądzie zaprosiliśmy podmioty działające na rzecz „ludzi złotego wieku” oraz integracji międzypokoleniowej takie jak Kluby Seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Ośrodki Kultury i Sztuki i wiele innych. Liczba zgłoszeń przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Komisja kwalifikacyjna wyłoniła 78 podmiotów artystycznych (solistów, duety oraz zespoły) z całej Polski. Uczestnicy będą rywalizować w 4 przestrzeniach artystycznych: muzyka, taniec, teatr i folklor. Przesłuchania konkursowe będą trwały 3 dni, praktycznie od rana do późnych godzin popołudniowych, a każdego dnia na uczestników czekają dodatkowe atrakcje i aktywności. Będzie ognisko integracyjne, koncerty, potańcówka oraz różnego rodzaju warsztaty czy zwiedzanie włocławskich muzeów. Ostatniego dnia Przeglądu Jurorzy wybiorą laureatów oraz wskażą zdobywcę zaszczytnej nagrody czyli Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego, którzy to zostaną wskazani podczas Gali wieńczącej ARS. Odbędzie się również koncert, wręczenie podziękowań i drobnych upominków dla uczestników. ARS jest świętem seniorów oraz integracji międzypokoleniowej. Chcemy, aby uczestnicy przede wszystkim doskonale się bawili, rozwijali artystycznie, ale również dawali przykład, że wiek nie jest przeszkodą w realizacji swoich marzeń i pasji.

Regionalna Konferencja Reha for the Blind in Poland 2024 - Wielkie Spotkanie Niewidomych, Słabowidzących i ich Bliskich 2.08. 2024r.

2024-07-24
mat. organizatora

mat. organizatora

Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością na różnych płaszczyznach: edukacyjnej, kulturalnej, turystycznej itp. Wydarzenie ma pokazać pełnosprawnym uczestnikom jak wygląda życie osób z dysfunkcjami wzroku. W programie Konferencji przewidziana jest inauguracja, wręczenie regionalnych wyróżnień w konkursie IDOL, wygłoszenie czterech referatów merytorycznych oraz występ gości specjalnych. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Festiwal Wisły 11-17.08.2024r Włocławek - Toruń - Bydgoszcz

2024-07-29
mat. organizatora

mat. organizatora

Największy w Polsce zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych, ósma edycja kultowej imprezy – 11 sierpnia jesteśmy we Włocławku, 14 -15 sierpnia w Toruniu, a 16 sierpnia wpływamy do Fordonu, gdzie 17 sierpnia zakończymy to spektakularne wydarzenie.
Festiwal Wisły jest festiwalem płynącym, pokazującym piękno, charakter Królowej Rzek oraz tradycję żeglugi rzecznej. Prezentuje tradycyjne łodzie i statki rzeczne, nadwiślańską kulturę, rzemiosło, sięga od historii, przez muzykę, po kulinaria. Kultywuje tradycje flisackie wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Festiwal Wisły to darmowe rejsy, Jarmark “Nadwiślańskie Smaki”, stoiska edukacyjne oraz pokazy rękodzieła. W programie regaty długodystansowe na Wiśle - impreza o tradycji sięgającej 1936 roku, spotkania i panele dyskusyjne z ciekawymi ludźmi. Ponadto parady dzienne i wieczorne, aleja muzeów prezentujących swe wiślane zbiory, koncerty najlepszych zespołów szantowych z Polsk, pikniki na wyspach, i, oczywiście, przepływanie Wisły wpław, znak szczególny Festiwalu Wisły.Szczegóły na: https://festiwalwisly.pl/

Plon, niesiemy plon, czyli zwyczaje dożynkowe dawniej i dziś - 24.08.- 1.09. 2024r. - Gród Foluszek 1, Zbiczno

2024-07-31
mat. organizatora

mat. organizatora

"Plon, niesiemy plon, czyli zwyczaje dożynkowe dawniej i dziś" - składają się z części warsztatowej i finałowej. Przygotowaliśmy dla uczestników cykl bezpłatnych zajęć: warsztaty pieśniarskie, taneczne, piekarnicze, zielarskie (z zakresu fermentacji), a także zdobnicze (tworzenie pająków ludowych). Spotkanie te pozwolą mieszkańcom regionu poznać swoje dziedzictwo kulturowe, a także nauczą aktywnego działania w lokalnej społeczności.

Wiedzę oraz praktyczne umiejętności mieszkańcy okolicy będą mogli zdobywać już 24, 25 oraz 31 sierpnia.

Zwieńczeniem projektu będzie Święto Plonów Grodu Foluszek, w czasie którego odbędzie się wypiekanie chleba, dzielenie się plonami oraz orszak dożynkowy. Obrzędom towarzyszyć będą: wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni i tańce. Uczestnicy zadania wcielą się w rolę animatorów kultury i samodzielnie przekażą gościom Grodu Foluszek, nabyte podczas warsztatów, wiedzę i umiejętności, które zaprezentują także podczas rekonstrukcji obrzędu. Dodatkowo, goście grodu będą mogli wziąć udział w zabawach plebejskich, warsztatach tworzenia słowiańskich laleczek (ziarnuszek), czy ugniataniu kapusty do ludowych melodii.
Wydarzenie finałowe odbędzie się 1 września 2024 roku w Grodzie Foluszek (Foluszek 1, Zbiczno). Udział jest bezpłatny.

25 sierpnia 2024 r. w Szubinie odbędzie się druga edycja „II Biegu Pełnej Miski”

2024-07-05
mat. organizatora

mat. organizatora

Bieg Pełnej Miski to kontynuacja akcji „Mikołajkowa Paka dla bezdomniaka – Pysia i przyjaciele” zapoczątkowanej w 2017 roku przez ośmioletnią wtedy Wiktorię i jej psiaka Pysię. W ciągu 7 lat uczestnicy akcji przekazali do okolicznych schronisk dla zwierząt ponad 6 TON karmy.
Bieg Pełnej Miski wystartował po raz pierwszy we wrześniu 2023 r. Na listach startowych zameldowało się ponad 250 uczestników, którzy trasę 5 km pokonali stacjonarnie oraz wirtualnie. Uczestnicy razem „wybiegali” wówczas 1300 kg karmy, która trafiła do schroniska dla zwierząt w Rybowie, Bydgoszczy i Toruniu.

Aktualnie trwają przygotowania do drugiej edycji biegu, która odbędzie się 25 sierpnia w Szubinie. Na listach startowych na ten moment znajduje się ponad 320 uczestników.
Dla zawodników przygotowano: bieg główny na dystansie 5km, NW 5 km, bieg z psem, biegi dziecięce (200m, 400m , 800m)
W biegu wyłonimy zwycięzców klasyfikacji OPEN Kobiet oraz Mężczyzn oraz w klasyfikacjach wiekowych K/M 20 ,30, 40, 50, 60+
Dodatkowo przeprowadzona zostanie klasyfikacja drużynowa oraz wyróżniona zostanie najliczniejsza drużyna
Bez wątpienia tego dnia szykuje się prawdziwe święto biegowe , którego Szubin dawno nie widział. Zachęcamy Wszystkich do aktywnego uczestnictwa w biegu. Zapisy trwają do 11 sierpnia, a liczba miejsc jest ograniczona.
Razem wybiegajmy tony karmy dla schroniska.
Jeśli nie czujesz się na siłach by przebiec/przemaszerować trasę 5 km miło nam będzie, gdy przyjdziesz wesprzeć zawodników na trasie biegu.
Zawodnicy będą wdzięczni za Twój doping!
Więcej informacji: https://pelnamiska.com.pl/

23. Ogólnopolskie Spotkania Poetów BIAŁA LOKOMOTYWA 6-7 września 2024r

2024-06-21
mat. organizatora

mat. organizatora

6 września, piątek, 17.00
KONCERT NA DOBRY POCZĄTEK
Stachura „Wszystko jest poezja” - koncert zespołu Pudełko Zapałek
WAGON EUROPEJSKI (i nie tylko) 1. - prezentacja antologii poezji polsko-peruwiańskiej „Ulepione z gliny i słońca/ Hechas de barro y sol”z udziałem zespołu Kurakas, wykonującego muzykę andyjską - prowadzenie Katarina Lavmel i Ada Trzeciakowska

WAGON EUROPEJSKI (i nie tylko) 2. - mini wykład dr Podemskiej-Abt (Australia):
WAGON FILMOWY: Liryczne kino Ady Trzeciakowskiej - prowadzenie Jarek Malicki
SLAM (prowadzenie Justyna Paluch)

7 września
11.30 - wolna trybuna poetycka przed domem Edwarda Stachury - „Mój najważniejszy wiersz” Ławka pod orzechem: Małgorzata Wątor „Krata” - prowadzenie Anna Stanek
Performans Marty Andrzejczyk
14. 00 - happening „Poetycki rozkład jazdy” (Stacja ZAGUBIN)
15.00 - panel dyskusyjny z elementami warsztatów „Po co nam warsztaty poetyckie?” - prowadzenie Justyna Wojdyło i Marzena Agnieszka Gajewska
16. 00 - Spotkania autorskie i koncerty:Ada Żurawska (prowadzenie: Magdalena Walusiak)
Iwona Mocarska - Sztachelska (prowadzenie: Justyna Kłosińska)
Koncert zespołu Pudełko Zapałek „Grochowiak. W przeciągu słowa”
Spotkanie autorskie Aglaja Janczak (prowadzenie Malina Barcikowska)
Spotkanie autorskie. Artyści slamu: Magdalena Tyszecka (prowadzenie Magdalena Walusiak)
Marta Andrzejczyk „Cicho..” - koncert
WAGON TEATRALNY: Edward Stachura PO CO JEST NOC, czyli rzecz na: głosy, gitarę i oddech na podstawie utworów Edwarda Stachury”, reż. Ireneusz Pastuszak

VI Konfrontacje Zespołów Mażoretkowych - 7.09.2024r. Chełmno

2024-06-14
mat. organizatora

mat. organizatora

VI Konfrontacje Zespołów Mażoretkowych – zgłoszenia: 7 września już po raz VI spotkamy się w Chełmnie na Konfrontacjach Zespołów Mażoretkowych. Zawodniczki pod czujnym okiem jury konkurować będą w zawodach tanecznych na płycie chełmińskiego rynku.
7.09.2023 r. - to data, którą warto zaznaczyć w kalendarzu, bo właśnie wtedy w Chełmnie
królować będą Mażoretki! Dziewczęta z różnych stron Polski zmierzą się podczas
VI Konfrontacji Zespołów Mażoretkowych, czyli Otwartego Pucharu Polski. Zawody rozpoczną się paradą tancerek ulicami miasta w towarzystwie orkiestry dętej. Główna część konkursu odbędzie się na scenie umieszczonej w sercu Chełmna - na rynku miejskim, to tam dziewczęta zaprezentują i skonfrontują swoje umiejętności taneczne.
1. Termin i miejsce: 7 września 2024 r. w Chełmnie scena plenerowa na Rynku
2. Organizatorzy: Chełmiński Dom Kultury, Stowarzyszenie Kulturalne Puzon.
3. Uczestnicy: udział w konkursie jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych zespołów mażoretkowych z terenu całej Polski, a także dla mażoretek indywidualnych.
4. Regulamin zawodów: obowiązuje regulamin (link na końcu tekstu)
5. Rejestracja na zawody: zgłoszenia przyjmowane są do 02.08.2024 r. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: natalia.chachowska@chdk.pl
6. Opłaty startowe: każdy uczestnik niezależnie od ilości startów – 25 zł, płatności należy dokonać do dnia 09.08.2024 r.
Dane do przelewu: Chełmiński Dom Kultury, ul. Dworcowa 40a, 86-200 Chełmno
Bank Millennium: 91 1160 2202 0000 0003 3319 2517
Tytułem: Konfrontacje Zespołów Mażoretkowych – nazwa zespołu
Chęć otrzymania faktury należy zgłosić podczas rejestracji na zawody.
Brak wniesienia opłaty startowej w terminie wiąże się z niedopuszczeniem do udziału w zawodach.
7. Nocleg i wyżywienie: Organizator nie zapewnia noclegu. Organizator zapewnia posiłek.

Forum Młodych Bibliotekarzy 12-13.09.2024r. Toruń

2024-07-22
mat. organizatora

mat. organizatora

Forum Młodych Bibliotekarzy to ogólnopolskie wydarzenie adresowane do pracowników bibliotek. Tegoroczna 16. już edycja odbędzie się w Toruniu pod hasłem „Biblioteka – ewolucja – rewolucja”. Forum zainauguruje wręczanie nagród Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich laureatom konkursu na najciekawszą akcję zrealizowaną w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2024. Tematem prelekcji, warsztatów i paneli dyskusyjnych będą zagadnienia dotyczące postępu technologicznego, sztucznej inteligencji i psychologicznych aspektów pracy bibliotekarza. Nie zabraknie przykładów wsparcia działalności bibliotek przez lokalny samorząd, edukacji ekologicznej w bibliotekach oraz dobrych praktyk w pozyskiwaniu funduszy przez biblioteki.
Po części plenarnej uczestnicy będą mieli okazję podnieść swe kwalifikacje i nabyć umiejętności na warsztatach. Jak z sukcesem poprowadzić projekt czy spotkanie, jak wykorzystać sztuczną inteligencję, analizę danych i inne innowacyjne narzędzia do tworzenia
przestrzeni otwartej na nowe możliwości i pomysły, a także jak przygotować „wyprawy odkrywców” – krajoznawcze gry terenowe oparte na lokalnym dziedzictwie. To tylko niektóre zagadnienia stanowiące przedmiot warsztatów. Będzie również można zadbać o dobrostan psychofizyczny, zanurzając się w mikrodoświadczeniu pracy z ciałem, umysłem i energią działania.
Gdzie: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, ul. Jurija Gagarina 13; Mediateka w Młynach. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu, ul. Tadeusza Kościuszki 77, Toruń
Kiedy: 12-13 września 2024
Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Wydarzenie: https://fmb16.umk.pl/
Szczegółowy program oraz informacje organizacyjne dostępne są na stronie https://fmb16.umk.pl/
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę