WYDARZENIA


Do trzech razy sztuka – warsztaty z Ewą Solarz - 18 października, godz. 16:00, „Tajemniczy Ogród”, ul. Jana Kilińskiego 16.

2024-10-14
mat. organizatora

mat. organizatora

Czy sztuka współczesna może zachwycić małe dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań — przecież „każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.
Czytaj dalej »

Zmornica - Gród Foluszek, Bobrowo - impreza plenerowa 19 października godz. 19.00

2024-10-14
mat. organizatora

mat. organizatora

Zmornica - jest to przedsięwzięcie, które odbywa się co roku w Ośrodku Edukacji Historycznej "Gród Foluszek". Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się dnia 19 października 2024 r. w godz. 18:00 - 00:00. Podczas imprezy zabierzemy państwa w czasy dawnej kultury słowiańskiej. W grodzie Foluszek na uczestników czekają liczne warsztaty atrystyczne, zabawy plebejskie, wieszczka snująca przepowiednie, motanie motanek, rzeźbienie dyni, nocne kino plenerowe w tematyce horroru i grozy, wykład gościa specjalnego na temat demonów i wierzeń, uczestnictwo w obrzędzie "Dziadów" oraz koncert zespołu muzyki dawnej. Głównym i najważniejszym punktem programu jest jednak nocna wyprawa do ciemnego lasu i przejście przez ścieżkę demonów. Na najodważniejszych śmiałków w lesie będą czekać różnorakie strachy i demony słowiańskie takie jak Leszy, Licho, Wilkołak, czy Zmora. Zapewniamy moc atrakcji i dużą dawkę adrenaliny. Zapraszamy.

Zapal Znicz Pamięci - Obszar całego województwa w dniach od 20 do 30. października 2024r.

2024-10-10
mat. organizatora

mat. organizatora

Akcja ma na celu przypomnienie losów ludzi zamordowanych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy podczas niemieckiej okupacji. Zapalając znicze w miejscach egzekucji i pamięci narodowej, chcemy przypomnieć sobie i innym, że warunki okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 na terenie Pomorza i Kujaw były znacznie gorsze niż w Generalnym Gubernatorstwie, że ludzie ginęli tu tylko za to, że byli Polakami, patriotami, społecznikami, częścią elity kraju. W tym roku akcja odbędzie się 20 października.

Akcja jest wspólną inicjatywą pięciu Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN oraz Programu I Polskiego Radia, a także regionalnych rozgłośni radiowych Polskiego Radia z Poznania, Katowic, Łodzi oraz Gdańska.

XVIII Europejskie Spotkania Artystyczne - Festiwal Wielu Sztuk, MCK w Bydgoszczy, Pałac w Ostromecku oraz Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy 18-20.10.2024r.

2024-09-17
mat. organizatora

mat. organizatora

Europejskie Spotkania Artystyczne odbędą się w dnach 18-20 października 2024 r.
Inauguracja odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury o godz. 17,00 wernisażem Woytka Konarzewskiego, następnie Paweł Gilewski będzie recytował poezje oraz wystąpi Zespół Tańca Współczesnego BRAX. W sobotę w Akademii Muzycznej odbędą się Master Classes – kursy dla młodych artystów, następnie w Bydgoskim Centrum Sztuki o godz.16,00 odbędzie się wernisaż malarstwa Anny Bochenek i Grzegorza Pleszyńskiego oraz koncert na dziwnych instrumentach, a w Muzeum Wodociągów o godz. 19,00 koncert Śpiewy prawosławnych monasterów. W niedzielę 20 października o godz. 11,00 w muzeum Wodociągów koncert Młode talenty – w wykonaniu uczestników Master classes, o godz. 16,00 w Pałacu w Ostromecku koncert tria fortepianowego „Ascendum trio”, a następnie w Muzeum Wodociągów o godz. 19,00 Flamenco – występ zespołu Danza del Fuego.

Europejskie Spotkania Artystyczne, jako wielodyscyplinarny i międzynarodowy festiwal sztuk, ma na celu wzbogacenie życia kulturalnego regionu poprzez prezentację, edukację, promocję i popularyzację wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, polskiego i światowego dorobku artystycznego w dziedzinie muzyki, plastyki, literatury, aktorstwa, tańca. Organizatorzy przyjęli koncepcję wielodyscyplinarnego i międzynarodowego festiwalu, kierując się pragnieniem swoistej jedności sztuki w różnorodności form ekspresji.
Piękno jest wartością łączącą przedstawicieli nie tylko różnych dyscyplin artystycznych, ale i narodów, tradycji oraz kultur. Impreza poprzez swą interaktywność: koncerty, warsztaty, wymianę myśli i wzajemną inspirację jest przestrzenią dialogu artystów i słuchaczy, a także forum, na którym kultura polska prezentuje się na tle europejskim i światowym.

XXIV Forum Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego pn "Forum dla przyszłości organizacji pozarządowych" MCSM, ul. Łokietka 3 Toruń 22.10.2023r. godz. 10.00

2024-10-18
mat. organizatora

mat. organizatora

Wydarzenie to będzie stanowiło platformę wymiany doświadczeń oraz dyskusji dotyczących zagadnień merytorycznych, które są istotne z punktu widzenia rozwoju i funkcjonowania organizacji pozarządowych oraz miejscem integracji i budowania sieci kontaktów trzeciego sektora w celu efektywnego działania na rzecz lokalnych społeczności. Zagadnieniami poruszanymi podczas I części plenarnej będą: „Możliwości finansowania NGO –fundusze unijne”, oraz "Networking w praktyce ‐ jak NGO mogą budować i utrzymywać silne relacje?"

Dalsza część forum zostanie podzielona na 4 panele tematyczne w formie warsztatowej, takie jak: „Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie? Jak wykorzystać AI do efektywniejszych działań NGO?”, „Zielone NGOsy”, czyli jak kształtować świadomość społeczną w dobie zmian klimatycznych?”, „Nowe pokolenie zmienia świat!” Jak wykorzystać potencjał wolontariatu międzypokoleniowego w działalności NGO?, „Silver, Senior, Gold – na jakie potrzeby osób starszych odpowiadają NGO? Idea wolontariatu rówieśniczego”

Trój Targi Pracy Bydgoskie Centrum Targowo - Wystawiennicze ul. Gdańska 187 22.10.2024r.

2024-10-18
mat. organizatora

mat. organizatora

Chcąc wspierać aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami połączyliśmy w jednym miejscu i czasie: Targi Pracy dla osób z niepełnosprawnościami, Odwrócone Targi Pracy i Targi Stypendiów Sportowo – Zawodowych Klubu ZAWISZA LA.
Organizatorami imprezy są:
1. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i Fundacja Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych Fazon które odpowiadają za organizację Targów Pracy dla osób z niepełnosprawnościami
2. Zespół Szkół Specjalnych nr 30 w Bydgoszczy który odpowiada ze Odwrócone Tragi Pracy (tj. targi talentów i potencjału zawodowego osób z niepełnosprawnościami)
3. Klub Zawisza LA który odpowiada za organizację Targów Stypendiów Sportowo – Zawodowych
Ideą przewodnią imprezy jest promowanie aktywności osób z niepełnosprawnościami zarówno na polu zawodowym jak i w działalności sportowej. Szczególny nacisk chcemy położyć na promocję dobrych praktyk i pokazanie potencjału zawodowego młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Temat ten, choć często poruszany, nadal pozostaje wyzwaniem, którego rozwiązanie wymaga zaangażowania wszystkich uczestników rynku pracy, w tym pracodawców, instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są grupą, która często spotyka się z licznymi barierami na drodze do zatrudnienia. Dzięki Odwróconym Targom Pracy pokażemy ich potencjał i możliwości zawodowe.

Podczas wydarzenia przygotowaliśmy też stoliki doradcze gdzie informacji i porad będą udzielać pracownicy PFRON, ZUS, PIP, POPON a także część konferencyjną podczas której przybliżymy uczestnikom problematykę zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

II Kujawsko-Pomorski Kongres Kultury - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury organizuje w dniach 23-24 października 2024r.

2024-09-25
mat. organizatora

mat. organizatora

II Kujawsko-Pomorski Kongres Kultury „Współpraca” Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury organizuje w dniach 23-24 października (środa, czwartek)
Do udziału w dwudniowym spotkaniu zaproszone zostały wszystkie osoby związane ze sferą
kultury: animacją i promocją kultury, dziedzictwem kulturowym i różnymi formami działalności artystycznej: zawodowej i nieprofesjonalnej. Hasło i główne elementy programu są efektem spotkań przygotowawczych, które wiosną odbywały się w różnych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Na osoby uczestniczące w Kongresie czekają warsztaty, wykłady, dyskusje i wizyty studyjne, które poprowadzą eksperci z całej Polski.
Kongres odbywa się w Toruniu w Młynie Kultury, ul. Kościuszki 75-77 w przestrzeniach WOAK-u oraz gościnnie w instytucjach partnerskich (Niewidzialny Dom, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki czasu” oraz Centrum Aktywności Lokalnej „Willa z pasją”).
Podczas kongresu wręczone zostaną Złote Młynki – Kujawsko-Pomorskie Nagrody Animacji
Kultury. Złote Młynki kierują uwagę na osoby niedoceniane i pozostające w cieniu, które swoją aktywnością w obszarze kultury kreują zmianę społeczną w środowisku lokalnym.
Organizator Kongresu to wojewódzka instytucja kultury zarządzana przez dyrektorski duet:
Łukasza Wudarskiego – Dyrektora i Katarzynę Pągowską – Zastępczynię dyrektora ds.
merytorycznych. Jednym z celów WOAK-u jest zwiększanie kompetencji kadr kultury, realizowane poprzez organizację Kongresu Kultury, ale też przez cykl działań kierowanych do kadr kultury. Mają one charakter projektowy i są dofinansowane z budżetu państwa oraz środków europejskich: „Młody teatr – ciąg dalszy” oraz „Odyseja przez Kujawy i Pomorze” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, „Invisible Painting Art Discussion Series” dofinansowany ze środków European Network of Cultural Centres i realizowany od przyszłego roku „Universal Art Design”, w ramach programu Creative Europe.
II Kujawsko-Pomorski Kongres Kultury odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka
Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pod Honorowym Patronatem Narodowego Centrum Kultury.
adres www: https://woak.pl/wydarzenie/ii-kujawsko-pomorski-kongres-kultury/

IV Forum Spółdzielcze pn. "PARTNERSTWO I WSPÓŁPRACA - TO LEPSZE JUTRO" Aula Uniwersytetu WSB Merito w Bydgoszczy, ul. Fordońska 74 - 24.10.2024r. godz. 11.00

2024-10-09
mat. organizatora

mat. organizatora

IV Forum Spółdzielcze pn. "PARTNERSTWO I WSPÓŁPRACA - TO LEPSZE JUTRO" poświęcone będzie rozmowom na temat potencjału spółdzielni mieszkaniowych jako przestrzeni aktywności obywatelskiej, a także funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, poczynając od ich historii i dorobku, poprzez rolę odpowiedzialnego zarządcy, zapewniającego obecnie i na przyszłość bezpieczeństwo techniczne i finansowe społecznościom zamieszkującym w zarządzanych przez nie zasobach.
Pragniemy, aby IV Forum Spółdzielcze, podobnie jak poprzednie edycje, stało się pomostem merytorycznej współpracy i polem do dyskusji oraz wymiany poglądów dotyczących problematyki mieszkalnictwa.

Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność międzyludzką – spotkanie z Anną Magalską wokół jej książki - BCS Jagiellońska 47, Bydgoszcz 24.10.2024r. godz. 18.00

2024-10-14
mat. organizatora

mat. organizatora

Tegoroczny cykl „Kątem Oka” zaczynamy nietypowo, bo od spotkania wokół książki Anny Magalskiej „Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność międzyludzką”. Będzie to okazja do rozmowy o twórczości Yoko Ono w szerszym kontekście konceptualizmu, Fluxusu, sztuki drugiej połowy XX wieku. Spotkanie poprowadzi Jarosław Jarry Jaworski („Mocna Kultura")

Jak pisze Ilona Słojewska („Dziennik Teatralny”) „jest to pierwsza monografia Yoko Ono napisana przez polską autorkę. Anna Magalska w mistrzowski sposób panuje nad światem przedstawionym, w którym tworzyła i nadal tworzy Yoko Ono. (...) Każdy rozdział koncentruje się na określonym problemie, na zdarzeniu, wokół których autorka buduje całą narrację. Bo niezwykłość tej monografii tkwi także w tym, że w jej popularnonaukowy styl, autorka wplata, i to w sposób niezwykle delikatny, wrażliwy - poetyckość, metafizyczność, które to towarzyszą zazwyczaj wszelkim działaniom artystycznym. I ten wymiar jest bardzo istotny.

Takie książki rodzą się tylko z ogromnej pasji, z wewnętrznego zamiłowania do poznawania zjawisk nieoczywistych, a także z radości dzielenia się z innymi swoimi przemyśleniami. I co ważne. Anna Magalska łamie dotychczasowe stereotypy opiniujące Yoko Ono. Autorka nie ogranicza się do analizowania poglądów i zachowań Yoko Ono, lecz dla ich wytłum czenia oraz interpretacji, sięga po poglądy największych światowych autorytetów filozoficznych, psychoanalitycznych, artystycznych i estetycznych”.

ANNA MAGALSKA | (1963) Grudziądzanka. W teatrze od 1986 r. Rozpoczęła swoją drogę artystyczną jako adeptka w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. W 2007 r. uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ. W tym samym roku zdobyła statuetkę Wilama dla najpopularniejszej aktorki, a w 2013 r. nagrodę czytelników Gazety Pomorskiej dla najpopularniejszej aktorki. Od lat zaangażowana w działania teatralne i edukacyjne na terenie Torunia i województwa, inicjatorka wielu wydarzeń pozateatralnych, m.in. koncertów charytatywnych. Współpraca edukacyjna i reżyserska z: Fundacja Pro Theatro, Akademią Walki z Rakiem i Fundacją Światło. Autorka, aktorka i reżyserka monodramu o Jonie Lennonie „9 x John L”, granego w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Rok 2020 przyniósł jej dwa wyróżnienia w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej” organizowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu. W 2021 ukończyła studia na Wydziale Kulturoznawstwa na UMK. W 2023 ukazała się jej książka - jak dotąd jedyna w Polsce monografia poświęcona Yoko Ono, o której porozmawiamy na naszym spotkaniu.

JAROSŁAW JARRY JAWORSKI | Influencer, popularyzator sztuki, twórca „Mocnej Kultury”. Radiowiec, podcaster, prowadzący spotkania autorskie z filmowcami, pisarzami i krytykami sztuki. Były dziennikarz (RMF, PAP, Polskie Radio). Przez wiele lat dyrektor PR i promocji ponad 20 festiwali i instytucji (m.in. Camerimage, Tofifest, festiwale teatralne, muzyczne i artystyczne). Twórca i członek kolektywów artystycznych, scenarzysta filmowy i radiowy. Jako rysownik współpracował z ponad 40 tytułami prasowymi (m.in. Playboy, Rzeczpospolita, Dziennik Bałtycki). Wielokrotnie nagradzany na zagranicznych festiwalach rysunku satyrycznego. Od kilku lat zajmuje się prowadzeniem ekosystemów social mediowych (FB, IG, LinkedIn), od biznesu po kulturę.
Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki „Yoko Ono. Wyobraź sobie... wolność międzyludzką" (wydawnictwo: Adam Marszałek). ilustracja: Ada Jarzębowska
kuratorka cyklu: Natalia Pichłacz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę