WYDARZENIA


„Obowiązki i prawa dzieci i młodzieży szkolnej” 20 września – 15 października 2024 – KONKURS. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty

2024-09-20
mat. organizatora

mat. organizatora

Etap pierwszy - 20 września – 15 października 2024 – KONKURS KATEGORIA WIEKOWA
W kategorii szkoła podstawowa (klasy 4-8) tematem pracy jest: „Świadomi swoich obowiązków i praw. Mogę-Chcę-Wiem”. Praca powinna odnosić się do świadomości praw i obowiązków ucznia. Pracę konkursową należy wykonać w jednej z wybranych form. Formami pracy do wyboru są: mapa myśli, plakat lub komiks. Praca powinna mieć formę płaską.
W kategorii szkoła ponadpodstawowa tematem pracy jest: „Obowiązki czy prawa – idea liberalizmu i solidaryzmu w kontekście aktywizacji polskich dzieci i polskiej młodzieży”. Praca powinna odnosić się do: praw i obowiązków uczniów, praw obywatelskich, standardów małoletnich, co najmniej jednego wybranego kraju Unii Europejskiej w kontekście praw ucznia. Formami pracy na nośniku (płyta CD, płyta DVD lub pendrive) do wyboru są: prezentacja multimedialna (do 20 slajdów) bądź esej-maksymalnie 2 strony formatu A-4.

Etap drugi - 18 listopada 2024 r. FINAŁ KONKURSU, DEBATA w godzinach 10:00-15:00 w sali wykładowej „J” Politechniki Bydgoskiej w godzinach 10:00-15:00.
W programie m.in.:
Wystawa prac konkursowych
Rozstrzygnięcie konkursu
Wykład wprowadzający prof. dr hab. Piotra Kostyło: Wspólny świat dzieci i dorosłych. Prawo, opieka, dobrostan.
Wykład podsumowujący prof. dr hab. Romana Lepperta: Obowiązki i prawa… I co dalej?
Debata – Obowiązki i prawa dzieci i młodzieży szkolnej
Prowadzenie: st. wiz. Katarzyna Sobieszczańska, wicedyrektor SP w Niemczu Anita Górecka
Moderowanie debaty: dr hab. Arkadiusz Lewandowski, dr hab. Izabela Kapsa, dr Marta Czakowska
Link do informacji na stronie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy: https://kuratorium.bydgoszcz.pl/info-forum_mlodych_teraz_my/

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na TUTW, Aula UMK 7.10.2024r. godz. 16.00

2024-10-06
mat. organizatora

mat. organizatora

7 października (poniedziałek) o godz. 16.00 w Auli UMK, ul. Gagarina 11, odbędzie się uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2024/25 Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość będzie połączona z obchodami Jubileuszu 35-lecia TUTW .

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa prac słuchaczy sekcji plastycznej i rękodzieła, zaprezentują się też inne sekcje. Zostaną przedstawione pamiątkowe nagrody, puchary, odznaczenia i dyplomy akcentujące osiągnięcia słuchaczy, wydawnictwa TUTW, wystawa kronik i zdjęć obrazujących historię TUTW.

Serdecznie zapraszamy wszystkich słuchaczy i zaprzyjaźnionych gości na godz. 15.00.

Zarząd TUTW

"Bydgoszczanie i ich miasto" gra regionalna 8.10.2024r. godz. 14.30

2024-09-16
mat. organizatora

mat. organizatora

Temat naszej gry to wyjątkowe miejsca w Bydgoszczy i niezwykli Bydgoszczanie. Przygotowano 62 karty tematyczne poświęcone osobom, zabytkom, miejscom oraz
instytucjom ważnym dla naszego miasta.
Karty merytorycznie przygotowali członkowie KPCDO, nauczyciele bibliotekarze z dużym stażem w realizacji projektów regionalnych.
Za stronę graficzną i wydania gry odpowiada bydgoskie Wydawnictwo Tekst. Pudełko z grą składa się z 62 kart tematycznych, instrukcji, kostki do gry i klepsydry. Na każdej karcie
znajduje się 6 pytań dotyczących danego tematu. Uczestnik ma kilka minut , aby obejrzeć stronę tytułową wylosowanej karty, następnie losuje nr pytania i musi szybko udzielić poprawnej odpowiedzi. Ważna jest wiedza i przede wszystkim spostrzegawczość. Wygrywa osoba, która udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi. Gra jest przygotowana w ten sposób, aby mogli z niej korzystać uczestnicy w różnym wieku. Zarówno młodzież szkolna, jak i osoby dorosłe, którym historia naszego
miasta nie jest obca. Główne cele tego projektu to zainteresowanie historią Bydgoszczy, pokazanie wyjątkowych miejsc, prezentacja niezwykłych osób zasłużonych dla Bydgoszczy i podkreślenie wyjątkowości miasta nad Brdą.Chcemy w ten sposób promować Bydgoszcz i zachęcać do wspólnej, rodzinnej zabawy w odkrywanie tajemnic miasta.

8 października o godz. 14.30 zapraszamy na prezentację gry w budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy, przy ul. Skłodowskiej-Curie 4 w ramach działań edukacyjnych, pod hasłem „ Bohater z Bydgoszczy, który ograł przeciwnika, czyli tydzień z wiadomościami, grami i kodowaniem”.
Szczegóły wydarzenia na stronach Internetowych i w mediach społecznościowych.:
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy (pbw.bydgoszcz.pl)
Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty - Stowarzyszenie (dziedzictwo-oswiaty.pl)

14. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej - Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, Toruń, 8.10.2024r. godz. 10.00

2024-10-03
mat. organizatora

mat. organizatora

Forum zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego oraz Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Elżbiety Piniewskiej. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Pani Katarzyna Nowakowska, Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pan Andrzej Radniecki, Dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podczas paneli dyskusyjnych, zaproszeni eksperci dyskutować będą m.in. o przełamywaniu barier społecznych z udziałem osób z niepełnosprawnościami, turystyce wytchnieniowej, idei domów sąsiedzkich oraz zwiększaniu aktywności fizycznej osób w różnym wieku i stopniu sprawności. Ponadto do udziału w giełdzie kooperacyjnej zaproszeni zostali przedstawiciele ekonomii społecznej z zagranicy.
Forum jest okazją, by docenić osoby oraz instytucje zaangażowane w rozwój ekonomii społecznej. Za działalność na rzecz rozwoju ekonomii społecznej w regionie wręczone zostaną Wyróżnienia Specjalne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, natomiast podmioty ekonomii społecznej naszego regionu, których wyroby lub świadczone usługi odznaczają się wysoką jakością otrzymają certyfikaty Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny”.

Bydgoskie Dni Projektowe, Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera w dniach od 10 do 13 października 2024r.

2024-09-27
mat. organizatora

mat. organizatora

Bydgoskie Dni Projektowe mają charakter miejskiego festiwalu skierowanego do aktywnych mieszkańców miasta zainteresowanych poprawą i ulepszaniem jakości życia, między innymi dzięki dobremu projektowaniu. Poprzednie, dwie edycje BDP przyciągnęły łącznie 25 tys. odbiorców.

Tegoroczna edycja, poświęcona znakom, stawia pytania o ich obecność i znaczenie w codziennym życiu oraz wpływ typografii na odbiór rzeczywistości. Szczegóły dotyczące wydarzeń w ramach tegorocznych Bydgoskich Dni Projektowych przekaże Państwu Dział Komunikacji Młynów Rothera.

Premiera spektaklu "Poranny spektakl dla młodzieży, czyli poranny spektakl dla młodzieży" Teatr Kameralny im. Wandy Rucińskiej w Bydgoszczy 11.10.2024r.

2024-10-03
mat. organizatora

mat. organizatora

Raz na jakiś czas w szkołach pojawia się pomysł, by zorganizować wspólne wyjście do teatru. Młodzi ludzie reagują entuzjastycznie, bo… w taki dzień nie będą mieli lekcji. Przychodzą więc, jednak nierzadko całkowicie ignorują wydarzenia na scenie. A może trzeba pokazać im coś, czego na porannym spektaklu zupełnie się nie spodziewają?

Z takiego założenia wyszli twórcy naszej produkcji, gwarantując sceny niewidziane dotychczas w tzw. „spektaklach szkolnych”. Bawiąc się konwencją, zadają oni szereg ważnych pytań: co można, a czego nie można robić w teatrze? I dlaczego? Czy warto przestrzegać norm? Czy szczera rozmowa między dorosłymi a nastolatkami jest możliwa? Jak młodzi widzą starszych – i odwrotnie? I czego wszyscy się boimy?

II Zlot Kujawskie Pokolenia – TAJEMICE KSIĘSTWA GNIEWKOWSKIEGO. Murzynno 2024 w dniach 11- 12.10.2024r.

2024-10-03
mat. organizatora

mat. organizatora

Celem przedsięwzięcia jest:
1. poszerzanie wiedzy historycznej i archeologicznej na temat naszego Regionu
na przestrzeni wieków od ery brązu po czasy współczesne (ze szczególnym naciskiem na takie czasy w dziejach jak
czas "kultury łużyckiej: (Kultura łużycka – kultura archeologiczna środkowej i młodszej epoki brązu oraz wczesnej epoki żelaza (ok. 1300 r. p.n.e. – 400 r. p.n.e aż do okresu Lateńskiego) ze szczególnym określeniem wpływów Celtyckich i wpływów Rzymskich na tym terenie.
2. edukacja historyczna i archeologiczna dzieci, młodzieży i środowiska detektorystycznego
3. promocja Miasta i Gminy Gniewkowo (Obszaru dawnego Księstwa Gniewkowskiego

Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu, konferencja: Nowe wyzwania, nowe możliwości. ACKiS „Od Nowa” w Toruniu, ul. Gagarina 37a, 15.10.2024r.

2024-09-20
mat. organizatora

mat. organizatora

Wydarzenie w formie konferencji, celem inicjatywy jest popularyzacja oraz podnoszenie świadomości dotyczącej problematyki zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy wspólnie z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem PFRON oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zapraszają na XII edycję konferencji „Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu”.

Wydarzenie będzie miało miejsce 15 października 2024 roku o godz. 10:00 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa” przy ulicy Gagarina 37a w Toruniu. Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami poprzez podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej tejże problematyki. Tegoroczna konferencja poświęcona będzie tematyce zrównoważonego rozwoju oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie transmitowane będzie na żywo za pośrednictwem kanału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy w serwisie YouTube.com - link: https://tinyurl.com/2s3phs4k

Konferencja tłumaczona będzie na polski język migowy.

Hasło tegorocznej konferencji: „Nowe wyzwania, nowe możliwości”.

Warsztaty przyrodnicze i plastyczne 15 października o godz. 9:00 w „Tajemniczym Ogrodzie” przy ul. Kilińskiego 16 Inowrocław

2024-10-02
mat. organizatora

mat. organizatora

Wielkie rysowanie!
Taki duet nie zdarza się często. Warsztaty przyrodnicze i plastyczne jednocześnie, które poprowadzi Justyna Kierat – dr biologii i rysowniczka w jednej osobie to prawdziwa gratka! Zwierzęta, prócz tego, że stanowią główne zainteresowanie naszego gościa, bywają też przedmiotem jej rysunkowych żartów. Jak sama twierdzi, w ten sposób młodzi odbiorcy
szybciej się czegoś nauczą. Jak rozróżnić bociana od czapli i co to właściwie jest jerzyk? Będzie okazja, by się tego dowiedzieć oraz nauczyć rysować ptaki 15 października o godz. 9:00 w „Tajemniczym Ogrodzie” przy ul. Kilińskiego 16.

Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas IV – V SP i potrwają ok. 1,5 h. Zainteresowanych spotkaniem nauczycieli prosimy o kontakt pod nr tel. (52)352 72 37.
W związku z ograniczoną liczbą uczestników obowiązywać będzie kolejność zgłoszenia.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Naturalnie ciekawi”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

"Tajemniczy Ogród" - kreatywne zajęcia z cyklu CRAFTomania, Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza przy ul. Kilińskiego 16, Inowrocław

2024-10-02
mat. organizatora

mat. organizatora

Zapraszamy dzieci od 6 lat do „Tajemniczego Ogrodu” Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza przy ul. Kilińskiego 16 na kreatywne zajęcia z cyklu CRAFTomania, które poprowadzą animatorki z Pracowni Craft Room. Warsztaty pachnące lasem, to doskonała okazja by poznać niezwykłe zastosowania, zwykłych przedmiotów pochodzących z natury.
4 października (piątek), godz. 16:00
28 października (poniedziałek), godz. 16:00

Zapisy pod nr tel. (52) 352 72 37 lub osobiście w „Tajemniczym Ogrodzie”.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Naturalnie ciekawi”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę