Elwira Jutrowska i Małgorzata Kwaśniewska
Tej sprawie poświęcona była dzisiejsza Rozmowa Dnia. Jej gośćmi były: Elwira Jutrowska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Małgorzata Kwaśniewska, zastępca naczelnika wydziału inspekcji.
Marcin Kupczyk: Co jest w nowych przepisach najważniejsze dla ochrony środowiska?
Elwira Jutrowska: Dzięki nim inspektorzy uzyskali szereg nowych uprawnień. Przede wszystkim - już z pozycji głównego inspektora mogą być prowadzone kontrole na terenie całego kraju przez zespoły przez niego powołane. Możemy prowadzić takie kontrole w kilku województwach równocześnie, mogą odbywać się kontrole krzyżowe, co na pewno zwiększy ich skuteczność.
Kontrole krzyżowe?
EJ: Czyli prowadzone w kilku podmiotach równocześnie, na terenie całego kraju. Jeśli kontrola w jednym województwie wykazuje jakieś nieprawidłowości, wówczas można podjąć kolejną w innym podmiocie, który w jakikolwiek sposób jest - jak wykazała kontrola - powiązany z pierwszym, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku odpadów.
"Będziemy wchodzić tam, gdzie chcemy wejść". Do tej pory trzeba było powiadamiać siedem dni przed, co w zasadzie ograniczało skuteczność kontroli.
EJ: W przypadku dużych podmiotów może nie było to tak istotne, ale w przypadku małych zawiadomienie siedem dni przed rozpoczęciem kontroli powodowało, że porządkowały wszystko, co było możliwe i kiedy wchodzili tam inspektorzy, naruszeń było niewiele, bądź nie było wcale. Po zakończonej kontroli wracały złe praktyki. W tej chwili możemy w przypadku kontroli interwencyjnych wchodzić bez zapowiadania, co na pewno będzie miało przełożenie na większą ich skuteczność.
Działają Państwo 24 godziny na dobę. Nie można też odmówić Wam pomocy.
EJ: Możemy przeprowadzać kontrole również całodobowo, a wszystkie organy administracji publicznej - jak choćby policja, kontrola skarbowa, inne służby zespolone nie mogą odmówić pomocy kontrolującemu inspektorowi, jeśli będzie jej potrzebował i o nią poprosi.
Przepisy dotyczące miejsc składowania też się zmieniają od tego roku.
Małgorzata Kwaśniewska: W ogóle zmieniają się przepisy uzyskiwania decyzji. Przedsiębiorca ma więcej obowiązków - m.in. musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności, uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, jeśli taka jest wymagana. Następnie każda umowa dzierżawy musi być potwierdzona notarialnie i w akcie notarialnym musi znaleźć się zapis o rodzaju, ilości i sposobie magazynowania odpadów. Oczywiście dochodzi jeszcze element tzw. zabezpieczenia finansowego, żeby na wypadek, gdy odpady zostaną porzucone, były pieniądze na ich usunięcie przez samorząd.
Jeśli chodzi o magazynowanie odpadów, będzie prowadzony monitoring wizyjny, który ma zwiększyć możliwość nadzoru nad sposobem magazynowania i postępowania z odpadami, a także w przypadku pożarów - służyć jako ułatwienie do ustalenia przyczyny (...).