Dorota Hass
Marcin Kupczyk: Od ponad roku działa program o nazwie "Bezpieczny i aktywny senior" jest to kampania Ministerstwa Rodziny, która trwa od pewnego czasu, jej celem jest ograniczenie przestępstw wobec osób starszych i zapewnienie im bezpieczeństwa. W województwie kujawsko-pomorskim natrafiono na kilka nielegalnych placówek prowadzących opiekę dla osób starszych, ale jest to niebezpieczne zjawisko.
Dorota Hass: Tak, muszę przestrzec rodziny jest na stronie urzędu kujawsko-pomorskiego zakładka w polityce społecznej, gdzie mamy rejestr takich placówek, gdzie wojewoda może dokonywać w tych placówkach, jeżeli one są zarejestrowane, kontroli i wszystkie takie nieprawidłowości można wyłapać, ewentualnie skorygować. Natomiast coraz częściej rodziny, które mają osoby starsze, nie za bardzo mogą tę opiekę zagwarantować, w związku z powyższym szukają innych form, żeby osoby starsze gdzieś umieścić, bardzo często są to placówki niezarejestrowane u wojewody, nielegalne placówki, gdzie ten standard usług jest różny. Jeżeli to ma być placówka całodobowa to tylko z rejestru wojewody. Takie drastyczne przypadki gdzie ktoś na przykład z osób starszych umieszczony w nielegalnej placówce jest chory prosi o wezwanie karetki, natomiast państwo z tej placówki nie wzywają karetki tylko faszerują te osoby starsze lekami na zbicie gorączki i te osoby umierają, więc wszystkim powinno zależeć na tym, żeby nasi krewni godnie mieli możliwość spędzenia tych swoich ostatnich dni.
Jeśli chodzi o całodobową opiekę to mamy powiatowe i gminne domy opieki społecznej, są też placówki, które prowadzone są przez osoby fizyczne, podmioty i fundacje i jest gdzie szukać pomocy.
Prywatnych placówek jest koło 12 zarejestrowanych u wojewody, natomiast domów mamy, jeżeli chodzi o gminne, międzygminny dom jest jeden w Pruszczu, pozostałe są powiatowymi domami.
Kampania kierowana do seniorów, ale także do rodzin, są ulotki i spot filmowy.
Muszę powiedzieć, że jednak te osoby starsze są narażone właśnie na takie niebezpieczeństwo, bo są to wyłudzenia finansowe, policja informuje o tym, żeby tych takich wyłudzaczy jakoś mocno rozpoznawać, domokrążcy chodzą, różne rzeczy oferują, dostają się do domu.
Wracając do tych placówek co do których możemy mieć wątpliwości, osoby fizyczne prowadzące działalność na przykład agroturystyczną dorzucają do niej opiekę dla osób starszych.
Nielegalne placówki różne mają wybiegi, bo to jest wynajem pomieszczeń na przykład, do tych placówek wojewoda nie jest puszczany, bo jeżeli to jest prywatny wynajem pomieszczeń, to nie zawsze ten wojewoda jest do tej placówki wpuszczany, dlatego nie może skontrolować tej placówki. Ponawiam więc taki apel: dla osób które chcą umieścić starsze osoby patrzcie na rejestr wojewody, bo tam dopiero można znaleźć placówkę, która jest poddana kontroli.