Adrian Mól
Marcin Kupczyk: (...) Zaczniemy od rysu historycznego, bo o tym nigdy nie dość przypominać. 19 marca 1981 roku oddziały milicji brutalnie interweniowały wobec delegatów Solidarności zaproszonych na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy. Funkcjonariusze pobili wtedy Jana Rulewskiego, który był przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności w Bydgoszczy, Michała Bartoszcze - delegata Solidarności chłopskiej na sesję WRN, podczas której miał omawiać właśnie sprawy rolnictwa oraz działacza związku Mariusza Łabentowicza. Związkowcy przyszli, aby upominać się o prawa rolniczej Solidarności. To był marzec '81. Solidarność, ta robotnicza, istniała już legalnie, była zarejestrowana. Solidarności chłopskiej zarejestrowanej wciąż nie było. O tym miała być rozmowa właśnie podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej. Wtedy komuniści postanowili nie dopuścić Solidarności do głosu i przerwali sesję. Związkowcy zaczęli protestować, domagali się dopuszczenia do głosu, aby mogli mówić o sprawach rolników. Tymczasem już dawno przygotowane oddziały są milicji wkroczyły i wiemy doskonale do czego doszło...
Adrian Mól: To 37. rocznica wydarzeń, o których mówiła cała Polska, o których mówił świat. To już trzecie obchody, które współorganizuje wojewoda kujawsko-pomorski wraz z marszałkiem województwa. Należy podkreślać, że te obchody są organizowane ponad podziałami. Nie może zabraknąć również związkowców Solidarności Regionu Bydgoskiego - Toruńsko-Włocławskiego. Kolejny rok zaangażowany jest ogromnie Instytut Pamięci Narodowej. Ta instytucja również współpracowała z nami w opracowaniu tablicy, która zawiśnie w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkiego - w sali, w której obradowała Wojewódzka Rada Narodowa. Od 19 marca ta sala będzie nosiła nazwę Bydgoskiego Marca 1981 roku.
Nadanie imienia tej sali będzie jednym z rocznicowych wydarzeń. Oczywiście, jak zawsze, delegacja pójdzie na ul. Dworcową 87, tam gdzie odbywał się strajk okupacyjny rolników, będzie sesja sejmiku województwa w Toruniu...
Tak, szereg wydarzeń w Bydgoszczy, o godz. 12:00 złożenie kwiatów pod tablicą na ulicy Dworcowej - to zawsze jeden z najważniejszych punktów każdych obchodów. Potem wszyscy przemaszerujemy do Kościoła św. Piotra i Pawła, gdzie o 13:00 odbędzie się msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawa. O godz.14:15 złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą wydarzenia Bydgoskiego Marca, a o 14:30 nadanie nazwy sali, o której wcześniej mówiłem. To oczywiście wydarzenia w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.
Będziemy mieć też znamienitych gości. Będzie Piotr Duda - przewodniczący Solidarności, który już potwierdził swoją obecność. Będzie szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska. Ranga tego wydarzenia od kilku lat jest bardzo wysoka i również w tym roku staraliśmy się, aby to wydarzenie i o tym wydarzeniu mówiono nie tylko w naszym województwie, ale również w całym kraju (...)
Kolejnym wydarzeniem będzie okolicznościowy koncert „Kolęda Nocka” w Filharmonii Pomorskiej na podstawie spektaklu muzycznego Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego. Wystąpią Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej, Capella Bydgostiensis, Małgorzata Chruściel i Tadeusz Seibert.