Mówimy i gramy dla Ciebie!
Radio, jako narzędzie komunikacji wewnętrznej i łatwo dostępne medium, dociera do szerokiego audytorium na całym świecie. Radio jest siłą sprzyjającą obywatelskiemu uczestnictwu i rozwojowi, szanowaniu wartości ogólnoludzkich i pluralizmu. W takim duchu stacje radiowe, stowarzyszenia dziennikarskie, regulatorzy i organizacje medialne na całym świecie, zaproszeni są do włączenia się do obchodów.
W 2024 roku Światowy Dzień Radia obchodzony jest po raz trzynasty . Proklamowany został na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 roku, a zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w roku 2013. Na datę obchodów wybrano 13 lutego – dzień, w którym w 1946 roku zainaugurowana została działalność rozgłośni Narodów Zjednoczonych.
Według różnych międzynarodowych doniesień, Radio nadal jest jednym z najbardziej zaufanych i używanych mediów na świecie.
Radio jest potężnym medium dla świętowania ludzkości w całej jej różnorodności i stanowi platformę demokratycznego dyskursu. Na poziomie globalnym radio pozostaje najczęściej używanym medium. Ta wyjątkowa zdolność dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców oznacza, że radio może kształtować doświadczenie różnorodności w społeczeństwie, stać się areną, na której wszystkie głosy mogą się wypowiedzieć, być reprezentowane i słyszane. Stacje radiowe powinny służyć różnym społecznościom, oferując szeroką gamę programów, punktów widzenia i treści oraz odzwierciedlać różnorodność odbiorców w swoich organizacjach i działaniach.
W związku z tym, że radio przekroczyło 100-lecie, jest to ważna okazja do upamiętnienia rozległych zalet i nieustającej mocy tego medium. Radio stoi jednak przed wyzwaniami dotyczącymi swojej publiczności i przychodów wynikającymi z platform cyfrowych, mediów społecznościowych, podziałów cyfrowych i pokoleniowych, cenzury, konsolidacji i trudności gospodarczych.
Obchody w 2024 roku podkreślają historię radia i jego potężny wpływ na wiadomości, dramaty, muzykę i sport. Uznaje również ciągłą wartość praktyczną przenośnej sieci bezpieczeństwa publicznego podczas sytuacji awaryjnych i przerw w dostawie prądu spowodowanych klęskami żywiołowymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka, takimi jak burze, trzęsienia ziemi, powodzie, upały, pożary, wypadki i działania wojenne.
Radio ma wyjątkową pozycję, aby jednoczyć społeczności i wspierać pozytywny dialog na rzecz zmian. Słuchając swoich odbiorców i odpowiadając na ich potrzeby, usługi radiowe zapewniają różnorodność poglądów i głosów niezbędną do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoimy wszyscy.
źródło: unesco.org