11 sierpnia - PiKnik w Chełmnie
Powstanie festiwalu miało wymiar niezwykle symboliczny. Dziewięciu wzgórzom, na których leży Chełmno, przypisano opiekę dziewięciu starożytnych muz Apolla. W rezultacie festiwal łączy w sobie różnorodne formy sztuki – Sztukę Przeszłości, Sztukę Miłości, Sztukę Przestrzeni, Sztukę Ruchu, Sztukę Życia, Sztukę Widzenia, Sztukę Radości, Sztukę Słyszenia i Sztukę Fantazji, scala wydarzenia z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, historii, fantastyki, street artu i tańca.
Wydarzenia rozgrywające się podczas festiwalu wpisane są w przestrzeń i architekturę miasta. Dla mieszkańców i turystów to okazja do odkrycia miejsc na co dzień niedostępnych, a dla tych, którzy je znają, spojrzenia na nie z nowej perspektywy. Podczas festiwalu podwórka Starego Miasta zamieniają się w warsztaty sztuki, stają obszarem działań społecznych i animacyjnych. Chełmno na trzy dni zamienia się w MIASTO SZTUKI.
W realizację przedsięwzięć, oprócz zapraszanych artystów, angażowani są wolontariusze i lokalni animatorzy. Mieszkańcy uczestniczą w projektowaniu i realizacji działań, udostępniają prywatną przestrzeń na miejsce rozgrywania się inicjatyw artystycznych. Forma festiwalu, skupiona zwłaszcza na przedsięwzięciach z zakresu animacji kultury, umożliwia im również aktywny odbiór inicjowanych działań.
Jeszcze dziś (w sobotę) wystąpią: Kapela Maliszów, Same Suki czy Jacaszek. Prezentować sie będa teatry uliczne, odbęda sie miejskie gry. Polskie Radio PiK meldowało się z audycją na żywo z Chełmna o 13.00. Do wysłuchania audycji zaprasza, Tomasz Kaźmierski.