Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com

Fot. freeimages.com

Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

26 stycznia 2025

2025-01-12
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" m.in.:
  • „Orchestra4Young” pod kierunkiem Adama Sztaby zagrała w Filharmonii Pomorskiej, to już czwarta edycja wyjątkowych warsztatów dla młodych muzyków;
  • „Teatr Meandry” z I LO w Szubinie z kolejną premierą, tym razem jest to „Mały Książę”;
  • w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy dwie nowe wystawy: fotograficzna pt. „Dotyk natury” oraz prace malarskie, kolaże i instalacje Katarzyny Boguckiej;
  • spotkamy się także z barytonem Łukaszem Golińskim, który rozpoczął swoją karierę w Operze Nova, a teraz występuje na słynnych światowych scenach;
  • Bartłomiej Wezner opowie o nowych płytach wydawnictwa Akademii Muzycznej „Sagittaria”;
  • zajrzymy również do Galerii 2b+L, aby opowiedzieć o wystawie Agnieszki Żechowskiej pt. „Poruszone”.
Zaprasza Ewa Dąbska-Wieczorkowska.

19 stycznia 2025

2025-01-11
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Bogumiły Wresiło m.in.: w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy koncert karnawałowy z udziałem gwiazdy - tenora Tadeusza Szlenkiera, który był naszym gościem. W bydgoskich Spichrzach nad Brdą nowa wystawa pt. „Inne Miasto. Zniszczenia wojenne Bydgoszczy 1939-1945”. Ogrom prac już wykonano, my sprawdziliśmy ile jeszcze jest do zrobienia. Kiedy można oczekiwać końca robót modernizacyjnych Teatru Polskiego w Bydgoszczy? Młodzież z klasy teatralnej XV LO w Bydgoszczy zaprezentowała w Teatrze Kameralnym spektakl pt. „Między nami dobrze jest” na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. Zapraszaliśmy do Torunia na Festiwal Filmowy pt. „Szklarnia” oraz do Centrum Sztuki Współczesnej na 13. edycję konkursu fotograficznego pt. „Wystaw się w CSW”. „Być Jak” - to hasło tegorocznej Wiosny Teatralnej w Grudziądzu. U nas szczegóły z programu tegorocznej edycji.
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 19 stycznia 2025, cz.1
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 19 stycznia 2025, cz.2

12 stycznia 2025

2024-11-02
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek m.in.: w toruńskiej Galerii Wozownia otwarto wystawy pt. „Światłą Getsemani” oraz „Medytacje”. Zaprosiliśmy do muzeum w Inowrocławiu na wystawę pt. „Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego”. W bydgoskim bwa czynna jest ekspozycja pt. „Czarne myśli” Katarzyny Boguckiej. Naszym gościem był dyrygent Mariusz Smolij. Gościliśmy również Maurycego Męczekalskiego, który po 34 latach przestał szefować klubowi Od Nowa w Toruniu. Zaprosiliśmy Słuchaczy na „Akademickie Kolędowanie”. Sprawdziliśmy także jak zmieni się Centrum Kultury w Kruszwicy.
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 12 stycznia 2025, cz.1
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 12 stycznia 2025, cz.2

5 stycznia 2025

2024-11-02
W pierwszym w 2025 roku magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: relacja z prób do koncertów I Festiwalu Piosenki Filmowej w Bydgoszczy. Spotkanie z Danielem Nosewiczem - dyrygentem i aranżerem oraz z wokalistą Kubą Badachem, którzy wystąpili podczas koncertów sylwestrowych w Filharmonii Pomorskiej. Rozmawialiśmy z Anastazją z Mariupola, autorką tekstów i muzyki oraz tłumaczką, która nagrała kolejną piosenkę. Zaprosiliśmy także na Międzypokoleniowy Koncert Kolęd pt. „Kolęda płynie z wysokości”. Mówiliśmy również o rozbudowie Filharmonii Pomorskiej.
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 5 stycznia 2025, cz.1
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 5 stycznia 2025, cz.2

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I SPEŁNIEŃ W 2025 ROKU *

29 grudnia 2024

2024-11-02
W ostatnim w roku 2024 magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: relacja z przygotowań do koncertów sylwestrowo-noworocznych w bydgoskiej Operze Nova. W bydgoskiej Galerii Wspólnej 38 lokalnych artystów pokazuje swoje prace na wystawie pt. „Aqua-Forte”. Zajrzeliśmy też do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, by opowiedzieć o ekspozycji pt. „Obraz z obrazu”. Spotkaliśmy się z Ireną Haich, absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatką konkursu im. Adama Didura w Bytomiu. Zapowiedzieliśmy I Festiwal Piosenki Filmowej w Bydgoszczy. Zaprosiliśmy również na spotkanie noworoczne z Krzysztofem Nowakowskim, starszym synem Tadeusza Nowakowskiego.
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 29 grudnia 2024, cz.1
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 29 grudnia 2024, cz.2

22 grudnia 2024

2024-11-02
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: spotkanie z wybitnym polskim kompozytorem Zygmuntem Krauze, który gościł na Świątecznym Festiwalu „Art Mintaka” w Bydgoszczy. Enzo Berti pokazuje swoje dzieła ze szkła w Centru Sztuki Współczesnej w Toruniu. Już można czytać czwartą część „Pamiętnika gapiów”. Można też wybrać się do Bydgoskiego Centrum Sztuki na wystawę pt. „Sztuka Samurajów”. Zajrzeliśmy do Opery Nova w Bydgoszczy, gdzie trwają próby do koncertów sylwestrowo-noworocznych. Odwiedziliśmy Grzegorza Pleszyńskiego w jego bydgoskiej pracowni. Porozmawialiśmy również z zespołem Kapitan Thorn, który świętuje jubileusz 20-lecia działalności. Opowiedzieliśmy także o projekcie pt. „Toruń w epoce ocieplenia”.
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 22 grudnia 2024, cz.1
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 22 grudnia 2024, cz.2

15 grudnia 2024

2024-11-02
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy przygotowali premierę „Księżniczki czardasza” w reżyserii Karola Drozda. Umowa na remont pałacu w Nawrze podpisana. Inowrocław świętuje rocznicę urodzin Jana Kasprowicza. W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu można podziwiać szkło artystyczne włoskiego artysty Enzo Berti'ego. W toruńskim Ratuszu Staromiejskim czynna jest wystawa pt. „Oprawy gotyckie XIII–XVI wieku ze zbiorów toruńskich”. Mówiliśmy o planach repertuarowych nowej dyrekcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Przedstawiliśmy laureatów nagrody marszałka naszego województwa w dziedzinie kultury. Zaprosiliśmy na koncert zespołu „Ziemia Bydgoska”. Rozmawialiśmy o wystawie Magdaleny Ciemierkiewicz w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Zaprosiliśmy do lektury właśnie wydanej czwartej części „Pamiętnika gapiów”.
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 15 grudnia 2024, cz.1
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 15 grudnia 2024, cz.2

8 grudnia 2024

2024-11-02
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zdobył najważniejsze trofeum chóralne w Polsce czyli Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza, zostając tym samym najlepszym chórem w Polsce. Naszym gościem była Elżbieta Jabłońska, która podsumowała nadwiślańskie rezydencje artystyczne, organizowane przez Fundację W-788. W toruńskiej galerii Wozownia zwiedziliśmy wystawę fotografii Alicji Kochanowicz pt. „Gorączka”. Spotkaliśmy się także z Januszem Żakiem, solistą „Opery Nova” i pianistką Rozalią Kierc, którzy przygotowali i wykonali koncert pt. „Ależ tak, pamiętam. Miłoszowi w 20. rocznicę śmierci” zamykający VII Festiwal „Muzyka w Willi Blumwego”. W „Muzeum Historii Torunia” w Domu Eskenów (oddział Muzeum Okręgowego) otwarto wystawę pt. „Krwawy sąd. Toruńska sprawa z 1724 roku”. Ekspozycja poświęcona jest tumultowi toruńskiemu, którego dramatyczne wydarzenia odbiły się echem w całej Europie. Opowiedzieliśmy też o płycie chóru z Wągrowca, a zespół nazywa się „Thehoor”.
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 8 grudnia 2024, cz.1
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 8 grudnia 2024, cz.2

1 grudnia 2024

2024-11-02
W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej-Wieczorkowskiej m.in.: o sukcesie musicalu „Chłopcy z Placu Broni” Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Jakub Skorupa otrzymał nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego. Irena Santor została patronką Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego „Vistula Sounds” w Ciechocinku. Pianista Michał Szymanowski z sukcesem wystąpił na festiwalu „Muzyka w willi Blumwego”. Rafał Gorzycki zaprosił na VI Świąteczny Festiwal „Art Mintaka”. Najlepszą książką o tematyce regionalnej została monografia o Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy autorstwa Kamila Ściesińskiego. W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy można oglądać wystawę prac Marty Szulc pt. „Suche oczy”. Poznaliśmy nową twarz toruńskiego środowiska artystycznego czyli Jakuba Gawrysiuka, pianisty, aranżera, kompozytora i wokalisty.
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 1 grudnia 2024, cz.1
Polskie Radio PiK – Śniadanie z Muzami z 1 grudnia 2024, cz.2
Magazyn publicystyki kulturalnej, a w nim - relacje, wywiady, felietony, recenzje, zapowiedzi, premier teatralnych i koncertów, rozmowy, goście, spotkania literackie.

Audycja propagująca szeroko pojętą kulturę. Być animatorem kultury - jest nieustającą ambicją niedzielnego programu.
Zachęcając wszystkich słuchaczy
do aktywnego uczestnictwa w kulturze,
w każdą niedzielę od 10.08 do 12.00
do wysłuchania audycji zaprasza
Ewa Dąbska-Wieczorkowska
Ewa Dąbska-Wieczorkowska

Ewa Dąbska-Wieczorkowska

Zapraszam do kontaktu
pod adresami:

"Śniadanie z Muzami"
Polskie Radio PiK,
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz

e-mail:
ewadabska@radiopik.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę