„Rzeka zbrodni” - powieść autorstwa Jarosława Jakubowskiego.
Śmierć nadeszła nocą...
Cztery ofiary połączone więzami krwi...
Styczeń 1920 roku to dla Bydgoszczy gorący czas. Na mocy traktatu wersalskiego miasto ma przejść w ręce polskie. Niemiecka administracja stopniowo przekazuje władzę, wojsko wycofuje się na zachód. Cały czas dochodzi jednak do różnych napięć między Niemcami i Polakami.
W tej atmosferze, na krótko przed oficjalnym przekazaniem Polakom kluczy do miasta, dochodzi do strasznej zbrodni. Zamordowana zostaje rodzina Blochów z barki "Annelise". Ciała ułożone na wzór fontanny "Potop", napis krwią na ścianie kajuty stanowią zagadkę, którą usiłują rozwiązać bydgoscy policjanci. Dla komisarza Leona Gajewskiego to pierwsza poważna sprawa kryminalna. Śledczy muszą się ścigać z czasem - od szybkiego zakończenia dochodzenia zależy uspokojenie nastrojów w mieście.
Czy im się uda?
Weź głęboki oddech. Daj się ponieść ciemnej rzece...
Jarosław Jakubowski – bydgoski poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, dziennikarz. Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej.
Studiował budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Współuczestnik antologii literackiej „Mówi Bydgoszcz” oraz „Poza słowa. Antologii wierszy 1976-2006” (pod redakcją Tadeusza Dąbrowskiego). Współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”.
W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się czytanie jego sztuki „Dom matki”. Na polskich scenach odbyły się premiery sztuk: „Generał”, „Życie”, „Koncert na rożek, bęben i violę”, „Wszyscy święci”, „Wieczny kwiecień”, „Człowiek, który nie umiał odejść”.
Na podstawie sztuk „Generał”, „Zgon w pałacu biskupim” i „Głową w dół” Polskie Radio zrealizowało słuchowiska.
Od roku 2006 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2009-2011 prezes oddziału bydgoskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.
Czyta: Andrzej Mastalerz. Realizacja: Andrzej Brzoska.