duży kontrast mapa strony
Strona startowa »
środa, 21 marca 2018 r.   Imieniny: Lubomira, Benedykta
  Krzysztof Matela Szef rządu przedstawił Konstytucję dla Biznesu, która ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Szef "Solidarności" domaga się natomiast ochrony pracowników przed zachodnimi korporacjami, które nazywa "pseudopracodawcami". Jak na te problemy spoglądają przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza? O tym gość Marcina Kupczyka w "Rozmowie dnia" w Polskim Radiu PiK - Krzysztof Matela, kanclerz bydgoskiej loży Business Centre Club.

Marcin Kupczyk: Zaczniemy od konstytucji dla biznesu - premier Mateusz Morawiecki niedawno spotkał się z organizacjami przedsiębiorstwo w związku z wejściem w życie lub mającym wejść w życie pakietem ustaw "Konstytucji Biznesu". Dziś pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czy dla pana też ta wiosna w biznesie kojarzy się z nadzieją na to co proponuje premier?

Krzysztof Matela: Wiosna kojarzy mi się z tym, że robi się ciepło i robi się ładnie. Jako motocyklista bardzo boleję na tym, że nie możemy na ulicę wyjechać. "Konstytucja Biznesu" jest piękną nazwą, która na razie jeszcze jest daleko do realizacji. Postulaty, który tam są również pięknie brzmią - chylę czoła przed tymi ludźmi, którzy wymyślali te hasła - natomiast od wielu miesięcy zastanawiamy się w Business Centre Club, rozmawiałem o tym wielokrotnie z Markiem Goliszewskim tak dokładnie na czym te zmiany będą podlegały. Weźmy np. zasady domniemania niewinności przedsiębiorcy. Jeżeli jest kontrola, przychodzi jakiś zespół inspektorów, który bada przedsiębiorce i sprawdza czy jest winien jakiemuś zarzutowi, czy też nie jest winien. Z założenia, od progu przedsiębiorca jest winien. Nie ma przed tym jakiejkolwiek szansy obrony. Druga rzecz, która w "Konstytucji Biznesu" się pojawia jako bardzo szczytne hasło jest to, że jakiekolwiek wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

Słyszymy w tych sformułowaniach czas przyszły, że ma nastąpić pozytywna zmiana na korzyść przedsiębiorców. Tak ja rozumiem zapowiedzi i szefa rządu.

Zapowiedź, ja też tak rozumiem. Natomiast nie ma najmniejszych szans, że to zostanie zrealizowane. Mało tego, obserwujemy większe ciśnienie związane z kontrolowaniem przedsiębiorcy i "dokręcaniem śruby". W tym momencie przedsiębiorców może kontrolować 40 instytucji. Nie ma żadnych mechanizmów obronnych, dla których np. przedsiębiorca nie może być kontrolowany przez wiele instytucji jednocześnie. Dlatego, że jest rzesza wyjątków od ustawy, która mówi, że teoretycznie może być prowadzona jedna kontrola, ale jest praktycznie kilkadziesiąt wyjątków, w których może okazać się, że w firmie jest pięć kontroli. Przedsiębiorca nie może odmówić, musi skompletować dokumenty, przestawić cały sztab ludzi, żeby kontroler mógł kontrolę prowadzić w należyty sposób. Kontrole w praktyce ciągną się miesiącami i dopóki praktyka się nie zmieni, tak długo konstytucja będzie bardzo ładną nazwą, która będzie tylko i wyłącznie kolportowana na stronach rządu

Co nie jest zabronione, jest dozwolone - już to słyszeliśmy kiedyś.

Po 1988 roku, jak ta ustawa weszła, to był szok dla wszystkich - jak to jest, że mogą być przepisy, które zezwalają na to, co nie jest zabronione?! Ustawa Wilczka poczyniła bardzo dużo dobrego. Wydaje mi się, że to była najlepsza ustawa dotycząca biznesu w Polsce i bardzo dobrze. Natomiast w praktyce po wielu latach uległa tylu wypaczeniom i modyfikacjom... ona w pierwotnym znaczeniu była bardzo prosta, tam było bardzo mało zapisów i ustawa było bardzo pro-przedsiębiorcza. Natomiast teraz zakazy, które są wprowadzone - regulację do regulowania, regulację do regulacji, wyjaśnienia do wyjaśnień - spowodowały to, że przepisy stały się wielokrotnie bardziej skomplikowane. Bijemy rekordy w Europie i prawdopodobnie na świecie pod względem regulacji, które dotyczą biznesu. Nie rozumiemy tego skomplikowania i bardzo byśmy poprosili przedstawicieli rządu, żeby przepisy prostować i upraszczać tak, żeby zwykły przedsiębiorca prowadzący jedno-dwu-trzyosobową działalność gospodarczą, mógł nad tymi przepisami panować.

Ma być tak, że coś dla początkujących w biznesie - działalność nierejestrowana czyli na najmniejszą skalę, przychody z 2017 roku nie wyższe niż tysiąc złotych, nie będzie uznawana za działalność gospodarczą. Bardzo drobny handel, świadczenie drobnych usług np.korepetycji, ulga na start czyli zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwszych sześć miesięcy działalności, likwidacja numeru regon...

Rozmawiamy o wielu wielu procesach. Jeżeli mówimy - rejestrować działalność, jeżeli mówimy - nierejestrowana działalności, ekwiwalentem w Wielkiej Brytanii jest kilka tysięcy funtów dochodów przez pierwszy rok, który nie podlega ewidencjonowaniu rozumiana jako rejestracji działalności gospodarczej, to są takie firmy, które są tworzone na próbę - zobaczymy czy biznes wyjdzie, jak wyjdzie to go rejestrujemy. Podobnie jest z ZUS-em, niewielkie opłaty - kilkadziesiąt funtów miesięcznie za ubezpieczenia państwowe i znowu w Polsce ulega to wypaczeniu. Ja nie widzę istotnej różnicy między firma zarejestrowana - niezarejestrowana, natomiast pytanie jest związane z kosztami tego procesu i jeżeli zarejestrowanie firmy w Polsce teoretycznie dotyczy jednego okienka, w praktyce musi pan pójść do Urzędu Skarbowego, musi pan też pójść do ZUS-u. Jeżeli chodzi o niższe składki ZUS-owskie w Polsce, nie wiedzieć czemu ZUS mówi, że pracuje nad tym by zastanowić się, czy jest możliwe ewentualnie wprowadzenie połowy składki ZUS do pewnej niewielkiej wysokości przychodu. A co z zyskiem?! Bez względu na to czy firma zarabia czy nie, będzie płaciła ZUS - to również jest w mojej ocenie "słabe", chociaż na pewno lepsze niż te wysokie składki ZUS, które są teraz.

Likwidacja numeru regon...

Mieliśmy bardzo fajny pomysł - ktoś w Ministerstwie Finansów - żeby wprowadzić dla wszystkich jednolite numer NIP. Pracowaliśmy jeszcze nad tym, dlaczego mamy oddzielny numer rejestracyjny w ZUS skoro mamy numer NIP. Wszystko szło w dobrą stronę i ktoś wpadł na genialny pomysł żeby dla osób fizycznych zostawić PESEL, który jest numerem identyfikacyjnym każdej osoby. No i zacząło się rozjeżdżać. W krajach anglosaskich, w Stanach Zjednoczonych jest numer ubezpieczenia, w naszym przypadku niech to będzie numer NIP ale ten numer niech oznacza wszystko: dowód osobisty, prawo jazdy, zgłoszenie podatkowe... Nie widzę potrzeby, dla którego miałaby być taka taka różnorodność.

Przejdźmy do tematu zakazu handlu w niedzielę, a w zasadzie rządzący bronią się przed używaniem sformułowania "zakaz", tylko regulację lub ograniczenia tych niedziel. Państwo są przeciwni ograniczeniu handlu w niedzielę, dlaczego?


Wprowadzenie zakazu pracy w niedzielę powoduje tylko szkody nie ma żadnego pozytywnego przykładu. Proszę sobie wyobrazić, że w jednej z sieci handlowych w Polsce powstała akcja - Zgłosili się pracownicy do zarządu spółki "chcemy pracować w niedzielę dlatego, że w niedzielę zarabiamy więcej". W innym przypadku okazuje się że pracownicy mają gorzej dlatego, że dotychczas rytm tygodnia pracowali do 20.00-21:00, a później "towarowali" sklep i rano w niedzielę w godzinach troszkę późniejszych niż zwyczaj sklep był otwierany i pracował do popołudnia, czasem do 14:00, czasem do 15:00 sklepy były zamykane. Teraz jest tak, że pracownicy w sobotę pracują praktycznie do północy, bo muszą obsługiwać klientów, obsłużyć kasę, zabrać gotówkę, zamknąć sklep przed północą z soboty na niedzielę, po czym - ku zdumieniu wszystkich - muszą iść do pracy z niedzieli na poniedziałek, żeby "zatowarować" sklep, żeby klienci w poniedziałek o 6.00 czy 7.00 rano mogli dokonać zakupów. Nie wiem co ustawodawca miał na myśli, bo to myślenie naiwne, że przedsiębiorcy w ogóle nic nic nie zrobią i nie zareagują. Znam wiele przykładów dotyczących tego jak wręcz przedsiębiorcy kpią z tych zapisów i mają w sumie rację (...)

Czy rządy Niemiec, Austrii i 9 innych państw szkodzą własnym gospodarkom zamykając sklepy w niedzielę i szkodzą pracownikom?


Tego nie wiem, natomiast zamykają krótkoterminowo. Skoro są same szkody tego procesu, warto rozważyć, czy się z tego pomysłu nie wycofać. Tak zrobiły Węgry mówiąc - "Sorry, źle zrobiliśmy!". Przyznali się do błędu, wycofali się z tego. Zawsze warto zadać sobie pytanie po co się dzieje jeżeli wprowadzane są jakieś regulacje dotyczące zakazu pracy w niedzielę. Wielu studentów straciło robotę dzięki zakazowi pracy w niedzielę, to jaki jest cel tego przepisu? Ja go nie rozumiem! Związkowcy mówią - żeby ludzie bardziej byli rodzinni. Ale co to znaczy - dla rodziny? To znaczy, że oni muszą późno z soboty na niedzielę przyjść z pracy i w niedzielę późnym popołudniem wrócić do pracy.

W grę wchodzą ewentualne nowelizacja tych ustaw. Na pewno jeszcze będą okazje rozmawiać o tych regulacjach, które wchodzą lub wejdą w życie.
POLECAMY

środa, 21 marca 2018, godz.18:07

Klasyka Rocka Trzecie w marcu spotkanie z "Klasyką Rocka" zabrzmi m.in. gitarą i głosem Petera Greena w twórczości FLEETWOOD MAC, a także wspomnieniem kanadyjskiej sceny rockowej podpisanej szyldem THE GUESS WHO. Sięgniemy do historii rocka z węgierskich płyt, a także przebojów grupy FREE. Będą również klasyczne dźwięki proponowane przez naszych Słuchaczy :) "Klasyka Rocka" w Polskim Radiu PiK - zaprasza Adam Droździk.
WOSEBA WOLIMY BYĆ WYJĄTKOWI

Dostaniemy 30,5 mln zł na budowę dróg lokalnych w regionie

- Cieszymy się, że będziemy mogli aplikować o więcej pieniędzy na drogi jeszcze w tym roku - mówi wójt Lipna/fot. Archiwum
Decyzję ogłosił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz po naradzie u premiera.
Relacja Sławy Skibińskiej-Dmitruk
Samorządy już niebawem będą mogły przystąpić do konkursu. Kryteria są właśnie opracowywane. – Wójtowie na konwencie bardzo zabiegali, żeby zwiększyć pulę na drogi lokalne. Bardzo się cieszymy, że będzie można aplikować o te pieniądze jeszcze w tym roku – komentuje wójt gminy Lipno Andrzej Szychulski. - Każda ...

Lekarz oskarżony o oblewanie rtęcią rzeczy przełożonego i pielęgniarki

Marek B. nie przyznaje się do winy/fot. Tatiana Adonis
W sądzie w Inowrocławiu rozpoczął się proces byłego lekarza miejscowego szpitala. Marek B. miał polać rzeczy swoich współpracowników rtęcią.
Relacja Tatiany Adonis
Mężczyzna oskarżony jest o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa na wiele osób. Chodzi o wydarzenia w 2016 roku. Marek B. był wówczas lekarzem inowrocławskiego szpitala. Mężczyzna miał oblać rtęcią plecak swojego przełożoneg ...

Na moście stalowym we Włocławku zderzyły się cztery samochody

Most im. Edwarda Rydza-Śmigłego we Włocławku/fot. JFZ, Wikipedia
Ogromny korek przed wjazdem na most stalowy we Włocławku. Na przeprawie doszło do kolizji,  w której zderzyły się cztery samochody. Jedna osoba została przewieziona do szpitala.
Sytuację dodatkowo utrudnia to, że na przeprawie trwa remont, zatem przejezdny był tylko jeden pas drogi i ruch odbywał się wahadłowo. Obecnie na miejscu są policjanci, którzy kierują ruchem. Jednocześnie apelują do kierowców, aby jadąc na drugi brzeg Wisły korzystali z przeprawy na zaporze.

Tramwaje niskopodłogowe wycofane z górnego tarasu Bydgoszczy

Tramwaje z Pesy kursują na większości linii tramwajowych w Bydgoszczy/fot. Archiwum
- Dlaczego na jednej z najdłuższych tras w Bydgoszczy – z ronda Kujawskiego do Lasu Gdańskiego, już nie kursują niskopodłogowe tramwaje? - pyta jeden z naszych słuchaczy. - Z powodu złego stanu pętli tramwajowej – tłumaczą w ZDMiKP.
Relacja Andrzeja Krystka
Problem dotyka zwłaszcza osoby starsze i niepełnosprawne. - Mieszkam na Wzgórzu Wolności, blisko ronda Kujawskiego. Wiem, że miasto zakupiło wiele tramwajów niskopodłogowych z Pesy. Jestem inwalidą, mam pierwszą grupę i zauważyłem, że żadnego z tych pojazdów nie ma na trasie od ronda Kujawskiego do Lasu Gdańskiego. D ...

Konkurs „Innowator”: uczniowie chwalą się wynalazkami

Do konkursu można było zgłaszać wynalazki, innowacje i nowe rozwiązania techniczne/fot. Monika Kaczyńska
Szpiegujący dron-samochód i symulator dachowania to przykłady projektów, jakie prezentowali dziś młodzi wynalazcy z regionu podczas finału I Konkursu Wynalazczości i Innowacji im. Jana Czochralskiego "Innowator" w Toruniu.
Relacja Moniki Kaczyńskiej
Do konkursu można było zgłaszać wynalazki, innowacje i nowe rozwiązania techniczne. Wzięły w nim udział dwuosobowe zespoły złożone z ucznia i nauczyciela. Wśród projektów znalazł się m.in. szpiegujący dron-samochód, skonstruowany przez Eryka Marciniaka z ZSE we Włocławku. - Chyba nikt wcześniej nie połączył pojazd ...

Wypadek autobusu we Włocławku. Ucierpiała pasażerka

Autobusem podróżowało 21 osób, nikomu nic poważnego się nie stało
Na rondzie Falbanka we Włocławku około godz. 14.00 autobus zderzył się z samochodem ciężarowym. Jedna osoba trafiła do szpitala.
Autobusem Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego podróżowało 21 osób. Po wypadku na miejscu zostały opatrzone dwie - kierowca i pasażerka. Ta ostatnia trafiła do szpitala. Innych poszkodowanych nie było. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Rondo Falbanka to newralgiczny element włocławskich dróg. Wyprowadza ruch z ...

Powstanie Muzeum Twierdzy Toruń

Na terenie Twierdzy Toruń powstanie muzeum poświęcone XIX wiecznej historii miasta. Fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Fort B-66, to jeden ze 150 obiektów Twierdzy Toruń. To właśnie tutaj powstanie muzeum poświęcone XIX wiecznej historii miasta.
Na terenie Twierdzy Toruń powstanie muzeum poświęcone XIX wiecznej historii miasta (Popołudnie z nami)
Muzeum Twierdzy Toruń już nie tylko w projekcie i na papierze. Dziś zaprezentowane zostały plany dotyczące robót budowlanych. Przetarg zakończy się w kwietniu, prace remontowo-budowlane potrwają do końca 2019 roku. Do Fortu B-66 dziennikarzy zaprosił prezydent Torunia Michał Zaleski. "Po Forcie IV i I będzie to ko ...

Kujawy i Pomorze bogate w lasy

W regionie jest coraz więcej lasów, choć Kujawsko-Pomorskie jest obszarem rolniczym. 21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, więc pod lupę wzięli je statystycy.
21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów, więc pod lupę wzięli je statystycy
"Mamy takie gminy o największym udziale lasów w powierzchni ogólnej, to Wielka Nieszawka - gmina na tle całego kraju, która zajmuje 5. lokatę w rankingu gmin pod względem największego udziału lasów w powierzchni ogólnej. W skali kraju jako województwo zajmujemy 13. lokatę. W województwie mamy dwie gminy, w których la ...

Toruński radny w trosce o upiększenie Torunia

Większe i bardziej widoczne tablice z nazwami ulic, z atrakcyjną szatą graficzną i nazwą osiedla" - z taką propozycją wystąpił toruński radny PO, Paweł Gulewski. Fot. Michał Zaręba
Propozycje nowego wyglądu tablic z nazwami ulic, placów i publicznych obiektów w mieście zaprezentował toruński radny PO, Paweł Gulewski. Pismo w tej sprawie trafiło już do prezydenta Torunia.
Propozycje nowego wyglądu tablic z nazwami ulic, placów i publicznych obiektów w mieście zaprezentował toruński radny PO, Paweł Gulewski
Toruński radny proponuje, żeby najciekawszy projekt wybrać w otwartym konkursie. "Do tej pory w Toruniu mieliśmy do czynienia z tablicami typowymi, klasycznymi, granatowo-białymi, które spełniały swoją podstawową funkcję ale niekoniecznie są atrakcyjne wizualnie i niekoniecznie informują na przykład o osiedlach, na k ...

Bydgoscy radni ws. zakazu nocnej sprzedaży alkoholu

Bydgoscy radni są podzieleni w sprawie wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w mieście. W ciągu najbliższych 6 miesięcy muszą podjąć decyzję o ograniczeniach w sprzedaży, czego wymaga znowelizowana ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu ...
Bydgoscy radni są podzieleni w sprawie wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w mieście (Popołudnie z nami)
"Wprowadzenie jakichkolwiek zakazów i ograniczeń wymaga konsultacji z mieszkańcami" - sugeruje w interpelacji wiceprzewodniczący bydgoskiej Rady Miasta, Jan Szopiński. "To tak, jakby konsultować w społeczeństwie czy zasadne jest przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu alkoholu" - twierdzi radna PiS, Grażyna Szabel ...
POLREGIO
Jubiler Domino
Abonament
Aplikacja mobilna na smartfony i tablety
Aplikacja mobilna na smartfony i tablety
Na antenie TVP 3 Bydgoszcz

czwartek, 22 marca 2018, godz.17:35

Klub Kultura Tuż przed świętami Wielkiej Nocy bardzo ciężko na chwilę zwolnić. Nasi widzowie, tak jak większość Polaków pochłonięci są pracą, porządkami, zakupami. My jednak, jak co roku, zachęcamy do spokojnego i duchowego przygotowania się do świąt. W "Klubie Kultura", m.in. porozmawiamy o tegorocznym fordońskim Misterium Męki Pańskiej, na które co roku przybywa kilkanaście tysięcy osób.
www.CZESCIauto24.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę